Автор Тема: НЛП и МЕНТАЛИЗЪМ  (Прочетена 7281 пъти)

Неактивен hecate_trivia

  • Специален достъп
  • Newbie
  • *****
  • Публикации: 21
  • Total likes: 0
  • Karma: +3/-0
    • Профил
НЛП и МЕНТАЛИЗЪМ
« -: 19 Юни 2017 22:29:16, Понеделник »
Здравейте на всички!
Имам един интересен въпрос, на който се надявам да ми отговорите, като си задавам въпроса с уговорката, че съм нов и може да говоря и глупости, но все пак всички се учим докато сме живи. Та, както ви е ясно всички менталисти умеят да владеят хипноза, може ли чрез такава хипноза да се програмира човек, на ниво подсъзнание, така че той да отключи някакви сили?
Благодаря предварително!

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: НЛП и МЕНТАЛИЗЪМ
« Отговор #1 -: 20 Юни 2017 07:44:33, Вторник »
Здравей и на теб... И добре дошъл...

Нека да отговоря- аз понеже съм психолог (и учих хипноза в университета по тази линия) и е от моята сфера на познания... Първо- що се отнася до понятията...

НЛП - е невро-лингвистичното програмиране - представлява практическа реализация на правилото, че ако се мисли различно, то се променя и поведението на този човек, а промяната в поведението на човека води до промяна на реалността, в която този човек живее. От там и се разработват цяла поредица техники, които са един вид като "патерици", подпомагащи промяната на гл.т. на човека, от там на мисленето и от там вече- и на поведението... Това е, което прави НЛП доста успешно в някои отношения, но не е панацея за всички налични проблеми...

Ментализъм - това е съставна част на някои от клоновете на психологията... Целта и е изучаването на умствените процеси до ниво те да се предвидят, а на тяхна база за се предвиди и поведението... Не е свързано толкова с хипнозата... Психолозите по закон имат право да изучават хипноза, но не всички го правят... Вариантите са учене в университет или по-често- чрез заплащане на курсове към Българска Асоциация по Хипноза и Хипнотерапия (БАХХ)... По принцип в България с хипноза имат право да се занимават само определени лица (медицински специалисти сред тях психиатри, стоматолози и др. и психолози)... Така че един човек, който се занимава в научната сфера на психологията с въпросите на ментализма- може да не се занимава с хипноза и да няма нищо общо с хипнозата... Двете неща- хипнозата и ментализма- не са във връзка...

Подсъзнание- грешен превод на български на термина на Фройд- несъзнавано или неосъзнато... Друг грешен превод на същия термин е "безсънателно". Грешните преводи на този термин на Фройд водят до объркване за какво става въпрос. Не става дума за нещо под съзнанието ни (съзнанието няма нито нещо над себе си, нито нещо под себе си- мозъкът ни няма такива разделения в структурен план)... Не става дума и за състоянието на безсъзнание... Фройд е използвал термина неосъзнато, за да обозначи, че в психичен план има неща, които човек не осъзнава... Такава е и самата работа на мозъка- има неща, които човек осъзнава, има и неща, които мозъкът обработва, но човек не осъзнава... Неосъзнатото е като един склад на какво ли не- в него има както полезни неща, които биха били полезни да се осъзнаят, така и такива неща, дето е по-хубаво да си стоят неосъзнати, тъй като само биха пречили на съзнанието да си върши работата, за която се ползва...

С тези уговорки- сега да разгледам въпроса ти, който е-

"може ли чрез такава хипноза да се програмира човек, на ниво подсъзнание, така че той да отключи някакви сили?"

Една от причините и самият Фройд да спре да работи с хипноза като средство за програмиране- е провали с програмирането под хипноза, касаещи предизвикани от това на по-късни етапи проблеми на психично ниво... Хипнозата може да се ползва за други неща- не точно за програмиране...

В този смисъл- отговорът на въпроса ти е отрицателен...


А сега аз един въпрос към теб- разрешаваш ли да ти преместя темата в секция "Магия", тъй като е за там?
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен hecate_trivia

  • Специален достъп
  • Newbie
  • *****
  • Публикации: 21
  • Total likes: 0
  • Karma: +3/-0
    • Профил
Re: НЛП и МЕНТАЛИЗЪМ
« Отговор #2 -: 20 Юни 2017 09:56:05, Вторник »
Изключително много се радвам, че има психолог във форума, защото се интересувам от нея. Ментализма ми е нещо като втори кислород, няма ден в който да не прочета нещо за менталма. Менталист е човек, който чрез внушения и голяма наблюдателност управлява действията на дадена личност, така че да успее да ги предвиди. А за хипнозата може би наистина не е задължително условие да си менталист, но без нея не би могъл да постигнеш величие като менталист.
 Благодяря за отговора! И дя може да преместите темага.

Неактивен listentothewild

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1102
  • Total likes: 28
  • Karma: +50/-0
    • Профил
Re: НЛП и МЕНТАЛИЗЪМ
« Отговор #3 -: 20 Юли 2017 17:11:33, Четвъртък »
Сянка, ако ти имаш имаш нужното време и налична информация можеш ли да отвориш тема за ментализма?

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: НЛП и МЕНТАЛИЗЪМ
« Отговор #4 -: 22 Юли 2017 09:22:07, Събота »
Информация има... Време... Времето е проблем напоследък... Но ако и като изпадне време- ще пиша тема за ментализма...  :)
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: НЛП и МЕНТАЛИЗЪМ
« Отговор #5 -: 22 Декември 2017 14:21:36, Петък »
break, последно предупреждение да не пишеш ГЛУПОСТИ... Пишело му било в учебника по психология за 9 клас, че под хипноза се отключват сили! Сега ще съм в добро настроение цяла седмица след този бисер!  [taunt] 
 Но... На следващата ГЛУПОСТ, която изръсиш тук- директно ще те банна... Не за друго, но ме мързи да трия спам...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен break

Re: НЛП и МЕНТАЛИЗЪМ
« Отговор #6 -: 22 Декември 2017 14:54:05, Петък »
break, последно предупреждение да не пишеш ГЛУПОСТИ... Пишело му било в учебника по психология за 9 клас, че под хипноза се отключват сили! Сега ще съм в добро настроение цяла седмица след този бисер!  [taunt] 
 Но... На следващата ГЛУПОСТ, която изръсиш тук- директно ще те банна... Не за друго, но ме мързи да трия спам...
Тъй си беше, така пишеше. Не си спомням дали бях прочел, че можеш да се телепортираш, да четеш мисли и т.н, но пишеше, че може да направиш разни неща, които иначе няма шанс да ги сториш, когато си в съзнание. Нищо магическо, за съжаление, просто исках да изкажа мнение, не съм имал намерение да спамя.
Интересен факт - Един японски сектант-терорист - Шоко Асхара има снимка как левитира във въздуха, не знам подробности.
Two plus two is four
Minus one that's three, quick maffs
( ͡° ͜ʖ ͡°)

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: НЛП и МЕНТАЛИЗЪМ
« Отговор #7 -: 22 Декември 2017 15:03:03, Петък »
Важно е да знаеш подробности... Например как се прави фокусът с левитирането... Полезно е...

А в учебника ти за психология такава умност, каквато споменаваш- тцъ... Със сигурност е пишело нещо друго...  [yes]
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.