Автор Тема: Тройното правило  (Прочетена 24332 пъти)

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Тройното правило
« Отговор #30 -: 28 Октомври 2015 13:09:02, Сряда »
Quote theshadow ()
Друг е въпросът, че за мен точните науки са изкуство....
колкото и противоречиво да звучи и за мен е така smile

Неактивен Euryale

Тройното правило
« Отговор #31 -: 28 Октомври 2015 16:40:35, Сряда »
Не мога да се съглася, че има точна наука в изкуствата. Няма формула за идеалната поема. Даже и да има някаква система за ритмика и рима, то няма такава за значението на думите. Няма изчисление, което а даде по-вдъхновяващи и артистични думи от онези, които човешкия ум може да произведе. Няма и изчисление за красота. Тези неща са онова, което умът ни, за който знаем изключително малко, най-често е най-ефектно. Именно за това ни трябват ритуали - те подтикват този ум към това чувство на сила, съсредоточеност и чистота, която няма за цел да трогне съдбата, а да помогне на нас да формулираме какво искаме да направим. Това, естествено, не работи за всеки, но за ужасно много хора е ключово.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Тройното правило
« Отговор #32 -: 28 Октомври 2015 16:58:01, Сряда »
Euryale, за ума се знае толкова, че за инвалидите, които са с пълна неподвижност, има вече произведени инвалидни колички, които извършват сложни движения, изпълнявайки мисълта на инвалида.... Инвалидът управлява количката само с мисъл и с нищо друго....

Магията не е поезия... Тя е математика.... И логика.... И физика.... И химия.... И биология....

Магията не е ритуал.... Убеди се сама.... Направи си ритуал за светване на лампа.... Действието е много просто, а резултат можеш да видиш веднага.... Светва лампа- значи ритуалът действа.... Не светва- значи не действа.... От сега мога да ти кажа крайният резултат... Вселената не се вълнува от ритуали.... Вселената не се влияе от ритуали.... Ако искаш лампата да светне- ти трябва да задействаш правилната причина за това.... Или лампата няма да светне....

И няма значение как ритуалът те кара да се чувстваш и как те настройва... Няма да светне лампата, защото няма да има причина , която да доведе до това следствие....

Точно това е част от нещата, съставящи магията- да се борави с причинно-следствените връзки, защото те са в основата на всичко стващо във Вселената....
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Euryale

Тройното правило
« Отговор #33 -: 28 Октомври 2015 18:34:40, Сряда »
Ток няма. Лампа ти трябва. Правиш ритуал за да дойде тока. Тока идва. Лампата светва.

Крушката е изгоряла. Правиш ритуал. Човека, с който живееш идва и заявява, че е купил крушка.

Сам си в тъмното. Правиш ритуал за светване на крушка. Идва човека, с който живееш, светва крушката и пита какво по дяволите правиш.

Точно както каза - причинно-следствените връзки. Няма невъзможни неща. Невероятни - колкото щеш, трудно постижими - също, но не и невъзможни. Все има какво да стане, че да светне крушката.

Всичко може да се погледне от прагматична точка - всичко в главата ни е импулси и химия. По същия начин може да се погледне магията - всичко е действие и резултат. Действието, обаче, зависи от това къде си, кой си, как се чувстваш, какво искаш, от какво се страхуваш и др. Всички сме различни и за това едно работи за един, а друго - за друг. Както не знаем достатъчно за човешкия ум, така и не знаем достатъчно за магията. Може за един индивид да работи по точно определена схема, но за мнозина други, магията никога не е точно определена.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Тройното правило
« Отговор #34 -: 28 Октомври 2015 21:08:29, Сряда »
Euryale, ток няма... Правиш ритуал.... Долу електротехника псува и на н-тия опитда отстрани авария- тока идва.... За теб е изгубеното време.... За електротехника като се справи- овациите...

Крушката изгоряла.... Правиш ритуал.... За теб- изгубено време... За купилия крушката- овациите...

Стоиш на тъмно... Правиш ритуал... За теб- изгубено време.... За светналия лампата- овациите....

Забравяш за кого са овациите.... Оторачваш се в ритуала.... Когато това се случи.... Идват филмите... И изгубеното време става най-малкият проблем....

Затова и писах, че ритуалите са оправдани за забавление или ако някой е суеверен , да се успокои.... 

Във всички други случаи.... Най-малкото бавят, дори да се осъзнава, че не са магия.... Един вид заради това да си направя театър ще загубя примерно половин час за нещо, за което иначе ще ми трябва секунда.... 

А за човешкия ум- добре е изучен.... Магията- при толкова шарлатани и простотии - не може да бъде учена от книги.... А дали е изучена.... Това няма как да се разбере на този етап на прохождаща все още и все още не навсякъде призната парапсихология....
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен MadLud

Тройното правило
« Отговор #35 -: 28 Октомври 2015 22:54:14, Сряда »
Quote theshadow ()
магията е точна наука

С риск питането ми да бъде разбрано като заяждане, все пак имам въпрос и бих искал да го задам, а той е : theshadow, какво е наука и какво не е наука? Започна във форума да развиваш тема относно правилния начин на водене на дебат, диспут, и мисля, че има място и за тема, която да разгледа понятието наука, да разгледа дефиницията на това понятие. Не за друго, докачлив съм на тема кое е наука и кое не е, но това се дължи на желанието ми да се придържаме към формалната интерпретация. Ще се радвам да разбера какво се разбира под "наука" в това ти изказване. Знам ли, търся по-скоро някакво лично успокоение. smile
Non est ad astra mollis e terris via.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Тройното правило
« Отговор #36 -: 29 Октомври 2015 07:35:13, Четвъртък »
MadLud, всичко, което използва по коректен начин научният метод, е наука.... Уточнявам за коректния начин , защото ми се е случвало да попадам на четива, които имат претенциите да ползват научен метод , но вътре са с толкова много логически грешки, спекулации и невярна или подвеждаща информация, че няма как да бъдат зачетени за наука....
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен MadLud

Тройното правило
« Отговор #37 -: 29 Октомври 2015 08:20:45, Четвъртък »
theshadow, мерси за уточнението. smile
Non est ad astra mollis e terris via.

Неактивен Euryale

Тройното правило
« Отговор #38 -: 29 Октомври 2015 17:16:26, Четвъртък »
Чакай, чакай, поясни какво за теб са причинно-следствените връзки? Нали точно това - имаш цел, заявяваш на съдбата какво искаш да стане, тя го кара да стане. Няма магическо съдбовно духче, което да кара лампата да свети без ток, но по чисто реални начини лампата си светва. Както казах, няма невъзможно, няма и случайно. 

Пак повтарям - ритуалите са за теб, не за съдбата. Точно за това има разлика как поискваш нещо. Има разлика между това да заявиш "искам крушката да светне и т'ва е то, давай, чакам" и съвсем целенасочено да се съсредоточиш върху светването. 

За ума в реалност не знаем толкова много. Не знаем защо сънуваме, най-малкото. Учените не могат да направят робот с идеална човешка психика все още, което показва, че има доста за научаване. За бога, все още има хора, които смятат, че първите седем години определят характера и интересите на децата. А за това как влияем върху съдбата си знаем даже по-малко. 

Има похвати, но не и точно определени рамки, в които нещата винаги трябва да се случват. Не можем да имаме еднакъв контрол над всичко. Не можем да разградим каквото и да било на съставни части с постоянни зависимости, само защото някои аспекти могат да се погледнат отделно. Можем да записваме и анализираме резултатът от експеримент, който сме си направили, но не и да очакваме нещата винаги да стават по този начин. Магията не е по-точна наука от поезията - има определени неща и техники, които ги правят по-ефективни, но същността им е толкова неопределима, че ще мине много време, преди да успеем да ги опознаем истински.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Тройното правило
« Отговор #39 -: 29 Октомври 2015 17:32:58, Четвъртък »
Quote Euryale ()
Можем да записваме и анализираме резултатът от експеримент, който сме си направили, но не и да очакваме нещата винаги да стават по този начин.
Резултатът винаги е еднакъв.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Тройното правило
« Отговор #40 -: 30 Октомври 2015 17:08:52, Петък »
Euryale, ще се опитам да обясня защо резултата винаги е еднакъв.
Да вземем крушката, че с нея тръгнахме. Ако имаш претенции да си Маг не чакаш филанкишията да дойде да ти светне крушката. ТИ я светваш. Когато става въпрос за крушка, трябва да предприемеш конкретно действие - да натиснеш ключа. Когато става въпрос за енергийна (магическа) атака примерно, действието което следва да предприемеш е да насочиш своята енергия и да атакуваш. При енергийна атака не правиш ритуал някой друг да дойде и да атакува нали? Защото докато ти правиш ритуал и чакаш някой от някъде, ама и ти не знаеш от къде да дойде и противника ти ще те отнесе.
Та в магията както и в науката, при едно и също действие (експеримент) винаги има един и същ резултат.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Euryale

Тройното правило
« Отговор #41 -: 30 Октомври 2015 17:46:39, Петък »
Ако ти сам правиш нещата, има ли смисъл от магия тогава? Магията е с цел да създадеш условия за определени събития, които искаш да задвижиш. Ако целта е да направиш нещо съвсем сам, то тогава е планирано физическо действие. 

При енергийна атака нещата са много по-различни от това да имаш цел, проста като светване на крушка. За да накараш крушката да светне, трябва да си доста вещ в занаята, а за да отвърнеш на енергийна атака далеч не е толкова трудно. Да светнеш крушка с натискане на ключ е нещо, което и бебе може да направи, но за да контролираш света около себе си до такъв детайл, че да можеш да караш най-простите неща да стават без да правиш нищо директно е истинското майсторство. Вярно е, че ще е по-лесно просто да станеш и да я светнеш, поради което по-логичното нещо ще е да направиш точно това, но самия факт, че може и това да стане с магия е важното в картината, и кое ще е по-лесното не го омаловажава.

За милионен път повтарям - ритуала си е за теб, не за съдбата. Може и без него, но той доста помага, в зависимост от това кой си. За това резултатът е различен - хората са различни. Предметите също имат огромно влияние, изпитала съм го. Не всичко е на ниво психология. Знам, че няма да има много съгласни с мен, но това е нещото, което ми върши работа най-добре.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Тройното правило
« Отговор #42 -: 30 Октомври 2015 17:51:03, Петък »
Да си вещ в занаята не е да накараш някой (кой да е) да светне крушката, а да накараш посредством магия определен човек да я светне.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Euryale

Тройното правило
« Отговор #43 -: 30 Октомври 2015 20:01:54, Петък »
Не. То е да накараш крушката да светне. Не те интересува как, просто искаш да стане. Цялата работа е да накараш вселената да намери начин да се светне тази крушка, няма значение дали някой ще ти я светне, или просто токът ще дойде. Не представяш план-график, а заявяваш крайната цел. Знам ли, някои може и по схеми и чертежи да работят, но аз лично единствено и само обяснявам какво искам като резултат.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Тройното правило
« Отговор #44 -: 30 Октомври 2015 20:07:39, Петък »
Quote Euryale ()
но аз лично единствено и само обяснявам какво искам като резултат.
При този начин на работа много често се получава нещо от типа: " Искам едни 100 000 лв и ги искам сега, че една къща съм си харесала тука!"  Задавам задачата на Вселената, правя си ритуалчето и хич не ми пука от къде и как тези 100 000 лв. И понеже на мен не ми пука и на Вселената спира да и пука и... Някой който ми е близък и обичам умира и се оказвам наследник на 100 000лв.
Е те това вярвай ми не е майсторство в магията. Ама хич.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен