Автор Тема: Относно разни общества...  (Прочетена 5962 пъти)

Неактивен Cernunnos

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 110
  • Total likes: 35
  • Karma: +27/-0
    • Профил
Относно разни общества...
« -: 12 Април 2019 03:53:38, Петък »
Имам въпрос към по-запознатите. Претендиращите, че пазят някакви тайни техники тамплиери и масони дали наистина разполагат с нещо или са обикновени манипулатори и бандюги?
"...да се отнасям с недоверие към това, което разправят разни чудотворци и магьосници в своите заклинания, отпъждания на духове и други подобни действия. Да не отглеждам пъдпъдъци..."
- Марк Аврелий

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: Относно разни общества...
« Отговор #1 -: 12 Април 2019 07:45:46, Петък »
На тези им казвам простичко МагЪзници, правилно ориентирани към парите на суеверни богаташи, които с радост ги дават на МаГъзниците в замяна на празни приказки, покрити с лъскава опаковка...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Cernunnos

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 110
  • Total likes: 35
  • Karma: +27/-0
    • Профил
Re: Относно разни общества...
« Отговор #2 -: 14 Април 2019 04:52:52, Неделя »
Благодаря за недвусмисления отговор! хаха  :))


...Отивам да се упражнявам с програмиране... че от някъде трябва да започне възходът след тежкия духовен погром!  [wizard]
"...да се отнасям с недоверие към това, което разправят разни чудотворци и магьосници в своите заклинания, отпъждания на духове и други подобни действия. Да не отглеждам пъдпъдъци..."
- Марк Аврелий

Неактивен volk22

  • Практици
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 294
  • Total likes: 1
  • Karma: +19/-1
    • Профил
Re: Относно разни общества...
« Отговор #3 -: 24 Юни 2019 19:49:28, Понеделник »
Ако общност действително разполага със специфични знания, пазещи се строго в нея, тя няма да разгласява този факт. Упоменатите от теб имат единствено циркаджийски натруфени ритуали и още по-натруфен дрес-код за тях. На принципа, на който Църквата прикрива липсата на вяра зад пищни церемонии и костюми.
Много малко са хората, знаещи за съществуването на общности, разполагащи с някакво познание, неизвестно на мнозинството. И тези знаещи, като правило, са членове на въпросните групи.
Libertas cogitandi agendique.

Неактивен Koku

Re: Относно разни общества...
« Отговор #4 -: 28 Септември 2019 11:46:36, Събота »
На тези им казвам простичко МагЪзници, правилно ориентирани към парите на суеверни богаташи, които с радост ги дават на МаГъзниците в замяна на празни приказки, покрити с лъскава опаковка...

Ще започна с това че може би не съм прав, но не съм съгласен за общо поставения етикет към тайните общества.
В началото на търсенето си , бях прочел няколко книги и бях нарочил тайните общества и т.н. като злото в нашия свят. Но ми стана интересно , каква по точно религия изповядват , какво по точно търсят и искат да постигнат . Интересно мое наблюдение от това което намерих особенно за българската обединена ложа е че повечето "посветени" се стремят към нещо по-добро. В смисъл такъв , че търсят съвършенство в своите действия . 
Понеже съм нов и така да се каже дори и не начинаещ, исках да разбера корените на тяхната религия и видях че по базов модел много си преличат именно с Уика , за която разбрах без така да се каже "без да искам".Една вечер търсех в интернет ест. каква е точната религия понеже на всякъде са конспиративни мненията по темата , съвсем случайно попаднах на книга за Уика и ми стана доста любопитно и по скоро ме привлече самата естетика в този начин на живот.


П.П. Не бих казал че всички тайни общества ,ложи и тем подобни са се насочили само към материални облаги .
Но пак казвам много е възможно да грешЯ*

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Относно разни общества...
« Отговор #5 -: 28 Септември 2019 14:32:18, Събота »
П.П. Не бих казал че всички тайни общества ,ложи и тем подобни са се насочили само към материални облаги . Но пак казвам много е възможно да грешЯ*
Едно тайно общество, ако наистина е тайно няма да четем за него в интернет. Ако пък това общество се стреми към нещо по-добро за всички- не само за собствена облага то тогава няма да е тайно, а ще търси съмишленици, за да се осъществят по-бързо целите дето ще облагодетелстват цялото общество.А каква е тази обединена българска ложа?

"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Llure

Re: Относно разни общества...
« Отговор #6 -: 30 Септември 2019 17:26:49, Понеделник »
Ще си позволя да изкажа мнението си конкретно за масонството, но с известна предпазливост, защото мразя да говоря глупости. Имам обаче някои преки и косвени наблюдения.

Първо, за мен това не е тайно общество. Ако погледнем сайта на Обединената велика ложа, ще видим, че те самите се стремят към оповестяване на своите ценности и области на работа, така да се каже. Има някакви тайни ритуали и т.н., които са си само за посветените, има си и някаква система за издигане в йерархията (градежи май се наричат), която само на тям им е известна... Но всеки масон има право да разкрие, че е такъв, само няма право да разкрива останалите си братя. Те ако искат, могат сами да го направят. Затова за мен това не е тайно общество.

Второ, ако се зачетем в документите им, всичко изглежда чудесно.

Интересно мое наблюдение от това което намерих особенно за българската обединена ложа е че повечето "посветени" се стремят към нещо по-добро. В смисъл такъв , че търсят съвършенство в своите действия.

Самото ти посвещаване изисква да имаш добро име в обществото и да си достоен мъж. Израстването изисква да покажеш високи нравствени, духовни и прочее постижения. Изисква се спазване на морала и закона, следване на тяхната философия, която изглежда... готина, примерно.


В началото на търсенето си , бях прочел няколко книги и бях нарочил тайните общества и т.н. като злото в нашия свят.

Да, всичко е чудесно, но само на хартия. На практика в ложите се приемат всякакви хора, като се пренебрегват истинските масонски принципи - единственото изискване е да имаш пари. Ложата става една група на (предимно) хора с различни бизнеси, които си правят взаимно услуги. Много от тях се разпореждат с обществени средства, харченето на които "поверяват" на фирми на братята си... Сами се сещате, че нито е достойно, нито морално да се облагодетелстват по този начин, но... Ето от тук идва лошият им имидж. Но като имаме предвид корупцията, в която гние цялата ни държава, може ли да се учудим, че и масонските ни ложи са се раз-ложили?  [umnik] Хммм...

В тази връзка:
Но ми стана интересно , каква по точно религия изповядват , какво по точно търсят и искат да постигнат.

Не мисля, че масонството изповядва конкретна религия. В техните документи (вече не знам кои са публични и кои - не, но съм го чела) се посочва, че членството е достъпно за хора от всякакви религии, така че не е това основата, която ги обединява. Те дори не би трябвало да обсъждат такива въпроси, макар че от публичните документи се вижда по-скоро монотеистично ориентираната им философия.

видях че по базов модел много си преличат именно с Уика , за която разбрах без така да се каже "без да искам".

Според мен, по-скоро се доближават в някои аспекти до учението Кабала. Mасоните говорят за Великия Архитект на Вселената, като за единния източник на безкрайна енергия във Вселената - Кетер, по Кабала. Но той - Архитекта, принципно е освободен от религиозна дефиниция. Дори съм чувала, че в някои ложи изучават Кабала - може би зависи от конкретния градеж, който захващат братята - не знам.
Аз не съм запозната с Уика в детайли, но ми се вижда, че там е сбор от какво ли не. Но Уика е нова, така че ако има някакъв паралел с масонството, навярно идва от общата им връзка с Кабала.
...ще изгоря,
невидимо,
като Дон Кихот в своя приказен свят,
нежен звук,
или пулс,
без път се лутам пак под дивата луна...