Автор Тема: Моля да ми препоръчате книги или други източници на информация!  (Прочетена 13117 пъти)

Неактивен High Priestess

Здравейте, нова съм във форума и въобще в темата за магията :D . Тепърва ми предстои да се ограмотявам. Моля да ми препоръчате книги, от които да се образовам. На пазара и в нета има тонове литература, но нямам идея коя е наистина надеждна, затова се допитвам до по-вещите :)
Не желая да правя магии, не ме интересува практическата страна на нещата, по-скоро каква е същността на магията. Не знам дали съм ясна, но тъй като тепърва ще прохождам, вероятно още не знам какво искам и очаквам. Но всякаква информация би ми била полезна. Интересувам се и от Африканска и Индианска магия, пак от познавателната страна. (на Кастанеда не съм фен)
Ползвам български и английски, руски по-слабо, но се справям (от старото поколение съм)


Благодаря предварително, мили хора!  :)

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Здравей ! Първоначално и аз имах голям мерак да чета окултни книги...добре че беше The Shadow да ми каже, че от тях няма да извлека нищо полезно, защото са пълни с глупости...пълни са с глупости, защото са писани за пари...ей тъй да има какво хората да купуват и да се залъгват с нереалности...
Мисля, че книгата на Питър Карол ''Liber Null & Psychonaut: An introduction to Chaos Magic'' най-добре отразява с какви елементи се борави в магията...и то не само в определена магическа система, а изобщо в магията.  :)
Save
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
(от старото поколение съм)

 8) тъкмо навреме!
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Що се касае за неправенето на магии, май само само знаещите са се самоограничили. Останалият свят не е спирал.


П.С. Горенаписаното може и да не е вярно. ;D
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
по-скоро каква е същността на магията.
Същността на магията е управление на енергия и най-вече собствената си.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен High Priestess

Благодаря за отговорите, мили хора!  Все пак отнякъде се започва :)

Как се управлява енергията? Защо се необходими билки, части от животни и какви ли не неща, за да се направи? Как се определят нещата, необходими за магия? За всяка ширина те са твръде специфични (например утроба от сепия надали в Централна Африка или по планините се намира). Как се предпазваме от влияние? Как да разбере, че има нещо направено? Какви са характеристиките на различните култури? Докъде може да се влияе? В средновековната история има и описания на съживяване на мъртви хора, превръщане в животни и летене с метли, което твърде вероятно не е вярно. Какви са последиците за всяка една от страните? Къде в цялата картинка е религията? Доколко чрез нея може да се противодейства или предпазва човек? Това са на прима виста някои въпроси, но имам и още хиляди вероятно.
С тези въпроси не искам да ви провокирам да ме ограмотявате, не съм така нахална, просто споделям произволни насоки на това, което искам да разбера.

Соломон, благодаря за предложеното заглавие! :)

Що се касае за неправенето на магии, май само само знаещите са се самоограничили. Останалият свят не е спирал.
Не разбрах какво означава това :)


Може ли да споделите мнение за тази книга?



Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Как се управлява енергията? Защо се необходими билки, части от животни и какви ли не неща, за да се направи? Как се определят нещата, необходими за магия?
Да започна с първият ти въпрос.
Как се управлява енергия?
Как движиш крайниците си? Как правиш каквото и да е? Като впрегнеш собствената си енергия и я насочиш, нали? :)
Другото... билки, части от животни и т.н. са фолклор. Магия не се прави с ритуали и предмети, а предимно с насочване на енергия.
Почети из свободна зона темите за магия и ще ти стане по-ясно. А колкото до билките, те са предшествали съвременните лекарства и няма лошо да се ползват за илач, но задължително след консултация с лекар.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Не разбрах какво означава това 
Това означава, че всеки използва възможностите на своят мозък, генетично наследство и физически  капацитет за да комуникира и моделира околния свят на енергийно ниво. Без да е обучен и да осъзнава това. Съответно - да помага и да вреди на себе си и  на околното пространство. В момента, в който човек осъзнае че може и влияе - следва избор на позиция. Тя рядко е балансираща, за жалост.
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Ние считаме, че сме върхът на хранителната верига в този свят. Вероятно не е така. Потребяваме материално и енергийно всичко що е около нас. Включително хора и близки родственици. :)
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен High Priestess

Благодаря ви много за отговорите!  :)
Наистина го оценявам, оценявам и това, че сте доронамерени!  :)  (липсва ми един емотикон с прегръдка)

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
 :)
А ти защо се интересуваш от магия ?
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
 High Priestess, ти за какво би ползвала магия?
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен High Priestess

Аз не бих ползвала магия. Не само защото ме е страх. Но да, страх ме е, да. Считам, че нещата и събитията си имат ред и не е ОК да се намесвам в него. Поне аз не бих искала, не бих съдила, ако някой друг иска.
Много ми е интересно как работи това нещо. Както ми е интересно как работи човешката психика, как работи мотивацията, НЛП, в негативен план - как човек сам се блокира по чисто прагматичен път, не енергиен. И как прагматичния се съчетава с енергийния. 
Интересни са ми МНОГО различните вярвания на други култури. Как хората вярват, че ако си имлантираш жива костенурка в корема, тя ще се направи неуязвим за куршуми. Това не е спекулация от моя страна, наскоро мой познат (африканец, образован, програмист) ми го сподели. Не го питах как се имплантира костенурка в тяло. Нито как диша животинката. Нито какво се случва, ако те застрелят в главата. Интересна ми е вярата. В този конкретен случай и липсата на критично мислене. Но само за твърде .. "гранични" неща...
Такива работи. Отплеснах се.
Много се надявам да не обиждам някого със скептицизма си, ако така звуча!  :)  Самият факт че съм тук, означава, че не съм така скептична.
В едно съм сигурна -  каквато и сила да имам или да придобия, няма да я ползвам в нечий ущърб. Съм в такава ситуация в цивилен вариант, не злоупотребявам. И в този случай не от страх(който го има с магиите), а защото не е добре да се злоупотребява с хората :)  И защото когато един печели нещо, друг го губи. Било то работа, мъж, пари или каквото и да било.


П. п. Ох, звуча вероятно като поредната "Любопитка"  :-[

Неактивен High Priestess

Замислих се... може би отговорих твърде прибързано и емоционално. Бих ползвала. Веднага се сещам, че бих дала всичко от себе си, за да "отключа" потенциала, какъвто и да е той, на децата ми. Да им дам сила да изровят от себе си мотивация. Борбеност. Хъс. Енергия. Упоритост. Истинско приятелство. Отдаденост. Това са неща, които и като майка правя, с обикновените методи: насочване, въпроси, съвети, споделяне на добри практики (без съксес сторита, че те са отчайващо тъпи и нереалистични!). Бих искала да ги предпазя, не дай си Боже, от лоши влияния - наркотици, алкохоизъм, не от жени. Жените сами ще си ги преодоляват, имат си своите уроци да си научат.
Хм, сигурно и още неща ще се сетя :) 

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Това с костенурката предполагам става въпрос само за корубата. Само ми идва на ума, че вместо да убива горкото гадинче може със същият успех да си имплантира щит.
Както ми е интересно как работи човешката психика, как работи мотивацията, НЛП, в негативен план - как човек сам се блокира по чисто прагматичен път, не енергиен. И как прагматичния се съчетава с енергийния. 
Тези ти въпроси са по-скоро в сферата на психологията и там админа е спец, не на магията, макар, че и в магията се ползва много психология.
Ама ще опитам все пак да обясня с някой и друг пример.
8г. бях женена за мъж който ежедневно ми набиваше в главата колко съм грозна, проста и за нищо не ставам. И тъй като нали старите хора казват, че повториш ли една лъжа 100 пъти тя минава за истина и за мен тея твърдения станаха истина. След като се разведох започнах работа по морето и шефът ми в един момент ме попита защо при условие, че работя за трима, умна съм и съм красива си нямам грам самочувствие? Е, познай, защо нямах? :) След толкова приказки как за нищо не ставам бях блокирала сама себе си.
Друг пример... Покрай приказки, фолклор и фентъзи филми всеки малко или много е суеверен, а любимата ми героиня на Тери Пратчет има един лаф: "Защо да го кълна, ако няма да ме чуе?". И от там ако някой в яда си "прокълне" някого да падне и се осакати примерно е напълно нормално тоя някой при първото спъване да реши, че клетвата вече действа. :)
Никога не съм правила зловредна магия понеже не ми се е налагало, но само факта, че се занимавам с магия кара околните да внимават с мен. :)
Колкото до това да отключиш потенциала на децата си... Ами не ти трябва магия. Просто ги подкрепяй и ги учи.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен