Автор Тема: Български магични ритуали  (Прочетена 30659 пъти)

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Български магични ритуали
« Отговор #15 -: 8 Декември 2012 23:08:25, Събота »
Зная, че прилепът е символ на пари и изобилие. Но не вярвам, че като убиеш (ти или някой друг) горкото животно, то ще ти донесе нещо добро. Във входа на мои приятели преди 5-6 години се баше приютил прилеп. Приятелката ми се страхуваше отначало, но я научих да не го закача и да му оставя храна вечер. Цяла зима прилепа изкара там, а на пролет се изнесе нанякъде. А на тях им потръгна много. Купиха още едно жилище, роди им се второ дете, и двамата започнаха желаните от тях професии...
 Мисля, че прилепът сам трябва да дойде при теб.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Български магични ритуали
« Отговор #16 -: 9 Декември 2012 10:18:23, Неделя »
При мен районът, където живея е такъв- гъмжи от прилепи вечер (при подходящо време, все пак зимата прилепите спят зимен сън, топлейки се взаимно). Прилепите са социални, не живеят сами. Обикновено веднъж попаднали в човешко жилище, после им е проблем да излязат. Връщам навън такива объркани прилепи, защото, ако не ядът насекоми и не са сред своите си... Това им е краят. Същото става и ако спрат да възприемат хората като заплаха... Един приятел се беше опитал от най-чисти чувства да задържи при себе си прилеп. Даваше му насекоми. Прилепът ги ядеше. И уж всичко беше наред. Само че скоро след това прилепът умря, защото начинът, по който един прилеп трябва да живее, не е този, който му е предлаган.

 В митологичен аспект прилепите, това е символът на вампирите. Разбира се, е суеверие, че има реална връзка. Вампири не съществуват, така че няма никакъв шанс който и да е прилеп всъщност да е реалният Дракула. Суеверие е и, че прилепът може да донесе богатство или да служи по някакъв начин в магията. Прилепите са много симпатични безобидни животинки, мястото на които е навън в природата и настрана от хората.
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Христина

Български магични ритуали
« Отговор #17 -: 14 Март 2013 17:18:28, Четвъртък »
Веднага се сещам за обичая с връзването на червен конец на лявата ръка против уроки.Червения конец символизира пъпната връв-извор на живот и енергия и за това се връзва само от майка на дете.Другото,за което съм чувала е вграждането на сянка в страежа на къща или мост.Това се правело,за да може строежа да е неразрушим и да има таласъм който да го пази.Най-често са се вграждали млади невести,като 40дни след вграждането им те умирали и се превръщали в пазители на строежа.Една от най-известните легенди за вграждане е легендата за Дяволския мост над река Арда.Легендата гласи,че докато майстора строял моста млада невяста му носела храна.Тя починала по късно а майстора вградил сянката й в моста,за да е неразрушим.Мостът бил построен през 1511г. и до сега не е реконстроиран нито веднж.В България има десетки мостове с подобни легенди,както и много големи и значими сгради,в които са вграждани млади невести за защита.Много от тях са възпяти и в българското творчество.Най-хубавата и най-работливата невеста,била избирана за вграждане и пазител.Ето и една песен,която разказва за вграждането.

 Вградена Невеста - /Струга/

 Дзид ми дзидале девет майстори,
 девет майстори до девет бракя,
 деня дзидале, ноке падало.
 Се обложиле девет майстори;
 кой ке ми доит рано со ручек,
 мие него темел да го клаиме.
 На вечер сите дома пойдоа
 и си казаа на свои невести;
 Мано Маноле, младо майсторче,
 тоа не каза свое невесте.
 Рано ранила Струмна девойка,
 рано ранила ручег сготвила
 и им отнесла най-рано ручег.
 Кога я виде младо Маноле,
 на часот викна той да си плачит.
 И я грабнаа девет майстори,
 и я фатиа млада Струмица,
 и я дзидаа темел да траит.
 Им се молеше Струмна невеста:
 - Девет майстори, до девет бракя,
 остайте ми а десната ръка,
 десната ръка, левата бозка,
 да си надовям мъшкото дете!
 Я остана десната ръка,
 десната ръка, левата бозка

Неактивен Krista

Български магични ритуали
« Отговор #18 -: 24 Март 2013 00:55:52, Неделя »
Относно прилепите - по моя край(Видинско) има вярване, че те носят нещастие и беди и ако се заселят по домовете на хората трябва да бъдат попарвани с гореща вода и убивани. Естествено съм против това и не го приемам! Още повече, че на моята тераса живеят прилепи и нищо ми няма, но все пак исках да го споделя като различно суеверие.
Carpe diem! Трябва да вярваме!

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Български магични ритуали
« Отговор #19 -: 24 Март 2013 07:35:24, Неделя »
Е, то и аз съм от Видинско, но за такова суеверие за първи път чувам, Krista. Но... Кой знае... Някой може и да не му е вървяло и да е набедил прилепите, след които да е тръгнало суеверието...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Krista

Български магични ритуали
« Отговор #20 -: 24 Март 2013 13:02:29, Неделя »
На-вероятно. Аз го чух от няколко баби, когато се похвалих че са се засели при нас. Може да не е всеобщо вярване.
Carpe diem! Трябва да вярваме!

Неактивен NeverEndingStory

Български магични ритуали
« Отговор #21 -: 5 Април 2013 03:14:47, Петък »
Когато бях дете страдах често от главоболие. Когато се случеше това баба ми наливаше в бяла купа вода, откъсваше конец от дрехите, с които съм била облечена, правеше топченце от него пускаше го във водата, след което гасеше във водата 3 клечки кибрит, като с всяка една прекръстваше купата по три пъти наричайки, докато клечката още гори. После ме караше да отпия 3 глътки от водата и намазваше по три пъти ръце, крака, корем, глава, а останалата вода изсипваше в цвете. Клечките слагаше под възглавницата ми през ноща. Като по този начин баеше против уроки. Винаги ми минаваше smile

Неактивен tattul

Български магични ритуали
« Отговор #22 -: 8 Април 2013 19:52:17, Понеделник »
Време е за приключения, сладки забавления.
 С кучето Джейк, с човека Фин, към непознатото вървим)))))

Неактивен cottonleaves

Български магични ритуали
« Отговор #23 -: 21 Юни 2013 21:59:02, Петък »
Да споделя и аз как навремето по препоръка на баба ми се оттървах от досаден кокоши трън. На пълнолуние си излиза навън и трънът се посипва с пръст. Аз бях на терасата и ползвах пръстта от една саксия с фикус biggrin Няколко дни по-късно кокошият трън се отчупи като срупче и повече не го видях smile

Неактивен cottonleaves

Български магични ритуали
« Отговор #24 -: 21 Юни 2013 22:13:52, Петък »
Quote (Христина)
Другото,за което съм чувала е вграждането на сянка в страежа на къща или мост.Това се правело,за да може строежа да е неразрушим и да има таласъм който да го пази.Най-често са се вграждали млади невести,като 40дни след вграждането им те умирали и се превръщали в пазители на строежа.Една от най-известните легенди за вграждане е легендата за Дяволския мост над река Арда.Легендата гласи,че докато майстора строял моста млада невяста му носела храна.Тя починала по късно а майстора вградил сянката й в моста,за да е неразрушим.Мостът бил построен през 1511г. и до сега не е реконстроиран нито веднж.В България има десетки мостове с подобни легенди,както и много големи и значими сгради,в които са вграждани млади невести за защита.Много от тях са възпяти и в българското творчество.Най-хубавата и най-работливата невеста,била избирана за вграждане и пазител


 Това с вграждането ми звучи като варварство ! И защо само жени, не е честно някак си angry biggrin
 Иначе наскоро ходих на Дяволския мост - вълшебно място! Най-забележителното са двата знака на Соломон, които са гравирани на средната колона. Може да се видят ясно като застанете на камъните под моста. Даже си ги снимах. Някъде прочетох, че на това място желанията се сбъдват. До моста обаче трябва доста да се походи - час и половина само в едната посока, кола много трудно може да стигне освен ако не сте я прежалили де и не сте намислили да си купувате нова. По пътя се минава през едно призрачно село, мисля, че Дядовци се казваше, къщите са полусрутени, но много фотогенични. Малко преди тях има и много, много старо гробище, на гробовете нямаше кръстове или надгробни плочи а само едни камъни. Изобщо - невероятна природа като от сън, дявоски мостове, призрачни селца и стари гробища - мен такива неща ме привличат като магнит.
 Ако някой знае други подобни, моля да сподели.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Български магични ритуали
« Отговор #25 -: 22 Юни 2013 12:18:49, Събота »
cottonleaves, прочети това мое мнение, мисля, че ще ти е от полза и следващият път, за да не заразиш някой, ще идеш на лекар

 КЛИК
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен cottonleaves

Български магични ритуали
« Отговор #26 -: 23 Юни 2013 09:40:51, Неделя »
ееее theshadow, това с кокошия трън беше преди много време, когато бях още дете невръстно, сега съм на преклонните 32. Иначе и аз прочетох в нета, че причина за появата му е човешки папилома вирус. Но аз излекувах моя по споменатия по-горе начин и оттогава друг не се е появявал.

Неактивен Aton

Български магични ритуали
« Отговор #27 -: 23 Юни 2013 15:45:51, Неделя »
cottonleaves, сигурно фикуса те е излекувал smile .....съмнителни са тия фикуси taunt
Най-същественото е невидимо за очите...

Неактивен хеката

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 1547
  • Total likes: 2
  • Karma: +0/-0
    • Профил
    • http://природна магия
Български магични ритуали
« Отговор #28 -: 25 Декември 2013 15:50:54, Сряда »
Атон,скъпи аз имах кокоши трън преди време и когато ми назначиха час за да ми го изгорят....ОООООО стана чудо...на сутринта, в деня на операцията кокошия трън беше изчезнал. Как става това? Възможно ли е "страхът" да е сътворил онази комбинация от химически вещества които да са преборили вируса... umnik .
магията не е религия или философия,а начин на живот

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Български магични ритуали
« Отговор #29 -: 25 Декември 2013 19:39:46, Сряда »
хеката, не е възможно... За тез кокоши тръни някъде из форума вече обяснявах кога изчезват без употреба на лечение... Но човек няма как да знае нивото на имунната си система, а заболяването "кокоши трън" (то всъщност не е медицинското му название) е заразно и без лечение- не препоръчвам от гл.т. има и други хора около болния, които може да се заразят, докато болният чака да види има ли силна имунна система, способна и сама да се справи с причинителя на болестта без лекарска намеса, няма ли...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.