Автор Тема: Теми от други форуми  (Прочетена 6861 пъти)

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Теми от други форуми
« -: 26 Ноември 2015 16:00:02, Четвъртък »
Понеже сме обществен форум ичесто ни цитират и коментират в други форуми с насоченост към окултното, реших и ние да си отворим тема в която да коментираме прочетеното в други окултни общности.
Заповядайте ако нещо в друг форум ви впечатли или пък не сте съгласни с написаното да пишете тук и да си направим дискусия.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Теми от други форуми
« Отговор #1 -: 26 Ноември 2015 16:10:35, Четвъртък »
Днес прочетох това в подобен на нашият форум:

"Както казах по-нагоре, магията е воля, сила на духа и енергетика, с които предизвикваме желаните промени. Магическата практика се реализира с тях, отчитайки ограниченията, но независимо от тях, в света ни съществуват огромен брой вариации на всичко. Ето още нещичко от въпросната книга, която дава светлина на това какво и до колко е възможно:
Quote
.. Най-великата тайна на мирозданието гласи, че в този свят действат множество различни потоци. Събитията, които се случват с теб, зависят от потока, в който си въвлечен. Ето един класически пример: живее си едно обикновено момче. Пуши, псува, пише мръсотии по стените. Но веднъж намира на пътя старинна монета. Занася я вкъщи, почиства я и тя много му харесва. Показва я на майка си. Щом тя разбира колко се е увлякъл, му купува класьор за монети. И момчето спира да пуши и да псува, вече не пише глупости по стените. Запознава се с нови приятели, които имат същото хоби. Така момчето хулиган изчезва в небитието, а вместо него се появява съвсем прилично и интелигентно момче нумизмат. То завършва училище с отличен, приемат го в историческия факултет и след време става уважавана личност, професор в университета. Интересна история, нали?....А сега си представи, че момчето не е намерило никаква монета. Все така щеше да пуши и ругае, да се върти в кръга на подобни бандити. След време щеше да се пристрасти към наркотиците имда започне да краде, за да има пари за поредната доза. Вероятно щеше да влезе в някоя банда. Накрая щяха да го заколят или да разбият главата му в пиянски купон. Виждаш, че ти описах два варианта за развитие на тази ситуация. По какво се различават? По това, че са варианти на въвлеченост в два различни потока. В първия случай намерената монета е в ролята на транзитен елемент, който прехвърля момчето от един поток в друг. Майка му е укрепила избора, подарявайки му класьора. Така предишният поток остава зад гърба му и момчето е навлязло в новия. Всеки поток обаче си има своите атрибути - в единия това са псувните, кражбите, наркотиците и всякакви други гадости. Сменяйки потока, момчето сменя и атрибутите. Ако се вгледаш внимателно в концепцията, която ти излагам, ще разбереш за какво става дума. И понеже започнахме с враговете, аз съм сигурен: ако смяташ дадени хора за свои врагове, то и светът ще се обърне към теб с тази си страна, където техният брой постоянно ще нараства. Фактически той просто ще отговори на твоята поръчка.. >;) :)"

От горепрочетеното ме бодна това:
 "Събитията, които се случват с теб, зависят от потока, в който си въвлечен."...

Няма такъв вариант да си "въвлечен". Изборът е твой! Винаги!
Има още хиляди вариации на потока в който момчето намира монетата и те зависят от неговият избор. То може да види красотата на монетата, но да не тръгне да става колекционер и добър ученик, а да я продаде и с парите да си купи първата доза. Може да не намери монетата и просто в един момент да осъзнае, че му харесва да учи или че харесва съучениците си които се събират да слушат музика и за да се впише в тяхната компания да остави псуването и лошите навици. Може да избере да направи много неща и изборът е все негов. И тоя избор се влияе от това дали е с вътрешна или външна локация на контрола. Дали избира той да е контролиращия събитията в живота си или да хленчи, че нищо не зависи от него.
Да можем да се подведем по някога, да оставим да ни въвлекат в някаква ситуация. Никой не е застрахован от подвеждане. Но рано или късно все пак ще осъзнаем подвеждането и пак опираме до своят си избор - дали да се оставим на обстоятелствата или да ги променим.
В магията също никой не е застрахован от подвеждане, от филмиране и от всякакви глупости, важното е да се усети на време и да смени посоката или иначе казано да влезе в друг поток.
А вие какво мислите по темата?
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Теми от други форуми
« Отговор #2 -: 26 Ноември 2015 17:11:19, Четвъртък »
Мен ме впечатли написаното, че майката като купува класьорът за монети и... Майката с това си действие е укрепила избора на момчето... Т.е. майката му е влияела...

Това поражда въпроси... Например... Ами ако майката не беше купила класьор, за да "укрепва избора"- то какво- това момче глава на раменете си няма ли си? Подсеща ме веднага за локуса на контрола...

В един блог прочетох следното твърдение, с което се съгласявам-

"Едно изследване посочва, че 86% от българите са с външна локация на контрол и това се е превърнало в национална черта."

Това е зле до степен средностатистическият българин да забрави, че от него зависи нещо и вместо само да мрънка и да чака на спусни се от някъде или от друг, да вземе да се стегне и да действа... Колко е вредно всъщност за отделния индивид, а и за обществото като цяло, когато локусът на контрола е външен...

Но... За локуса на контрола иде реч- от гл.т. на магията...

Именно при външен локус на контрола- мисленето е в посока като посочената в онзи форум-

"Събитията, които се случват с теб, зависят от потока, в който си въвлечен."

Защото то момчето си нямало лична глава на раменете, че да седне да помисли по какъв път е хванало, а трябвало било да намира монета и да чака майка му да му купи класьор, че да тръгне някаква промяна у него... Т.е. момчето е с външен локус на контрола и това го прави неспособно само да инициира някаква промяна, без да има външни фактори и външна намеса...

В историята се проявява и още нещо покрай външния локус на контрола- проявява се конформизмът- т.е. силното влияние от чуждо мнение, но без частта с мисленето със собствената глава на раменете...

И започват вредите от възприемането на едни такива настройки на психиката за носителите на външния локус на контрола... Примерно- вечно друг им е виновен за всичко, а те все са жертвите, които са невинно пострадали... Все се разчита да се попадне в подходящ поток, дето да си въвлечен в него... И ако ще се говори за промени, то те са от вида- само да смениш потока и потокът ще направи всичко вместо теб... Даже се стига до крайността- потокът и за наличните врагове да е виновен и отговорен, цитирам- "ако смяташ дадени хора за свои врагове, то и светът ще се обърне към теб с тази си страна, където техният брой постоянно ще нараства."

Толкова за външния локус на контрола и за вредите от него...

Вътрешният локус на контрола- това означава, че е налично умението да мислиш със собствената си глава, да правиш самостоятелни и независими избори, да поставяш света под свой контрол, а не да се оставяш на другите и на обстоятелствата да те контролират... Именно вътрешен локус на контрола изразява цялото твое мнение, Цеци...

Хората с вътрешен локус на контрола много по-трудно поддават на конформизъм... Ако имат нещо за вършене- сядат и го вършат и не чакат на потоци да свършат работата по вземането на решения и действия в последствие на тези решения вместо тях...

И така е и в магията- резултати постигат само онези, които са готови реално да се потрудят за тях... А не чакат наготово да влязат в потоци и всичко да зависи от потока...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Теми от други форуми
« Отговор #3 -: 26 Ноември 2015 17:31:39, Четвъртък »
Сянка, то от друга гледна точка си е много удобно да си с външна локация на контрола. Помисли само... Винаги някой друг ти е виновен, все някой не ти дава да се изявиш... Я колко хора идват тук и искат да пишат за магия от типа "Как да излезем от тялото си" и "Как да си привлечем демон да свърши нашата работа" и те си знаят и могат да го направят това, но... Ами той тоя лошият деспотичен Админ-Диктатор като не дава... И на, с едното недаване ми проваля моженето... А иначе ако го нямаше него как щяхме да можем...
Та много си е удобно като не можеш да приведеш доказателства за някое безумно твърдение някой друг да се окаже виновен... А ти си много удобен за тази цел. wink Как не съм се сетила до сега и аз да те ползвам за виновен?!? Май ще помисля и аз за смяна на локацията. love
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Теми от други форуми
« Отговор #4 -: 26 Ноември 2015 18:39:59, Четвъртък »
Друг път давай и превод на текста, че трудно го намерих...
И... Ами добре... Виновен си! biggrin
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Теми от други форуми
« Отговор #5 -: 26 Ноември 2015 19:39:42, Четвъртък »
Цеци_Вихронрав, така е..... Много е предвидимо , че имам вина, че всичкото демон ,бог, потоци и сие му преча да преуспее и да върши чужда работа на баш магове.... Изобщо... Колко е лесно всичко, когато хората са предвидими... Ей на.... Друго си е предварително да знам, че вина имам, а пък каква наглост само имам- да не ме е срам, че така им докарвам фрустрация на такива....

Дай да се върнем на по-сериозно по темата, че много се заспамих, пък спамът ми е слабост....

Горе се спомена за огромния брой вариации на всичко.... И друг път по-рано в този форум сме дискутирали това- по темите за ясновидството..... Не е нещо ново.... Там също обяснявах за локуса на контрола... Само дето сравнението ми за възможните вариации беше с Лабиринт.... И обяснението засягаше защо се виждат при ясновидство неща, които могат да бъдат променени чрез личен избор.... И колко ограничен става личният избор, когато събитията се оставят на самотек....

Та четейки горните обсъждания в другия форум- в тях полза не виждам, понеже акцентират на ограничаването на избора и авторът на книгата доста грубо манипулира за подтикване към външен локус на контрола, дето си е вреден за личността.... Но... Се сещам за тази наша стара тема... Която съдържаше доста информация по тези въпроси....

Има ли интерес да си я продължим тук, така и така тук сме я подхванали да обясняваме същото, което и преди доста време обясняваме...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Теми от други форуми
« Отговор #6 -: 26 Ноември 2015 19:47:20, Четвъртък »
Quote theshadow ()
Има ли интерес да си я продължим тук, така и така тук сме я подхванали да обясняваме същото, което и преди доста време обясняваме...
Аз имам интерес. Предполагам другите също.
На любимата ми тениска с Вещица на нея пише "Всеки сам кове своята съдба". Дори в най-лошата ситуация винаги имаш избор. Винаги можеш да избереш по-малкото зло...
А в магията... Тери Пратчет казва, че от магията до лудостта има само една крачка... Всеки избрал да се занимава с магия трябва за себе си да реши дали и как да се предпази от тази крачка.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Теми от други форуми
« Отговор #7 -: 26 Ноември 2015 20:00:42, Четвъртък »
Цеци_Вихронрав, така е правилното.... Всеки сам да кове своята съдба.... Но това е и отговорност, а има хора, на които отговорността от такова естество не им понася никак.... Защото да- по-примамливо е някакви си потоци или пък друго да носят цялата тази отговорност....

Във връзка на написаното от теб.... Да вземем да опишем начините на спотреба на личното коване на съдба чрез разширяването на възможностите за избор в Лабиринта?
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Теми от други форуми
« Отговор #8 -: 26 Ноември 2015 20:32:54, Четвъртък »
Quote theshadow ()
Във връзка на написаното от теб.... Да вземем да опишем начините на спотреба на личното коване на съдба чрез разширяването на възможностите за избор в Лабиринта?
Почни, а аз ще допълвам...
Не за друго, но на теб силата ти е в теорията, а моята в онагледяването с примери. smile
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Теми от други форуми
« Отговор #9 -: 26 Ноември 2015 21:20:52, Четвъртък »
Добре...

Може би заради по-новите потребители е хубаво да започна обясненията си от самия Лабиринт, за да не се чудят това пък какво е и да могат и те да вземат участие със свои наблюдения по темата...

За един ясновидец- светът през погледа му при ясновидство- не е карта, в която да е описано ясно и еднозначно какво ще се случи... Светът, гледан чрез ясновидство, може да бъде сравнен с безкраен Лабиринт от събития, в който Лабиринт всичко може да се случи (това- при спазване на законите на вселената- няма как да се случи нещо извън законите на вселената)... Всяко едно възможно събитие е отделен коридор на Лабиринта, който може да бъде огледан... Но когато дойде моментът- се случва само следствието на причината... Т.е. нищо не се случва, без да има причина да се случи... И тази причина не е произволна причина...

То няма значение дали ще го наречем налични варианти за избор, дали ще го наречем потоци или коридори на лабиринта... Едно и също е...

И ако искаме нещо да се случи, активираме причината... Но не коя да е произволна причина ще доведе до следствието, което искаме и което целим...

Важно е обаче да не се оставят събитията на самотек, а човек сам да избира- така образно казано- отваря пред себе си повече възможни коридори на лабиринта, измежду които да избира...

Върху това по кой от коридорите ще тръгне човек, оказват влияние цял набор от фактори... Някога ги изброявах във връзката между Лабиринта и локуса на контрола... Делят се най-общо на две групи- такива, които човек може да контролира и такива, които не може да контролира...

Навремето в тази връзка давах и пример с кола... Човек може да контролира собственото си шофиране, но няма как да контролира шофирането на откачения пияница, който се забива в колата му...

Вътрешният локус на контрола се състои в стремежа да бъдат поставени под контрол колкото се може повече от онези събития, които стават да бъдат контролирани лично, тъй като това дава повече варианти за избор, както вече писах...

За разлика от вътрешния локус на контрола, при външния локус на контрола, се прави грешката всички събития да се приемат като продукт на случайност и от там се пропуска контролът върху много от тях... Съответно се стеснява броя на коридори на лабиринта, измежду които може да се направи избор...

Затова, когато става въпрос за гледане на някой, винаги се обяснява на този, на който се гледа, че пред него има не един единствен път, а няколко възможни пътя и че няма предопределеност, а може да избира и да променя с действията си всичко...

Цеци, ти си по примерите...  smile
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Теми от други форуми
« Отговор #10 -: 26 Ноември 2015 21:54:40, Четвъртък »
При гадаене винаги казвам, четова което говоря може да се случи, но може и да се избегне ако е нежелано.
Редовно гледам на приятелката си и обикновено след края на гаданието правим план. Ако примерно и показва, че след два дена и предстои неприятен разговор преглеждаме програмата и правим предположения с кого може да е неприятния разговор и разработваме тактика за провеждането му, за избягването му или за друг вариант.
Не само след гадаене може да променяш съдбата си и да избираш. Постоянно правим избори и можем поне до някъде да предвидим и без ясновидски заложби какво би произлязло от всяко едно наше действие.
Да дам още един пример...
Харесвам техниката за автохипноза. Там обаче Сянка предупреждава, че със настинка и запушен нос автохипноза НЕ, защото се ползва дълбока медитация, дишането става плитко и ако нос ти е запушен можеш да си увредиш мозъка. На спомен май нещо такова беше. От там насетне аз сама си правя избора дали да правя тази техника само през лятото когато синузита ми спи и дишането ми не е затруднено или да рискувам здравето си защото... Защото съм безотговорна към здравето си или защото егото ми диктува, че съм велика и запушеният нос не може да ме спре... Примерно.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Теми от други форуми
« Отговор #11 -: 27 Ноември 2015 18:57:23, Петък »
Днес докато си яхах метлата из залата за хандбал си мислех за локуса на контрола и магията и... На ума ми дойде това:
Практикуващите с вътрешен локус на контрола при практика (магия) очакват те да движат нещата, те да носят отговорността и затова впрягат енергията си и действат веднага и директно.
Практикуващите с външен локус на контрола очакват някой или нещо да свърши всичко и започват с ритуали и заклинания очаквайки ритуала да направи практиката и когато не се получи (понеже ритуал магия не прави) започват да обвиняват всички наред... Не им дали правилния ритуал, не им казали правилните думички, не им дали правилните символи...
И не мога да се въздържа да не се излигавя... love И понеже Сянка казал, че ритуал магия не прави и той нали гаден черен Маг няма начин да не е омагьосал хубавият действащ ритуал и на, той ритуала сега не действа... Виновен си, Сянка!!! cool

Сега сериозно... Мисля, че за да си качествен маг трябва, всъщност задължително е да си с вътрешен локус на контрола...
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Теми от други форуми
« Отговор #12 -: 27 Ноември 2015 19:21:02, Петък »
Цеци_Вихронрав, веднага се съгласявам с теб относно твоите разсъждения за локуса на контрола... Наистина всичките тези ритуали, чакане на нещо външно- дали демон, дали висша сила някаква, дали сервитор, да свършат цялата работа незнайно как, издава наличие на външен локус на контрола... И като не стане- лесно е да се обвини ритуала... А ако стане- да не се отчете, че това си е естествения ред на събитията...

И според мен, за да се развива ефективно човек в сферата на магията, му е задължително да има вътрешен локус на контрола...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.