Отворена дискусия > БЪЛГАРСКА ТРАДИЦИОННА МАГИЯ

За "Стопанката на Господ" и още нещо

(1/4) > >>

Blackwolf:
Напоследък в социалните мрежи, а и в някои медии доста се върти името на една авторка - Розмари де Мео и нейната книга "Стопанката на Господ".
Вероятно сте я забелязали. Авторката претендира да е наследник на стара народна традиция с наричания и усилено рекламира своя продукт.


Лично аз не знам дали тази система работи или не, но смятам, че тя не е традиционна, а е продукт на съвременни интерпретации (в случая на г-жа Де Мео), т.е. имаме едно типично Ню-ейдж явление. Лошо няма -аз не съм противник на Ню-ейджа, стига да си признава, че е такъв...  8)


В случая обаче се претендира, че това е нещо съвсем автентично - ама не е. И нещо друго. Г-жа Де Мео изключително напористо рекламира своя продукт, отричайки крайно агресивно всякакви други системи, начини и практики.
Демек ако се истински българи - това е нещото. Зарежете всякакви медитации, концентрации и асани (примерно). >:D


Ще ми се да подискутираме, пък и да пораздвижим форума.  ;)

Solomon:
За съдържанието на книгата: ''Една веща баба все повтаря, че ще дойде време, в което българинът ще си чуе Корена и през Него ще си върне и силата. "Стопанката на Господ" разказва как реченото й може да бъде сторено.''

Та явно книгата е посветена на българската традиционна магия...магия от време оно - от времето на Тангризма.
Blackwolf, май ний с тебе си бяхме писали за Тангризма и ти ми беше казал, че няма такива магически (а и не само) практики от Тангризма, които да са оцелели до днес. Но все пак дали не е възможно в някои кътчета на България да са се запазили част от шаманските традиции ? Е...аз лично не мисля...особено след християнизирането на българите и след османското владичество...

(Малко оф топик) Напоследък виждам, че в Турция и другите тюркски страни се опитват да възродят Тангризма...което ми харесва...дано това да застигне и България...:) 

Blackwolf:
Именно, опитват се да възродят. Както в Европа се опитват да възродят Асатру, или в Гърция има групи, които се опитват да възродят древногръцката религия, в Русия т. нар. родноверние (има и други имена) и пр. и пр.
Иначе в Турция при тази засилваща се ислямизация на сегашния режим къв тенгризъм, кви пет лева? ;) 



Т.е. нещо, което го няма като пряка традиция по фолклорни мотиви, по исторически сведения и пр. да се възстанови. Окей, лошо няма, но да се каже, че това е нещо възстановено. Т.е. старото, на което претендират, че са наследници едва ли е било точно такова, меко казано.
Когато няма директно конкретно предаване на традицията от човек на човек, без прекъсвания, става въпрос за свободни съчинения...  :::)
Да са се запазили някакви части - може. Но това са именно части, при това неголеми. А тези неща работят когато са цялостни.


А приказки за корени и пр. са чиста проба реклама и хвърляне на прах.
Живеем вече в 21 в., не в средновековието, където хоризонтът се е ограничавал до околните пет села... Човек има информация и може да се обърне към тези неща, които са му по сърце, които му говорят, които припознае като отговарящи на неговата същност.
И ако ще да са от Занзибар...


Именно тази агресивна реклама с битово-цървулен привкус и агресивно отричане на всичко останало ми е хем смешна, хем съвсем неприятна.

Solomon:

--- Цитат на: Blackwolf в 11 Април 2017 16:12:37, Вторник ---Иначе в Турция при тази засилваща се ислямизация на сегашния режим къв тенгризъм, кви пет лева? ;) 
--- Край на цитат ---
Именно против ислямизацията го правят. Иначе...Турция е на път да стане като другите ислямски държави.



--- Цитат на: Blackwolf в 11 Април 2017 16:12:37, Вторник ---Т.е. нещо, което го няма като пряка традиция по фолклорни мотиви, по исторически сведения и пр. да се възстанови. Окей, лошо няма, но да се каже, че това е нещо възстановено. Т.е. старото, на което претендират, че са наследници едва ли е било точно такова, меко казано.
Когато няма директно конкретно предаване на традицията от човек на човек, без прекъсвания, става въпрос за свободни съчинения...  :::)
Да са се запазили някакви части - може. Но това са именно части, при това неголеми. А тези неща работят когато са цялостни.

--- Край на цитат ---
Ясно. :)

Цеци_Вихронрав:
Темата която обсъждате ме заинтригува и даже се разрових за книгата и авторката. С книгата ще се сдобия в края на май, че финансов срив в момента, но...
Заинтригува ме наричането защото съм го научила от баба си и прабаба си та искам да видя дали мога да науча нещо повече.
Гледах и няколко интервюта с авторката и съм съгласна, че рекламата и е доста агресивна, но и провокираща. :)
Все пак ще прочета книгата...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия