Автор Тема: Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда  (Прочетена 21881 пъти)

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« -: 13 Септември 2016 16:07:18, Вторник »
Правилно сте прочели- това, което създава Кастанеда е Изкуство на лъжата... Самият Кастанеда определя себе си като черен маг и въобще, но въобще не се е интересувал колко народ ще пострада от действията му... Което всъщност не одобрявам у поведението му, което той е имал приживе... Тъжен факт е, че страшно много народ си увреди психиката, като считаше, че може да стане голямата работа в магията, следвайки някои практики от книгите му на Кастанеда... Да не говорим що народ се изнаркоманяса, защото Кастанеда първо удари една реклама на наркотиците в книгите си, а после написа, че те всъщност били вредни и кой чел-недочел- и това с наркотиците- отвратителен краен резултат за някои хора...

Написаното от Кастанеда е трудно за четене и още по-трудно за усвояване, защото Кастанеда е бил човек с изключително високо IQ и е предизвикателство да се отсее къде при него е лъжата и къде е истината... Някои негови лъжи са очевидни, но други- не са...

Предупреждавам, че тази секция, както и написаното от самия Кастанеда- не е за хора със слаби умове и прекалено голямо въображение- такава комбинация, като и се добави от лъжите на Кастанеда и гарантира сериозни увреди на психиката...

Като се отсее обаче цялата прах, която Кастанеда е хвърлял в очите на обществото, отсее се и очевидната му мизантропия и... И се появяват огромни познания в магията, щателно подкрепяни с научни изследвания, поднесени не точно по най-очевидния възможен начин... Не става въпрос за древни знания и умения, предоставени от някой си Дон Хуан... Не... Това са знания и умения, които са очевидно 100% лична разработка на самия Кастанеда и отделно- негови лични проучвания на вече известни неща (например - осъзнатото сънуване- не го е изобретил той, но очевидно доста научна литература е изчел по въпроса)... 

Идеята на тази секция е... Понеже още се намират желаещи да се занимават с Кастанеда- да се осигури това да става по безопасен начин... Практиката ще включва обяснение коя е лъжата и коя е истината... Ще указвам кое е категорично вредно и т.н. 

Също така държа да се отвори в тази секция на форума една тема за вредите от начина на поднасяне на информация от Кастанеда и разчитам на модератора на секцията ни "Шаманизъм" да ми съдейства, защото е по-навътре в нещата с шаманизма- в смисъл част от вредите са и засегнали шаманизма, засегнали са традиции и култура по един гаден начин и това също е редно да се отчете, освен дето аз ще се постарая да изброя видовете възможни увреди на психиката, които може да си докара човек, ако сляпо тръгне да взема написаното от Кастанеда за чиста проба истина...

Обобщено казано- целта на тази секция е да се покаже Кастанеда такъв, какъвто е, като същото важи и за творчеството му- и лъжите, и истината...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #1 -: 13 Септември 2016 18:18:57, Вторник »
Сянка, отдавна чаках момента в който ще отвориш тази тема.
Благодаря!
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #2 -: 13 Септември 2016 20:04:45, Вторник »
smile
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #3 -: 16 Септември 2016 10:32:45, Петък »
Г-н Карлос Араня, известен като Кастанеда и наистина гениален далавераджия. Такива мошеници се срещат веднъж на 100 години.  biggrin
Но вредите, нанесени от този човек са талкова големи, осакатил е психиката и живота на толкова хора, че просто нямам думи...

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #4 -: 16 Септември 2016 12:34:09, Петък »
Blackwolf, дай повече подробности ако обичаш.
Аз така и не успях да го харесам Кастанеда и да си наложа да го изчета до край. Някак много нереално ми звучи, а и е тежък за четене...
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #5 -: 16 Септември 2016 22:24:40, Петък »
Подробности за кое? Аз познавам двама, които директно откачиха благодарение на Кастанеда и знам още хора, на които според мен не им се отразява никак добре в личностен план.

А иначе, че далаверата му е голяма - това е ясно. Много пари е направил.  tongue

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #6 -: 16 Септември 2016 22:36:36, Петък »
Имах впредвид да конкретизираш кои негови практики са ги подлудили, или просто са се увлекли по дрогата?
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #7 -: 17 Септември 2016 12:27:26, Събота »
Не ми е известно да са вземали дрога. А ги подлуди самото четене и вманиачаване по въпросните книги.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #8 -: 17 Септември 2016 12:31:15, Събота »
Благодаря!
Значи правилно ми се е видял прекалено нереалистичен.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Амрита

Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #9 -: 18 Септември 2016 13:22:28, Неделя »
Гледайте филма на BBC за Кастанеда - Tales from the Jungle - Carlos Castaneda / Приказки от джунглата - Карлос Кастанеда

Определено дава отговори на някои от загадките и мистериите, свързани с личността на Карлос Кастанеда. Не искам да коментирам повече. Нека всеки сам си направи изводите и реши дали иска да продължи с Кастанеда, след като разбере как е живял и постъпвал...

http://www.bbc.co.uk/programmes/b0074tbf

От тези два линка може да свалите филма и субтитрите на български език. 

http://www.kolibka.com/download.php?mid=7652 - филма

http://treasure.kolibka.com/array2/milenski/BGsubs/Tales_from_the_Jungle.3of3.Carlos_Castaneda.2006.BBC.WS.DVBC.XviD-ACP.Bg.srt - субтитри

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #10 -: 18 Септември 2016 13:48:00, Неделя »
Амрита, постъпвал е зле... И не му е пукало, че постъпва зле... Както писах и на други места из форума- първоначално е тръгнало от стремежа му да си осигури пари за лечение- две смъртоносни болести му се намират.. Но после определено се е олял... И въпреки това- е споделил огромни познания- само че, за да бъдат ползвани, е нужно такъв критичен прочит, за да се отсеят тонове лъжи, а също и толкова много базисни познания, че определено не е четиво за всеки и определено не е безопасно да се заема без опит човек с каквото и да било от описаното от Кастанеда... Аз също виждам как хора получават психични отклонения след предоверяване и безкритичен прочит на писанията на Кастанеда... 

А за филма- благодаря- отдавна търсех точно това да го гледам и при първа възможност ще...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #11 -: 18 Септември 2016 13:49:25, Неделя »
Само някой да даде работещ линк към филма, защото този тук е в стил- "Sorry, this episode is not currently available"...  smile
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Амрита

Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #12 -: 18 Септември 2016 13:53:13, Неделя »
Напишете в търсачката на Колибка Tales from the jungle и ще намерите и филма и субтитрите - http://www.kolibka.com/search.php

На мен филмът ми се отваря от линка, но има проблем със субтитрите. Оттук би трябвало да се отварят - http://subs.sab.bz/index.php?s=bdf99a5bd2e7977aec43955ed2158942&act=download&attach_id=24262

Но най-добре си го свалете от Колибка.  smile

Неактивен Амрита

Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #13 -: 18 Септември 2016 14:04:06, Неделя »
След този филм не мога да прочета и една книга на Кастанеда. Толкова бях потресена преди години, след като го гледах.

В същото време неговата практика с виждането на ръце на сън наистина действа. Сама съм я пробвала. Затова се чудя... wacko

Мисля си, че книгите му са смесици от полуистини, полулъжи и взаимствания от други системи, както и кражба на автентични изследвания от негови колеги антрополози.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Уводни думи за изкуството на лъжата на Кастанеда
« Отговор #14 -: 18 Септември 2016 14:23:21, Неделя »
Амрита, практиката с виждането на ръце на сън не е на Кастанеда и изобщо с осъзнатото сънуване... За осъзнатото сънуване Кастанеда е наблъскал теория, започвайки от неща на холандския психиатър Фредерик ван Еден (1860—1932), тук-таме добавяйки преработки на неща на парапсихоложката Кейт Хеърни и продължава главно с разработки на изследванията на The Lucidity Institute, чийто основател е американският психофизиолог Ст. Лаберж... Аз затова твърдя, че има наистина много интересни и уникални познания, които Кастанеда споделя, но също така... Кастанеда е с високо IQ и познанията му са на места направо зашифровани или пък обвити в небивалици... Трудно четиво е... Много... За да се добере човек до работещата черно-магическа система от книгите му, трябва да е изчел страшно много научни изследвания... И не точно антропологични... В противен случай... Крайният резултат е... Мисля, че всички сме се нагледали на неприятните последици върху хора и върху културното наследство, което Кастанеда е засегнал, чрез книгите си...

Как беше- Дон Хуан е всъщност другото име на университетската библиотека...  wink
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.