Автор Тема: Тройното правило  (Прочетена 24345 пъти)

Неактивен Euryale

Тройното правило
« -: 24 Октомври 2015 18:24:37, Събота »
Много често срещам "правилото на трите" или "тройното правило" къде ли не. Мнозина смятат, че каквото и да правят, ще им се върне тройно, докато други мислят, че каквото надробиш - точно това ще си сърбаш. Има обаче такива, които възнамеряват да връщат сами каквото им е направено, без да очакват последствия. 

Според мен правилото на привличане е по-близо до истината от тройното правило, но понякога наистина нещата не са в точни мерки. Но това заради делата ни ли е, или заради това как ги чувстваме?

Веднъж една приятелка, която също е вещица, ми разправя за една нейна позната, която гледала ютюбър, който говорел за духовното и как християнството е религия на измама. Следвала всички практики - медитации, ароматерапия, почит към природата, а не към божество, и други. След време обаче, моята приятелка я срещнала и забелязала, че носи кръст на врата си. Посочената позната обяснила, че ютюбърът изчезнал за определено време, след което се върнал и заявил, че му се случвали ужасни неща, но след като се върнал в християнството, те спрели. След като чуло това, момичето веднага оставило всичко и сложило гореспоменатия кръст.

С приятелката ми обсъдихме, че няма нищо по-силно от ума, чиято най-голяма слабост човешката гузност. Та, дали нещо се връща както го чувстваш, или както е афектирало другите? Три пъти ли се връща, същото ли, или както ти го усещаш? Има ли достатъчно голямо чуждо влияние, или всеки сам за себе си?

Говоря за негативното, защото винаги се придържам към "направи добро, хвърли го зад  гърба си".

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Тройното правило
« Отговор #1 -: 24 Октомври 2015 19:33:16, Събота »
Има толкова хора които умишлено вредят и никога за нищо не им се връща. Всичко зависи от психическата нагласа. Ако вярваш, че ще ти се върне, то точно така ще стане. И не за друго а... Примерно човекът А вярва в тройното правило или, че всичко се връща. И А прави нещо лошо на Б с ясното съзнание, че това е лошо. От там на сетне А понеже вярва, че всичко се връща започва да смята всяка сполетяла го беда за "връщане".
Това е като с магията. Ако всички дето вярваха, че си имат направена магия бяха прави... Ами то всеки втори в България трябва да е изкусен магьосник вещ в черните магии. Или както любимата ми героиня Баба Вихронрав казва: "Защо да го кълна, ако няма да ме чуе?".
Та... Няма тройно правило и няма връщане. Това са все измислици на църквата и религията. И това май е единствената им измислица която цели добро. В смисъл, че ако хората вярват, че ще им се върне няма да вредят толкова на ближните си.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Тройното правило
« Отговор #2 -: 24 Октомври 2015 19:55:51, Събота »
Цеци_Вихронрав,  аз нали обяснявах организмът как се самонаказва с психо-соматични болести, когато злосторва.... Природата не е устроена да има като при човек злоба.... И хищникът, като убива, че е убиец, никога не убива от злоба или подобно, а от глад....

Човешката злоба не е по природа, а се развива вторично на въпреки природата... Та в тялото на злостореца, се излива една химия собствено производство на тялото без право на отказ от нея и тя се натрупва в мускулите.... Сърцето и то е мускул.... Годините си текат... И в един момент болестите стават повече, отколото биха били, ако човек е внимавал да не злосторчества.... Болести на сърцето включително, които скъсяват живота.... В медицината му казват психо-соматични заболявания.... В магията е известно като обратен удар или подобно...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Тройното правило
« Отговор #3 -: 24 Октомври 2015 20:00:07, Събота »
Е, добре де... Ти го обясняваш "по научно му" както казваше баба ми. smile
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Тройното правило
« Отговор #4 -: 24 Октомври 2015 20:02:00, Събота »
Цеци_Вихронравsmile ...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Тройното правило
« Отговор #5 -: 24 Октомври 2015 20:06:18, Събота »
Quote theshadow ()
аз нали обяснявах организмът как се самонаказва с психо-соматични болести, когато злосторва....
И не само... Пак ти ми обясни, че при шока (когато ме пребиха) в организма ми в едно с адреналина и още куп химия и от там в последствие 4 операции за две години. Помня аз... cool
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Тройното правило
« Отговор #6 -: 24 Октомври 2015 20:18:01, Събота »
Цеци_Вихронрав, хората обикновено не осъзнават колко точно психичното им състояние влияе на физическото им здраве.... Случаи разни и много и по всякакви поводи, могат да послужат за пример....
Затова човек е правилно да се грижи и за психичното си здраве, а не само за тялото си.... Те защото двете са свързани понеже...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Тройното правило
« Отговор #7 -: 24 Октомври 2015 20:20:54, Събота »
Съгласна!
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Euryale

Тройното правило
« Отговор #8 -: 25 Октомври 2015 00:58:52, Неделя »
Сега се замислих и за принципа на кармата - докато човека, на който си направил зло не ти прости, няма да изчистиш лошата си карма. Аз съм забелязвала, че когато имам зъб на някой, лоши неща му се случват. Щом реша да им простя, лошите неща спират, но ако съжалявам, че съм им простила, и те пак започват. Не е било веднъж или два пъти. През цялото време те си нямат и на представа, че е така, нито се чувстват гузно за нещо.

Моя "приятелка", която без даже да осъзнава какво е направила, стори най-голямото зло към мен в живота ми. Без тя да знае, няколко пъти я мразех и й прощавах, и това видимо се отразяваше. Накрая, когато реших да не й прощавам повече, тя след няколко дена плачеше на моето рамо, а аз я успокоявах. Тя е човек, който мисли, че каквото е направила е най-доброто, и даже наистина беше много незапозната с онова, което стана тогава, и какво направи тя, гарантирам го. Все пак, това беше резултата.

В друг случай, една друга приятелка реши един ден да почне да ме игнорира за тотална глупост, когато аз бях тази, която трябваше да се сърди, и след около няколко месеца, когато си оправихме отношенията научих, че точно през времето, в което съм имала тази ненавист към нея, са й се случвали ужасни неща - хубавата й дълга коса почна да пада, атлетичната й фигура почна да се разваля, т.н.

 Още един случай е с едно момиче, с което си обещахме, че ще продължаваме да сме така неразделни както бяхме в училище, даже  и като отидем да учим, но около седмица, след като отидохме по общежитията, не се видяхме повече. Няколко пъти дотогава й се бях обаждала аз, но спрях, за да видя дали тя ще почне, но не се обади нито веднъж. Беше ужасно за мен, защото аз знаех, че най-вероятно ще стане така, но все пак се надявах някак си нещата да се получат, защото не бях обичала приятелка така, както обичах нея. Бях ужасно бясна. Няколко месеца по-късно научих от майка си, че момичето си е счупило крака точно по времето, по което аз бях толкова пълна с горчивина.

Имам и други случаи, но тези са най-ярките. Може да го тълкуваме като "случайност", но според мен, случайности не съществуват.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Тройното правило
« Отговор #9 -: 25 Октомври 2015 07:28:38, Неделя »
Quote Euryale ()
Моя "приятелка", която без даже да осъзнава какво е направила, стори най-голямото зло към мен в живота ми.
Euryale, щом не е осъзнавала, че ти вреди, ти защо не и каза? Защо не и обясни? Нали сте приятелки. Приятелите разговарят. Те не тръгват безмълвно да се намразват, да си прощават и пак...
Когато приятел те нарани, още повече несъзнателно е редно да му кажеш. Да му обясниш как неговите действия ти вредят и тогава отсрещния ще разбере и ще се старае да не ти вреди вече. А не да тръгваш със злоба и омраза напред.
Научи се първо ти да си приятел и тогава очаквай и другите да са ти приятели. Ако искаш изчети и нашата тема за приятелството. Мисля, че е доста обстойна. Ето ТУК
А за кармата... Ще оставя Сянка да обясни, че аз няма да се справя добре като него.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Тройното правило
« Отговор #10 -: 25 Октомври 2015 10:10:44, Неделя »
За кармата пише във Ведите....

Кармата е измислена от мъдреца Каоада и означава само едно единствено нещо - действие....

Системата Вайшешика е основана от мъдреца Каоада, наричан също Улука, свързана е със системата Няя и има еднаква крайна цел с нея – освобождението на индивидуалното Аз... Тя свежда всички обекти на познанието, целия свят до седем категории: субстанция (дравя), качество (гуоа), действие (карма), общо (саманя), особено (вишеша), присъщност (самавая) и небитие (абхава)...

Общата концепция за карма се приема от всички индийски системи... В различните си аспекти законът на карма може да се разглежда като закон за запазване на моралните ценности, закон за достойнствата и пороците на действията; той означава, че извършеното не изчезва (крта-праоаша) и че всичко, което се случва с човека, е резултат не на нещо друго, а на собственото му дело (акртабхюпагама)... Законът на карма се признава от шестте ортодоксални школи, а също от джайнистите и будистите....  Но.... Никаде в този закон не пише, че нещо се наказва или се връща на направилия го с противоположна посока..

Цялата индийска философия като школи и мисъл се разделя от отношението, което те имат към ведите... За Ведите се знае, че са най-ранните произведения на индийската литература... Едни индийски философски системи признават авторитета на Ведите, докато други го отричат.... Системите на Мимамса и Веданта например могат да се разглеждат като пряко продължение на ведическата култура....

Традицията на Ведите има две страни: ритуална и познавателна (карма и джпана)....

Мимамса придава особено значение на ритуалната страна и развива философията на Ведите, за да оправдае ведическите обреди и ритуали... Веданта набляга върху спекулативната страна на Ведите и развива от ведическите спекулации една старателно разработена философия....

И двете школи понякога се обозначават с общото название Мимамса и само заради по-голяма точност едната се нарича Пурва-Мимамса (или Карма-Мимамса), а другата – Уттара-Мимамса (или Джпана-Мимамса).... Но по-употребявани названия за двете школи са съответно Мимамса и Веданта....

Т.е. карма, освен действие, означава и ритуал.....
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Тройното правило
« Отговор #11 -: 25 Октомври 2015 10:22:15, Неделя »
И докато сме на темата.... Да се спра и на Нютон и неговото- "Всяко действие има равно по големина и противоположно по посока противодействие"...

Законът на Нютон в пример ще рече, че ако натискаме с длан вертикално надолу масата със сила 200N, масата противодейства на ръката също със сила 200N, която е насочена вертикално нагоре, защото съгласно третия принцип на механиката силите възникват винаги на двойки - сила на действие и сила на противодействие...

Това нещо важи в сфета само на физиката.... Т.е. не важи при взаимоотношенията на хората....
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Тройното правило
« Отговор #12 -: 25 Октомври 2015 10:43:40, Неделя »
Quote theshadow ()
Т.е. не важи при взаимоотношенията на хората....
Освен ако аз не реша умишлено да го приложа срещу някой навредил ми. wink С тази разлика, че няма да отвърна с равно противодействие, а с прогресивно нарастващо такова. biggrin Май "ОТМЪЩЕНИЕ" му се казваше. cool
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Тройното правило
« Отговор #13 -: 25 Октомври 2015 10:49:34, Неделя »
Цеци_Вихронрав, мдам, така е.... smile
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Euryale

Тройното правило
« Отговор #14 -: 25 Октомври 2015 14:50:14, Неделя »
Нещата не са винаги толкова прости, че да може да седнем и да се разберем. Естествено, че ако можеше, така щях да направя, но не беше такава ситуацията. Както и да е, това не е целта на примера.

Това, което исках да кажа е, че човек може да въздейства върху други хора и без те да знаят за това. Не е задължително да има психология в сметките. Цялата работа с правилото е, че ако желаеш да отмъщаваш, ще продължаваш да привличаш повече и повече случки, чрез които можеш да отмъщаваш, тоест, неблагоприятни за теб. Не знам доколко е тройно, равно или абсолютно различно всеки път, но става. Вярно е, че човешкото подсъзнание е сложно и доста определящо за света на индивида нещо - физически или психически - но все пак, с право са казали хората "внимавай какво си пожелаваш".