Отворена дискусия > БЪЛГАРСКА ТРАДИЦИОННА МАГИЯ

За "Стопанката на Господ" и още нещо

<< < (2/4) > >>

Solomon:
Вижте на какво попаднах, докато разпусках, четейки хейт относно Петър Дънов...

''Розмари Де Мео присвоява труда на големия наш учен, етнографа Димитър Маринов, вплита в него свои нововъведения, подменяйки и изкривявайки българския фолклор'' - https://www.ploshtadslaveikov.com/stopankata-na-gospod-plagiatstvo-i-izmislitsi/


Цеци_Вихронрав:
Четох не само този, но и още други подобни материали и да плагиатка е писателката. Ама за разлика от куп професори стига до читателя, защото поднася информацията по увлекателен начин. От друга страна всеки който е прочел книгата няма как да не е попаднал и на критиките и обвиненията в плагиатство и току-виж взел, че прочел и трудовете на Димитър Маринов които иначе едва ли би погледнал.
Според мен губещи няма...

Solomon:
Губещи няма, но не е редно да представя обработени чужди материали за свои открития и да придобива такава слава, каквато не заслужава...

Цеци_Вихронрав:
Соломон, прав си!
Обаче... Всичките етнолози които я критикуват (защото тоя Мишев не е сам) казват как трябва да помним обредите си и да запазим българското в нас, но нито един от тях не е седнал да поднесе информацията по достъпен начин. И сега се появила Де Мео дето я свършила тая работа и те сърдити...
Ами да я осъдят за плагиатство вместо да хленчат и да и правят реклама по този начин.
Аз харесах книгата при все, че има много неща които не са баш както ги казва. Разгледах и сайта и в който има магазин и предлага куп неща включително и наричания?!?  Направо ме втресе като ги видях... Аз работя с наричане. От бабите си съм го научила и съм добра и действа. Наричане обаче на хартия или на какво да е друго изписано не действа. То затова е наричане, а не написване. И се прави в транс и се влага енергия. И това с добросторниците ако ще не само Де Мео да го е писала, ами и куп още професори е пълна глупост. Наричане има не само за добро, но и за лошо. Тея хора приказки не са ли чели? Кръстницата (обикновено фея) нарича... А в "Спящата красавица" сърдитата фея нарекла принцесата да умре, пък последната фея отменила наричането на сто годишен сън понеже не могла да го премахне съвсем.
Та и аз не съм съгласна с куп неща в книгата и мога да изпиша много (особено за наричането) и да я обвиня, че печели пари с тези наричания на хвърчащи листчета дето са по-скоро като късметчета в новогодишна баница ( и тоя ни обичай с късметчетата сме го изкелиферчили тотално), но не пиша и не плюя. И не го правя не за друго, а защото не искам да и правя допълнителна реклама. Тя и без това печели достатъчно от лековерници.
Но пък книгата изплагиатствана или не, си струва. И си струва защото е написана на достъпен език. Защото сухите трудове на тоя или оня етнолог ме затормозяват със всичката излишна информация. Обикновено Сянка се затормозява да чете тонове такава суха материя, а аз като една калпазанка чакам той да отсее зърното от плявата и да го постне тук да го прочета и да науча нещо.  [ok]
И изобщо писанията на Де Мео са като всички писания за магия, трябва да четеш и мислиш и да си отсееш зърното от плявата.
А тоя Георги Мишев споменава и Тери Пратчет като оприличава баба Магда с Баба Вихронрав. Ако беше чел Пратчет не само като забавно фентъзи щеше да види, че той разкрива много от тайните на магията в книгите си. И като се замисля... Всяка вещица (вещер - маг) дето си отбира от занаята в един момент неизменно става като Баба Вихронрав, леля Ог, Маград или и като трите заедно. Просто в образа на всяка има по нещо което придобиваш в характера си докато се учиш на магия.
Отклонявам се от темата, но аз чета и препрочитам романите на Пратчет в които пише за магия редовно, защото всеки път ми се набива в очите нещо ново за магията което до него момент не съм прозряла...
Последното което ми се наби в очи беше във "Дребнио волен народ" Там Пратчет пише така:
 "— Там е работата, че вещерството — заобяснява Госпожа Вихронрав — изобщо не е като училище. При нас първо изкарваш изпита, а после може да ти отнеме години, докато разбереш как си го изкарала. В това отношение то си е съвсем като живота."
И аз влязох преди години в този форум да разбера като как ми се получават нещата и още уча...

 

asa:

--- Цитат на: Solomon в 11 Април 2017 17:34:36, Вторник ---
--- Цитат на: Blackwolf в 11 Април 2017 16:12:37, Вторник ---Иначе в Турция при тази засилваща се ислямизация на сегашния режим къв тенгризъм, кви пет лева? ;) 
--- Край на цитат ---
Митичната планина Алтай. Там е разковничето. Истинската власт е скритата. Миналото е настоящето, което е и всъщност бъдеще. Нищо не се е променило от векове.
--- Край на цитат ---

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия