Автор Тема: Да си кажем няколко приказки защо и как говорим и на кого  (Прочетена 35480 пъти)

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Ха! Последен, намери се един с твоите възможности и хлъзгав и изплъзващ се като теб!
Започва да ми става интересно...
А на тази група до сега слушах и други изпълнения и... Музиката им резонира в мен и влизам в транс скоропостижно. Даже пробвах едно програмиране и... Трябва да е станало, но утре ще зная със сигурност.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен volk22

  • Практици
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 294
  • Total likes: 1
  • Karma: +19/-1
    • Профил
Последен, важен е самият път. Целта няма значение.
Libertas cogitandi agendique.

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Последен, важен е самият път. Целта няма значение.
Подкрепям с две ръце!
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Където е крайният продукт, там е и групата. Леле!
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Ха! Последен, намери се един с твоите възможности и хлъзгав и изплъзващ се като теб!
Две риби на едно място - много хлъзгаво...  [wacko]
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Аз верно съм риба, ама другото са слухове хора! Ще ми докарате някоя бееля на главата.
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен volk22

  • Практици
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 294
  • Total likes: 1
  • Karma: +19/-1
    • Профил
Re: Да си кажем няколко приказки защо и как говорим и на кого
« Отговор #81 -: 27 Юни 2019 10:33:25, Четвъртък »
Слуховете са хубаво нещо. Слуховете дават сила  ;)
Libertas cogitandi agendique.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Да си кажем няколко приказки защо и как говорим и на кого
« Отговор #82 -: 27 Юни 2019 18:26:38, Четвъртък »
Моля, моля, аз слухове не разпространявам. Каквото кажа е казано и не подлежи на съмнение.
Последен понеже хабер нямаш от магия всеки път научавам по нещо от теб.
Волк сега започвам да търмъча и теб за знания. :)
Напоследък нещо съм си позагубила магията или май спрях да си вярвам?!? Ама така или иначе имам нужда от помощ и вие двамата сте хората.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен volk22

  • Практици
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 294
  • Total likes: 1
  • Karma: +19/-1
    • Профил
Re: Да си кажем няколко приказки защо и как говорим и на кого
« Отговор #83 -: 27 Юни 2019 19:01:08, Четвъртък »
Не мога да си съпернича с Последен. Още на втория ден почти ме разконспирира  :)
Libertas cogitandi agendique.

Неактивен listentothewild

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1102
  • Total likes: 28
  • Karma: +50/-0
    • Профил
А вербалната манипулация може ли да се разглежда като... да речем дарба?


И другото... Как немагьосници успяват да я използват добре към някои хора (близки, например). Близостта създава ли канали... Или е просто опознаване на отсрещния и неговите слаби места. Всъщност...

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Как немагьосници успяват да я използват добре към някои хора (близки, например). Близостта създава ли канали...

Аз си обяснявам нещата така - близките са хора, които съвсем доброволно (даже в повечето случаи неосъзнато) дават в ръцете ти цялата информация за тях, чрез така нареченото споделяне, основата на което е доверието. От там насетне дали ще използваш тази информация, за да помогнеш на човека или да му навредиш е в пряка зависимост с морала. Доверието е като пистолет, който даваш на някого, за да ти пази гърба. С този пистолет обаче, той може да реши да те застреля...
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Да си кажем няколко приказки защо и как говорим и на кого
« Отговор #86 -: 16 Февруари 2021 23:42:14, Вторник »
Пиша тук, за да не утежнявам атмосферата в бара  [yu]

Хората, които знаят повече от един език, са запознати с това явление - никоя дума от езика, на който говориш в момента, не се вписва в празното място в изречението ти, но пък другият език има такава с точно това значение, което търсиш... И просто плясваш нея насред изречението. 'Що го прайш - ни знайш.  [crazy] Най-често това се случва с английския, тъй като е навлязъл толкова много в ежедневието ни, че боравим с него наравно с българския; дори не се замисляме, когато switch-ваме(ха-ха-ха) между двата. Например във фейсбук не отчитаме дали четем смешката (не казвам "миймче", защото не искам да бъда пометена с метлата на Цеци) на английски или на български, защото сме съсредоточени върху това, което се казва, а не върху начина, по който се изразява. Аз дори съм хващала себе си да не помня на какъв език съм гледала някой филм. И то не веднъж или два пъти.
Та, за този феномен... Искам да го обясня от гледната точка на поет. Даже ще си позволя да цитирам Атанас Далчев, защото не бих могла да го изкажа по-точно от него:
"За поетите думата е освен значение и особено съчетание от звуци, има особена дължина и тежест, съдържа особена багра, носи особена атмосфера. Поради това за поетите не съществуват синоними; всяка дума е незаменима. Те я виждат, чуват, опипват и усещат. Който няма това сетиво, ако щете, материално отношение към нея, той не е поет."
В този ред на мисли - не е задължително да си поет, за да съществува у теб поне част от тази сетивност към думите. Особено когато изучаваш интензивно чужд език, го развиваш малко или много. И тъй като в общуването рядко имаме време да се замислим над думите, които използваме, понякога съвсем интуитивно вмъкваме по някоя английска дума в речта си. Просто не винаги има точен български еквивалент, а дори и да има, вибрацията му е различна и посланието, което искаш да предадеш, остава недоизказано.
Преди бях на мнение, че опира до това колко богат речник имаш и че всяка дума може да се преведе (учила съм в английска паралелка и насила е изкоренено паразитното използване на английски думи в българската ми реч, защото всичките ни учители са държали на всяка цена да търсим еквивалента на всяка дума; ако трябва даже я обясняваме с цяло изречение), но все повече променям позицията си по въпроса. Да, можеш да предадеш значението ѝ на другия език по един или друг начин, само че в крайна сметка се оказва, че посланието ти не е изказано по начина, по който си го почувствал. Защото всеки език има своя багра, своя тежест и своя вибрация. Ти в точно този момент се чувстваш като "Ok, bro", а не "Добре, брат" и да, нищо не ти пречи да кажеш второто... Но това не променя факта, че в този момент, в конкретно създалата се ситуация за теб по-подходящият вариант е първият.
И все пак... Българският език ми е много-много на сърце, обичам си го и се старая максимално да избягвам намесването на английски думи. Понякога обаче е неизбежно. Английският е твърде дълбоко вкоренен в мисленето ми, за да мога изцяло да се абстрахирам от него и да се чувствам като за само български изказ (това последното изречение направо си е на английски, нищо че е с български думи; нарочно няма да му оправя граматиката - да имаме нагледен пример)
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Да си кажем няколко приказки защо и как говорим и на кого
« Отговор #87 -: 17 Февруари 2021 00:11:01, Сряда »
Леко допълнение към поста ми - неслучайно художественият превод е най-трудният и за него се изискват най-много умения. Защото освен да предадеш значението на текста, трябва и да пресъздадеш атмосферата, чувството, което е вложено в него, интонацията на разказвача/лирическия говорител и т.н. Не е само до значението на думите... В тях има много повече...
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Да си кажем няколко приказки защо и как говорим и на кого
« Отговор #88 -: 17 Февруари 2021 00:19:19, Сряда »
Ти в точно този момент се чувстваш като "Ok, bro", а не "Добре, брат" и да, нищо не ти пречи да кажеш второто... Но това не променя факта, че в този момент, в конкретно създалата се ситуация за теб по-подходящият вариант е първият.


И като кажеш или напишеш нещо на английски защото така ти звучи по-по-най как аджеба аз ще те разбера? Дори и да ползвам преводач пак няма гаранция, че ще получа адекватен превод.


И нали съм по примерите... В чешкия има израз "ty vole" който според преводача е "пич". Е да ама не! Чехите използват "ty vole"  вместо "по дяволите", "майната му" и други от сорта.


Та мисълта ми е, че ако ползваш чужди изрази които не се ползват масово ще те разберат само тези които говорят свободно езика на който е съответният израз.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Да си кажем няколко приказки защо и как говорим и на кого
« Отговор #89 -: 17 Февруари 2021 00:44:32, Сряда »
В писмената реч и аз съм съгласна, че може да се намери начин да се избегне  [victory]
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.