Автор Тема: В средата на везната  (Прочетена 9053 пъти)

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
В средата на везната
« -: 23 Май 2019 13:08:39, Четвъртък »
Човек е свободен до момента когато не вземе решение какво действие да предприеме. След това става заложник на избора си. А заедно с него идват и последиците. Предвид създали се обстоятелства, в мен се роди въпроса. Как когато предприемаме някакво действие винаги да бъдем освободени от емоциите които накланят везната на едната или другата страна.
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: В средата на везната
« Отговор #1 -: 23 Май 2019 13:38:40, Четвъртък »
Като се осъзнаеш като част от цялото. Средата на везната е и пясъчен часовник, разбира се. :)
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: В средата на везната
« Отговор #2 -: 23 Май 2019 15:28:00, Четвъртък »
винаги да бъдем освободени от емоциите които накланят везната на едната или другата страна.
Емоциите са израз на чувсвата ни. Нима искаш да станеш безчувствен?
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Rommel

Re: В средата на везната
« Отговор #3 -: 23 Май 2019 16:20:16, Четвъртък »
Емоциите са израз на чувсвата ни. Нима искаш да станеш безчувствен?
Казват , че има само две чувства:  СТРАХ и ЛЮБОВ (тук не се има предвид Любовта в сексуален смисъл , а онази дето и казват "безусловна")

Всичко друго са техни поризводни , които се именуват Емоции (положителни и отрицателни) , или както казваш и ти , "емоциите са израз на тези чувства".
На практика е невъзможно да се игнорират чувствата и да остане човек безчувствен. Те съществуват и ще съществуват винаги.
Но Емоциите породени от тях могат да се контролират , управляват и дори да се изолират.

Един от методите на контрол и управление на Емоциите породени от СТРАХ е .... "немисленето" тука видях такъв израз , а аз му викам "Спиране на ВД (вътрешния диалог)" и действите от тази позиция в това състояние.

Това важи преди всичко за критични и животозастрашаващи ситуации , когато няма време за колебания и размисъл от рода на: ама сега в ляво ли да тръгна , какво ще стане ако ..и т.н.
Всеки спортист и военен (който е бил в гореща точка) са запознати с феномена "Спиране на ВД" и действие от позиция да си празен и без мисъл - пълен автоматизъм. Дори се стига до там , да имаш чувството че все едно се гледаш отстрани , а друг човек действа вместо теб.

Другото което може да се каже за Емоциите предимно негативни , колебания дали решението е правилно , страх от последствия , както и на начините за освобождаване от тях , имам обяснение , както и има две медитативни практики (статична и динамична) , но те са на Сефиротите (които няма да проповядваме тука) и не знам как да ги обясня по друг начин.
Всъщност , веротно мога да ги опиша така: емоциите са допустими до момента в който вземеш решението. Вземеш ли го веднъж и започне ли действието , просто си действай без значение какво се случва и какво изпитваш.








Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: В средата на везната
« Отговор #4 -: 23 Май 2019 16:51:37, Четвъртък »
Пътят на самураят е пътят към смъртта. Който може да се освободи от този страх е много по-свободен.
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: В средата на везната
« Отговор #5 -: 23 Май 2019 16:55:44, Четвъртък »
Бих казал, че страхът е порок. Ноо, той управлява хората. И господарите са такива благодарение на него.
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: В средата на везната
« Отговор #6 -: 23 Май 2019 17:23:53, Четвъртък »
емоциите са допустими до момента в който вземеш решението. Вземеш ли го веднъж и започне ли действието , просто си действай без значение какво се случва и какво изпитваш.
С това ме съгласи.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: В средата на везната
« Отговор #7 -: 23 Май 2019 18:30:28, Четвъртък »
Прекрасна тема, Astaroth! Като представител на зодия Везни, одобрявам...  [ok]
Когато сме поставени пред избор, везните обикновено се клатушкат между разума и емоциите и все не можем да решим кое от тях е по-правилно да слушаме... Само че и двете често ни подвеждат - като му мислим много, бъркаме; като сме много емоционални и позволим на емоцията да ни управлява действията, пак бъркаме... Според мен в такъв случай трябва да се вслушаме в интуицията, защото точно тя стои по средата на везната. Тя не е нито мисъл, нито емоция. Винаги е обективна - без очаквания и без субективизъм. Важното е да не я бъркаме с предразсъдъка, което е съвсем различно нещо, но понякога може да ни подведе, че е гласът на интуицията...
Пътят на самураят е пътят към смъртта. Който може да се освободи от този страх е много по-свободен.
Това ме замисли доста...
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: В средата на везната
« Отговор #8 -: 23 Май 2019 22:35:46, Четвъртък »
Намерих отговора на своя въпрос. Благодаря!

"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Rommel

Re: В средата на везната
« Отговор #9 -: 23 Май 2019 22:46:30, Четвъртък »
Пътят на самураят е пътят към смъртта.
То ако погледнем реално , всеки Път е Път към Смъртта. Досега никой не се е откачил и от първия дъх поет при раждането и натам все си вървим към Смъртта.
В този цитат който посочваш (той всъщност е малко по-друг) се има предвид , че в ситуация "или/или" никога не можеш да направиш правилния избор.
И след като не можеш - избери Смъртта. Ако перефразираме , то избери най-негативния вариант и действай според него.
И по този начин си свободен

Но на мен ми харесва една друга сентенция по отношение на Пътя.... или това дето му викат ДАО.

"Човек може да върви по много Пътища. И нито един от тях не е по-добър , или по-лош от другия. Но само един от тези пътища има Сърце".
Как може да се разбере , дали Пътя по който вървиш в момента е твоя ? Това е един от най-често задаваните въпроси и отговора е потресаващо елементарен:Да изпитваш удовлетворение и удоволствие - от работата , от положението си , от резултатите , от грешките и от неудачите по него.





Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: В средата на везната
« Отговор #10 -: 24 Май 2019 11:33:01, Петък »
Да, променил съм сентенцията. Идеята е - страхът от грешка или пълна загуба трябва да бъде преодолян. Това спестява много енергия и време. Когато си изправен пред реален двубой (понякога е всекидневие) сигналите, които излъчваш, са на няколко нива. Усещат го и част от животните, насочили се към тебе.
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен volk22

  • Практици
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 294
  • Total likes: 1
  • Karma: +19/-1
    • Профил
Re: В средата на везната
« Отговор #11 -: 24 Юни 2019 19:12:49, Понеделник »
Няма среда на везната.
Libertas cogitandi agendique.

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: В средата на везната
« Отговор #12 -: 24 Юни 2019 19:42:06, Понеделник »
"Ако човек държи меча си непрестанно изваден и както обикновено става, размахва оголеното острие, то хората не ще се приближат към него, така че той няма да има съюзници. Ако мечът е винаги прибран, той ще ръждяса, острието му ще се притъпи и хората ще си мислят същото и за неговия собственик."
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен volk22

  • Практици
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 294
  • Total likes: 1
  • Karma: +19/-1
    • Профил
Re: В средата на везната
« Отговор #13 -: 24 Юни 2019 21:28:39, Понеделник »
Везната е в динамично равновесие, свързано с предходни взети решения. Но иделната среда е абстракция.
Libertas cogitandi agendique.

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: В средата на везната
« Отговор #14 -: 25 Юни 2019 00:39:52, Вторник »
Опорната точка, която хоризонтира рамената на везната е нейната среда. В двуизмерна равнина, само тя не променя своите координати. Ако е център на система - равнините може да са повече от една.
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.