Автор Тема: Етика на мага  (Прочетена 10036 пъти)

Неактивен Euryale

Етика на мага
« Отговор #15 -: 11 Октомври 2015 02:00:03, Неделя »
Много зависи от главната емоция, на която избира да се поддаде и какво движи морала му. Не всеки, който върши зло е зъл и не всеки, който върши добро е добър, както е всеизвестно. За каквато и да е кауза, лошите енергии довеждат лоши енергии, но не всичко добро носи добра енергия. Както казват - не прави нежелано добро. Това е моята философия - ако някой откаже помощ, не я навирай в лицето му. Същото важи и за доброто, направено на сила - ако правиш добро, за да получиш добро и се държиш все едно не искаш нищо в замяна, то тогава лакомията изяжда всичко, което си искал да получиш и няма никаква видима награда. Според мен не е до това какво даваме или получаваме, или даже до света, в който живеем, а до това да градим себе си и никога да не спираме, за да може да сме способни на истински неща, а не просто да мечтаем за по-добър свят.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Етика на мага
« Отговор #16 -: 11 Октомври 2015 08:38:43, Неделя »
Quote Euryale ()
Това е моята философия - ако някой откаже помощ, не я навирай в лицето му.
Имах същата философия навремето и... Ако когато приятелката ми отказа помощ бях настоявала, ако бях говорила със семейството и и бяхме я принудили да се подложи на лечение сега щеше да е жива... Аз обаче не исках да "навирам" помощта си в лицето и и тя се обеси.
 Това с помощта на друг никога не е еднозначно и всеки случай е сам за себе си. Трябва много да помислиш и да прецениш ползи и вреди. Защото по някога можеш да навредиш помагайки, а по някога е наложително да помогнеш дори отсрещния да не иска, както в моят случай.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен niksi

Етика на мага
« Отговор #17 -: 19 Декември 2015 14:57:21, Събота »
Поздравления към админа и за тази тема.Най-сложния въпрос.Къде е границата, къде започваме да вредим другиму и чие място заемаме налагайки нещо което по принцип не е било предопределено за нас.Не напразно, често срещани термини като обратен удар, плащане на цена вървят ръка за ръка с магията.Така че етиката и да искаме и да не искаме вселената ни я налага.Ако се въздържим от нещо, за което бихме готови на всичко няма да понесем последствия.Ако нарушим етиката просто ще платим цената.Всеки си преценя какво и колко е готов да плаща.Аз лично съм го изпитал на гърба си.
Ако говорим чисто практически, следва много внимателно да се прецени как точно и на кой ще навредим.Дали в крайна сметка правейки добро на себе си и наранявайки някой друг, правим нещо и за трети човек.Баланса и границата са много тънки и всичко е въпрос на възприятия.Все пак конкретно на здравето и живота не бих навредил на никой, поне директно.Понякога индиректно може да има определено въздействие в някои случаи, но всеки си носи последствията.