Автор Тема: Богът, Богинята, изобщо богове в уика  (Прочетена 5026 пъти)

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Богът, Богинята, изобщо богове в уика
« -: 21 Август 2016 18:36:12, Неделя »
Богът

Рогатия Бог е древния бог на плодовитоста. Богът е невинност но и жестокост, плачката и хищника. Той, както и Богинята са равновесието. Той представя едновременно съпругът на Богинята и нейния син.
Рогатият Бог е душата на животните, които инвокират уиканите/шаманите. Богът поддържа всичко в равновесие. Доброто и злото, смъртта и прераждането. Хищника и плячката. Без него ще настанат разруха и хаос. Богът е също така духа на гората, на всяка разтителност, на виното, на нивите... Дионис, Адонис и много други богове на реколтите са били представяни с рога на бик, елен, кожел. Това е Богът, който умира в края на реколтата и който се възражда отново, за да измине същия този път.

Всушайте се в думите на Великия Баща:

Традицията ме нарича Осирис, Адонис, Зевс, Кернунос, но многобройни са мойте други имена
Моето правило е хармонията
Аз пазя тайните, отварящи портите на живота
Аз съм Солта на Земята
Която е тялото на Кернунос, вечния кръг на възраждането
На вечния живот аз съм съзнанието
От смъртта аз обещавам завръщане
Аз съм жертвата, аз съм Бащата на всички
Моята защита се разпростира по цялата Земя
Чуйте думите на Бога и Богинята
Чуйте техния смях, който лети с вятъра
Чуйте тяхния глас, който отброява сезоните
Аз съм Господаря на животните, Херн ловеца
Аз съм Светлината на слънцето
Аз съм тайнствената топлина на пламъка
Аз съм почвата на Земята
От мен всичко умира и се ражда
Почитайте ме с песни и танци
Почитайте ме с ритуали
Оставете страха, всички глупости
Бъдете радостни, бъдете мирни
И на тези които почитат моите мистерии аз казвам:
"Всяко начало има своя край и всеки край има свое ново начало"

Материалът е взет от uika.hit.bg
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Богът, Богинята, изобщо богове в уика
« Отговор #1 -: 21 Август 2016 18:37:28, Неделя »
Богинята

Тя е Великата Майка на всички нас, създаделката и потушителката. Богинята може да бъде представена в всеки един от трите си аспекта: девица, майка и старица. Тройното представяне на Богинята в трите фази на живота се свързва с трите фрази на луната.
Уиканите свързват Богинята с луната и нейните фази. Когато луната нараства Богинята е млада и свежа. По време на пълнолунието Тя е вече майка, повелителка на семейното огнище, а по време на намаляващата луна Тя е мъдрата старица. Новолунието е прераждащатта се Богиня.

Всушайте се в думите на Богинята-Майка Някога наричана Бриджит, Изида, Дияна и Арадия, Фрея и Деметра и назовавана с още хиляди други чудесни имена:

Един път в месеца, по време на пълната луна,
На някое свещено място трябва да се съберете
За да ме почетете, мен Богинята,
Тази на която всички вещици и вещери се любуват.
Вие ще бъдете свободни от всякакви задръжки,
И като сигнал на вашето освобождение
Вие ме почитате облечени с "небесни дрехи";
И танцувате, пеете гуляейки,
Свирите музика и вършите лудории.
Така ме почитате прекрасно,
Зашото духовния екстаз е моята подялба
И моя също е радостта от разтържествуваните тела,
Защото моят закон е любовта
Запазете чистотата на вашия идеал
Дръжте винаги на него. Вървете по ваши път
Без да бъдете спирани или връщани на зад.
Мои са ключовете към Елисейските врати
Мой е Всещения Граал,
Аз съм добротата, велекодушната Богиня
Която дава на всички подаръци и радост.
На земята, вечността на духа аз образовам
Тъй като уча на мир, хората идват при мен
И заливам цялата земя с гальовност.
Всушайте се в гласа на Богинята на Звездите,
в краката на която царуват небесните господари
и чието тяло обгражда цялата вселена:
Аз съм хубостта на зелената Земя
И бялата Луна в моя звезден балдахин
Аз съм душата на природата
Аз съм тази която дава живот във Вселената
Нека моята религия радва наскърбените сърца
защото любовта и удоволствието са моята литургия.
Имайте моята сила и моята доброта
за да можете и да сте милостиви.
Имайте чест както и скромност,
за да сте уважавани и човечни.
А ти който търсиш как да ме оркриеш, трябва да знаеш
Че твоята молитва и твоите проекти не ще бъдат изпълнени
Докато не преминеш през огледалото.
Ако от в душата си не си погледнал
от вън няма да бъдеш видян
понеже аз съм с теб от самото ти начало
до самия ти край
и до следващото ти начало.

Материалът е взет от uika.hit.bg
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Богът, Богинята, изобщо богове в уика
« Отговор #2 -: 21 Август 2016 18:39:11, Неделя »
Кернунос



Кернунос означава "Рогат". Той е древен келтски бог на Земята и природата.Аналогичен е с гръцкия Пан а в Британия е известен като Херне Ловецът. Рисуват го като човек с два големи еленови рога. Те символизират неговата власт над дивия свят. Той е и божеството,което символизира мъжкия принцип въобще. Кернунс често го рисуват, като Пан получовек полузвяр. Той носи в себе си едновременно Висшата и Нисшата Природа, които са в състояние на хармония.Или по-точно Кернунос е посредникът между двете: Висше и Нисше. Той е и връзката на Човека с Природата. Така той се превръща в персонификация на Соларните сили и Тифарет.И неговия живот е в хармония със Слънцето. Той се ражда тогава, когато и Слънцето (на 24 срещу 25ти Декември-Alban Arthuan ), жени се за Богинята на 1ви май и умира тогава,когато започва астрономическата есен. Кернунос дава себе си в жертва, за да може да има живот и след смъртта.

Кернунос го описват като нежен, сърдечен, мил и добър. Той носи в себе си и мощен сексуален заряд, виталност, логика и сила. Смята се, че Мерлин е негово въплъщение. 

Из МГ
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Богът, Богинята, изобщо богове в уика
« Отговор #3 -: 21 Август 2016 18:40:06, Неделя »
Хеката

Хеката в древногръцката митология е богиня на мрака, нощните кошмари и магиите. Дъщеря е на титанидата Астерия. Имала три глави и три тела. Тя е древно хтоническо божество, което след победата над титаните е съхранило своите архаични функции. Получила от Зевс власт над земята и морето, а от Уран -велика сила. В началото покровителствала лова, пастирите, обществените занятия на хората (съдилища, война, състезания), защитавала младите хора, пазела децата и осигурявала на пътниците лек път. След време, тя отстъпва част от тези си функции на Аполон, Артемида и Хермес. Богинята броди в безлунните нощи със страховитата си свита от стигийски кучета. Изпраща тежки сънища на хората. Хеката се призовава при магии. Тя помага на Медея да спечели любовта на Язон.

***

Хеката репрезентира богинята на Wicca като старица, царица на нощта, богиня на Новолунието, господарка на душите на мъртвите.Тя е богиня на вещиците,на жените, на кръстопътя, помага при раждане, богиня на лова, разрушителка, господарка на подземния свят. Бива прозовавана за материален и политически успех, защита по време на пътешествия, помощ при раждане, при приемането на смъртта, подкрепа при магии, контакти с духове. В древността е била почитана чрез поставяне на храна пред вратата, оставяне на жертва на кръстопът, жертва на куче, правене на магия, гледане в бъдещето. Тя е богинята на нощта и може да гледа едновременно в три посоки. Подходщо е да се призовава на Сам`oн. Не се страхува от нощта и тъмнината. Познава миналото,настоящето и бъдещето.

***

Богинята Хеката присъства в гръцката митология и е представяна под доста различни и интересни образи. Смятам, че всички са наясно, че когато говорим за митология, тя доста се различава от религията и магията. Бих искал да ви разкажа няколко неща за богинята Хеката в религиозен и магически план.

Самото име Хеката не е лично име, за разлика имената Исус или Мохамед това не е лично име, а по скоро епитет на богинята. Според някои учени името означава „действащата” или „улучващата от далеч”, според други означава „стоящата отвъд познатото”, защото хекато или сто, било границата, а след това е непознатото. Която и хипотеза да е вярна и двете определят добре Богинята. Първото археологическо доказателство за нейния култ е от 400 г.пр. н.е. и е от кръглия олтар на Аполон в Милет. Спомената е в литературата за първи път от Хезиод в „Теогония” около 7 в . пр. н.е. Най-известният храм на Хеката в древността се е намирал в Лагина, Кария - в днешна Турция. Богинята е била почитана обаче из целия древен свят – Гърция, Рим, Египет, а също и на територията на България. Първоначално, а и по описанието на Хезиод е била възприемана като доброжелателно божество, като богинята Майка – даваща и взимаща живота. В най-древния си образ е изобразявана с едно тяло държаща факли в ръце, поради което някои историци, като Хезихий са я отъждествявали с тракийската Бендида. Впоследствие е започнало изобразяването и като трилика и с три тела. Тройното изображение на богинята символизира нейната власт над Земя, Небеса и Моря. Някъде се твърди, че трите свята са Земя, Небеса и Подземен Свят, но в древната религия Подземния Свят или Ереб /Хадес, Тартар/ е част и то най-долната от земния. С течение на времето в литературата Хеката става основно божество на магиите, която помага на правещите ги, но е и единствената закрила срещу тях. За неоплатониците Тя е олицетворявала душата на света, а в Халдейските оракули на Зороастър е наречена Дъщерята на Отца. В една интересна космогония тя е четвъртото божество наред с Майката, Отца и Сина – Дъщерята. Култът на богинята е бил доста многостранен, но за него са известни доста малко неща. Мистериите в чест на богинята са били само за посветени и за тях също не се знае много. В орфизма /философско и религиозно учение, за основател на което се счита Орфей/ тя играе доста важна роля и е образ на Великата Майка. Във вътрешните мистерии на богинята са били забранени кървавите жертвоприношения – т.нар. в днешно време курбани. Счита се за непростимо с цел отдаване почит на Майката едно нейно дете да убие друго такова в нейно име. В магическите обреди на тъмната луна се ползват кръв и подобни неща, но се смята, че това се наказва жестоко от Богинята, защото викайки тъмната и страна, викащият трябва да е готов, че все някога ще се изправи пред нея.

За разлика от съвременната представа за Бог, който трябва да е само добър и въплъщава сама доброто, при Хеката не е така – наричайки я душата на света, древните са приемали, че Тя е силата на природата и нейните стихии, които не са нито добри, нито зли. Хеката е наричана и Неотменимата, Божествената необходимост. В едно древно заклинание е наречена мойра и ериния. В съвременните представи образът за Тройната богиня се е запазил в образа на трите орисници или наречници. В българското народно виждане образът на Великата богиня се е запазил под образите на св. Богородица, св. Петка и св. Неделя или св. Ана, която на места в България се сочи като покровителка на магьосниците.

Богинята се открива и се е откривала на хората в различни форми и е била почитана с различни образи и имена, но тя винаги е била възприемана като висшата реалност, тя не е откъсната от природата и реалността. За древните и за съвременните и почитатели тя е преди всичко Майка, но не само на хората, а и на животните и ние сме равни пред нея. Човекът е нейна рожба така както нейни рожби са и всички живи същества. Нейната плът ни храни и тя храни плътта си с нас. Тя може да приема формата и образа на човек и животно, на растение и на всичко което ни заобикаля, защото тя е Утробата и Изворът, Чашата в която се съдържа Всичко – Животът и Смъртта се сливат в нея, защото животът е смърт, а и смъртта е живот и всичко трябва да следва последователността отредената от Нея, Съдбата. Тя не създава противоположности, а ги обединява.

Богинята е била и е почитана в различни свои аспекти като е била наричана и с различни имена-епитети. Тези епитети са на старогръцки, давам ги с транскрипция и превод на български. Някои предпочитат да ги ползват на чужд език – в случая старогръцки, други пък на собствения. Аз лично бих ви посъветвал да ги ползвате на български поне докато не запомните значението на отделните епитети. Смисълът на тези епитети е символиката, а ако не разбираме значението няма и какво да символизират.

Освен епитетите Богинята е била призовавана в различните заклинания и с други имена – т.нар. имена на силата или магически имена. Тези епитети са били и се използват и сега при молитви към Хеката, но в същото време доста от тях са били епитети и на други богини – Деметра, Артемида, Бендида и др. Това няма значение, тъй като Старата вяра казва, че всички богини са лица на Богинята и всички богове са лица на Бога. Според личното си усещане човек избира как да се обръща към Силата и как да я почита.
Най- старите символи на Хеката са ключът и Луната. Обредите на Богинята са предимно нощни и свързани с лунните фази. Това не означава, че не е имало и дневни, но вътрешните обреди и магическите са предимно нощни. Счита се, че времето на нарастващата луна е за благотворни и привличащи действия и молитви, фазата на Пълнолунието е за отдаване почит на светлата пораждаща луна на живите, времето на намаляващата луна е за отблъскващи действия, а също и за нападателни магии, фазата на новолуние е периодът, когато се е смятало, че богинята свети в отвъдното или по точно, не виждайки я живите, нея я виждат мъртвите и тя определя душите за следващо прераждане, които обаче си избират сами пазител и с това до известна степен предопределят новото си съществуване, тогава се отдава почит на тъмната прераждаща се луна закриляща и властваща над мъртвите. Почитането става в трите дни на пълнолуние и в трите дни на новолуние.

Материалът е копиран от wandw.16.forumer
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Богът, Богинята, изобщо богове в уика
« Отговор #4 -: 21 Август 2016 18:41:47, Неделя »
Празници на Хеката:

ЯНУАРИ
03 – пълнолуние
20- вечерята на Хеката
21- новолуние
23 – празник на личния дух
31 - Ленайа - първи ден

ФЕВРУАРИ
01- Ленайа - втори ден
02 – пълнолуние - Ленайа 3-ти ден ○
18- вечерята на Хеката
19 – новолуние
20 – празник на личния дух
28- Антестериа първи ден

МАРТ
01 - Антестериа втори ден
02 - Антестериа трети ден
03 – пълнолуние ○
09 – Малките мистерии – 1-ви ден продължават седем дни до
15 – Малките мистерии – 7-ми ден
20- вечерята на Хеката
21- новолуние
23 – празник на личния дух
24 – Пролетно Равноденствие

АПРИЛ
02 – пълнолуние
18- вечерята на Хеката
19 – новолуние
20 – празник на личния дух

МАЙ
02 – пълнолуние ○
17- вечерята на Хеката
18 – новолуние
19 – празник на личния дух

ЮНИ
01 - – пълнолуние
16- вечерята на Хеката
17 – новолуние
18 – празник на личния дух
21/22 - Лятно слънцестоене
23 - Лятно слънцестоене
24 - Лятно слънцестоене
30- – пълнолуние

ЮЛИ
15- вечерята на Хеката
16 – новолуние
17 – празник на личния дух
30- – пълнолуние

АВГУСТ
13- вечерята на Хеката, празник на Богинята от три дни 1-ви ден
14 – празник на Богинята 2-ри ден и новолуние
15 – празник на Богинята 3-ти ден и празник на личния дух
28 - – пълнолуние ○

СЕПТЕМВРИ
12- вечерята на Хеката
13 – новолуние
14 – празник на личния дух
26 - пълнолуние 1-ви ден на Големите мистерии
27 – 2-ри ден на Големите мистерии
28 – 3-ти ден на Големите мистерии
29 – 4-ти ден на Големите мистерии
30 - 5-ти ден на Големите мистерии

ОКТОМВРИ
01 – 6-ти ден на Големите мистерии
02 – 7-ми ден на Големите мистерии
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.