Автор Тема: Занаятът на прадядо  (Прочетена 5534 пъти)

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Занаятът на прадядо
« -: 3 Март 2019 19:37:05, Неделя »
Реших да поместя темата в този раздел, защото става въпрос за камъни...


Вчера се видях с баба и прабаба (съпругата на този мой прадядо за който пиша) и реших да ги поразпитам за прадядо ми и неговия лечителски занаят с камъни.
Та...Прадядо ми, през свободното си време се е занимавал с лечение с камъни - много интересен вид лечение, за който не съм чувал да се практикува другаде...Първоначално с това се е занимавал по-големият му брат, а след това почнал и той. Занаятът им е бил предаден от дедите им - значи е имало обичай да се предава. Според баба ми, прадядо е обмислял да предаде занаята на нея, обаче по стечение на обстоятелствата, това така и не се е случило.


Техниката е много проста - ползвал е два камъка или само един камък и някакво парче метал, за да произведе искрица. Камъните били съвсем обикновени кварцови камъни, които могат да се намерят навсякъде където има пясък...сещате се за кои точно става въпрос - онези лъскавите и цветните малки камъчета...
Сеанса го почвал с молитва, след което удряйки камъчетата едно в друго (или камък в метал) произвеждал искрица, която попадала на болното място . Сеансът се състоял общо от три молитви и три пъти ''изпръсквания'' на искрици след всяка молитва...
Прадядо е вярвал, че камъните които ползва трябва да бъдат пипани само от него, защото ако някой друг ги пипне - болестите/симптомите които е излекувал се предавали на него...Това нещо прабаба го потвърди с една история, как веднъж след един такъв сеанс е решила да прибере камъните на прадядо и непосредствено след това са се появили ранички на челото и около веждите й...след това прадядо я е наругал здравата, естествено, защото е пипала камъните, при все че е знаела, че не бива да се пипат.. ;D


Бабите ми казват, че е имало периоди в които е имал от десет до двадесет посетители на ден...не е взимал пари, ала ако настоявали да му дадат, тогава приемал.
Баба често разказва за един неин спомен от занаята на прадядо, малко по-фрапираща за нея история, запечатала се в паметта й - става дума за едно младо момче, което е получило тежки (не съм сигурен колко тежки точно са били) изгаряния по лицето и горната част на тялото, след инцидент в казармата. Знаел е за прадядо и се е измолил да го пуснат за няколко дена, защото белезите и сърбежът му явно го дразнели, а лекарствата на лекарите не помагали - дълго време е бил с тези рани...Пуснали са го и е отишъл при прадядо. Още от първия сеанс, след два-три дни белезите и раните почнали да изчезват. ''Като корички се лющеха''...след втория сеанс белезите напълно изчезнали.


Та таковата...реших, че ще ви е интересно...
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Занаятът на прадядо
« Отговор #1 -: 4 Март 2019 19:14:50, Понеделник »
Интересна история...
Аз таман пак съм на Пратчет и Тифани Болежкова или Тифани Сболки (зависи от преводача) и се сещам, че магът/магьосницата вирее на камък - демек в планините (от скалите им идва силата), а Тифани в равнината и... И се оказа, че нейната сила идва от кремъка който се среща предимно в равнините. А дядо ти с кремъчета е предизвиквал искри.
Като деца често играехме с такива кремъчета и си правихме искри, събирахме ги като съкровища и който имаше най-големите кремъци дето правят най-големи искри беше богаташин. :)
Соломон, даде ми страхотна идея, ще си потърся кремъчета и ще пробвам първо върху себе си, а после и върху близки. Предполагам молитвата е трябвала на дядо ти, за да влезе в транс ако и да не го е осъзнавал. Ще пробвам и отчета.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Занаятът на прадядо
« Отговор #2 -: 4 Март 2019 21:02:35, Понеделник »
За молитвата - най-вероятно за това го е ползвал...и най-вероятно не го е осъзнавал. Специално за частта с транса питах баба, дали прадядо ми преди да започне работата с камъните е правел някакви други неща, като да седне и да се унесе, да се поуспокои или дали е правел някакви монотонни движения - каза, че не помни да е правил такива работи...
Като малък и аз много обичах да си колекционирам камъчета... ;D
За лечението - и аз трябва да опитам...
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Занаятът на прадядо
« Отговор #3 -: 4 Март 2019 21:10:17, Понеделник »
През годините в които се занимавам активно с магия разбрах едно... Старите хора или по-точно предните поколения не са се нуждаели от време да влязат в транс, медитация и т.н., а са го правели на момента - в движение. Това е така понеже не са били обградени с тонове техника и информация като нас, били са по-близо до земята, с по-силна връзка с природата и нещата са им се получавали.
Баба ми правеше всичко в движение, някак между другото... Когато съм спокойна, на село или извън града и по възможност без телефон в ръцете и при мен програмиранията се случват лесно, а наричанията ми са безотказни.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Занаятът на прадядо
« Отговор #4 -: 4 Март 2019 21:22:54, Понеделник »
Да - и аз съм забелязвал, че когато не се занимавам с никаква техника, се чувствам много по-бодър и свеж !
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен listentothewild

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1102
  • Total likes: 28
  • Karma: +50/-0
    • Профил
Re: Занаятът на прадядо
« Отговор #5 -: 3 Май 2019 11:18:07, Петък »
Изпробвахте ли нещо, споделете... Интересно ми стана!

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Занаятът на прадядо
« Отговор #6 -: 3 Май 2019 12:32:00, Петък »
Изпробвахте ли нещо, споделете... Интересно ми стана!
Още не съм пробвал... [wizard]
Магията е само наука, която все още не разбираме...