Автор Тема: Целта оправдава ли средствата  (Прочетена 19207 пъти)

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #15 -: 9 Юни 2019 23:22:37, Неделя »
Потренирай няколко години бойно изкуство и ще разбереш по-добре Гоген Ямягучи... Бойно изкуство се учи с тренировки, не с четене.

Напълно съм съгласен с теб, че практиката, а не четенето са важни и по никакъв начин не го оспорвам. Още повече това е твоя ресор, ако мога така да се изразя. Какво се случва обаче с войниците на фронта...Дали когато един стреля по друг, другия не му връща "услугата", воден от инстинкта за оцеляване...Предполагам само ветеран от войната може да ни даде този отговор. Цялата тема имаше за цел да покаже, че понякога човек подтикван от обстоятелствата, ще не ще трябва да си служи с "Тъмната" страна, дори тя да е в разрез с морала му. Нещо което не знам дали се усети или може би аз не съм се изразявал правилно, ако е така - прощавайте. Като заключение мога да кажа следното - Мисля, че човек трябва да може да си служи с крайностите когато се налага, но не да става техен роб. Да ги прилага с чисто сърце, ненатоварено от егото. Никой не е на 100 процента само лош или само добър. Всяко нещо може да бъде разгледано от различен ъгъл, с възприятие пречупено през призмата на неговите собствени разбирания и потребности.
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #16 -: 9 Юни 2019 23:24:07, Неделя »
Мисля, че човек трябва да може да си служи с крайностите когато се налага, но не да става техен роб. Да ги прилага с чисто сърце, ненатоварено от егото. Никой не е на 100 процента само лош или само добър. Всяко нещо може да бъде разгледано от различен ъгъл, с възприятие пречупено през призмата на неговото собствено същество.
Добре казано...  [yes]
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #17 -: 10 Юни 2019 00:01:03, Понеделник »
Намерих много точно описание на това което исках да покажа в тази тема...

Няма само добри или само лоши хора - всички имаме и от двете

Спомни си как изглежда символа ИН/ЯН. В него са преплетени светлата и тъмната страна. Но в светлата страна има малка частица от тъмната. И обратното. Нищо в живота не е само черно или само бяло. Нещата от живота са базирани на нюансите на тези два елемента. И ако не се преплитат един в друг, живота ни ще изгуби много от очарованието си.

Двете противоположности се допълват взаимно. Те са свързани една с друга, противопоставят се и преминават една в друга. Представляват редуващи се приливи и отливи. Ин винаги съдържа потенциала на Ян и обратно, т.е. в светлината се съдържа семето и потенциала на тъмнината и в тъмнината винаги се съдържа потенциала и семето на светлината.

Да наистина в различно процентна пропорция. При едни преобладава и взима превес тъмнината. Други пък се стремят към светлината. Лошото всъщност може да се окаже нещо добро. А доброто може да бъде и лошо. Колкото по-добре осъзнаем тази истина, толкова по-лесно ще приемем себе си. Важна е посоката, която сме избрали. Дали е към светлината или към тъмнината. Ин и ян. Само в тъмнината можеш да различиш светлината. Няма само ден. Има и нощ. И това е прекрасно. Деня дава едно. Нощта друго. Има вдишване. Има издишване. Кой ще определи кое е по-доброто. И от двете има нужда. Двете взаимно правят цялото. Ако приемеш тази дуалност, ще можеш по-лесно да приемеш другите. Ще можеш по-леко да приемаш себе си.

Във всеки един от нас има потенциала и на двете. Приеми обаче, че всяка тъмна частичка от теб е всъщност онази сила, която те кара да не се отказваш да се превръщаш във все по-добър човек. Приеми факта, че всяко тъмно семенце, което усещаш е онзи твой контраст, който те учи как да се грижиш по-пълноценно за семенцата от светлина. Приеми и прегърни тъмните нюанси в теб. Те са също толкова важни, колкото и светлите. И всяко от тях има своето важно място в теб. И всяко е важен градивен елемент на твоята същност. Не отхвърляй. Не се съпротивлявай. Приеми. Седни на масата и постави срещу теб своята тъмна част. Пообщувай с нея. Опитай да подходиш с разбиране. Опитай даже нещо повече. Да я заобичаш. Да я опознаеш. Признай че я има. Прегърни я дори. Хм! Защо не!

Олекна ли ти? Не си само ти. Всички ние имаме и светла и тъмна частица в себе си. Всички ние водим вътрешни битки, скрити от очите на другите. И всеки ден печелим или губим в тази игра. Но важна е генералната победа. А тя се обуславя от пътя, по който си избрал да вървиш.
Как без тъмнината ще можеш да оцениш светлината. Двете са еднакво важни и нужни. Какъв си ти определя избора ти на посока.

И не забравяй: Животът е прекрасен и интересен защото има и ден и нощ!
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #18 -: 10 Юни 2019 01:58:22, Понеделник »
Много поетично, но...
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен Cernunnos

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 110
  • Total likes: 35
  • Karma: +27/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #19 -: 10 Юни 2019 02:03:29, Понеделник »
Моят морал е следният: Гледам да съм като вълка в гората... хитър и пресметлив и си пазя моя си вълчи задник.. ако ме нападнат - хапя...
"...да се отнасям с недоверие към това, което разправят разни чудотворци и магьосници в своите заклинания, отпъждания на духове и други подобни действия. Да не отглеждам пъдпъдъци..."
- Марк Аврелий

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #20 -: 10 Юни 2019 03:01:27, Понеделник »
Светлата и тъмната страна нямат общо с целта дето оправдава средствата. Аз съм вещица и не се притеснявам да ползвам тъмната си страна ако реша да раздам правосъдие ( колкото и да е грешно) или да защитя приятел. Но не бих навредила на невинен, за да се издигна в кариеата примерно.
А оцеляването... Там е друго. Когато е застрашен живота ти спираш да мислиш рационслно и може да направиш какво ли не...
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #21 -: 10 Юни 2019 09:34:34, Понеделник »
Започвам от начало, явно наистина съм останал неразбран и мисля да поправя тази грешка сега.

"Морал е разграничаването на намерения, решения и действия между такива, които са добри и правилни и такива, които са лоши и грешни."

Всеки отделен човек има свой, единствен, уникален и неповторим морал, които е изградил специално за себе си, според разбиранията си които са изходен продукт на потребностите в живота му.

Някой може да има "потребност" да оцелее (има държави и места където хората гладуват) и за да постигне "целта" оцеляване му се налага примерно да краде. В такъв случай ако попиташ този човек, дали е редно и правилно да се краде, той ще ти отговори "ДА" и ще се зачуди защо го занимаваш с глупости. Та нали за него това е начин да оцелее той самият. В неговата глава е "целта оцеляване", която оправдава "средството за постигането и - кражбата". Той се позовава само и единствено на неговият собствен морал, които е изграден в пряка зависимост от конкретните потребности в неговия живот. Но той си е служил малко или много с "Тъмната" страна, защото кражбата е лошо нещо, ако се позовем на общоприетият морал. Да, тук се появява и втори термин - "общоприет морал"Общоприет морал си го представете като обективен поглед над дадена ситуация, такъв при който отсъства това да си обременен от ситуацията.

Ако се разгледат религиите, те са точно това - някакви правила, които ти да следваш, за да се придържаш към някакъв общоприет морал.
Но живота като цяло не е само "Бял" или "Черен", няма само ситуации когато трябва да действаш по "светлия" начин, както и няма само такива при които да действаш по "тъмния" и поради тази причина религиите издишат по всички възможни параграфи. Те се използват на този принцип - да прилагаш само "Светлата" страна, защото това да си служиш с "Тъмната" страна изисква определено ниво на развитие. Такова, което не всеки е постигнал или би могъл да постигне, няма да се спирам да уточнявам защо, има редица фактори.

Морала на един човек следвайки пътя на "Светлата" страна е един и съвсем различен от на този, които е избрал да си служи със "Тъмната". От там насетне, се случва следното: според избора си (веднага уточнявам, че понякога този избор не го взимаш ти, а обстоятелствата около теб), коя страна да заемеш се определят и действията ти в живота. А Живота има свой собствен обективен поглед над тези твои действия - общоприетият морал.


 Дано вече съм станал ясен  [umnik]
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #22 -: 10 Юни 2019 09:56:55, Понеделник »
Пътят през Тъмнината те пази и издига. Цената няма значение, нали друг я плаща!
Така е в началото.
                                        :)
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #23 -: 10 Юни 2019 10:03:14, Понеделник »
Цената няма значение, нали друг я плаща!

На пръв поглед друг я плаща, но не можеш да избягаш от момента когато дойде "келнера" и ти поиска сметката...
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #24 -: 10 Юни 2019 10:17:03, Понеделник »
Пътят към Светлината изисква саможертва и търпение. Не е комфортно...
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #25 -: 10 Юни 2019 13:58:07, Понеделник »
Какво се случва ако имаш потребност да оцелееш


Най-добрият ми приятел е циганин... От онези, които са раснали сред огромна мизерия в ламаринен "дом", вървящ с бълхи и смрад (по неговите описания)... Какво мислиш му се е случило, когато решил, че му се оцелява, но не така, както е оцеляването в такава обстановка? Станал на престъпник и/или просяк? Не... Той започнал да учи... Не просто да учи, а се стремял да е качествено... Завършил НГДЕК (освен няколко древни, научил и няколко съвременни чужди езика), после Софийски университет... И... Докарал го до това накрая да завърши и докторантура... Образованието му дало решение на въпроса с оцеляването... И сега си оцелява прекрасно на едни около 2000 лв месечно честно изработена заплата... 

Интелектът е присъщ на хората, без значение от кой етнос са... Но и мързелът е присъщ на хората, без значение от кой етнос са... Фактор може да е и- средата на безнаказани престъпници, възпитаващи децата си на престъпност и/или просяци, спиращи децата си от училище... И т.н. може да се пише много, но ще е отклонение от темата, така че спирам до тук...

Това, което отличава хората от животните и което не е посочено до момента е, че всеки човек може при добро желание, да направи много повече и в пъти по-различни избори от кое да е животно... Дали ще се възползва от това си право на избор за добро или за излагация на себе си и на човечеството... Зависи...

Би трябвало верният отговор да е, че не трябва всяка цел да се постига на всяка цена... Но, за съжаление... Реалността е, че има хора, които са прекрасен пример за падение на хората като такива...

Относно това, което цитираш-

Цитат
Гоген Ямагучи казва "Тренирай така, че да можеш да понесеш всеки удар, удряй така, че отговорът да не последва..."

Имах един учител навремето, който си създаде свой собствен боен стил... Та беше го репликирал нещо таковата- "Защо изобщо трябва да допускаш да те удрят, като може просто да се дръпнеш в страни и да не успеят да те ударят?! По-добре противникът ти да е единственият, който го боли, след като е направил грешката да те напада."

Но понякога е просто по-забавно някой да се мъчи да напада и да установява, че не се получава изобщо този номер...

Относно това-

Цитат
Така че стигаме до извода, че само целта на лидера/диктатора има значение, а както стана ясно тя е завладяване или опазване на територия.

Няма такава цел при диктаторите... При тях целта е пари и удоволствия за тях самите, като сметката от реки от кръв, я плащат обикновените хора...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #26 -: 10 Юни 2019 14:11:56, Понеделник »
Сянка, напълно съм съгласен с написаното от теб. Но според мен е факт, че "Тъмната" страна съществува и най-малкото човек трябва да я познава, ако не друго то поне за да може да се предпази от нея...Не съм подклаждал никого с тази тема да процедира използвайки всичко което тя дава, нямам и намерения да се превръщам във Волдемор, както си писахме с Libra , просто се замислих над разни неща вчера, на които намерих отговора сред публикациите на всички. Иначе това, че задавам въпроси и задълбавам е само и единствено с цел нещата да се разгледат от всички възможни ъгли. Обичам когато се получава дискусия. Така се изкарва истината на повърхността.
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #27 -: 10 Юни 2019 15:29:19, Понеделник »
@ Astaroth

Разбирам...  :)
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #28 -: 10 Юни 2019 15:42:24, Понеделник »
Astaroth, някога исках да съм господаря на този свят. Сега бих дал живота си, за да няма такъв.
Явно тъмната страна те привлича, влез и я опознай. После излез!
Знаеш ли кога ще те заболи - когато синът ти тръгне към нея!
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #29 -: 10 Юни 2019 15:52:00, Понеделник »
Astaroth, някога исках да съм господаря на този свят. Сега бих дал живота си, за да няма такъв.
Явно тъмната страна те привлича, влез и я опознай. После излез!
Знаеш ли кога ще те заболи - когато синът ти тръгне към нея!


Имаше един период от моя живот когато вървях срещу всичко и всички...По това време ползвах и разни субстанции, за това и първата ми публикация тук беше във темата "Наркотици"...Защото съм бил и на този път. Беше пиене, друсане и така нататък. В даден момент нещо ми светна лампичката в главата. Осъзнах какво причинявам на родителите си, на приятелите си, на хората за които бях значим...Бях се отдалечил от тях, но най-вече баща ми и един много скъп приятел никога не се отказаха...Така че малко или много съм запознат с нея. Не знам за сина ми, но определено и в момента ме боли за всичко, което съм направил по онова време. Колкото и да не искам да е така, нося си и този товар...За това казвам, че "Тъмната" страна съществува и е факт.
От както съм тук във форума търся отговори, защото все още за някои неща в главата ми е каша...На много от въпросите си вече съм отговорил, но има още вода да изтече докато всичко се подреди...Обаче знам едно, не искам да се връщам там от където идвам....
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."