Автор Тема: Целта оправдава ли средствата  (Прочетена 19219 пъти)

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #30 -: 10 Юни 2019 15:58:56, Понеделник »
Като се видим ще говорим. Ще те запозная с един човек, който стои в тъмнината, а пази светлите.
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #31 -: 10 Юни 2019 16:03:32, Понеделник »
Като се видим ще говорим. Ще те запозная с един човек, който стои в тъмнината, а пази светлите.

Когато кажеш и това ще се случи...
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #32 -: 10 Юни 2019 17:08:11, Понеделник »
Astaroth, както писа за ин и ян у нас няма само светла или само тъмна страна - има ги и двете. Имаше из форума една индианска приказка по тоя повод за двата вълка в нас бял и черен които са в постоянен двубой и от това кой храниш повече той побеждава. Аз съм чувствителна на тема животни и се замислих ако някой спре да храни горкия черен вълк какво ще стане? Стигнах до извода, че той ще умре от глад, но и нещо у нас ще умре - ще се счупи...
Има ситуации в които ти трябва не герой, а злодей. Т.е. ако приемем, че героят е бялата страна, а злодея черната има ситуации когато трябва да проявиш не добрина, а жестокост ако щеш, за да постигнеш нещо добро.
Ама нали съм по примерите та да онагледя:
Родител установява, че детето му се дрогира и вече е затънало яко. Хваща детето си отива на село примерно, затваря го и го връзва за леглото в продължение на седмица и повече докато мине абстиненцията. През тези дни детето страда, изпитва физическа болка от изчистването от наркотиците, вижда в родителя си зъл мъчител и чудовище, но накрая организма му се изчиства. От там насетне има куп работа, за да не се върне това дете към дрогата, но... Родителя герой или злодей е???
Давам този пример понеже се замислих аз ще мога ли да издържа (дано не ми се налага НИКОГА) да гледам детето си вързано и страдащо и да не поддам на молбите му да го пусна, за да отиде за поредната доза която ще го убие?!?
Във всеки от нас има и добро и лошо. Всеки е имал моменти когато е мразил, завиждал или се е изкушавал от нещо което е в разрез със собственият му морал. Въпросът е как ще се справи с изкушението и как ще продължи напред.
Последното предизвикателство за моя морал беше преди около три месеца. В друг един форум една жена ме помоли на лични да и гледам. Имаше проблеми жената, гледах и в продължение на месец почти ежедневно. Видяхме от къде идва проблема, дадох съвети за решаването и накрая нещата се оправиха. Накрая дамата поиска да и дам банкова сметка, за да ми прати пари (ставаше въпрос за 1000 евро) понеже съм и помогнала (а дамата в чужбина и заможна)... Аз пък съм затънала в заеми и всяка стотинка която изкарам вкарвам в банки, та изкушението беше огромно, но... Но в момента в който се изкуших се сетих как баба ми казваше, че е грях да се печели от болката на хората, а жената ме беше потърсила не да и гледам за някое гадже или за глупости, а защото имаше сериозни проблеми и... Отказах и. Казах и ако иска когато се прибере в БГ да избере някой стар човек без близки който е в нужда и да даде на него парите които е нарекла за мен. Повярвай ми, не ми беше лесно да се откажа от тези пари, защото щяха да изплатят нацяло единият ми заем, но... Грехота е да печелиш от хорското нещастие...
От друга страна когато някой ми навреди умишлено нямам ама никакви скрупули да му навредя и аз и то двойно и тройно и пак и пак...
Истината за двата вълка в нас е не да храним единият или другият в повече, а достатъчно и двата. Трябва да има баланс. Ако си само добър те използват и нараняват, ако си само лош няма да остане никой който да те обича, а от това боли. Когато доброто и лошото са балансирани тогава живеем пълноценно.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #33 -: 10 Юни 2019 17:35:51, Понеделник »
Истината за двата вълка в нас е не да храним единият или другият в повече, а достатъчно и двата. Трябва да има баланс. Ако си само добър те използват и нараняват, ако си само лош няма да остане никой който да те обича, а от това боли. Когато доброто и лошото са балансирани тогава живеем пълноценно.

Сега се заел точно с това - да се върна към баланса. Но никак не е лесно. Много по-трудно се гради, отколкото се руши. Болката си остава обаче, просто ставаш по-силен от нея...
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #34 -: 10 Юни 2019 17:54:42, Понеделник »
Много по-трудно се гради, отколкото се руши. Болката си остава обаче, просто ставаш по-силен от нея...
Аз се научих да ползвам емпатия, за да разбера защо отсрещния ми причинява болка. Това не ми пречи да си върна стореното с лихвите, но поне знаейки защо по дяволите и поради какви емоции отсрещния се държи така с мен някак болката за мен е по-малка.
Ама нали ме няма по обясненията, да си дам пак пример...
Последният път мъж ми се държа грубо по телефона и... Поставих се на негово място. Аз и син ми сме далече от него, разни близки му дуднат по телефона и го филмират как ще се провалим и той изпада в паника. Съответно вдига телефона и ме насмита. Сега да седна и да му обяснявам как близките му се държат с нас като с 5 годишни деца и очакват да им се подчиняваме и да караме на хляб и вода няма смисъл... Не искам да го настройвам срещу близките му. Затова просто го оставих да се навика, за да му олекне, а в края на месеца като пратих първите пари за банки той сам се осъзна, че не е прав.
Т.е. знаейки защо мъж ми вика си спестих болката и терзанията дали пък не му е писнало от мен и т.н. и т.н. Което не значи, че ще остана длъжна на оплюващите елементи които продължават да опитват да ме контролират все едно съм малоумна. Те просто са се объркали да си помислят, че могат да контролират вещица и ще си платят грешката с лихвите...
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #35 -: 10 Юни 2019 18:00:28, Понеделник »
Цеци, имах предвид болката от това, което така или иначе вече си вършил и не е било редно. Но да, с това което казваш съм напълно съгласен и мисля, че е правилният подход.
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #36 -: 10 Юни 2019 18:13:52, Понеделник »
Цеци, имах предвид болката от това, което така или иначе вече си вършил и не е било редно.
НАУЧИ СЕ ДА СИ ПРОЩАВАШ САМ!!!
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #37 -: 10 Юни 2019 18:16:07, Понеделник »
НАУЧИ СЕ ДА СИ ПРОЩАВАШ САМ!!!

Да, трябва.
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #38 -: 10 Юни 2019 21:29:47, Понеделник »
Родител установява, че детето му се дрогира и вече е затънало яко. Хваща детето си отива на село примерно, затваря го и го връзва за леглото в продължение на седмица и повече докато мине абстиненцията. През тези дни детето страда, изпитва физическа болка от изчистването от наркотиците, вижда в родителя си зъл мъчител и чудовище, но накрая организма му се изчиства. От там насетне има куп работа, за да не се върне това дете към дрогата, но... Родителя герой или злодей е??
И детето обикновено се връща пак към дрогата...
Съдбата ми е отредила за краткия ми 17-годишен живот да стана свидетел на твърде много трагични истории от този род и изводът, който съм си направила от тях, е че насила не можеш да откажеш човек от дрогата... Вържи го за леглото или го заключи за няколко месеца, файда - йок! Ако той самият няма ценност, в името на която да спре наркотиците, нищо не можеш да направиш... И да, вярно е, че боли да гледаш как любим твой човек се затрива пред очите ти и повлича още хора след себе си, но боли още повече да даваш всичко от себе си да го спасиш, а резултатът да е още по-усложнена ситуация. Връзването за леглото може да помогне само в случай, че самият наркоман иска да спре да се друса, но няма волята... В противен случай единствено може да влоши нещата.
Така че на въпроса дали е геройство или зло деяние, мисля че е повече към второто, защото освен че е насилие над чуждата воля, не води до очакваните добри резултати. Разбира се, това си е моето субективно мнение, произтекло от главата на неопитна тийнейджърка и никой не е длъжен да се съгласява с него...
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #39 -: 10 Юни 2019 21:46:04, Понеделник »
Наркоманията е много страшна зависимост. Наркоманите дрогирайки се си унищожават ума и трудно мислят и осъзнават. Съответно трябва им трябва много помощ от хора които ги обичат, за да осъзнаят, че са зависими. После им трябва още много помощ от същите хора, но и от психолози, за да осъзнаят, че нещата не са безнадеждни и заслужават втори шанс. И едва тогава започва дългия и труден път към отказването. И трябва да обичаш много, за да се захванеш с трудния път да спасиш наркоман от самия него си. Трябва ти и здрава психика, за дане те повлече надолу с него си.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #40 -: 10 Юни 2019 21:58:06, Понеделник »
Може би най-трудният момент е човекът да осъзнае, че трябва да ги спре...
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Cernunnos

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 110
  • Total likes: 35
  • Karma: +27/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #41 -: 11 Юни 2019 00:34:43, Вторник »
От опит знам, че наркоман се отказва с обратното на съдене и лошотия... напротив, много разбиране, подкрепа докато е най-долу и не на последно място железни психика и търпение от моя страна. Много изсмукващо е това цялото нещо, но ако се добута докрай си струва. И точно заради това, че съм човекът армия и съм сам, то ресурсът ми е ограничен... поради което са малцина избраните, на които да помогна... и трябва да са много ценни хора за мен.
"...да се отнасям с недоверие към това, което разправят разни чудотворци и магьосници в своите заклинания, отпъждания на духове и други подобни действия. Да не отглеждам пъдпъдъци..."
- Марк Аврелий

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #42 -: 11 Юни 2019 10:57:35, Вторник »
Ще те запозная с един човек, който стои в тъмнината, а пази светлите.

По последни преброявания- поне двама... Но нека да има... По-добре е така... :)
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #43 -: 11 Юни 2019 22:56:01, Вторник »
 :)
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен volk22

  • Практици
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 294
  • Total likes: 1
  • Karma: +19/-1
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #44 -: 24 Юни 2019 18:48:50, Понеделник »
Целта оправдава средствата, но навлизането в крайности влече често фатални последствия. "Морал", "нравственост" и пр. гръмки думи са субективни, свързани с личната ценностна система и произлизащите от нея принципи. В резултат всеки за себе си трябва да отговори на въпроса дали целта заслужава последващите жертви под формата на последствия от използваните средства.
Libertas cogitandi agendique.