Автор Тема: Предсказване на бъдещето.  (Прочетена 17125 пъти)

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1692
  • Total likes: 200
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Предсказване на бъдещето.
« Отговор #15 -: 26 Октомври 2018 22:14:14, Петък »
Защо според теб астрологията е шарлатанщина? Аз лично се занимавам от 5 години с нея(реално 4, защото през първата единствено гледах дневния хороскоп на Алена и проверявах Везни и Водолей съвместими ли са, и също какви са Овен в любовта...  [taunt] ) и съм имала голяма полза.

Ако мога да отговоря на този въпрос вместо Сянката или Цеци...
Астрологията е шарлатанщина, защото - първо, съзвездията които виждаме, са измислени от хората...те изглеждат така както изглеждат погледнати само от нашата планета, реално звездите в съзвездията въобще не са подредени в някакви линии, даже се отклоняват на светлинни години една от друга, а някои вече са мъртви, като само светлината от тях достига до нас (светлината идваща от тези звезди - това са фотони, които са били излъчвани преди дадената звезда да умре, обаче те все още се движат в пространството и достигат до нас, макар и звездата вече да я няма...малко физика - Уикипедия ще ти даде по-подробна информация)...и - второ, в астрологията се използват т.нар. труизми - това са съждения, които могат да се отнасят за всекиго едновременно. Обикновено хората проверяват само собствените си зодии и се съгласяват с поднесеното предсказание, защото то е съставено от труизми...ако попрочетеш всички предсказания (или каквото е там) за всяка една зодия, ще забележиш, че почти във всяка една зодия има нещо, което се отнася за теб.
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Предсказване на бъдещето.
« Отговор #16 -: 27 Октомври 2018 13:21:41, Събота »
Защо според теб астрологията е шарлатанщина? Аз лично се занимавам от 5 години с нея(реално 4, защото през първата единствено гледах дневния хороскоп на Алена и проверявах Везни и Водолей съвместими ли са, и също какви са Овен в любовта...  [taunt] ) и съм имала голяма полза.

Ако мога да отговоря на този въпрос вместо Сянката или Цеци...
Астрологията е шарлатанщина, защото - първо, съзвездията които виждаме, са измислени от хората...те изглеждат така както изглеждат погледнати само от нашата планета, реално звездите в съзвездията въобще не са подредени в някакви линии, даже се отклоняват на светлинни години една от друга, а някои вече са мъртви, като само светлината от тях достига до нас (светлината идваща от тези звезди - това са фотони, които са били излъчвани преди дадената звезда да умре, обаче те все още се движат в пространството и достигат до нас, макар и звездата вече да я няма...малко физика - Уикипедия ще ти даде по-подробна информация)...и - второ, в астрологията се използват т.нар. труизми - това са съждения, които могат да се отнасят за всекиго едновременно. Обикновено хората проверяват само собствените си зодии и се съгласяват с поднесеното предсказание, защото то е съставено от труизми...ако попрочетеш всички предсказания (или каквото е там) за всяка една зодия, ще забележиш, че почти във всяка една зодия има нещо, което се отнася за теб.
До колкото на мен ми е известно, астрологията е създадена така, че да се отнася за Земята, тоест влиянието на всичко останало върху Земята и на всеки астролог е ясно, че съзвездията са подредени по този начин само погледнато от Земята. Освен това е вярно, че във всеки човек ги има и 12-те зодии, защото ние не сме само Слънцето си. В Наталната карта има още 9 небесни тела, които имат значение, има също и 12 дома, като при всеки човек всяка планета е в различен дом и различен знак. Освен това ако нещо е много силно изявено в наталната карта, един добър астролог лесно може да го познае, но тук няма да навлизам в подробности.

Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1692
  • Total likes: 200
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Предсказване на бъдещето.
« Отговор #17 -: 27 Октомври 2018 14:18:20, Събота »
До колкото на мен ми е известно, астрологията е създадена така, че да се отнася за Земята, тоест влиянието на всичко останало върху Земята и на всеки астролог е ясно, че съзвездията са подредени по този начин само погледнато от Земята.
И така да е, пак няма логика тези звезди уж подредени в някакви образи (като някои от звездите в тези образи вече ги няма, ако ли не почти всички, защото погледнем ли звездите, ние всъщност виждаме с милиарди години назад във времето, тоест както вече обясних - виждаме светлината от звездите излъчвана преди милиарди години, а не самите звезди) да ни влияят по какъвто и да е начин.
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1692
  • Total likes: 200
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Предсказване на бъдещето.
« Отговор #18 -: 27 Октомври 2018 14:25:34, Събота »
Освен това е вярно, че във всеки човек ги има и 12-те зодии, защото ние не сме само Слънцето си.
Без да използвам никакви средства за гадание, веднага мога да изредя няколко неща за тебе, с които ще се съгласиш на 90%, защото ще са труизми...е, естествено че ще има и 1-2 неща с които може и да не си съгласен/на. Това прави и астрологията.
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен feniks75

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 379
  • Total likes: 146
  • Karma: +17/-4
    • Профил
Re: Предсказване на бъдещето.
« Отговор #19 -: 29 Ноември 2020 10:10:01, Неделя »
Напълно съм съгласен,че астрономията е шарлатанство.Казват ти това,което искаш да чуеш.Това ми прилича,като предсказанията какъв си бил предният живот.Ама само царе,царици,магове или върховни жрици,ама нито един не е бил  просяк или престъпник .Все велики хора.Може би ако сега живота ти е труден и тежък ,то може би ще те успокои ,че предния си бил цар.
Незнам дали умът ми създава определени мисловни конструкции за определен вид руна или руната шаблонира конкретна ситуация  в умът ми

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Предсказване на бъдещето.
« Отговор #20 -: 29 Ноември 2020 15:04:17, Неделя »
Астрономията?!
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен feniks75

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 379
  • Total likes: 146
  • Karma: +17/-4
    • Профил
Re: Предсказване на бъдещето.
« Отговор #21 -: 29 Ноември 2020 17:15:52, Неделя »
Грешка -астрологията
Незнам дали умът ми създава определени мисловни конструкции за определен вид руна или руната шаблонира конкретна ситуация  в умът ми

Неактивен INFP

  • Специален достъп
  • Newbie
  • *****
  • Публикации: 17
  • Total likes: 0
  • Karma: +5/-0
    • Профил
Re: Предсказване на бъдещето.
« Отговор #22 -: 21 Декември 2020 20:25:01, Понеделник »
Астрологията е пълно щарлатанство. Да оставим това, че съзвездията са плод на човешкото въображение. Зодиакът, който използваме е толкова стар, че отразява разположението на звездите преди последната прецесия преди около две хилядолетия. Т.е. зодиите е трябвало да бъдат изместени с една назад през годината, за да отговарят на реалното днешно положение на слънцето спрямо дадено съзвездие. Още нещо - зодиите са равномерно разпределени през годината, а реално слънцето преминава през някои съзвездия доста бързо - десетина дни, през други по-бавно - над 30 дни. Най-много време слънцето прекарва в съзвездието Змиеносец - близо два месеца. А тази зодия даже е изключена от зодиака. Някои съзвездия, като Кит например, са изключени. а са предпочетени други - Лъв, въпреки, че слънцето минава близо и до двете. Планетите в астрологията се свързват с влияния върху човека - например Марс се свързва с война, агресия, насилие. Алюзията идва от червения цвят на планетата, а и от факта, че Марс е римския бог на войната. Но тъй като науката не е установила никаква връзка между имената на римските богове и планетите (освен самите имена), то въздействията, твърдяни от астрологията са повече от съмнителни. Също така, даже и човешката психика да се влияеше от гравитационни сили, електромагнитни и радиационни излъчвания от други планети, въздействието на тези планети ще е пренебрежимо малко в сравнение с това на нашата планета или, най-много на нейния спътник.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: Предсказване на бъдещето.
« Отговор #23 -: 25 Декември 2020 10:01:40, Петък »
Хубаво обяснение, INFP... А иначе за несъстоятелността на астрологията може да се пише с години и пак да не успее да се изпише всичко... Тя е неиздържана от нито една гледна точка - ни от математика, ни от астрономия, ни от астрофизика, ни от психология и други...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Предсказване на бъдещето.
« Отговор #24 -: 25 Декември 2020 12:55:14, Петък »
Зодиакът, който използваме е толкова стар, че отразява разположението на звездите преди последната прецесия преди около две хилядолетия. Т.е. зодиите е трябвало да бъдат изместени с една назад през годината, за да отговарят на реалното днешно положение на слънцето спрямо дадено съзвездие.
Да, аз наскоро слушах един подкаст свързан с астрологията, която явно поне в САЩ с всяка изминала година се счита от повече хора за "научна". Да не говорим, че както ти казваш, позицията ни спрямо тези съзвездия се е изменила с 30°, което е около месец. Тоест аз както все се хваля, че съм Водолей, не съм реално :)) .
Друго интересно, което споменаха, беше за експеримента на Shawn Carlson, който е американски физик. През 1983 г. той провежда double-blind тест, който има за цел да провери дали наталните карти предоставят истинска информация за чертите от характера на хората, темперамента им и някакви тенденции за поведението им. Той се обръща към "доказали се" американски и европейски астролози с идеята да разгледат наталните карти на 116 човека, като нямат опцията да се срещнат с тях. След това им предоставя резултатите от три CPI (California Personality Inventory) теста. CPI е като мярка (не намирам по-добра дума) за личностни характеристики и поведение. Един от тези CPI tests съответства с характера на определен субект, а останалите два не. Задачата на астролозите е да свържат един от тези CPI tests с тяхното разчитане на наталната карта на този определен субект. Оказва се, че само в 1/3 от случаите астролозите всъщност познават. В същия дух човек без никакви познания може да ги налучка произволно, защото шансът да познае е 1:3. Shawn Carlson смята, че астролозите се водят по езика на тялото, както и реакциите на хората, за да предоставят по-точен анализ.

Тук ще му прикача работата, която прочетох, ако на някого му е интересно.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен angelix

  • Специален достъп
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 70
  • Total likes: 5
  • Karma: +6/-0
    • Профил
Re: Предсказване на бъдещето.
« Отговор #25 -: 2 Януари 2021 18:42:56, Събота »
Защо според теб астрологията е шарлатанщина?
И на мен ми е интересна и не съм съгласна,че е шарлатанщина 😄

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Предсказване на бъдещето.
« Отговор #26 -: 2 Януари 2021 18:58:48, Събота »
И на мен ми е интересна и не съм съгласна,че е шарлатанщина 😄
Това го обяснявах на Соломон преди малко...когато изразяваме някаква позиция, трябва задължително да я подплатим с доводи. Иначе си говорим празни приказки, думите ни нямат тежест. Пък и по никакъв начин не се доказва истинността на твърденията. Затова много ви моля, когато изразявате мнение/твърдение, аргументирайте се.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1692
  • Total likes: 200
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Предсказване на бъдещето.
« Отговор #27 -: 3 Януари 2021 17:34:18, Неделя »
Това го обяснявах на Соломон преди малко.
С риск да наспамя...
Ами, отговорът ми в дневника на Феникс беше такъв, защото исках да те насоча към правилният отговор, вместо да давам нещата наготово...това - широка практика във форума. А и плюс това съм модератор (фук-фук) и се очаква да имам някакви (ами не съвсем някакви, а баш си знам, признавам си) знания и някакъв опит (ами не съвсем някакъв, ами баш си мога - е питай Цецито, че напоследък й взимам акъла) и на базата на това реших съвсем скромничко (за разлика от сегашния ми пост) да те насоча към правилният отговор... Както ти казах и на лични - има неща, които никога няма да бъдат написани във форума...ама никога - и то по обясними причини...Сега искам да се извиня, че те подведох - отговорът не съм го постнал във форума, а съм го записал в личния си дневник - от онези старите, на хартия...та един вид съм те пратил за зелен хайвер, хаха. Извинявай... Когато имам време ще опиша защо точно монотонни звуци и монотонни движения са нужни за изпадане в такъв транс...И пак казвам - няма връзка с някакви си вибрации в тялото и т.н. измишльотини. На психологическа основа е...
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: Предсказване на бъдещето.
« Отговор #28 -: 3 Януари 2021 19:46:37, Неделя »
Ами, отговорът ми в дневника на Феникс беше такъв, защото исках да те насоча към правилният отговор, вместо да давам нещата наготово...това - широка практика във форума

 [lol]
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Предсказване на бъдещето.
« Отговор #29 -: 3 Януари 2021 20:58:59, Неделя »
Ами, отговорът ми в дневника на Феникс беше такъв, защото исках да те насоча към правилният отговор, вместо да давам нещата наготово...това - широка практика във форума.
Дори и да ми беше дал отговора "наготово", аз пак щях да търся допълнително информация, за да съм сигурна, че това, което ми казваш, е вярно, а не е нещо, което си недоразбрал например. Но така поне щях да имам някаква основа, от която да градя нагоре. Нещо конкретно, което да проуча.

  Както ти казах и на лични - има неща, които никога няма да бъдат написани във форума...ама никога - и то по обясними причини...
Ние говорим за конкретен случай, който няма нищо общо с твоята генерализация. Конкретно става въпрос за това дали монотонни тъпани влияят на вибрациониите честоти на тялото. Ако това беше информация, която не трябва да се споделя, то ти трябваше да напишеш така. 


Моят проблем с "във форума е" е, че по никакъв начин не ме насочи къде във форума е. Всички сме наясно, че тук има много раздели, с хиляди подтеми в тях. Най-малкото, което можеше да направиш, е да ме насочиш към раздел. Ролята ти като модератор би трябвало да включва тези отговорности.
Това се случи едва когато ти надух главата по темата. Ако нямаш намерение да доразработваш идеите си, няма смисъл да ги пускаш в пространството.


Сега ще изчакам и разясненията.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."