Автор Тема: Лично мнение  (Прочетена 11728 пъти)

Неактивен Balanar

Лично мнение
« -: 26 Декември 2017 22:36:39, Вторник »
Ще си позволя да изразя мнение, което няма да се хареса, но нали затова са дискусиите, за да се чуват различни гледни точки.
Това е система за обучение, която не случайно е на стъпки и трябва да се извършва през определени периоди. Прегледах дневниците и там всичко е мешено.
Не случайно МММ се прави половин година, като ежедневно се попълват ДВА дневника. За мен това е вид изпитание на волята и намерението на обучаващия се. Усилието всеки ден за половин година да отделяш време и после още толкова да го впишеш в дневника е ОГРОМНО. Усилието да запазиш желанието си да го правиш е още по-голямо, а най-трудно е да не се поддадеш на инерцията и да си кажеш "е днес ще пропусна" какво толкова. Резултатите съвсем не са толкова бързи и очевадни, както  би му се искало на всеки който започва. Със сигурност всеки започнал среща трудности и апатия, които са непреодолими за средностатистическия човек и точно тук е отсявката на това просто да ти харесва идеята да си "магьосник" и наистина да имаш намерението да тръгнеш по този път. От една страна се развиват концентрация и воля и от друга човек започва да вижда и усеща различното продиктувано от практическия му опит.
Та моя съвет е да се следва програмата както е написана - тя дава достатъчно свобода за изява, но правилата от продължителност и дневници да се спазват. Голяма част от практиките може да се внедрят в ежедневието и човек да си ги наглася както си иска.
За мен е безсмислено да се прави нещо половинчато. Най-вече и най-големия урок - трениране на волята и тест за истинското намерение. Това са базови упражнения взети от йога и от къде ли още не, които след като се практикуват достатъчно време може да покажат на човек, че това изобщо не е неговия път или точно обратното.

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Лично мнение
« Отговор #1 -: 26 Декември 2017 23:28:40, Вторник »

Това е система за обучение, която не случайно е на стъпки и трябва да се извършва през определени периоди. Прегледах дневниците и там всичко е мешено.
Не случайно МММ се прави половин година, като ежедневно се попълват ДВА дневника. За мен това е вид изпитание на волята и намерението на обучаващия се.
Хаос магия е все пак...- нищо вярно, всичко позволено...:)
МММ (подготовката) може да се прави и паралелно с практиката, според мен...
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Balanar

Re: Лично мнение
« Отговор #2 -: 26 Декември 2017 23:56:31, Вторник »
Даже задължително с практика и според мен. Но каква практика ако практикът няма умения за визуализация концентрация и т.н  То си го има в програмата и магия.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: Лично мнение
« Отговор #3 -: 27 Декември 2017 11:36:32, Сряда »
Balanar... Мнение, което е конструктивно, се приема добре... А аз по принцип смислени дискусии не отказвам, дори да е реч за разнопосочни мнения...

Нека се аргументирам...

Представи си, че в една планина има двама човека... Единият е чел за планината по книжки, а другият просто си живее там... Зима е... Виелица... Двамата са навън... Кой има повече шанс да оцелее- онзи със знанията от книжките или този, за който такова време е втора природа?

Да, аз представям знанията и уменията си, не само относно хаос магията, без да следвам никакви КНИЖНИ схеми... Не ми трябват... Често пъти представям уникални знания и умения, за които няма как да се прочете никъде... Аз ги създавам...

Целта на това място не е да е удобно... То е малко като планината... Справя се онзи, който е за планината... Останалите- да следват и хиляда книжни схеми- няма да им помогнат да се справят... Ще си останат посредствени...

Какво имам предвид... Всеки може да се научи на основни глупости като медитация, концентрация, визуализация, воля, да си нарами едното желание и т.н. Тук из закритите секции давам и лесни техники от този тип... Като за ниво съвсем начинаещ...

Какво следва от тук насетне обаче... За посредствения пътят на развитие спира с изчитането на книгата и воденето на н-броя дневници по тази книга (колкото му изисквали на човека)... После си търси следващата книга...

За щастие е рядкост да се сблъскат с някой в битка, а още по-голяма рядкост е този някой да не е посредствен... Но ето ти измерител на посредствеността, ако имаше битка... На посредствения ще липсва елементът да изненада с нещо ново... Ще прави неща, гравитиращи с леки промени около прочетеното... Сляпо възпроизвеждане без грам мисъл... А проблемът на защитите и атаките, които всички ги знаят е, че който поиска да им намери цаката, има много време предварително да им намери цаката... Те си и имат цака... Всичките... Сещай се един човек, който не може да покаже нищо различно от книжните умения, в какъв кратък срок би загазил ужасно много срещу човек, който е изчел същите книги, но само, за да им намери цаката и не работи по тях...

А извън контекста на бойната магия, защото е рядкост и е по-скоро възможна само за хоби, отколкото за реално приложение...

Ако някой иска да бъде посредствен- да чете книжки и да спазва всичко "неслучайно" на някакви там стъпки... И ще затвори книжката, имайки точно определен набор от умения и нищо над това, нищо повече... Може и дневници залудо да си води... (дневниците тук ми трябват на мен, не на онзи, който ги пише- то защото таковата, да видя аз информативно как действа, а не за друго) Може да си гравитира около наученото, като си го наглася лесно предвидимо как... Не е лоша стратегия, за който не планира да прави нищо особено, а ей така, като хоби, да си се занимава с разни неща от сферата на магията...

Който иска нещо повече от това... Ще си премахне зоната на комфорт да следва книжките... Колкото и умно и перфектно да му звучат написани... Ще спре да учи по стандартни схеми и съответно след това ще спре да бъде предвидим... Ще започне да открива неща, които не ги пише по книгите... И ако наистина го има стремежът за развитие, докато книжният плъх попълва дневници с елементарни неща 6 месеца, то за същите 6 месеца некнижният плъх ще е дръпнал в развитието си с няколко светлинни години по-напред...

Така че най-големият урок не е тренирането на волята, а тестът за истинско намерение е до къде си стигнал и какво можеш да направиш, когато дръпнеш чертата...

Но... Разни хора, разни цели... Всеки сам избира какво иска за своя крайна цел и до къде е в състояние да стигне... За някои да навлязат в планината е невъзможно дори след хиляда книги и двеста дневника с триста практики вътре описани... Това не им пречи да си имат хобито "планина"...

Мисълта ми е, че от мен не може да се очаква работа по схема... Така и не се научих да ги следвам тези схеми, дори ако аз ги създавам... Освен това понякога "страдам" от остри форми на непоследователност... И... Нямам воден за всичките тези десетки години занимания с магия нито един мой дневник (имам няколко опита да водя, но завършиха безславно)... Иначе съм от спамърите, признавам си (т.е. обичам и да драскачествам, когато видя нещо несериозно да тече)...

Подходът ми е, че магията е това, което е и нищо, че има хиляди учения за нея, тя си е останала това, което си е, а схемата ми за нейното усвояване е, че няма схема...

По примера с планината- който живее в планината, не следва схеми, за да я опознае... Просто си живее там и така я опознава от където му падне и както му дойде, от там...

На който не му харесва - свободен е да не се опитва да следва онова, което споделям в този форум...  :)
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Лично мнение
« Отговор #4 -: 27 Декември 2017 12:14:19, Сряда »
Хаос магията не ми е любима точно заради тези дълги повтаряния на едно и също и безкрайното писане по дневници. Това е като работата ми преди време в хранителен магазин - всеки ден една и съща стока, едни и същи доставчици и едно и също безкрайно писане в дневниците (6 броя) за самоконтрол, а накрая на месеца резултата е мизерна заплата.
Аз също като Сянка нямам навик да водя съвестно дневници и заниманията ми по практиките са хаотични, т.е. практикувам това за което имам психическа настройка в момента, но пак ми се получават магиите макар, че  ги правя по супер шашав начин.
Вчера например се оказвам без цигари сутринта, а мъж ми решава да злоупотреби с факта, че съм безработна от скоро и отказва да ми купи с идеята да ги откажа. Да ама аз съм вещица и което мога го мога. :) Казах му, че до два часа ще имам и пари и цигари и чудейки се как да го постигна (безработна съм все пак, а парите не растат по дърветата) решавам да комбинирам програмиране със практиките на Алексей Бъчев (психолог - доста нестандартен) и нещо от книгата "Поръчки до Вселената". Съответно първо си представям как с кафето пуша цигара, след това си слагам чист пепелник до мен да чака цигарата и започвам да се лакирам в очакване. След малко ми звъни една позната и пита дали случайно нямам направени бижута от минерали и ако имам ще и продам ли няколко за подаръци. Казах и да дойде и ако нищо не и хареса от готовите ще и направя други. Съответно тя си хареса 2 за който поисках 10 лева да си покрия разходите, че минералите не са евтини, но тя даде 30 понеже било авторски труд и така ги оценила. :)
Да казвам ли колко бях доволна и как злорадствах пред мъж ми когато я изпратих и си купих не една а 6 кутии цигари?
Според мен магията е лесна и забавна стига да и хванеш цаката. Тя всъщност затова е и магия, за да се получават нещата бързо и лесно, ако ще е бавно и трудоемко то тогава е работа, а не магия. ;)
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Balanar

Re: Лично мнение
« Отговор #5 -: 27 Декември 2017 12:47:47, Сряда »
Виж, аз не казвам, че описанието ти на либер нулл е грешно - напротив.
Твоите знания няма как да бъдат предадени на човек, който няма основата и най-важното умението да се анализира сам и получената информация, а не да ги попива като гъба.
Моето мнение е свързано с целта на програмата МММ и самото водене на дневник.
То далеч не е някаква схема, която да следваш сляпо, точно обратното.
Всяко едно упражнение може да се конфигурира по 100 начина и точно това е целта - човек да види кое/ как и защо действа при него, защото всички сме различни и учим различно.
Знанието не идва с четенето, а с усещането и преживяването от практиката. При мен идва най-бързо на база проба/грешка и вътрешното осмисляне и прозрения на база нещата, които правя. Най-ценни според мен са точно тези прозрения, които ти светват като чужда мисъл в главата, когато си разгадал нещо и ЗАЩО то е проработило при теб и също така защо не е проработило. Таза програма е идеална за това и е един самоучител.
Дневника влиза точно в тази графа - самоучител и наблюдател на стореното и изстрелва намерението на това, което си се хванал да правиш. Далеч съм от мисълта, че вечно трябва да водиш дневник, но поне на първата стъпка го смятам за доста полезно. Пак казвам, че се изисква огромна воля да завършиш програмата и това си е акт на доказателство, че си сериозен, а не просто комерсиално привлечен от магията (каквито са може би над 90 %).
Точно това казах и аз, че резултатите след 6 месеца далеч не са толкова велики, камо ли да си завършен "маг". Но за сметка на това се придобиват много други качества, които за мен са много важни. Все пак медитативните техники според мен са доста важни и не знам защо ги отричаш. Може през твоята призма и текущи умения, да - маловажни са, но за един начинаещ нещата стоят по коренно различен начин. За да научиш някой на нещо, ти малко или много трябва да слезеш на неговото ниво и да погледнеш през неговите очи. Все едно някой добър боксьор да започне да учи ученика си с целия арсенал, който разполага и т.н - безсмислено.
В заключение съм съгласен, че няма смисъл от следване на шаблони и готови рецепти, защото те просто не действат ако вътрешно не си осъзнал как се случват нещата. Малък е смисълът и да четеш на някого как се случват нещата, защото между осъзнаването и наученото чрез четене няма почти нищо общо.
Да, ти имаш знания и умения, които сам си си придобил и разработил и на база на предходните разсъждания стигам до извода, че е почти невъзможно да ги предадеш на някой просто ей така. Виж за насоки и съвети ДА - полезни са.
Аз винаги съм уважавал възгледите ти и начина на разсъждение и точно за това съм тук :)

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: Лично мнение
« Отговор #6 -: 27 Декември 2017 17:58:42, Сряда »
Balanar... Всеки има правото да учи както го влече... Да приемем, че посоченият от теб начин не е моят... Но може би е твоят начин да учиш... Ако те устройва и имаш резултати от него- ползвай го...

От позицията на опита ми, през моя поглед П. Карол... Не е отделил внимание да разяснява подробно основите от типа, който посочваш... Според мен не е чувствал за необходимо- има много изписана и издадена литература по въпроса... Аз също не го почувствах за необходимо и минах отгоре най-общо...

Но което е по-лошото за един начинаещ- това е, че Карол на места е пропускал да обяснява някои- както аз ги наричам - преходи към усвояването на нещо над стандартното, което е масово достъпно... Примерно- казва как за преминаване към следващо ниво на умения трябва да се спре употребата на ритуали, но не дава никакви обяснения как да се прави магия без тази патерица... Т.е. липсва му обяснението на преходната част- допускам, че може и да е умишлено пропуснато да опише такива преходи...

На някои места из книгата си също така П. Карол е посочвал вредни практики... Т.е. не е съвсем безопасно четиво... С уточнението, че и това да се подвеждат практикуващите, си е масова практика, особено, ако става дума за книги...

Според мен хаос магията както я дава Карол, не е за съвсем начинаещи, а по-скоро за една идея над начинаещите до към началото на средното ниво... Или ако са съвсем начинаещи- може да я ползват редом с други четива, за да се достигне по-бързо нужното базово ниво на знания и умения...

Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Balanar

Re: Лично мнение
« Отговор #7 -: 27 Декември 2017 18:34:19, Сряда »
Разбира се, че не е влизал в подробности, нали все пак това е тест за влизане в ордена, а и поднесената наготово информация би била безполезна за масовия читател.


Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: Лично мнение
« Отговор #8 -: 27 Декември 2017 18:44:31, Сряда »
Води се таен орден... За който всичко се знае... Това е другото, което не му харесвам...  [yes]


Ордените от този тип, които са себеопределящи се като "тайни", но в действителност са с прекалено много явност, са правени да печелят пари...


За тези пропуски... Които споменах... Мисля, че обикновеният начинаещ няма да е в състояние да ги усети... Не забелязвам някой да е част от ордена и да е научен на тях...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Balanar

Re: Лично мнение
« Отговор #9 -: 27 Декември 2017 19:40:01, Сряда »
И какво имаш в предвид. Програмиране, тип Силва ли?

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: Лично мнение
« Отговор #10 -: 27 Декември 2017 20:04:18, Сряда »
Подходът ми е, че магията е това, което е и нищо, че има хиляди учения за нея, тя си е останала това, което си е, а схемата ми за нейното усвояване е, че няма схема...

 :) +1
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: Лично мнение
« Отговор #11 -: 27 Декември 2017 21:34:48, Сряда »
Цитат
И какво имаш в предвид. Програмиране, тип Силва ли?


Не... Силва е плагиат...


Ползваме, поради липса на по-точно описание, термина "програмиране", когато искаме да "програмираме" ситуация... Да се случи нещо, което по всичко му личи, че "не е писано" да се случи... Получава се, ако се спазват някои условия...  [yes]
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Balanar

Re: Лично мнение
« Отговор #12 -: 27 Декември 2017 21:49:31, Сряда »
Има ли го описано някъде?

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Лично мнение
« Отговор #13 -: 27 Декември 2017 21:56:27, Сряда »
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Balanar

Re: Лично мнение
« Отговор #14 -: 27 Декември 2017 21:58:47, Сряда »
Нямам достъп