ОБСЪЖДАНЕ > СВОБОДНА ЗОНА

Наркотиците

<< < (3/13) > >>

herox:
И хазарта и алкохола са болестни състояния на умът.До колкото знам хазарта и алкохола са най-трудно лечими.За хазарта всъщност бях чел,че дори някаква част от мозъка се деформира лиили нещо от тоя род.Ако наистина е така се чудя как става,тоест няма химикали които да го изменят на мозъка.Сянка писал си доста за алкохола във форума,можеш ли да напишеш нещо и за хазарта?Било то и от опитът ти като психолог.Аз лично познавам няколко тежки случай на хартни личности.Единият от тях дори ми е и роднина.

theshadow:
Има биохимии, които променят мозъка и при хазарта включително... Една от тях е допамин (представлява хормон, произвеждан от невроните, който е междинен продукт, т.е. от него по-нататък по реда се получава норадреналин и адреналин)... Допаминът е невротрансмитер... Когато е в норма, това е добре... Но при хазартна зависимост спира да бъде в норма... Както и при някои психични заболявания...

И го има не в норма освен дето при хазартна зависимост, също и при пушачите, и при наркоманите, и при алкохолиците... И води до т.нар. автоматизирани реакции, натрапливи действия, натрапливи мисли и т.н. Което пък е сред причините зависимостите да са трудно лечими...

И това е само част от процеса на зависимостите... Сложно е...

herox:
С две думи,зависимост тежка е хазарта и стойте далеч от нея.Благодаря Сянка!

listentothewild:
Хазарта си е зависимост, и то каква... Нямах идея до преди около година и половина, когато попаднах в тези среди (работя го!). Темата е дълга. Примерите за склоняване към тази зависимост и отказът от нея (спорен ли е?), които мога да дам не са един или два.
Имаше някъде във форума тема за хазартната зависимост, но можем да пуснем нова и по разширена. Аз не съм съвсем наясно (теоретично) какво се случва, но пък имам какво да кажа от видяно. Ще помисля и ще напиша някои от важните, поне според мен неща.

Makosh:
Темата за зависимостите е интересна и съвсем актуална, за съжаление. Все повече нараства броят на хората, които търсят спасение от стреса и намират отдушник именно в създаването и поддържането на вредни навици, като употребата на алкохол, тютюн, психоактивни вещества, хазартни игри. Аз смятам, че за това е голяма степен е отговорен съвременният начин на живот в урбанизирани градове и консуматорски общества, в резултат на което индивидът се отдръпва от природната среда, скъсва роднински и семейни връзки, страда от липсата на устойчива идентичност, чувство за социална изолация и самота.
Вредно е и схващането, че алкохолът има "вълшебната" способност да премахва стреса. Научните изследвания не само обориха тази теза, а и доказаха, че напротив - употребата на алкохол повишава нивото на стрес у организма.
Пристрастяването вече има научно обяснение - както по-горе сте написали, настъпват изменения в мозъка, биохимични реакции и натрапчиви мисли, които водят до изпълняване на ритуала по задоволяване на зависимостта и така се получава затворен, порочен цикъл, от който излизането е много трудно.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия