Отворена дискусия > LIBER MMM

LIBER MMM - подредено...

(1/4) > >>

theshadow:
В LIBER MMM работата ще се стартира с техники за контрол над мисълта, основи на хаос магията -  ритуал, сигили, осъзнато сънуване и поне една система за гадаене....

Самото Liber MMM не е с произволно значение... Liber - от лат. - книга... А следното- МММ - е от англ. Magical trance, Mind control,  Metamorphosis... На български- магически транс, контрол над ума, метаморфоза...

По темата последователно ще поствам материали и техники за работа...

theshadow:
Тъй като практикумът е ориентиран към начинаещи в хаос магията, преди да се заемем с хаос магията, ще дам малко предисловие и теория- на основното, което трябва да се знае за хаос магията... Защото не е хубаво да се занимава човек с дадена магическа система, без да знае елементарни неща за това кой я е създал, каква е историята и прочие.

Кратка история на хаос магията

Хаос магията е една от най-новите магически системи. Създадена е в средата на 20 век от англичанина Остин Озман Спеър (1886 — 1956), който по занятие бил художник. От там са и увлеченията му по сигилите- те не са негова измислица (сигилите са с доста векове по-стари като система), но той определено ги е доразвил, като се е разграничил от познатите до онзи момент символни системи.

Остин Спеър е членувал в два ордена (A.·.A.·. на Кроули и в "Златна зора") , преди да създаде своя култ Zos Kia. Някои го възприемат като ученик на Кроули. Самият култ Zos Kia доста дълго време бил световно неизвестен и никой не се интересувал от него. Хаос магията добива популярност едва в края на 20 век.

Като идеи по отношение на магията Спеър не е много оригинален- почти няма свои авторски разработки и приносът му се състои по-скоро в начина на сглобяване на парчетата от различни магически системи от преди него и доразвиването на някои от по-древните идеи, осъвременяването им. Силно е бил повлиян от източния мистицизъм и от раджа йога.

Едно от понятията, които Спеър често употребява е Киа. То е образувано от японската дума Ки- енергия. Значението на Киа е взето едно към едно от Лао Дзъ. Каквото е писал Лао Дзъ за Дао, то същото Спеър го преписал и залепил като определение за Киа.

В последствие създаденото от Спеър е доразвито и различни автори почват да си правят произволни тълкувания на това какво е Киа, които варират от приемането на Киа за душа, та до слагането на знак за равенство между Киа и Хаос.

Заслуга на Спеър е, че е оставена възможност човекът сам да избере какво най-много му подхожда... Което пък е и причината по-късните автори, пишещи на тематика хаос магия, да добавят свой собствен поглед върху хаос магията.

В един момент се нарояват много групи и ордени, обявяващи себе си за наследници на култа Zos Kia.

В САЩ през 60-те години уиканци решават, че повече не са уиканци и се себенаричат "Кръг на хаоса". Издават разработки върху ритуали на хаоса, които са всъщност леко преработена уика.

По някое време се появява и църква Ka`atas, основана от Джулиан Уилд (наричащ себе си Войн на Хаоса), която също се асоциира с хаоса и издава Гримоар на хаос магията. В тази църква основните занимания са смес от уика, кабала, шаманизъм, дзен и тибетски тантрически будизъм.

"Илюминатите на Танатерос" (IOT) са създадени през 70-те години на 20 век, като се отделят от О.Т.О. и се обявяват за наследници на Zos Kia и A.·.A.·. Там членува Питър Карол, който споменавам, понеже практикумът е базиран на неговите  "Liber Null" и "Psychonaut".

Eдна от основните парадигми в хаос магията е, че самата Вселена всъщност не е толкова подредена реално, а е хаос... Залагането на хаоса е нещо като опит да се обоснове мнение, че процесите във Вселената не може изцяло да се опишат със средставата на математическото познание... И е така... До някъде... Реално погледнато- математическото познание чудесно си се допълва от нематематическото такова без да е наличен някакъв конфликт между двете...

Най-голям принос за поставянето на концептуалните основи на хаос магията имат разработките на Питър Карол, Фил Хайн и Рей Шеруин.

Автор: The Shadow

theshadow:
Сигили

Думата "сигил" произхожда от латинското "sigillum", което означава "печат". Пентаграмът е вид сигил. Християнският кръст се води за сигил. Сигилите по принцип могат да бъдат геометрични фигури, астрологически знаци, алхимически символи, знаци на божества и какво ли не още. Сигилите често се използват и като емблеми на разни магически общества.

Сигилите могат да се използват като части от или директно като амулети, талисмани. Стават и като средство за медитация.

В западната магия сигилите са свързани със система, посредством която може да се връщат към живот духове и божества. Сам по себе си сигилът не може да извиква духове. Той служи за физическо средство, с помощта на което магът достига нужното му състояние на духа. В сигилите са зашифровани тайните имена на духове и божества, различни за всеки маг. Счита се, че когато магът извиква дух или божество, той може да го управлява, слагайки сигила в огън или удряйки го с меча, който използва при магията. Всичкото това като схващане за сигилите от миналото- са остарели суеверия.

На сигилите може да се припишат много сложни значения особено в неомагическите течения в днешно време.

Днес сигилите се възприемат като замисъл, който чрез рисунка в концентриран вид представлява определено желание, идея или концепция и на тази база се създава магия. Основният процес в сигил-магията, който днес се среща благодарение на Остин Озман Спеър, може да се раздели на приблизително следните шест фази:

-> Заявяване на намерението

Както подсказва и самото име, целта на тази фаза е да се изясни намерението, т.е. какво точно се цели (за постигане на обикновени неща, като например да се убедите, че можете да научите нещо, сигилите вършат не лоша работа). Идеята е, че колкото по-добре е изяснено намерението, толкова е по-вероятно да се достигне до желания конкретен краен резултат. Желанието да се изобрази чрез сигил идва като породено от ситуацията, според която човек прекалява със страха от неуспеха при обикновения акт на искане, т.е. налице е задействана на несъзнавано равнище воля да не се осъществи желанието, която действа като един вид спирачка.

-> Търсене на начини за постигането му

Това е моментът на голямото мислене. След като крайната цел вече е формулирана, нужно е да се знае как тя ще бъде достигната. Начинът, по който целта ще бъде достигната трябва да е реален и осъществим. Не бива да се очаква, че нещо ще вземе да се спусне по неведоми пътища и да свърши каквото и да било. За съжаление Вселената не предлага такива екстри.

-> Свързване на намерението със символичен носител

Това е моментът на изработването на сигила. Съществуват няколко различни начина да бъде изработен един сигил.

- Словесен метод. На лист хартия се записва намерението, респ. желанието. Драскат се повтарящите се букви. Преписват се които букви остават неповтарящи се и от тях се прави йероглифче в свободен стил според както дойдат съчетанията.

- Образен метод. На лист хартия се рисува намерението. Може да бъде включително цяла цветна картина или просто драскане. Ограничения в това отношение няма.

- Мантрично-заклинателен метод. На лист хартия се изписва намерението. И буквите му се пренареждат, докато не почне да звучи като някакъв непознат език, който да се хареса.

-> Празнота

Достигане до хармония със себе си. Празнотата е петият елемент, характерен за японската култура, който съдържа всичко останали елементи (стихии) и свързва всичко в едно. Това е хармонията. Хармонията не се свързва задължително с баланс. Хармонията не се свързва и със симетрията. Хармонията е едно цяло. Хармонията е синхрон. Хармонията е истинското разбиране на нещата. Хармонията просто е.

-> Изгаряне на сигила

Сигилът може да бъде изгорен просто така или да бъде изгорен ритуално, като няма специален ритуал за горене на сигили - какъвто се направи, такъв.

-> Забравяне на сигила

Приема се, че сигилът се е задействал и затова той се забравя от съзнанието, като не се мисли за него. На несъзнавано равнище обаче всичко се помни и по този начин се получава една подкрепа и увереност при осъществяването на намерението.

Нищо от описаното от Остин Спеър не е задължително освен едно- да се сведе символа от сигила до несъзнаваното, за което всъщност разни начини и може да се избере кой да е от тях, който се стори подходящ...

Автор: The Shadow

theshadow:
Давам следващият материал, за който приключи със сигилите, да го има, да не скучае... Т.е. който когато приключи със сигилите- продължава с техниките за контрол над мисълта, които ги споменах в началото на темата...

Техники за контрол над мисълта.

Техниките за контрол над мисълта, които ще бъдат представени по-долу, са на база разработените такива от Питър Карол и променени от мен с цел да са безопасни, тъй като това, което П. Карол предлага на места, е опасно за физическото здраве. В същото време при правилното им усвояване- тези техники са важни за овладяването и контролирането на трансовото състояние, което пък е основа за по-нататъшните занимания с магия.

Техниките преливат от една в друга и се правят в рамките на едно упражнение, продължителността на което е според зависи опита с трансови състояния. За начинаещи- може да отнеме примерно час-два, а за хора с повече опит- 15 минути са предостатъчни (за повече няма смисъл).

Важат правилата за безопасност при работа с трансови състояния, които напомням, че са следните- упражненията се правят само в добро физическо здравословно състояние (ако има настинка или друго- пропуска се упражняването), на добре проветрено място, в удобна поза, а ако е по-хладна стаята - с увиване в подходящо одеяло или с обличане в по-топли дрехи, тъй като телесната температура пада. При наличие на ниско кръвно- преди това е полезно да се изпие или чаша солен айрян, или да се изяде шоколад, за да се избегнат проблеми. Изобщо- хората с проблеми с кръвното, трябва да подходят внимателно при изпълняването на какви да е упражнения, свързани с трансови състояния, тъй като се променя сърдечната дейност.

Неподвижност.

Започва се със състоянието на неподвижност. Изискване на Питър Карол е позата да бъде удобна. Както подсказва името- целта е да се постигне пълна неподвижност- в началото за начинаещи- поне за 5 минути. Не трябва да има мисли в главата по време на състоянието на неподвижност. След това се преминава към регулиране на дишането.

Дишане.

В българския превод на Liber Null- посоченото упражнение за дишане по начина, по който е посочено, може да докара проблеми с дробовете, а при по-упоритите и редовните в изпълнението на този вид дишане- проблемите може да обърнат на пневмония. Допускам и вариант за неточен превод, защото в края на изречението е указано, че не трябва да има мускулно напрежение и усилие при изпълнението на техниката, но нямам поглед върху оригиналния текст.

Описвам техниката за дишане такава, каквато трябва да бъде, за да е безопасна за здравето, плюс обяснения кое не е безопасно и защо.

Началото на изречението в книгата на П. Карол описва- дишане с целия капацитет на дробовете- то обаче е опасно. Диша се задължително с около 70% от капацитета на дробовете, като не трябва да има мускулно напрежение и усилие. Ако се диша с целия капацитет на дробовете, т.е. 100%- тогава белият дроб не остава разхлабен, ще го има задължително мускулното напрежение и усилието... Това не е здравословно, защото напрежението в мускулите на гърдите ще попречи на свободната циркулация на въздуха и ще затрудни усвояването на кислорода. Без достатъчно кислород, умът става разсеян, а проблемите с дробовете ще стартират, защото е дишано неправилно.

Когато се изпълнява дишането, не трябва да се вдишва и издишва дълбоко и до край.

С времето броят на вдишванията и издишванията се разрежда. Това разреждане на дишането не трябва да се прави и предизвиква умишлено в никакъв случай. Ако е умишлено спирано и разреждано дишането, то не се доставя необходимото количество кислород към мозъка- това ще започне да убива клетките в мозъка и то необратимо, като признак за смъртта на мозъчни клетки е замаяността. Не бива да се бърка замаяността с изпадане в транс- различни неща са. Ако се появи наличие на замаяност в следствие на естествено разреденото дишане, то дишането трябва да се задвижи умишлено да е по-начесто.

Немислене.

Още на частта с неподвижността следва да е постигнато състоянието на немислене, но сега, когато дишането е под друг ритъм, е възможно отново да настъпи появата на разни мисли. В такъв случай е необходимо да се отдели време да се постигне немисленето пак, в случай, че се е изплъзнало. Това е от значение за транса- мисленето пречи на изпадането в трансово състояние. Може да се мисли отново чак когато човек вече е в трансовото състояние, но не и докато то все още не е установено.

Магически транс.

В случая става въпрос за състояние на медитация или автохипноза. Това е едно работно състояние на транс, което служи за основа на последващи дейности. В началото се почва с лесни неща, като видове концентрации, визуализации и в последствие се усложнява.

В състояние на магически транс се упражняват видовете концентрации.

Концентрация, в смисъл на съсредоточаване на мисъл-воля за постигане на определена цел. Като процес и изпълнение, това означава да се „изключи” всичко останало и сепостигне съсредоточаване изцяло и единствено в мисъл-волята, с която се работи в момента. Ако липсва концентрация липсва фокусирана цел.

Този процес може да се сравни с обектив на камера, който е разфокусиран. Ако не се нагласи фокуса, снимката ще е размазана.

Ролята на концентрацията в магията е аналогична на фокусирането на обектива - тя фокусира мисъл-волята върху целта.

Ето видовете концентрации, упражняването на които е препоръчано от П. Карол, с моите обяснения върху тях.

Концентрация върху обект.

П. Карол предлага да се гледа с втренчен поглед в един обект, при което да се задържи транса, защото така вещерите развивали т.нар. "лоши очи", което обвързва непонятно защо с началото на техника за извличане на информация от обект. Всъщност не е задължително погледът да е точно втренчен, ако ще се говори за техника за извличане на информация от обект. А ако някой държи да гледа лошо- не му е нужно състояние на транс, за да го прави. Така че аз препоръчвам упражнението да е във вида - да се гледа даден предмет без излишно втренчване и напрягане на погледа и целта да е да се задържи трансовото състояние. Това- като основа за по-нататъшно усвояване на техника за извличане на информация от обект.

Концентрация върху звук.

Тази техника е подобна на техниката за концентрация върху обект. Единствената разлика е, че концентрацията е върху звук. П. Карол предлага да се казват мантри, сред тях и АБРАХАДАБРА (ако някой иска да изглежда като идиот- точно тази мантра ще му свърши чудесна работа- думата "абраХадабра" е преиначена от Кроули и той е повлиял, че да попадне в обсега на техниката на Карол, а самата дума е ползвана доста време от шарлатани с цел мошеничества). Аз предлагам да се избере или подходяща музика, или подходящи мантри. Целта си остава същата- да се запази трансовото състояние, докато тече концентрацията върху звуците.

Концентрация върху образ.

Другото име на концентрацията върху образ е визуализация. В основата на визуализацията е въображението, което – условно – може да се нарече творческа функция на ума. Чрез въображението се създават в ума разни „неща”.
Трябва обаче да се прави разлика между въображение и фантазиране. Да – и двете са творческа проява на ума. Съществената и важна разлика е в това, че в основата на въображението е образната представа, която е свързана единствено с реалността. Фантазирането много прилича на въображението, само че като процес то няма връзка с реалността. Разбира се, фантазирането също има своето място в магията, по-конкретно в магията на илюзията, но аз лично не препоръчвам фантазирането да се използва от начинаещи- вредите от неправилната му употреба са повече, отколкото ползите.

Идеята на визуализацията изключва фантазирането. Следва да има стриктно придържане към реалността, защото съзидателната визуализация е ментален труд, целящ да даде контрол над реалността.

Метаморфоза.

В хаос магията това е средство за настройване на ума в определено състояние. Същността на метаморфозата е умишлено да се предизвикват в ума различни психични състояния. Всяко психично състояние може да се възпроизведе в ума и използва в дадената техника. П. Карол има предпочитание към възпроизвеждането на емоцията на смеха и на безинтереса, считайки, че те са средство за защита срещу психични заболявания. Но всъщност, това, което в магията пази от психични заболявания- е твърдото придържане към реалността. Техниката за метаморфозата е опасна, ако се забрави каква е реалността.

Автор: The Shadow

theshadow:
Основи на хаос магията

Според Питър Карол след като се овладеят магическият транс и метаморфозата, вече може да се говори за започването на заниманията с магия. В основите на хаос магията той залага усвояването на четири неща- ритуал, сигили, осъзнато сънуване и поне една система за гадаене. Сигилите вече сме ги минали, до колкото там няма нещо сложно. В нашия случай на база избор на потребителите на форума, ще бъде разгледана следната система за гадаене: карти таро.

Продължаваме по реда...

Ритуал

Ритуалът в никоя магическа система и в хаос магията включително- не е магия. Той има само една цел- да подготви съзнанието за магическия транс, а ако има някакви страхове- може да послужи те да бъдат овладени (в хаос магията за целта има т.нар. прогонващ ритуал). Поради тази причина няма значение как ще изглежда ритуала. Може да се направи буквално всичко- примерно да се подскача на един крак с моливче в ръка (стига някой това да го влече) и след това да използва магическия транс, за да създаде магия- и всичко това да е успешно. Ето защо и описаният от П. Карол ритуал в книгата му, е съвсем произволен и базиран на по-стари традиции.

Уточнявам, че не всеки транс, в който попада съзнанието, е служещ за създаването на магия. Трансове от типа на медитация и автохипноза водят единствено до собственото съзнание. Трансът, който се използва за магия, трябва да е достъпил до реалността (не е точно обяснение, но не се сещам за по-добро). Това е важно, за да се избегне попадането в медитативен транс или в автохипноза, превключването на фантазия и вкарването във филми в резултат объркването на фантазията с реалност. Дали трансът е магически, т.е. е достъпил реалността, се научава като се проверява реалността- ако отговаря на реалността, значи всичко е направено коректно.

Давам пример - понеже е засегната система за гадаене. Целта е да се научи какво прави даден човек в момента (примерът за бъдеще не се отнася и не трябва да се ползва за бъдеще, тъй като бъдещето е динамично и се променя на база причинно-следствени връзки, демек, не е нещо фиксирано, има избор, има промяна). Чрез система за гадаене, която по същество представлява помощно средство за изпадане в лек ясновидски транс, се достъпи точна информация, то лицето, за което става въпрос- трябва да я потвърди едно към едно и тогава вече може да се каже, че е бил правилният транс, а не фантазията.

Всеки сам трябва да избере какво средство за проверка на реалността му върши работа, защото удобното за един, не е удобно за друг.

В началото за начинаещите е добре да правят редовни проверки на реалността, за да се избегне вкарването във филми на база фантазията.

А сега да се върна на темата за ритуалите. Не препоръчвам да се използват готови ритуали, защото ритуалът всъщност е символна система, а символите за всеки човек са колкото общи, толкова и индивидуални. Т.е. за един символите може да значат едно, а за друг- друго. Още повече, че като се стигне до Liber AOM и ритуалите се изисква да се зарежат. Както и друг път писах из форума- ритуалите са подходящи само за начинаещи, до колкото са нещо като патерица. И съответно няма необходимост да се задълбава върху тях.

Така че и самата задача по частта с ритуала ще е не да се повтори ритуалът, даден от П. Карол в неговата книга (макар че ако някой го влече- не е чак забранено, само е непрепоръчително), а да се създаде собствен ритуал- без ограничение е дали ще се спрете на някоя класическа схема за изграждане на ритуал или ще е нещо ваше, дето няма второ такова (като примера с моливчето или нещо друго). Няма ограничение дали ще е нещо сложно или ще е нещо много просто. Гледайте на ритуала като на театър, чиято цел е да ви подпомогне да изпаднете в транс. Единственото условие е да ви харесва какво правите и да се чувствате добре, докато изпълнявате ритуала си. На този етап няма да се прави следващата стъпка- с обвързването на ритуала с магия. Самият Карол не е дал такива техники или изисквания- не е задълбал, защото ритуалите не са магия и не е счел за необходимо да задълбава. Прави се ритуал с обучителна цел, колкото да се запознаете с какво е това ритуал и за какво служи- без нищо повече.

Когато се приключи със създаването на собствен ритуал, ще продължим с осъзнатото сънуване, после - и с поне една система за гадаене (или повече, ако не се избере само една).

Автор: The Shadow

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия