Автор Тема: Да си кажем няколко приказки защо и как говорим и на кого  (Прочетена 35447 пъти)

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Да си кажем няколко приказки защо и как говорим и на кого
« Отговор #105 -: 18 Февруари 2021 15:33:11, Четвъртък »
Аз предлагам да спрем да нищим темата.
Доводът ми да искам във форума да се пише на български и на кирилица е, че докато чуждите форуми не започнат да пишат на български и ние няма да пишем на чужди езици. Точка!
Аз админ ли съм или лукова глава?
И трябва ли да го вписвам като правило на форума?
Ако да, ей сега ще го измъкна сенчестия от другите му занимания да го включи в правилата на ползване на форума.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Да си кажем няколко приказки защо и как говорим и на кого
« Отговор #106 -: 18 Февруари 2021 15:41:40, Четвъртък »
Казах ли ви аз, че ще има колене и бесене...ъм... [taunt]
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен feniks75

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 379
  • Total likes: 148
  • Karma: +17/-4
    • Профил
Re: Да си кажем няколко приказки защо и как говорим и на кого
« Отговор #107 -: 18 Февруари 2021 16:07:24, Четвъртък »
Така ,така  с  голямата метла.Нека успеем да съхраним майчиният език.Нашата писменост е уникална и е вселенски дар.Макар,че русите искат да си я присвоят като църковно славянска тя си е наша лична,ама това е друг въпрос.
Незнам дали умът ми създава определени мисловни конструкции за определен вид руна или руната шаблонира конкретна ситуация  в умът ми

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Да си кажем няколко приказки защо и как говорим и на кого
« Отговор #108 -: 18 Февруари 2021 17:12:06, Четвъртък »
И трябва ли да го вписвам като правило на форума?
Ако да, ей сега ще го измъкна сенчестия от другите му занимания да го включи в правилата на ползване на форума.
Да, така ще е най-добре да се направи.
Така ,така  с  голямата метла.Нека успеем да съхраним майчиният език.Нашата писменост е уникална и е вселенски дар.Макар,че русите искат да си я присвоят като църковно славянска тя си е наша лична,ама това е друг въпрос.
Точно така, Феникс, нека го съхраним майчиния език....чрез грамотно писане. От уважение към родината, не за друго.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Да си кажем няколко приказки защо и как говорим и на кого
« Отговор #109 -: 18 Февруари 2021 17:23:35, Четвъртък »
Наблягаме на грамотно писане...  [victory] Ако не го владеем е леко излишно да се обясняваме в любов към родната реч.
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Да си кажем няколко приказки защо и как говорим и на кого
« Отговор #110 -: 18 Февруари 2023 04:01:25, Събота »
Ах, мама мия, как си урочасах най-добрата приятелка без да искам!  [crazy]
Шматката обича да не си вдига телефона когато ѝ се звъни, нито има изграден навик да връща обаждания. Също така обича да изчезва за по 1-2 седмици и да бъде абсолютно неоткриваема, та никой да не я знае жива ли е, не е ли жива.
Таа, един път я търсихме за кафе. Нищо сериозно. Обаче след 13 позвънявания и след кратка почивка още 7-8, тя не благоволи да вдигне и в яда си я нарекох: "Като те потърся за нещо важно ЗА ТЕБ, пак така да си случайно заспала! Като се сетиш след седмица да ме потърсиш, да се биеш в главата и да си научиш урока, че така не се прави". Три секунди по-късно съжалих, че съм го изрекла, но не чувствах като да има какво да направя, за да си "върна" изстреляното.
И какво се случва...
Преди около седмица приятел на тати ме потърси във връзка с много хубава работа, изискваща познания по чужди езици и добра компютърна грамотност. Тъй като професионално съм се насочила към съвсем различни сфери, сметнах, че приятелката ми би била доста по-навита от мен, освен това и би се справила по-добре. Да, обаче в продължение на 6 дена аз ѝ звъня, а тя не вдига. В крайна сметка хората казаха да не я търся повече, защото очевидно на такъв човек не може да се разчита... И хубавицата ми пише ей сега, в 3:30 сутринта: "Търсила си ме?"
Разбира се, бие си сега главата в стената и се ядосва. Малко ми е виновно, че така се получи, но пък се надявам да ѝ е полезен урок  [ashamed]

Изводът от историята е - внимавайте какви думи изричате със силно желание и твърде много убеденост! Както казват старите хора, бързо става белята.
Признавам, случвало ми се е да накарам някого да се спъне по погрешка или да се случи друг дребен инцидент, като не внимавам, но този път май причиних повечко вреда от допустимото.
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Активен chimera

  • Админ
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 518
  • Total likes: 68
  • Karma: +10/-0
    • Профил
Re: Да си кажем няколко приказки защо и как говорим и на кого
« Отговор #111 -: 18 Февруари 2023 10:18:07, Събота »
Така се учат уроци. Един от начините. Не си навредила. Въпросът е дали тя си е научила урока или не е? Ако не е, значи и за в бъдеще ще си тегли отрицателните последици.

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Да си кажем няколко приказки защо и как говорим и на кого
« Отговор #112 -: 25 Февруари 2023 02:22:26, Събота »
И аз сътворих подобна глупост, без да съм го осъзнала. Понеже Юридическият факултет в университета ми е на същото място, където се води и моята магистърска програма, веднъж реших да се пошегувам на гърба на юристите, защото те винаги ходят много официално на лекции. Та един ден и аз отидох много издокарана на лекции и всички започнаха да ме питат дали не съм имала интервю, или нещо от този сорт, защото по принцип съм по-семпла в облеклото си. Аз на шега им казах, че съм се облякла по този начин, за да си хвана някой млад юрист...


Днес, точно след "Превод на юридическа терминология", реших да седна да изчакам един състудент. Имаме си ние няколко пейки в по-големите общи пространства и аз се настаних на едната, без да осъзнавам, че на съседната до мен има двама младежи, които мигновено ме заговориха. Няма да навлизам в подробности, защото не всичко е за интернет пространството, но момчетата (по-скоро мъже, че 98 набор са си големи хора) учат към Юридическия факултет... то си им личеше, де. Мисълта ми е, че сама си предизвиках интеракцията от днес и повече няма да се шегувам с тези неща.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен ScorpioVenus

Мое лично наблюдение е, че колкото по-силна емоция вложиш в думите си, толкова по-силен и бърз отзвук получаваш наяве. Проблем идва, когато човек е по-фиксиран в отрицателните изживявания и се чуди какво му липсва - тогава едно необмислено изказване може да материализира друго неприятно събитие и да въвлече неосъзнат човек в омагьосан кръг (без да осъзнава, че сам си го е омагьосал  :D ).
Откакто стигнах до това прозрение, опитвам по-осъзнато да боравя с думите и когато го почувствам като лудите да си говоря сама (ама благи и красиви думи  ;) ). Та почва да ми става по-красиво всичко - времето с мен самата, контакта с другите… Ако човек овладее способността да рисува красиви картини с думите си на платното, което му викаме живот и живота започва да става все по-красив. А тайната за мен е да се научим да разпознаваме и улавяме положителните емоции и да ги влагаме в думите си. Аз обаче правя първите си стъпки в последното… 

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Ако човек овладее способността да рисува красиви картини с думите си на платното, което му викаме живот и живота започва да става все по-красив.
Това много ми хареса.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."