Автор Тема: Техники за медитация и автохипноза  (Прочетена 15436 пъти)

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Техники за медитация и автохипноза
« -: 5 Ноември 2016 11:49:02, Събота »
В началото мислех аз да ги пиша такивата техники за медитация и автохипноза, тъй като получих запитване за тях... Но тъй като така или иначе някъде из форума това даване на техники е правено от мен, а техниките за достигане до въпросните състояния са много- реших, че би било по-добре да се пусне тема, а който желае, да сподели по темата какви техники за медитация, може би и за и/или автохипноза ползва...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Техники за медитация и автохипноза
« Отговор #1 -: 5 Ноември 2016 20:05:02, Събота »
Ами да споделя за медитацията...
Първоначално започнах както си пише по дебелите книги, с лежане неподвижна и изчакване мозъкът ми да се опразни от към мисли. В повечето случаи заспивах и бях щастлива ако сънят не ме повали...
После се сетих за "отнасянето" на баба ми и ми стана ясно, че те това отнасяне си е баш медитация и пробвах. Т.е. пробвах същото като в книгите, но без неподвижното стоене или лежане, а докато върша някаква сравнително монотонна работа която не изисква мислене и се получи. Сега използвам всеки момент в който върша нещо монотонно и досадно да медитирам. Така хем времето минава по-бързо, хем покрай медитацията ставам някак... Не по-малко проклета, но поне по-малко заядлива. biggrin
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Техники за медитация и автохипноза
« Отговор #2 -: 6 Ноември 2016 19:21:49, Неделя »
Най-често медитирам легнал на леглото по гръб, изцяло неподвижен. Понякога се случва да медитирам и пред масата, когато уча и когато нямам възможност да легна biggrin - просто поставям главата си на масата, оставам неподвижен и изпразвам главата си от мисли. Понякога използвам и визуализацци при дишането докато медитирам - визуализирам си въздуха около мен видим - син на цвят, вдишвам го, той че изпълва спозитивна енергия и издишвайки го си визуализирам как той става червен, защото вече е насъбрал негативната енергия в мен и я извежда навън...
Сега си спомням, че за пъпрви път медитирах в шести клас - бях си взел една мъничка книжчица от библиотеката на име ''1001 въпроса за природосъобразен живот''(мисля че се казваше така) и още тогава си медитирах, но не знаех точната дефиниция на думата ''медитация'', може би го правех защото виждах по филмите как източните кунг-фу воини го правят, а и ми беше приятно да гледам плъмъка на свещта и да съзерцавам. Концентрирах се върху пламъка за няколко минути, после затварях очи и си визуализирах пламъка, визуализирах огъня как изпълва тялото ми със светлина и жизнена енергия. Това в шести клас не продължи много дълго - писна ми и забравих за това. biggrin А сега пак... smile
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Veleroth

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 242
  • Total likes: 11
  • Karma: +7/-0
  • Ако няма да кажеш нещо умно, по-добре мълчи
    • Профил
Re: Техники за медитация и автохипноза
« Отговор #3 -: 7 Октомври 2019 00:27:00, Понеделник »

Знам, че не се е писало от много време, но защо да не пиша  ;D .
Моя начин на медитация е доста забавен, ако мога да го нарека така. Правя това, когато ми се налага да правя и нещо което не изисква по голяма концентрация от това да правя движенията в мускулната ми памет или, когато нямам какво по-хубаво да правя. Пускам си музика, не винаги, и затварям очи, дишам и издишам на спокойно, без да бързам и освобождавам ума си от всичко, докато в него няма нищо освен едно бяло пространство. В това пространство, аз, имам достъп до всичко, което минава през главата ми, всяка една мисъл, и аз сам решавам дали да текат мисли или не. Много е полезно, защото можеш да изчистиш лошите емоции насъбрали се през деня. ;D
Бях спрял да медитирам напоследък и вчера от нищото, просто почнах пак и се чувствам уникално.
Видях я за последен път,
за един миг и тогава,
осъзнах колко я обичам...

Думите са бледи сенки на забравени имена. Както имената имат сила, така и думите имат сила. Думите могат да запалят огън в съзнанието на хората. Думите могат да изкълчат сълзи от най-твърдите сърца

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: Техники за медитация и автохипноза
« Отговор #4 -: 7 Октомври 2019 00:40:32, Понеделник »
Фитнес залата е добро място за медитация. Чудесно се съчетава с прочистване на енергийните канали. Когато работя, често изпадам в състояние да не чувам околните - предполагам че е вид медитация.
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Техники за медитация и автохипноза
« Отговор #5 -: 7 Октомври 2019 01:16:01, Понеделник »
Хайде и аз да се включа...
Бягането на стадиона от досадно обикаляне като хамстер може да се превърне в приятна медитация - когато достигнеш до едно определено темпо и започнеш да си въртиш обиколките с него, е много лесно да си изпразниш главата и да се отнесеш... Помага концентрирането(но не втренчване) в една точка във въздуха пред теб - хем погледът не шари и визуалните възприятия не те разсейват, хем си с отворени очи и не можеш да се блъснеш в някоя лампа... (все пак трябва да се внимава с дълбочината на медитацията, че на наша Либра й се е случвало така да се заплесне, че почти да си отпечата оградата на челото). За тези, които не са фенове на бягането, при ходене в кръг пак би могло да се получи...
Това ми е любимият метод за медитация, защото хем тренирам, хем психически си почивам...
За изпадане в автохипноза обикновено лягам по гръб и си представям, че падам в бездънна пропаст... Не помня от кого го научих, но си го краднах и редовно го използвам - ефективно е...
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Jadis

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 144
  • Total likes: 15
  • Karma: +8/-0
    • Профил
Re: Техники за медитация и автохипноза
« Отговор #6 -: 28 Октомври 2019 15:42:08, Понеделник »
Най-добрата медитация ми се получава, когато "зарея" погледа си някъде. Тогава просто изключвам и нито приемам, нито предавам. И това го правя от малка, напълно несъзнателно. В последствие, когато започнах да се интересувам от източна философия и да се опитвам да медитирам, съсредоточайки се върху дъха, просто не ми се получаваше. Реша ли, че сега ще медитирам, винаги има нещо, което да ми разсее вниманието. Ако лежа, то или ще ми е студено, или ще ми убива на тялото, в седнало положение изобщо не мога, защото ми изтръпват краката и не ми е удобна позата.
Медитирам и когато се разхождам сама, слушайки музика. Може дори да се размина с познат и да не го видя.


За изпадане в автохипноза обикновено лягам по гръб и си представям, че падам в бездънна пропаст... Не помня от кого го научих, но си го краднах и редовно го използвам - ефективно е...
На мен това пропадане ми се получава от време на време на сън. Сякаш пропадам в пропаст с висока скорост или се возя в асансьор, който в повечето от случаите слиза надолу.

Неактивен volk22

  • Практици
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 294
  • Total likes: 1
  • Karma: +19/-1
    • Профил
Re: Техники за медитация и автохипноза
« Отговор #7 -: 28 Октомври 2019 18:34:16, Понеделник »
На мен това пропадане ми се получава от време на време на сън. Сякаш пропадам в пропаст с висока скорост или се возя в асансьор, който в повечето от случаите слиза надолу.
Сянката може да ти разкаже с какво е свързано подобно пропадане на сън от гледна точка на психологията. Автохипнозата е друга песен.
Libertas cogitandi agendique.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: Техники за медитация и автохипноза
« Отговор #8 -: 29 Октомври 2019 14:50:54, Вторник »
За изпадане в автохипноза обикновено лягам по гръб и си представям, че падам в бездънна пропаст... Не помня от кого го научих, но си го краднах и редовно го използвам - ефективно е...

...падане/пропадане и усещания около е сигнал за прекомерен стрес... Означава, че е време за уреждане с почивка...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: Техники за медитация и автохипноза
« Отговор #9 -: 29 Октомври 2019 14:51:59, Вторник »
На мен това пропадане ми се получава от време на време на сън. Сякаш пропадам в пропаст с висока скорост или се возя в асансьор, който в повечето от случаите слиза надолу.

...аналогично на отговора ми до Libra777...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Техники за медитация и автохипноза
« Отговор #10 -: 30 Октомври 2019 10:12:40, Сряда »
Нямах предвид онова стряскащо, внезапно събуждащо падане, а по-скоро... Меко потъване...? Това, на което си легнал, се усеща все по-малко плътно, докато изчезне напълно и се получава усещане за едно безкрайно движение надолу... В един момент изгубвам почти напълно усещането на тялото си.
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: Техники за медитация и автохипноза
« Отговор #11 -: 30 Октомври 2019 10:23:01, Сряда »
Libra777... Ако не е състояние, нарочно и умишлено предизвикано, тогава е израз на стрес в повече... Сега друг е въпросът как ти възприемаш този стрес (някои хора не усещат кога стресът им е в повече)... Но дори да е нарочно предизвикано, може също да бъде указател за стрес в повече... При всички положения е знак, че тялото си иска почивката...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Техники за медитация и автохипноза
« Отговор #12 -: 30 Октомври 2019 10:35:19, Сряда »
Тоест дори нарочно да го правя, пак е показател за натрупан в повече стрес?
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: Техники за медитация и автохипноза
« Отговор #13 -: 30 Октомври 2019 12:18:39, Сряда »
 Libra777... Не е нормална реакция да ти харесва падане/пропадане (ако е систематично- е още по-подозрително)... По-скоро го третирам като подаване на сигнал от несъзнаваното, че има стрес в повече, че е нужна почивка...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Техники за медитация и автохипноза
« Отговор #14 -: 30 Октомври 2019 12:49:13, Сряда »
Систематично... Не чак. Но чувството наистина не ми е неприятно  [umnik] 
Май да взема да те послушам за почивката...
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.