ОБСЪЖДАНЕ > СВОБОДНА ЗОНА

Да си кажем няколко приказки защо и как говорим и на кого

<< < (2/23) > >>

posleden:

Agena:
"Съвременните изследвания са
доказали,че грешките при говоренето не са случайни.Те са свързани с менталното
развитие.Заекването,запъването при произнасянето на думи говори за сериозни
емоционални нарушения."
Какви емоционални нарушения, например ?

Ще ти посоча конкретни примери от наблюденията ми-мой съученик,имаше проблеми с жените,самият той е много особен по характер,много мнителен.В същото време няма никакво поведение пред жените,такова,което би могло да го представи в положителна светлина.Изпитва някои притеснения,не може да подхване тема за разговор.В такива мигове лекото му заекване се превръща в силно заекване.И е все още девствен,той самият си е признавал.Има и още няколко примера с други хора,всички са със сериозни емоционални нарушения.

Цеци_Вихронрав:
Quote Agena ().Заекването,запъването при произнасянето на думи говори за сериозниемоционални нарушения.По принцип съм съгласна, но не винаги.
Шефът ми е много умен мъж, уравновесен и приятен за компания. Преди години след тежка катастрофа в следствие на физическите травми и стреса е започнал да заеква и има и тикове. С времето това почти е отминало. Сега заеква и прави тикове само при много силен стрес, но бързо се овладява. Искам да кажа, че при добро желание и добър психолог всяко емоционално нарушение може да се коригира.

Agena:
Да. Както казва д-р Папазова : "Няма нелечими заболявания. Има нелечими хора ."

theshadow:
Този материал е пълен с неща, които не са така... Аз не случайно винаги препоръчвам преди да се приеме нещо за истина, то същото да се провери...

Започвам от-

"Една основна причина за загубата на енергия се явява речта.Тя е едно от главните препятствия по пътя  на човека."

Къде е доказателството и за двете твърдения?

Относно първото изречение... Някой иска ли да сравни как се чувства след 5 минути силно бягане и след 5 минути усърдно говорене? Кога се чувства по-отпаднал? Всички имаме този опит и надали някой не е забелязал, че речта не коства никакви усилия, за разлика от цяла поредица от други действия... Една от основните причини за загуба на енергия в никакъв случай не се явява речта...

Второто изречение е направо абсурдно- речта е средството за предаване на информация и без нея хората нямаше да сме нищо от това, което сме... Щяхме още да висим по клоните на някоя палма и да казваме "УУУК"... Дори уук-ащите ни роднини имат реч всъщност, както и изградена още една система за комуникация освен речта и това ги прави способни да създават елементарни оръдия на труда, за да си докопат храната... Не биха го правили, ако нямаха опцията да комуникират със звуци и с жестове...

Речта ни е звук- звукът е вълна- трептене на материята, което води до промяна в налягането... Херц- с което се мери звукът - е брой трептения в секунда... А енергията на звука - това е колебанията на частиците в средата, която пренася звуковите вълни... Измерва се в джаули... Звуковата енергия има плътност - Дж/м3... Има поток от звукова енергия... И т.н.

А самото говорене е доста сложно действие, което да доведе до горе-описаното и специалистите, които се наричат логопеди- тяхната работа определено не е точно такава-

"Заекването,запъването при произнасянето на думи говори за сериозниемоционални нарушения."

За заекването има много причини- генетика, тип нервна система, чисто неврологични нарушения, свързани с дейността на мозъка, а и заекване и прочие - среща се при някои болести- например Паркинсон... И т.н.  Да- при някои хора и емоциите водят до заекване... Но ако беше при всички, логопедите да са останали без работа за сметка на психолози, психиатри...

А относно това...

"Например,писането в нелогична последователност,с множество многоточия,с главни букви в нета,което е равносилно на крясък,не е cool,то издава несвързаност на мислите."

...  А аз си харесвам многоточията... И гледам да поставям главни букви на нужните места- в нета и извън него като пиша, нищо, че било равносилно на крясък...

Който иска- ще си провери и нататък нещата... Че мен ме домързя...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия