Автор Тема: ЩО Е ТО ЖЕРТВА?  (Прочетена 20835 пъти)

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
ЩО Е ТО ЖЕРТВА?
« -: 7 Септември 2016 16:47:01, Сряда »
Хайде да разнищим идеята за поста и жертвите, но не от гледна точка на религията, а изобщо...
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
ЩО Е ТО ЖЕРТВА?
« Отговор #1 -: 7 Септември 2016 16:48:30, Сряда »
Всъщност да поговорим не само за правенето на жертви по една или друга причина, а и за хората които обичат да се виждат като жертви...
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
ЩО Е ТО ЖЕРТВА?
« Отговор #2 -: 7 Септември 2016 18:06:16, Сряда »
За жертвите в магията като средство за развиване на воля.... При мен това така и не сработи... И това и е основната разлика между примерно 921 и мен всъщност... Той има волята да прави практика по график и при него волята сработва на друг принцип... А аз... Не, че не опитвам с графици, но са ми абсолютен провал... При мен си точно хаос- работя примерно по 20 практики и нито една не е на график... Довършвам си ги , обаче това става като ми дойде музата за която- тогава... Така се развивам с огромни темпове в редица направления... И ако някой опита да работи по всичките ми подхванати техники във всички направления наравно с мен, едва тогава може да схване защо темпото всъщност е бързо, нищо, че не е на график...

Това по въпроса за жертвата в(за) магията като средство да се развие воля...

Да постна и ще пиша за хората, обичащи да са жертви за чужда сметка- като техен начин на живот...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
ЩО Е ТО ЖЕРТВА?
« Отговор #3 -: 7 Септември 2016 18:35:17, Сряда »
Има си име- митомания... За справка- психиатър Фердинанд Дюпре... Митоманията много прилича на синдрома на барон Мюнхаузен, като разликата е, че при синдрома на Мюнхаузен човек се прави на болен, за да търси внимание, а при митоманията има следната типология-

1. Нужда да се хвали непрекъснато;
2. Бягане от обикновените неща;
3. Нарочване на някой и почване да бъде критикарстван (критикарстването не е като критикуването- не е основано на истина понеже)- в основата на което критикарстване е и комплекс за малоценност;
4. Манипулатори, достигащи чрез интриги и лъжи до неморални крайни резултати;

Митоманите са трудно разпознаваеми и не са безобидни... За тях няма нещо ,с което да не са способни да злоупотребят- вкл. темата за смъртта... Подобно на синдрома на Мюнхаузен - изпитват нужда да получат внимание и са обикновено от онези манипулатори, които набъркават другите в проблеми, а те стоят от страни и се правят на жертви, за да получат внимание от околните... Това, докато зад гърбовете им ги критикарстват и им подлагат забъркване в проблеми... Винаги са готови да се подиграят с онези, които им гласуват доверие...

Повече за митоманите и патологичната им нужда да лъжат и да забъркват околните в проблеми, за да се правят митоманите на жертви, ако някой се интересува - има в интернет- прелива от информация... Даже в един блог ласкаво са нарекли митоманията- диагнозата на Пинокио... Хареса ми - така си е то- на лъжата носът и е дълъг... А краката- къси, ако се вярва на народната мъдрост... Лъжата на митоманите е урудлива лъжа, при която винаги се цели от митомана да има пострадали...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
ЩО Е ТО ЖЕРТВА?
« Отговор #4 -: 7 Септември 2016 19:47:41, Сряда »
Това със правенето на жертва за нещо си, някак не го разбирам... Съгласна съм, че за да получиш първо трябва да дадеш. Земята като земя, за да ти даде реколта, първо ти трябва да и дадеш семе... Т.е. първо е даването и после получаването. Обаче в същото време наблюдавам как тази проста истина се изкривява и окепазява до неузнаваемост...
Гледам и тълковният речник... Едно от описанията на думата "жертва" е: Доброволно отказване от блага или лишаване от живот в полза на някого/нещо или в името на идеали или принципи...
Не съм съгласна, че като се лиша от нещо което ми доставя удоволствие ще постигна повече в магията примерно...
Ако се лиша от любимият си шоколад за определено време или от секс примерно, едва ли ще напредна много в магията понеже съм дала "жертва". Но ако отделя от свободното си време и уча ще постигна завидни резултати. Ето това е да дадеш, за да получиш! Т.е. давам време, полагам усилия и постигам резултати. Давайки си шоколада на някой друг обаче... Само ще си остана без шоколад и ще ми е криво, но ще продължа да съм ненаучила магия. 
Та жертвите в името на магия, религия и други от сорта са много криворазбрани ми се струва.
Да си направя кафе и ще пиша и за хората дето много обичат да се изживяват като жертви...
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
ЩО Е ТО ЖЕРТВА?
« Отговор #5 -: 7 Септември 2016 20:05:43, Сряда »
Хората жертви...
Сянка добре ги описа от гледна точка на психологията... Сега аз като една вещица да ги опиша от гледна точка на главознанието...
Това са хора които не искат да поемат отговорност за собственият си живот и действия и им е много удобно да стоварят вината за всичко и лошо на някой друг и да се изживяват като жертви, че и да очакват овации за това, че са жертви.
Ама да почна с любимите си примери:

Моя близка, разведена с един син... Цял живот се е лишавала от всичко, за да има за син и и да може като кани гости да сложи и от пиле мляко на масата. И сега вече на възраст яде света как тя се жертвала за син си и той и бил длъжен?!? И за другите се жертвала и те и били длъжни?!? И понеже никой не се чувства длъжен, защото никой не е искал от нея да прави такива жертви, тя е нещастна и е "ЖЕРТВА"... И опитвам да и обясня, че е крайно време да помисли за себе си, да ходи на почивки, да си купи това което на нея и се яде, но... Ами не можела, защото... И тя не знае защо. Истината е, че ако спре да се лишава в името на другите и ще спре да се чувства жертва, а спре ли ще спре да е щастлива...

След малко ще продължа с другите видове жертви...
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
ЩО Е ТО ЖЕРТВА?
« Отговор #6 -: 7 Септември 2016 20:19:29, Сряда »
Другият вид жертви са от типа интриганти които... Май пак да дам пример...

Моя позната... Пълен егоист и материалист. Никога не прави нищо за никого ако няма изгода от това. Рядкото пъти когато седнем на кафе избира оживено място и през цялото време оглежда хората и им търси кусури, а себе си възприема като най-красивата и най-стилната... wacko Когато някой не и е удобен започва с интриги и полуистини да го злепоставя пред останалите от обкръжението си докато не го прогони или другите не го игнорират, което води пак до отстраняването на въпросният човек от кръга на познатите и. Най-интересното е, че хората които не понася са все жени които ако не са по-красиви от нея са по-умни и тя ги възприема като заплаха. Ако неин познат мъж сглупи пред нея да каже добра дума за друга жена, то веднага му се обяснява колко е лоша тази жена и как я е обидила или и е навредила, а тя горката е нещастната принцеса жертва на злата похвалена дама... Изобщо всичките и интриги се свеждат до това, че нея я обидили, нея не я разбрали и нея я ощетили. Има голям син и колкото и приятелки да си завъди, в един момент тя намира как нещо безобидно казано от момичето да го обърне на голяма обида и прави такава драма, че син и си зарязва гаджето, защото мама е жертва на въпросното...
Да помисля и ще се сетя за още видове жертви. А и останалите вземете да се включите моля! cool
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
ЩО Е ТО ЖЕРТВА?
« Отговор #7 -: 7 Септември 2016 20:52:13, Сряда »
Друг тип жертви са жертвите на обстоятелствата или иначе казано тея плащащите данък обществено мнение...
Такива са повечето ми приятелки за съжаление... Едната много искала да си купи нещо определено само за нея си, но не можела понеже порасналото и вече отроче очаква мама и тате да му купят кола и всичките инпари отиват за да съберат нужната сума. Другата има нужда да отиде на почивка, но отива отпуската на село да копа, защото свекърва и е на мнение, че то това почивките са само за гевезаните...Третата пък не може да излезе с приятелки понеже след работа мъж и очаква да му наготви вечеря с три блюда... Четвъртата стои на кофти работа понеже била престижна, нищо, че не я върши с удоволствие... Има и още от типа, но общото е, че за да угодят на някой друг се лишават от елементарни удоволствия и после реват на два гласа какви са жертви... И когато откажа да им призная, че са жертви ми се сърдят и ми обясняват так аз съм щастлива, че никой не искал жертви от мен и ми било широко около врата, затова така говоря...
И моят син искал да му купя кола - ами да работи и да си купи. Не е малък - пълнолетен е. Мъж ми... Той поне не очаква да се жертвам, ама такъв съм си го избрала. smile
Останалите които се опитват да ми вменят как трябва да жертвам спокойствието си в името на престижна работа, положение в обществото и т.н. просто ги отсвирвам и си живея живота.
Та мисълта ми е, че всеки сам избира дали да е жертва или не и ако е избрал да бъде жертва не му се полага да се оплаква!
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
ЩО Е ТО ЖЕРТВА?
« Отговор #8 -: 7 Септември 2016 20:53:38, Сряда »
Животът е вземане-даване и всички правим жертви, било то материални, нематериални (и във вид на компромиси). Компромисът е нещото, което рядко правя, особено не обичам да правя компромиси със себе си. Не харесвам хора, които правят неща противни на моя морал и етика и не се задържам окло тях и не ги допускам в личното си приятелско пространство, дори в някои случаи ги избягвам, защото има случаи в които ме поставят в неловка ситуация.  А ако става въпрос за приятел се опитвам да го поуча и му обяснявам защо не бива така, а ако продължава почвам да се отдалечавам от него. Наскоро имаше такъв случай с един приятел, който разправяше разни работи (глупости) за приятелката на един друг приятел. Та тези всъщност са ми най-близките приятели...и говорих с оня и казах, че не бива тъй....снощи излизаме и той пак продължава да разправя глупости за момичето.....и вече ми става ясно, че не от друго, а от завист го прави...Не харесвам доносничеството също и нищо не споменах на другия си приятел, но той както винаги е научил и отишъл да се разправя...и нашя взел за се прави на жертва, нищо лошо не бил казал, просто се опитвал да каже, че това момиче не било за него и такива глупости (А щом момичето не било за него, защо не го каже в лицето на приятеля си, а разправя на други ? )...И както виждате и аз се разправям с такива чешити и имам чувстовото, че ако мен ме няма или ще се сбият или нещо по-лошо, понеже винаги аз балансирам двете везни (Когато стане дума за правда, никога не правя компромиси)...
Та ще продължа след малко.....
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
ЩО Е ТО ЖЕРТВА?
« Отговор #9 -: 7 Септември 2016 20:58:39, Сряда »
Quote Solomon ()
Животът е вземане-даване и всички правим жертви, било то материални, нематериални (и във вид на компромиси).
Според мен да направиш разумен компромис и да правиш жертви са две различни неща. Компромис е да простиш на някого за необмислена грешка - такава която той е осъзнал и няма да повтори никога вече. Жертва е да продължиш приятелство с човек който много обмислено ти вреди.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
ЩО Е ТО ЖЕРТВА?
« Отговор #10 -: 7 Септември 2016 21:29:25, Сряда »
Цеци_Вихронрав, за мен правенето на компромис също е жертва, понеже не мога да съм сигурен колко необмислена е била грешката и ако му простя (на приятел примерно) има вероятност пак да напарви същата грешка...а това ще ми коства доста нерви и ядове. smile
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
ЩО Е ТО ЖЕРТВА?
« Отговор #11 -: 7 Септември 2016 21:38:15, Сряда »
Ако очакваш да повтори грешката защо да му прощаваш?
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
ЩО Е ТО ЖЕРТВА?
« Отговор #12 -: 7 Септември 2016 21:53:19, Сряда »
Не очаквам, просто казавм, че нищо не е сигурно. В случая губя само доверието си към даден човек, а аз обичам да се доверявам на хората, но малко са хората на които мога да се доверя.
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
ЩО Е ТО ЖЕРТВА?
« Отговор #13 -: 7 Септември 2016 22:00:21, Сряда »
Ако приемаш компромиса (говорим за разумен компромис) за жертва, то и на теб ти харесва да се изживяваш като жертва в един или друг момент... Ако някой е сгрешил спрямо теб и не изпитваш желание да му простиш по една или друга причина, но въпреки всичко го направиш, то това е жертва, но струва ли си?
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
ЩО Е ТО ЖЕРТВА?
« Отговор #14 -: 7 Септември 2016 22:19:07, Сряда »
В такъв случай не се приемам за жертва, защото макар и да не съм бил напълно сигурен как ще се развият нещата аз сам съм му дал шанс на отсрещния да ме нарани за втори път ( хипотетично )...и излиза така, че и аз също съм си виновен че съм му позволил да ме нарани за втори път. Ето за това не обичам да правя компромиси.
Това дали си струва зависи от човека.
Магията е само наука, която все още не разбираме...