Автор Тема: Транс  (Прочетена 13674 пъти)

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Транс
« Отговор #15 -: 9 Февруари 2020 00:49:50, Неделя »
Може да изпаднеш в транс дори докато си дълбоко съсредоточен в телевизора... Няма повод за притеснения...
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Транс
« Отговор #16 -: 21 Юли 2021 14:38:51, Сряда »
Ако не разбуня духовете, няма да съм аз. [taunt]  Пък и нека живне тоз форум, че много запустял напоследък.
След като Цеци писа за изпадането в транс при танцуване с огън, в мен се заформиха няколко въпроса. Вече я обсъдих тази тема, но с човек горе-долу на моето мнение. Ще ми е интересно да чуя и от други съфорумци какво мислят.
Доколкото съм наясно аз, човек може да изпадне в транс, в случай че изпълнява някакви повтарящи се движения; е изключително релаксиран или умът му не е натоварен с много задачи. Докато танцува, при това с огън, човек трябва да е изключително нащрек и да следи всяко свое движение, за да няма инциденти. В случай на хореографирано представления, този човек освен всичко изброено, следи и за самата хореография. Мозъкът е окупиран с толкова много задачи, че изпадане в трансово състояние не е възможно. Или поне така си мисля аз. Ако говорим за импровизация, то тогава шансовете да изпаднеш в транс са по-големи, но лично според мен само ако си огромен професионалист.
Ако може някой да обясни и другата гледна точка, ще ми е интересно да чуя. [umnik]
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен feniks75

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 379
  • Total likes: 146
  • Karma: +17/-4
    • Профил
Re: Транс
« Отговор #17 -: 21 Юли 2021 19:53:55, Сряда »
Тези движения също могат да бъдат транс ако движенията идват от самосебе си.Без да ги мислиш или анализираш.Хореографита е за някои  просто  полет на птица,а за други съвкупност от прецизни и  внимателни движения .Полетът на птицата е съвкупност от физични,биологични, и айродинамични закони ,коята тя не знае,но тя все пак лети.Просто лети.Просто на някого му се отдава по лесно. [shok]
Незнам дали умът ми създава определени мисловни конструкции за определен вид руна или руната шаблонира конкретна ситуация  в умът ми

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Транс
« Отговор #18 -: 21 Юли 2021 20:31:57, Сряда »
Тези движения също могат да бъдат транс ако движенията идват от самосебе си.Без да ги мислиш или анализираш.
Така е, затова споменах за импровизацията. Тогава въобще не се замисляш за движенията, както и птиците не се замислят преди да литнат, пък дори и хората преди да започнат да вървят. Просто защото е автоматично. Докато хореографиите обикновено представляват някакво затруднение, ново умение или ново движение, изискващо повече от артиста. Те са и подреден хаос, съпроводен с много бдителност, за да представляват някакво цяло, а не парчета разпилян пъзел. А в такова бдително състояние не съм сигурна, че може човек да достигне транс.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Транс
« Отговор #19 -: 21 Юли 2021 23:00:58, Сряда »
Доколкото съм наясно аз, човек може да изпадне в транс, в случай че изпълнява някакви повтарящи се движения; е изключително релаксиран или умът му не е натоварен с много задачи.
Методите за изпадане в транс, както си отбелязала, Солар, са много и най-различни и варират от сравнително безопасни (всеки транс си крие рисковете и няма такова нещо като напълно безопасен транс, поне според мен) до крайно опасни. А също, че има и различни видове трансове, като най-проста класификация, макар и не научно казано, може да се даде по този начин - трансове "насочени навътре" и трансове "насочени навън".
Докато танцува, при това с огън, човек трябва да е изключително нащрек и да следи всяко свое движение, за да няма инциденти. В случай на хореографирано представления, този човек освен всичко изброено, следи и за самата хореография. Мозъкът е окупиран с толкова много задачи, че изпадане в трансово състояние не е възможно. Или поне така си мисля аз.
Така си мислиш ти... Да вземем за пример танца с огъня - както е със всяко нещо, изискващо сериозна подготовка, никой не започва от сложните и рискови движения, ами от А-то и Б-то на въпросната материя, тоест най-елементарните неща от сорта на това как правилно се държи това там както се нарича онова нещо от което излиза огъня и с времето плюс натрупания опит се надгражда към сложнотиите. Един път усвоени основите, когато хванеш нещото от което излиза огъня (тук все още не съм проверил в интернета как се казва това нещо) ти вече правиш нещата автоматично и без особено голямо осъзнато мисловно усилие в тази посока от твоя страна и причината е , че вече са изградени "шаблони" в съзнанието на човека. От тази отправна точка, защо пък да не е възможно изпадане в транс , като се използва за патерица музиката от хореографията, примерно? Като това, разбира се, не е единствения възможен начин за изпадане в транса.
Докато хореографиите обикновено представляват някакво затруднение, ново умение или ново движение, изискващо повече от артиста. Те са и подреден хаос, съпроводен с много бдителност, за да представляват някакво цяло, а не парчета разпилян пъзел. А в такова бдително състояние не съм сигурна, че може човек да достигне транс.
Хореографиите обикновено се тренират до побъркване преди реалното представление и по време на самото представление те вече не представляват нови умения/движения ами са се превърнали в споменатите по-горе "шаблони", запечатани в съзнанието на човека.
Ако говорим за импровизация, то тогава шансовете да изпаднеш в транс са по-големи, но лично според мен само ако си огромен професионалист
Мисля си, че водещ фактор за изпадане в транс са уменията на човека за това нещо, а не дали е импровизация или предварително натренирана хореография... Макар че, ако се следва логиката на написаното до тук, би следвало при натренирана хореография изпадането в транс да става една идея по-лесно от гледна точка на това, че когато е натренирана хореография, тя се е превърнала в запаметени "шаблони" и съзнанието е по-освободено. Ама знам ли...  [umnik] Ще следя темата, интересна е!
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Транс
« Отговор #20 -: 22 Юли 2021 00:00:23, Четвъртък »
Така си мислиш ти... Да вземем за пример танца с огъня - както е със всяко нещо, изискващо сериозна подготовка, никой не започва от сложните и рискови движения, ами от А-то и Б-то на въпросната материя, тоест най-елементарните неща от сорта на това как правилно се държи това там както се нарича онова нещо от което излиза огъня и с времето плюс натрупания опит се надгражда към сложнотиите. Един път усвоени основите, когато хванеш нещото от което излиза огъня (тук все още не съм проверил в интернета как се казва това нещо) ти вече правиш нещата автоматично и без особено голямо осъзнато мисловно усилие в тази посока от твоя страна и причината е , че вече са изградени "шаблони" в съзнанието на човека. От тази отправна точка, защо пък да не е възможно изпадане в транс , като се използва за патерица музиката от хореографията, примерно? Като това, разбира се, не е единствения възможен начин за изпадане в транса.
Така е, Астарот, но говорейки за танцуване с огън, аз мисля, че който и да е - професионалист или не - винаги ще бъде с повишено внимание и фокус към хореографията и изпълняването на движението правилно. Независимо дали е създаден шаблон, най-малката грешка може да доведе до огромни последици. На мозъка му е зададена точна цел и тази цел окупира дейността му. Как ще успееш да измениш съзнанието си, ако мозъкът следва изпълнението на точно определена цел, която не търпи отплескване от реалността например. И по тази проста причина трансово състояние (аз смятам де) не може да се достигне. Мисля, че няма професионалист, който да се остави на заучените си умения да го водят. Всеки би трябвало да държи на безопасността си и да не подценява стихията.


Но благодаря, че представи и шаблонно заучените движения - съгласна съм, но мисля, че те влизат в импровизацията. Тя винаги ще се състои от движения, попадащи в зоната на комфорт. А когато си в зоната си на комфорт, е логично и до транс да успееш да достигнеш. Относно хореографиите - да, прав си, повечето се тренират до побъркване. Но в повечето случаи с тези хореографии се стреми да се  експериментира и надгражда, представяйки по-сложни движения, за които се изискват много повече умения и труд. Та, мисълта ми е, че това, че се репетира усилено, не означава, че не е трудно да се изпълни.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Транс
« Отговор #21 -: 22 Юли 2021 00:23:36, Четвъртък »
Има си практики за напреднали при които вниманието се разпределя на повече от едно място. И самите практики стъпват на основа трансово състояние. По правило, въпросните практики са задължителна част от обучението за професията авиодиспечер, а и не само за тази професия. Намират широко приложение и в редица други направления. Иначе, права си, че на мозъка му е зададена цел, но тази цел далеч не окупира цялата му дейност и ресурси. Недей да подценяваш възможностите на клетия мозък...
Как ще успееш да измениш съзнанието си, ако мозъкът следва изпълнението на точно определена цел, която не търпи отплескване от реалността например.
Пътя към несъзнаваното минава през съзнаваното, ако ме разбираш какво се опитвам да ти кажа... Ако не ме разбираш - ще разпиша подробно на лични.
Независимо дали е създаден шаблон, най-малката грешка може да доведе до огромни последици.
Този риск съществува без значение дали е шаблон или съзнателно изпълнение.
Мисля, че няма професионалист, който да се остави на заучените си умения да го водят.
А какво прави тогава? Точно това е което правят професионалистите... Нима един лекар не прави именно това... или пък един пилот на самолет?
Всеки би трябвало да държи на безопасността си и да не подценява стихията.
И това е така, но който го е страх от мечки не ходи в гората...
 
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Транс
« Отговор #22 -: 22 Юли 2021 08:33:28, Четвъртък »

Има си практики за напреднали при които вниманието се разпределя на повече от едно място. И самите практики стъпват на основа трансово състояние.
Аз за такива практики не съм чувала. Ще е хубаво да ни разкажеш повече за тях.

  . Иначе, права си, че на мозъка му е зададена цел, но тази цел далеч не окупира цялата му дейност и ментални ресурси. Недей да подценяваш възможностите на клетия мозък

Хич не го подценявам, наясно съм, че това не е единствената му дейност по време на поставена задача. Но със сигурност се отделя повече работа, когато поставената задача е безопасността му, а да не говорим и допълнителните фактори, които влизат. Тоест - бая мултифунциониране.
,  Този риск съществува без значение дали е шаблон или съзнателно изпълнение.
Точно това написах и аз [taunt] .Тоест - нуждата от бдителносн е задължителна.
  А какво прави тогава? Точно това е което правят професионалистите... Нима един лекар не прави именно това... или пък един пилот на самолет?

Имах предвид, че никой професионалист не се оставя заучените му умения да го водят сляпо. Точно както един пилот, който независимо колко опитен е, винаги ще насочва цялото си внимание към управляване на този самолет, таблото и всичко останало, дето правят тез хора. Друго е вече да седнеш да миеш чинии. Това е действие, което може да доведе до транс. Не се изисква почти нищо от такъв тип дейност, машинално е. Но когато си толкова alert (нещо като бдителен, ама не баш ) за обграждащата те среда и собственото ти тяло/ действия - не знам, не го виждам как ще стане.


Но нали - всичко това е мое мнение и аз мога да говоря само за танцувалната част от нещата. С огън всичко се усложнява десетократно. Но практически опит нямам и нищо не мога да твърдя на 100%. Друга опция, разбира се, е някой да си мисли, че е в транс, а всъщност да е далеч от транса. Ама и за това не мога да се изказвам с точност.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Транс
« Отговор #23 -: 22 Юли 2021 09:13:02, Четвъртък »
Солар оставам с впечатление, че мислиш, че влезеш ли в транс губиш връзка с реалността. Не е така. Има много видове транс Най-лекият от тях е когато гадаем. Тогава изпадаме в ясновидски транс който даже не осъзнаваме.
Колкото до танц, безопасност и транс... Не съм по обясненията, затова пак с пример.
Когато бях ученичка имаше мажоретни състави. Това са девойките  дето танцуват начелото на манифестациите въоръжени със жезли и накичени с еполети. Танца е нещо средни между маршируване, размятане на жезлите като бухалките в художествената гимнастика и танц. Репетирахме цяла година само, за да се представим веднъж на 24-ти май. Следващата година нов танц.

И тъй като сме 24 мажоретки си трябва пълен синхрон, за да не падне жезъла ти на нечия глава. А ние ги хвърляме и хващаме в движение. Пък жезъл който тежи килограм и нещо... Сещай се.

Обаче след цяла година тренировки в един момент движенията ти стават като вродени. И вече не броиш раз, два, хвърлям, четири, пет, шест, хващам, а свързваш всяко движение с музиката. Съответно тялото ти реагира на музиката, а не на ума. Незнам дали успявам да го обясня правилно, но в един момент ти става кавто вродено. И тогава ако ти пуснат музиката не от началото, а от средата ще започнеш да танцуваш танца от средата, защото на музиката в средата съответстват движенията от средата на танца.

На една такава тренировка малко преди манифистацията дойде някакъв гостуващ хореограф и почна да подвиква докато танцуваме да мислим и да броим. В момента в който го направихме и станахме на кълбо от жезли, полички и ботушки. И цялата работа стана само защото ние вече свикнали да танцуваме с музиката тръгнахме да мислим за глупости като броене и стъпки. Казвам глупости защото... Ами то е като каране на колело. Веднъж научиш ли се не следиш дали пазиш равновесие, дали се накланяш твърде много и т.н.. Тялото и вестибуларния апарат го правят, не ума. На това май му се казваше механична памет. Ако греша Сянка да ме поправи.
Та след като си научил един танц независимо дали с огън, акробатичен или със жезъл (и трите са малко или много опасни) ти в един момент спираш да мислиш само и единствено за следващото движение и просто го танцуваш.
А при Либра има едно момченце дето му личи когато е в транс танцувайки.  На последния клип примерно който ми прати тя въпросното момченце беше съсредоточено в движенията и не беше в транс. Предполагам танца е бил все още нов за него, за да го играе без да влага мисъл.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Транс
« Отговор #24 -: 22 Юли 2021 09:21:39, Четвъртък »
Наясно съм, че има различни видове транс, а пък и различни степени на транс. Но какво е нужното състояние, за да изпадне човек в транс....независимо дали дълбок, или не? Тоест състояние на ума и тялото?
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Транс
« Отговор #25 -: 22 Юли 2021 09:55:45, Четвъртък »
Но какво е нужното състояние, за да изпадне човек в транс....независимо дали дълбок или не?

Винаги е различно и при всеки е различно. Пускам ти една статия дето така и не дочетох, но общо взето обяснява как (видове начини) се достига до транс.

https://zeirna.blog.bg/drugi/2013/09/26/kak-da-dostignem-do-systoianie-na-trans.1152672
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Транс
« Отговор #26 -: 24 Юли 2021 22:20:07, Събота »
Ако не разбуня духовете, няма да съм аз. [taunt]  Пък и нека живне тоз форум, че много запустял напоследък.
След като Цеци писа за изпадането в транс при танцуване с огън, в мен се заформиха няколко въпроса. Вече я обсъдих тази тема, но с човек горе-долу на моето мнение. Ще ми е интересно да чуя и от други съфорумци какво мислят.
Доколкото съм наясно аз, човек може да изпадне в транс, в случай че изпълнява някакви повтарящи се движения; е изключително релаксиран или умът му не е натоварен с много задачи. Докато танцува, при това с огън, човек трябва да е изключително нащрек и да следи всяко свое движение, за да няма инциденти. В случай на хореографирано представления, този човек освен всичко изброено, следи и за самата хореография. Мозъкът е окупиран с толкова много задачи, че изпадане в трансово състояние не е възможно. Или поне така си мисля аз. Ако говорим за импровизация, то тогава шансовете да изпаднеш в транс са по-големи, но лично според мен само ако си огромен професионалист.
Ако може някой да обясни и другата гледна точка, ще ми е интересно да чуя. [umnik]
Другата гледна точка е, че аз почти винаги изпадам в транс при танц с огън пред публика. Няма значение дали импровизиран или следвам хореография... Това е.  [fire]
Обясненията как, какво, защо Цеци ги даде. Аз не разбирам точно какво се случва, само го усещам. Мога да дам сравнение единствено с ясновидския транс - нещо подобно на него е, но не съвсем същото.
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Транс
« Отговор #27 -: 25 Юли 2021 00:08:34, Неделя »
Ще опиша малко по-подробно, защото ми се намери свободно време.
Усещането е много интензивно и "превземащо" тялото. В такъв момент си мисля, че не помня нищо от хореографията. Не знам как всеки път става така, че я следвам абсолютно точно... Разлика има само в чувството, което се влага в движението. Странно е, това точно не знам как да го обясня.
А абсолютно винаги когато импровизирам, сама изненадвам себе си и правя движения, които дори не са ми минавали през ума досега. "Идва ми муза", мога много неща, които по принцип не знам, че мога. Със сигурност има разлика в дишането и ритъма на сърцето, но съм твърде отнесена, за да обръщам внимание на това и да го анализирам. Не се сещам за нещо, на което да го оприлича, но мога да го съпоставя със сънуването. Ако насън всичко е замъглено, сетивата са притъпени и самоконтролът е по-слаб, то в това състояние е точно обратното - имам чувството, че контролирам съвършено тялото си. За жалост нямам клип на своя импровизация, за да се съпостави нагледно. Разликата е огромна.
Също така изчезват всякакви неразположения. Минава ми всякаква болежка, която имам - няма нито главоболие, нито стомашни болки, нито разтежения, нито мускулни трески. Често се хвърлям по колене на цимента и разбирам чак след като изгася уреда. При мен не е само от огъня, а е комбинация от него, от усещането, че съм пред публика, от силната музика, аромата на газ и хладния вечерен въздух. Много специфична атмосфера, която винаги ми докарва това състояние.
Ако случайно не съм в транс при огнено представление, си личи от километри. Съвсем различно е поведението и излъчването ми... Но се случва изключително рядко.

Цеци, при твоя любимец се случва заради самото танцуване и музиката, не е толкова от огъня. Той изцяло изключва, че нещо край него гори, даже често си затваря очите. С незапален уред се получава по същия начин.
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1692
  • Total likes: 200
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Транс
« Отговор #28 -: 25 Юли 2021 00:09:52, Неделя »
Ето защо ни трябва система от единна терминология...


Защото ми се струва, че никой не прави разлика между транс и ''влизане във филма''. И виждам, че какво хората разбират под ''транс'' варира. Понеже сме форум за магия, е логично да имаме предвид транс в който се прави магия...иначе - защо ми е на мене този пустият транс...


Та, от ''влизане във филма'' до транс има разлика. Отиваш на врачка-гледачка, влизаш в стаята - там тъмно, на прозорците едни дълги, тежки червени пердета, едвам пропускат слънчев лъч, на масата гори тамян, свещи запалени...врачката сяда пред тебе и почва да се клати монотонно, да чете молитви, да издава нечленоразделни звуци докато гледа картите и говори с равен тон, шепнешком и бързо, и ти предсказва бъдещето. Ами сега тя в транс ли е?


Дали е в транс не можеш да знаеш, ако не направиш проверка. Ама едно е сигурно - тя е във филма, в големия филм...не само човекът отсреща е очарован, ама даже и тя е очарована от себе си и си вярва. Най-вероятно - чиста шарлатанка, дори самата тя да не го знае.


В обратния случай - у една дама съм, голяма хаймана с едни пословични хайманоски...отваря картите и гледа на една друга дама и аз само наблюдавам...Ама тази вещица хииич не си прави труда да влиза във филми - запалила си е цигарката, кръстосала си е краката, пийва си кафенцето, гледа картите и говори така, като че ли обсъжда комшийката - ей така клюкарски...Едно е сигурно - тя не е във филма, ама дали е в транс - ами беше в транс...


Та, ако под ''транс'' нямаме предвид само и единствено онези състояния на съзнанието, чрез които извършваме магически актове, преспокойно мога да кажа, че един мой вуйчо изпада в транс, само като види пълна каса с бира.


Изводът ми е, че понятието ''транс'' се използва много нецеленасочено в този случай...според някои невропсихолози, когато си пътуваме с градския транспорт и си блеем в облаците, също изпадаме в транс...И се оказва, че това да изпаднеш в транс не е особено голяма работа, ако не се има предвид в какъв точно транс се изпада...


Както вуйчо, който изпада в транс, само при образа на пълна каса с бира.






Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Транс
« Отговор #29 -: 25 Юли 2021 00:15:29, Неделя »
А абсолютно винаги когато импровизирам, сама изненадвам себе си и правя движения, които дори не са ми минавали през ума досега. "Идва ми муза", мога много неща, които по принцип не знам, че мога.
Според мен от чисто и просто влизане във филм могат да се случат останалите неща, но не и това.
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.