Автор Тема: Целта оправдава ли средствата  (Прочетена 19205 пъти)

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Целта оправдава ли средствата
« -: 9 Юни 2019 16:28:34, Неделя »
"Морал е разграничаването на намерения, решения и действия между такива, които са добри и правилни и такива, които са лоши и грешни."

Та така, драги съфорумници. Според вас целта оправдава ли средствата използвани за нейното постигане? Като преди всеки от вас да напише нещо по въпроса, е редно да вземе предвид факта, че за всеки отделен индивид морала е в пряка зависимост от неговите разбирания и потребности.
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата?
« Отговор #1 -: 9 Юни 2019 18:03:06, Неделя »
За мен е недопустимо целта да оправдава средствата. Този начин на действие държи ниско нашия вид.
Има и загуби неизбежни, но в името на живота - необходими.
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата?
« Отговор #2 -: 9 Юни 2019 18:14:29, Неделя »
За мен недопустимо целта да оправдава средствата. Този начин на действие държи ниско нашия вид.
Има и загуби неизбежни, но в името на живота - необходими.

Аз си обяснявам нещата така - щом има един начин за постигане на целта значи трябва да има най-малко и втори. Тоест двата подхода - "Добро" и "Зло", "Тъмна" и "Светла" страна и така нататък. Обаче ако погледнем хищниците в природата веднага забелязваме, че те убиват, за да се нахранят. Тоест при тях средството е "убийство" (насилствено отнемане на живота на друго живо същество), за да постигнат целта "оцеляване". И това ме вкарва в размисли цял ден, защото има ситуации дори в живота на хората, които ги карат да оцеляват по метода на хищниците, тоест да заемат "Тъмната" страна.
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата?
« Отговор #3 -: 9 Юни 2019 19:01:12, Неделя »
Обаче ако погледнем хищниците в природата веднага забелязваме, че те убиват, за да се нахранят. Тоест при тях средството е "убийство" (насилствено отнемане на живота на друго живо същество), за да постигнат целта "оцеляване".

Хищниците убиват, за да се хранят - така са устроени, но... Голямото НО което прави хищниците по-добри от нас е, че ситият хищник не напада обичайната си плячка само защото му е под ръка, а я подминава. Едва когато гладът го застигне напада отново. И още нещо... Хищниците обикновено убиват и изяждат стари и болни животни, защото те за разлика от здравите не могат да им избягат. По тоя начин природата живее и се прочиства. Защото представи си, че нямаше хищници които да убиват и изяждат старите и болни животни и... И като умрат старите и болните в гората ще настъпи такава смрад от труповете им и ще плъзнат такива болести, че не е истина направо...
Докато хората... Това хората сме най-отвратителните същества във вселената. Докато животните нападат от страх, от глад или защото някой човек ги е обучил така, то човека напада от нямане какво да прави, от злоба, идиотия и т.н.
В миналото когато хората са убивали животно, за да се нахранят са искали прошка от душата му, от Бог или в каквото там вярват, сега ходят на лов за удоволствие.
Та да си дойда на думата. Крайно обидно е за горките животни да ги сравняваме с хората.
А по темата...
За мен никога целта не е оправдавала средствата. Не мисля, че победа която съм постигнала вредейки на друг ще ми донесе радост. Но пък навреди ли ми умишлено някой нямам никакви скрупули да го смачкам и да му го връщам отново и отново, а след време като се присетя да му го върна пак с лихвите.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата?
« Отговор #4 -: 9 Юни 2019 19:36:56, Неделя »

Хищниците убиват, за да се хранят - така са устроени, но... Голямото НО което прави хищниците по-добри от нас е, че ситият хищник не напада обичайната си плячка само защото му е под ръка, а я подминава. Едва когато гладът го застигне напада отново. И още нещо... Хищниците обикновено убиват и изяждат стари и болни животни, защото те за разлика от здравите не могат да им избягат. По тоя начин природата живее и се прочиства. Защото представи си, че нямаше хищници които да убиват и изяждат старите и болни животни и... И като умрат старите и болните в гората ще настъпи такава смрад от труповете им и ще плъзнат такива болести, че не е истина направо...

Абсолютната истина. Освен това, чрез хищниците се поддържа и големината на популацията на даден животински вид. Ако ги нямаше тях и останат само растителноядните например, те ще опустошат всичката растителност, която е от ключово значение за кислорода на Земята. Поддържа се баланса.

За мен никога целта не е оправдавала средствата. Не мисля, че победа която съм постигнала вредейки на друг ще ми донесе радост.

Като преди всеки от вас да напише нещо по въпроса, е редно да вземе предвид факта, че за всеки отделен индивид морала е в пряка зависимост от неговите разбирания и потребности.
Цялата тази тема стартирах, защото може да се намерят най-различни примери, за това как човек притиснат от обстоятелствата, може, а и не само може, но в някои случаи дори се налага да действа използвайки "Тъмната" страна. Ярък пример са били гетата, където е било въпрос на оцеляване, а не на подхранване на егото. Нямаш какво да ядеш съответно крадеш, продаваш наркотици (индиректно продаваш смърт) и така нататък и така нататък. В крайна сметка човешкото същество е устроено така, че да се адаптира, за да може да оцелее и какъвто и морал да има то, понякога се налага да го прекрачи в името на висшата цел - оцеляването.


"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #5 -: 9 Юни 2019 21:00:29, Неделя »
Не оправдава!
Целта на войните и революциите - мир, свобода и сигурност за своите семейство и държава... Средстава, с които го постигат - насилие, робство, убийства и много-много омраза към отсрещната страна. Добрите намерения не компенсират зловредните действия...
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #6 -: 9 Юни 2019 21:15:55, Неделя »
Целта на войните
По-скоро завладяване или опазване на територия.

революциите
Тук картината е ясна - смяна на режима...Казано е следното - "Този който ни освободи, той ще ни пороби." Ясно се вижда това и мога да дам конкретен пример - падането на комунизма и идването на капитализма в България...

Добрите намерения не компенсират зловредните действия...

Никой не предприема зловредни действия с добри намерения. Явно си пропуснала така важното уточнение което дадох още в началото... "За всеки отделен индивид морала е в пряка зависимост от неговите разбирания и потребности".  Какво се случва ако имаш потребност да оцелееш  [umnik]
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #7 -: 9 Юни 2019 21:37:15, Неделя »
Явно си пропуснала така важното уточнение което дадох още в началото... "За всеки отделен индивид морала е в пряка зависимост от неговите разбирания и потребности"
Не съм пропуснала, разбрах те...
По-скоро завладяване или опазване на територия. 
Това е целта на лидера... За войника, решил да даде живота си в името на общонационалната идея, не е приоритет територията, а собственото му семейство или евентуално каузата, която лидерът му е пробутал и той видиш ли, повярвал в нея. И с идеята да направи нещо "добро" в името на народа, отива да избива чужди семейства... В случая намеренията(целта) на индивида го принуждават да си служи с тези средства...
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #8 -: 9 Юни 2019 22:13:05, Неделя »
Това е целта на лидера... За войника, решил да даде живота си в името на общонационалната идея, не е приоритет територията, а собственото му семейство или евентуално каузата, която лидерът му е пробутал и той видиш ли, повярвал в нея. И с идеята да направи нещо "добро" в името на народа, отива да избива чужди семейства... В случая намеренията(целта) на индивида го принуждават да си служи с тези средства...

Има видове държавно управление при които решението да бъдеш войник не е твое собствено, а предварително взето от лидера/диктатора. Моят баща, както и бащите на много други хора, защо мислиш са били в казармата...Били са задължени, по-скоро точната дума е изнудени - ако не се явиш когато получиш призовка от казармата, те съди военен съд за държавна измяна. Така че стигаме до извода, че само целта на лидера/диктатора има значение, а както стана ясно тя е завладяване или опазване на територия.

Какво се случва когато войника е на фронта вече е в контекста на темата. Той трябва да убива, защото има потребност да оцелее. Ако не бъдеш този който пръв убива, ти самият ще бъдеш убит. Така че, за да оцелееш ти си служиш с "Тъмната" страна...
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #9 -: 9 Юни 2019 22:38:26, Неделя »
Целта на включването ми не беше да измествам темата към войните, а да представя гледната точка по въпроса ти... Дадох за пример добронамерената наивност на (някои от) войниците, за да представя нагледно как добрите намерения могат да доведат до извършване на жестокости, които според мен НЕ СА оправдани от въпросните първоначално добри намерения... За същността на войните, кой защо воюва и т.н. не съм имала идеята да споря  [victory]
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #10 -: 9 Юни 2019 22:50:52, Неделя »
Дадох за пример добронамерената наивност на (някои от) войниците, за да представя нагледно как добрите намерения могат да доведат до извършване на жестокости, които според мен НЕ СА оправдани от въпросните първоначално добри намерения...

И все пак ако обстоятелствата са такива, че за да постигнеш целта си се налага да ползваш "Тъмната" страна, като единствената възможна алтернатива, ти казваш, че няма да го направиш, правилно ли съм те разбрал? Давам ти друг пример понеже знам, че си каратист. Ако лицето Х дойде до теб и се опитва да те удари, нима ти няма да използваш уменията си, за да се защитиш и съответно ти да си първата която е нанесла щета?  [umnik]
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #11 -: 9 Юни 2019 22:56:09, Неделя »
нима ти няма да използваш уменията си, за да се защитиш и съответно ти да си първата която е нанесла щета?  [umnik]
Едно е да се защитиш и да избегнеш боя, друго е да нанесеш щета...
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #12 -: 9 Юни 2019 23:02:40, Неделя »
Едно е да се защитиш и да избегнеш боя, друго е да нанесеш щета...

Ако с първият си опит лицето Х не е успял да те удари и съответно да нанесе щета и последва втори опит, ти ще продължаваш да бъдеш само и единствено в режим защита и ще избягваш боя...Не намирам логиката в това...Не е ли по-логично още при първият опит да си взела мерки втори да не последва. Гоген Ямагучи казва "Тренирай така, че да можеш да понесеш всеки удар, удряй така, че отговорът да не последва..."
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #13 -: 9 Юни 2019 23:03:59, Неделя »
Браво, Либра!
Що не прочетете малко за Айкидо? Нали ще ставате магьосници.  :)
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Целта оправдава ли средствата
« Отговор #14 -: 9 Юни 2019 23:10:47, Неделя »

Ако с първият си опит лицето Х не е успял да те удари и съответно да нанесе щета и последва втори опит, ти ще продължаваш да бъдеш само и единствено в режим защита и ще избягваш боя...
Да, това е идеята на Карате - да се ползва само и единствено за самозащита. Това е в идеалния случай...
Не намирам логиката в това...Не е ли по-логично още при първия опит да си взела мерки втори да не последва. 
Това не значи, че задължително трябва да нанесеш щета...
Гоген Ямагучи казва "Тренирай така, че да можеш да понесеш всеки удар, удряй така, че отговорът да не последва..."
Потренирай няколко години бойно изкуство и ще разбереш по-добре Гоген Ямагучи... Бойно изкуство се учи с тренировки, не с четене.
Браво, Либра!
[yahoo]
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.