Автор Тема: Картография на шаманското пространство  (Прочетена 7086 пъти)

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Картография на шаманското пространство
« -: 2 Август 2016 17:58:31, Вторник »
Това е доста обширна тема и бих искал да кажа няколко думи като начало, пък после ако стане разговор ще обсъждаме.  ;)

При почти всички народи, които практикуват шаманизъм, има доста сходни представи за устройството на света и съответно за местата, които шаманите посещават.
В двете Америки, Сибир, Югоизточна Азия и в други части на света, където съществува шаманска традиция тези схващания са удивително подобни.

Най-общо пространството се дели на три - среден, горен и долен свят, които са свързани помежду си. Разбира се, при различните национални култури тези три свята (три нива) имат различни поднива - от 4 до 9. Най-често тези своеобразни "стъпала" се отнасят до горния и долния свят, а средния, в който обитават хората е един. Вариантите при различни култури са най-различни.

Връзката между световете се осъществява по различен път, има различни канали за това. Един от доста често срещащите се варианти е т. нар. Световно дърво, което обединява и свързва световете и съответно позволява на шаманите да пътуват между тях.


Неактивен listentothewild

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1102
  • Total likes: 28
  • Karma: +50/-0
    • Профил
Картография на шаманското пространство
« Отговор #1 -: 2 Август 2016 21:26:14, Вторник »
Както винаги се оформя интересна тема. И с риск да допусна някаква грешка, понеже отдавна съм го чела, но си спомням за някакъв вълк, който сваля хора в долните земи. Беше много интересно четиво. Ще се опитам да го открия, а също така и ще следя темата с интерес.

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Картография на шаманското пространство
« Отговор #2 -: 2 Август 2016 22:08:48, Вторник »
Това е един от вариантите, който се среща в славянския фолклор и вероятно в древността е бил част от представите на славянските народи за тези пътувания.

По принцип шамана използва или помощниците си (животните на силата или други духове) или се придвижва със собствени усилия, така да се каже.  wink

Когато пътуват в горния свят сибирските шамани използват птици (лебеди, жерави), в долния свят кон или елен. Разбира се има най-различни варианти, а и индивидуалните практики на всеки шаман могат да бъдат съвсем различни от тези на другите в неговия народ.

Някои шамани използват за превозно средство своя тъпан и го наричат елен, кон или нещо друго. Не се наемам да твърдя дали разбират под това ритъма за пътуване или наистина визуализират пътуване чрез тъпана като предмет...

Някои използват въпросното дърво като път между световете, а някои просто си летят...  wink

Въобще изключително разнообразие.  biggrin

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Картография на шаманското пространство
« Отговор #3 -: 3 Август 2016 00:04:33, Сряда »
С риск да оспамя темата... Blackwolf, ако трябва трий след мен и извинявай, предварително! Та с риск от спам да си кажа...
Това шаманизма ми звучи много чужденецки нещо. Почти като вудо-то примерно. От малкото което зная за шаманизма най-близкото до шаманизъм в България ми идват нестинарските танци понеже там ритъм и транс и... И може би, но не съвсем кукерските ритуали.
Blackwolf, на прав път ли съм?
Иначе в шаманизма ме привличат връзката с животните и трансовите състояния, та ще следя темата с интерес, а после ще видим.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Картография на шаманското пространство
« Отговор #4 -: 3 Август 2016 03:56:42, Сряда »
Цеци_Вихронрав, има нещо общо със славянските възприятия... Според мен поне... Световното дърво при славяните е дъб обикновено, но може да е бук, също и бор. Връзката между горния свят и света на хората се осъществява от Жар Птица, а между долния свят и този на хората- от змия. Световете при славяните също са три- Прав, Яв и Нав... Прав е на боговете и е короната на дървото. Яв е на хората и е стволът на дървото. Нав са корените и е подземния свят, обитаван от мъртвите. В Прав живеят всички богове без Велес, Чернобог и Мора, които живеят в Нав.

И понеже вярванията на славяните са по-стари от християнството, а влиянието им на славяните върху християнството като доктрина е голямо , в смисъл че християнството краде и капази славянските вярвания (славяните са най-голямата група народи в света, а и до сега най- голямата държава в света също е славянска) - в световното дърво, в подземния свят на мъртвите Нав, на входа му, има Рай, градина е, в която живее богът на познанието, магията и скотовъдството Велес Всемъдрия (в християнството- окапазено като приравняване на бога с пастир, а на вярващите- с овце, познанието е забранено за овцете, окапазен е и образът на змията, посредничеща между света на живите и на мъртвите) и в тази градина отиват мъртвите, които са били добри приживе, учат се на познание от Велес и после като се обучат на познание и придобиват възможност да помагат в смъртта си на живите си роднини. Раждането на Исус християнството го е краднало от славяните също (Злата Майя и раждането на нейния син от Дажбог, събрали се влъхви на раждането), Коледа е славянски бог и т.н.

Има Пазител на Световния ред- наречен е Триглав, също и Троян, също и Всевиждащ... Името е такова, защото има 3 глави и следи трите свята... Той пази да има равновесие, да не надделява нито добро, нито лошо...  Малко дейността му е като на онази притча с двата вълка, аналог на доброто и лошото у всеки човек.... На Троян именуван имаме цял град в България...

Нямам кой знае какви познания по шаманизъм, разчитам на Blackwolf, да даде повече информация за видове светове при шаманизма...

Но на този етап приемам, че шаманизмът е тръгнал от славяните, понеже, както писах, те са много народи, при това съвсем не малки и съвсем не незначителни, а такива с огромно влияние и определено с възможности да пътуват... По морета и океани включително...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Картография на шаманското пространство
« Отговор #5 -: 3 Август 2016 09:28:44, Сряда »
theshadow, да вземеш да отвориш една тема за славянските богове... Т.е. всичките дето ги изреди тука и другите дето пропусна да ни ги представиш един по един и да ни разкажеш за тях.
И оспамихме тотално темата, сега Blackwolf, трябва да трие.
Пак ми остават въпросите имаме ли си версия на шаманизма тук по българско и как я наричат и дали нестинарство и кукерство са близки до шаманизма.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Картография на шаманското пространство
« Отговор #6 -: 3 Август 2016 09:36:18, Сряда »
Quote Цеци_Вихронрав ()
Това шаманизма ми звучи много чужденецки нещо. Почти като вудо-то примерно. От малкото което зная за шаманизма най-близкото до шаманизъм в България ми идват нестинарските танци понеже там ритъм и транс и... И може би, но не съвсем кукерските ритуали.

Е, ако разгледаме разните раздели във форума ще видим, че повечето неща са "чужденецки".  :p
Което лично за мен е ОК.

Ако говорим за шаманизма и българите, това е отделен въпрос и в темата за литературата съм описал книгите, където това се разглежда - книгите на проф. Анчо Калоянов според ме са най-интересни.
У нас има както фолклорни следи, така и рисунки, по-точно петроглифи (по скалите) и графити (по камъните в града) на различни места (Плиска, Мадара и др.), които очевидно изобразяват шамани.

Шаманизмът според мен е тръгнал още от палеолита, когато е нямало не сам славяни, но и въобще и помен от сегашните народи. Прим. рисунките в пещерата Труа Фрер и в други места според доста изследователи (смятам, че са напълно прави) изобразява шаман.

Нестинарството е практика, известна на доста места по света и не се прави само от шамани. Както и игрите с маски (то в цяла Европа има ритуали, приличащи на нашето кукерство). Това са неща, останали от езическите религии. Което е по-различно от шаманизма все пак.  wink

Мисля, че в другите теми беше засегнат въпроса за произхода на шаманизма. Има разни теории, но аз споделям тази, че той е може би най-древната практика, възникнала в праисторически времена.

За съжаление за славянския шаманизъм не знаем почти нищо конкретно, освен това, което е останало във фолклора на славянските народи и някои народни вярвания, оцелели след въвеждането на християнството. Но това все пак са останки - не знаем точно как са го правели древните славяни.

Днес има хора, които се опитват да направят някаква система, опирайки се на фолклора, главно в Русия, но и в други страни. Макар че съм добре настроен към неопаганизма като цяло, все пак това са си съвременни конструкции.

Същата работа и в Скандинавия, където се опитват да възродят т.нар. сейд (демек нордическия шаманизъм) и пр. и пр.

За шаманизма на прабългарите също не знаем нищо конкретно, но знаем какво представлява шаманизма на други народи от местата, от които се предполага, че те идват и/или са с общ произход с тях. Но пак нещата са хипотетични.

Затова аз предпочитам тези шамански традиции, които са достигнали до наши дни в повече или по-малко чист вид, т.е. живата традиция.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Картография на шаманското пространство
« Отговор #7 -: 3 Август 2016 11:54:02, Сряда »
Благодаря за изчерпателният отговор, Blackwolf!
Темата е интригуваща и ще я следя с интерес. Ще опитам и да се сдобия с книгите, че друго си е да съм попрочела нещо преди да се хвърлям на дълбокото, но май ще е след месец - два, че пусти финанси... smile
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Картография на шаманското пространство
« Отговор #8 -: 3 Август 2016 12:21:09, Сряда »
Blackwolf, повечето неща са авторски и ги няма по чужденицията, нито другаде, освен тук... А за останалото- и аз благодаря за информацията...  smile
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Картография на шаманското пространство
« Отговор #9 -: 3 Август 2016 21:18:30, Сряда »
Цеци_Вихронрав, шаманизмът далеч не е чужда практика. Прабългарите са вярвали в Тангра и са практикували шаманизъм. Ако желаете, мисля че мога да намеря нещо за прабългарския шаманизъм (не от български източници).
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Картография на шаманското пространство
« Отговор #10 -: 3 Август 2016 23:48:18, Сряда »
Quote theshadow ()
повечето неща са авторски и ги няма по чужденицията

Става въпрос за таро, руни, различните видове магия и т.н. и т.н., за които става въпрос в съответни раздели на форума. Всичко това са неща, които в България са сравнително нови и са дошли от "чужденцията". Нямам предвид, че материалите във форума са взети от някъде другаде.  smile

Що се отнася до прабългарския шаманизъм, знаем само, че може би е съществувал. Нямаме никакви конкретни сведения какво точно е представлявал, особено пък за конкретни практики. Същото важи и за вярата на прабългарите (или по-точно различните им вярвания, тъй като вероятно са били разнообразни, както и самия им етнически състав). Поне 90% от това, което сега разни хора пишат и говорят по тези въпроси са свободни съчинения и плод на авторската им фантазия.  wink

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Картография на шаманското пространство
« Отговор #11 -: 4 Август 2016 01:03:00, Четвъртък »
Добре де... Аз оспамих темата с въпросите си за шаманизма в България и покрай мен се отнесохме съвсем от темата.
Blackwolf, прати спамските мнения в архив и да продължим с картографията на шаманското изкуство. Темата не само ми е интересна, но и се надявам да разбера защо Последен ме шаманисва. smile Аз вярно си имам контакт с животните, но това не ме прави шаман. Та хайде да се учим на шаманизъм... wink
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Картография на шаманското пространство
« Отговор #12 -: 22 Септември 2016 22:41:50, Четвъртък »
Няколко примера за това как шаманите от Сибир изобразяват света и своите пътища към различните светове на своите тъпани.
Виждат се границите между световете, посоките и обитателите на различните нива.

   

   

image free hosting