Автор Тема: Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда  (Прочетена 21872 пъти)

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #15 -: 18 Септември 2016 19:36:47, Неделя »
smile
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #16 -: 18 Септември 2016 22:39:18, Неделя »
Quote theshadow ()
Как беше- Дон Хуан е всъщност другото име на университетската библиотека...
 Дон Хуан живее в библиотеката на Калифорнийския университет.  tongue

За това откъде Араня (да го наричаме с истинското му име) е черпил сведения е доста подробно писано в различни книги. Вземал е от много както източни, така и западни източници.

Ричард Де Мил (впрочем племенник на С. Блонт Де Мил) е написал две книги още през 70-те години. Той прави както собствено разследване, така и дава интервютата си с редица психолози, антрополози, мистици (като напр. Ричард Алперт, известен като Рам Дас) и т.н. Тези хора (с преки цитати) показват от кои автори какво е взаимствал нашия човек Араня.
Тези книги са "Castaneda's Journey: The Power and the Allegory" (1976) и "The Don Juan Papers: Further Castaneda Controversies" (1980).
Много са интересни, макар и малко тежки за четене поради многото препратки към литература.

Има една книга на български -  Кристоф Бурсейе "Карлос Кастанеда: Истината за лъжата" (2005), както и книгата на съпругата на Араня - Маргарет Кастанеда "Магическо пътуване с Карлос Кастанеда", в която не е особено благоразположена към бившия си съпруг.  wink

В Колибката има и още един филм - Carlos Castaneda - Enigma Of A Sorcerer / Карлос Кастанеда - Загадката на един магьосник (2004).
Авторите в него се опитват да са неутрални, като дават думата както на фенове, така и на противници.

Неактивен Agena

  • Newbie
  • Full Member
  • *
  • Публикации: 219
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #17 -: 19 Септември 2016 14:25:47, Понеделник »
Шадоу,благодаря ти,че отвори тази тема.Има двама езотерици,които определено не са сред любимците ми-Кроули и Кастанеда.Единият наркоман,пребиващ бременната си жена и оставящ я да се оправя сама из планините,въпреки някои достижения в облатта на сексуалната магия,които обаче са взети от източни практики.И другият е Кастанеда-случвало ми се е да виждам мъже,които покрай четенето на неговите книги по две-три години не бяха правили секс/представете си какво е да ходиш с такъв товар върху себе си smile ))/,той пък,от своя страна,действително е бил с тежки болести-мисля,че бяха рак на панкреаса,диабет и поради тази причина вземащ и наркотици...И не е успял да се излекува,въпреки магическите си умения.

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #18 -: 19 Септември 2016 18:07:52, Понеделник »
Трудно е да се излекуваш с измислени магически умения...

Неактивен Agena

  • Newbie
  • Full Member
  • *
  • Публикации: 219
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #19 -: 19 Септември 2016 22:04:33, Понеделник »
Цялото това безумие не спира с Кастанеда,продължава с Тайша Абелар,чиято съдба е една голяма неизвестна.Смята се,че тези последователи на Кастанеда са извършили масово самоубийство някъде из пустините,но това не е съвсем сигурно,тъй като тела не са открити.Някак смехотворно е да ти излиза сияние от половите органи,с извинение...За мен единственото ценно нещо ,което съм правила е прегледа на деня.Не съм се връщала за дълъг период от време наведнъж назад,защото е доста тягостно и мъчително.По-малко обременяващият вариант е да си направиш равносметка на изминалия ден,да се опиташ да анализираш ситуацията/лично аз,повече харесвам Гурджиев,отколкото Кастанеда и смятам,че това,което  се експонира-да се гледаш все отстрани като наблюдател,в реалния живот няма как да се осъществи.И минута да успееш да се гледаш така,това е някаква победа.Затова по-уместният израз е "анализ на деня".Това,което добавям към прегледа на отминалото време е възхищението-търся си кумир,на който да се възхитя за нещо и той да е реален човек:например,на някой спортист за постиженията му,на някоя жена-заради изтънчения вкус и т.н.Това,заради което съм се възхитила,се опитвам да го наглася за себе си и го копирам.На мнение съм,че практиките на Кастанеда частично могат да се ползват,но с големи резерви и силно трансформирани.И че тази система не трябва да е единствената,която като езотерик ще следваш,защото можеш буквално да полудееш/същото се отнася и за кроулианците/.Просто трябва да допълниш друга традиция с част от тези практики.

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #20 -: 9 Септември 2017 17:35:56, Събота »
Значи, преди време попрочетох много малка част от книгата му ''Учението на Дон Хуан - Пътят на знанието на един индианец от племето яки'' и после забравих къде съм стигнал и искам да почна отново...та, ще имам въпроси и ще ги задавам тук.

Нещото което ми направи впечатление в началото на книгата е как едни индианци от някакво си племе са умеели да се превръщат в животни...май се разказваше за койоти или вълци...Невъзможно е буквално да се превърнеш в животно, но...дали това за което говори Кастанеда в конкретния случай не е магия на илюзията или...обсебване/сливане ?  :)
Save
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #21 -: 9 Септември 2017 18:34:11, Събота »
Първите няколко книги са писани без ясна идея каква част от знанията си да разкрие Кастанеда... Там почти няма какво да се коментира... Основно са описвани техники на хипноза/автохипноза, а също има и доста голяма доза художествена измислица... Понеже това с превръщането в животно му е водещ мотив на Кастанеда, споменаван из няколко книги и вече не помня кое какво беше- ако постнеш цитат, ще ме улесниш да се ориентирам и да ти дам по-полезен отговор...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #22 -: 9 Септември 2017 19:05:50, Събота »
Тогава коя негова книга ще ми препоръчаш, Сянка ?

Ето цитат от книгата, за която споменах:

''Когато обрисуваше своя учител, дон Хуан използваше думата „диаблеро“. По-късно разбрах, че „диаблеро“ е термин, употребяван само от индианците в Сонора. Той се отнася до лице, обладаващо зли сили, което практикува черна магия и умее да се превръща в животно — птица, куче, койот или всякаква друга твар. При едно от моите посещения в Сонора имах странно преживяване, което илюстрира отношението на индианците към „диаблеро“. Една нощ шофирах в компанията на двама приятели индианци, когато видях животно, приличащо на куче, да пресича шосето. Единият от спътниците ми каза, че това не е куче, а огромен койот. Намалих скоростта и спрях встрани от пътя, за да разгледам добре животното. То остана няколко секунди в обсега на фаровете и след това избяга в чапарала. Без съмнение беше койот, но двойно по-голям от нормалното. Разговаряйки възбудено, моите приятели заключиха, че това е било твърде необикновено животно и единият допусна, че може да е бил диаблеро...''
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #23 -: 11 Септември 2017 08:41:26, Понеделник »
Това е едно от няколкото места из книгите на Кастанеда, където той уточнява, че знанията му се числят към черната магия- един вид, предупреждение, макар и безсмислено (Кастанеда е мизантроп и въобще не му е пукало дали уврежда някой с описването на техники в книгите му по подвеждащ начин).

В този конкретен случай трансформацията в животно, която описва, е художествена измислица. Не е вкарвал елементи на хипноза/автохипноза. А иначе- доста ги обича хипнозата/автохипнозата и ги потребява из цяла поредица от техники, за този вид трансформации в животни и птици включително.
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #24 -: 11 Септември 2017 12:12:50, Понеделник »
Ясно, благодаря, Сянка !

Има още едно място което ме обърква -от книгата ''Една отделна реалност'':
''
 — Какъв е този друг начин да виждаш хората, дон Хуан?
 — Хората изглеждат различни, когато виждаш. Малкият дим ще ти помогне да виждаш хората като нишки светлина.
 — Нишки светлина?
 — Да. Нишки като бяла паяжина. Много фини лъчи, които циркулират от главата до пъпа. По този начин човек прилича на яйце от циркулиращи нишки. А ръцете и краката му са като сияйна козина, бликаща във всички посоки.
 — Всеки ли изглежда по този начин?
 — Всеки. Освен това, всеки човек е във връзка с всичко останало, макар и не чрез ръцете си, а чрез сноп дълги нишки, които излизат от центъра на неговия корем. Тези нишки свързват човека с окръжаващата го среда. Те поддържат неговия баланс. Те му дават стабилност. Така че, както навярно ще видиш някой ден, човекът е едно сияйно яйце, независимо дали е просяк или крал, и няма начин да промениш нещо. Или по-скоро, какво би могло да се промени в това сияйно яйце? Какво?''


Значи, тук, доколкото разбирам, се говори за енергийните меридиани, така ли е ?
   
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #25 -: 11 Септември 2017 18:52:21, Понеделник »
Описаното е по визуална система за представяне на света... На мнение съм, че на визуалната система не може да се разчита (лесно се лъже- затова)... По-разумно е да се ползва друга система за представяне на света или синестезия... Но това, което ще се получи като информация- не може да бъде описано или поне аз не умея да го опиша...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Re: Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #26 -: 11 Септември 2017 19:07:04, Понеделник »
Нещото което ми направи впечатление в началото на книгата е как едни индианци от някакво си племе са умеели да се превръщат в животни...май се разказваше за койоти или вълци...Невъзможно е буквално да се превърнеш в животно, но...дали това за което говори Кастанеда в конкретния случай не е магия на илюзията или...обсебване/сливане ?

Именно това се нарича нагуализъм в антропологията/етнографията, когато се говори за вярванията на народите от Центр. Америка. Думата нагуал е астекска и при науаезичните народи (науа е езиково семейство, към което освен астеките принадлежат още няколко групи) означава т.нар. животно на силата на даден човек, както и човека, който може да се превръща в това животно.
Доколко това е реално, какво всъщност имат предвид и пр. е отделен въпрос, важното е, че местните народи в Мексико и до сега вярват в това.
Кастанеда дава своя трактовка на понятието нагуал, което няма много общо с традиционното.

Като цяло темата за въпросното превръщане (на англ. обикновено се използва думата Shapeshifting) е типична за почти всички шамански култури по света, а там където не са запазени шамански практики (напр. в Европа) често пъти е част от фолклора.

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #27 -: 11 Септември 2017 19:16:24, Понеделник »
Благодаря, Сянка ! Наистина много объркани писанки...
Та, щом първите книги не си струват, от коя книга да започна ? ''Пътуване към Икстлан'' може би ?  :)
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #28 -: 11 Септември 2017 19:19:39, Понеделник »
Благодаря и на теб за разясненията, Blackwolf !  :)
Какво практическо значение има ''свързването с животното на силата'' ?
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #29 -: 11 Септември 2017 19:20:26, Понеделник »
Blackwolf, интересна информация... Стана ми любопитно... Според традициите на тези народи- какво представлява животното на силата?

Solomon, първите книги- изчети ги, но без да задълбаваш... Има някои нюанси, които иначе ще пропуснеш, ако четеш по-нататъшните книги... А, също така да не се учудваш, че на моменти Кастанеда си противоречи... Не се е старал да предостави изчистена систематизация и да се пази особено много да не го разкрият по-интелигентните къде са му слабите места- предполагам, че нарочно, защото не е бил глупав...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.