Автор Тема: Етика на мага  (Прочетена 10039 пъти)

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Етика на мага
« -: 23 Септември 2015 14:56:33, Сряда »
Какви нравствени и морални качества според вас трябва да притежава един маг?

 Темата я повдигам, защото в днешните зловещи времена за много хора нравствеността и морала започват да се превръщат в едни кухи думички без значение, а от това, та до моментът да се навреди на някого, границата е лесно да се премине... Или пък, ако става въпрос за страничен наблюдател на нелепа ситуация- наблюдателят да вижда, че някой е подложен на навреда и у него да цари безразличие или пък друг вариант- да се получи за наблюдаващия да не реагира адекватно, защото навреждащия можело да наврежда, но всъщност я бил много хубав човек, я бил словоохотлив, я нещо друго... Т.е. на моралната и нравствената оценка на ситуацията нещо да не и достига....

 Ще ми се да обсъдим някакъв минимум от морални и нравствени принципи, които да се изведат като ръководни.... Това- защото колкото повече хора се стремят да бъдат по-добри и да предадат това нататък, значи толкова повече...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Етика на мага
« Отговор #1 -: 23 Септември 2015 19:52:15, Сряда »
В магията, както и в медицината основният закон би трябвало да е "НЕ ВРЕДИ!".
 Да ама би трябвало... Де факто съвсем не е така...
 Моралът в магията мога да го коментирам само от своя гледна точка и според своят морал и възпитание. И това което е морално или неморално за мен не е задължително да е същото за останалите. Но... От моя гледна точка:
 Аз съм силна в ясновидството. Гледам на карти на всичките си познати, че и непознати ми водят по някога. На никого не съм вземала пари затова защото смятам, че е неморално. Още повече, че ясновидството показва какво би могло да се случи, а не какво ще се случи. И на всеки който гадая обяснявам, че ако не му харесва това което би могло да се случи, знаейки какво го чака е в силите му да го промени.Човек сам кове своята съдба!
 Но това, че аз мисля, че не е редно да вземам пари за гадаене не значи, че другите също го смятат за нередно.
 Обикновено гледам да не вредя, но ако някой ме атакува няма да стоя безучастно. Не съм Христос, че да обърна другата буза...
 От друга страна ако видя да вредят на някой първо ще разровя да разбера кой крив и кой прав и според моя си морал, ще застана на страната на правият. Ако видя обаче да нападат мой приятел, ще застана твърдо на негова страна независимо дали е крив или е прав. Това е лоялност! После може да си извадим очите с въпросният приятел ако не е прав, но... За мен лоялността в приятелството е равносилна на честността. В същото време ако мой приятел престъпи границите на морала такъв какъвто аз го разбирам и ако не успея да го вкарам в правият път, то този човек спира да ми бъде приятел. Просто... Такава съм!
 В магията, ако хората от които се уча не са ми за пример като морал и ценности, то не виждам защо да уча от тях?! Моите учители в магията трябва да са с висок морал!
 И още нещо... Из много форуми за магия се пише как да преборим егото си, за да постигнем по-високи резултати. В същото време точно пишещите за борба с егото и имащи се за надвили своето его са същите хора които най-много вредят...
 Аз не съм виждала човек без его. Да си без его, значи да нямаш гордост, да бъдеш смирен, да бъдеш идеален... Ами отворете библията ако щете, той и Бог не е идеален и има завидно его... Защото нали: "И да нямаш други богове, защото аз съм Бог ревнив."...
 Та мисълта ми че, че чуя ли някой да ми разправя как си борел егото то той за мен е лицемер, а в лицемерието няма нищо морално.
 И спирам до тук за сега. Като пишат и другите предполагам ще се получи хубава дискусия.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Етика на мага
« Отговор #2 -: 24 Септември 2015 06:51:38, Четвъртък »
Моята гл.т. е предопределена от причината да пусна тази тема, а причината е, че поднових разсъжденията си върху един филм... Филмът е стар, но е многопластов, от тези, дето колкото и да ги мислиш и гледаш, винаги изскача по нещо ново.... За качествени книга, филм, произведение броя онези, които успяват да ме впечатлят до степен, че да имам мотив и за в бъдеще да ги мисля и да имам интелектуалната потребност да се срещна с творбата отново....

 Името на филма е ``Предай нататък``... Сюжетът е- в едно училище един учител на едни деца дава за домашно да дадат предложение как да променят света.... На учителя му било практика да дава такова домашно и за изминалите години от както е учител, явно гледал на заданието като на урок по мислене, отколкото на нещо, което ще се получи на практика, защото все пак- деца....

 Едно от децата обаче е изградено като личност по начин, който му позволява да реши поставената от учителя задача и реално да започне да променя света, независимо, че е дете.... Първо измисля системата.... Детето я нарича ``Предай нататък``... Идеята му е да направи добро на трима човека.... Но такова добро, което е значимо и отнема усилия.... А накрая да поиска не за себе си, а онези, на които е направено добро, да направят на свой ред на други трима човека аналогично добрини.... И всеки да е длъжен Да предаде нататък....

 Започва детето да тества теорията си и още в началото удря на камък.... Почти е готово да се обезвери, че идеята му може да проработи, но ето - попада на подходящите хора и системата Предай нататък започва д работи.... В началото- куцо и тромаво, но с времето все повече и повече хора я прилагат и системата започва да се разпростира в други градове, стига до един журналист, който я показва по телевизията.

 Поствам, че таблет изнемогва на дължината на поста и ще продължа....
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Етика на мага
« Отговор #3 -: 24 Септември 2015 07:06:34, Четвъртък »
В процеса на труда на детето по това да промени света към по-добро, детето също се променя.... Светът около детето се променя...

 Има две  сцени, които ми грабнаха вниманието... Фактически с тях се подписва смъртната присъда на това дете....

 В първата сцена момченцето е свидетел как група гаменчета тормозят друго дете.... Но още не е настъпила морална трансформация у него и не прави нищо, за да защити тормозеното дете, ако и да възприема ситуацията като нередна.... Т.е. на моралната и нравствената му оценка на ситуацията нещо не достига и затова момчето не прави нищо, за да се опита да спре тормоза...

 В последнта сцена моралната трансформация у момчето е настъпила.... То вече има нужното нравствено и морално развитие и не е вече ням свидетел на простотията.... Затова се заема да защитава тормозеното дете.... Едно от гаменчетата вади огнестрелно оръжие и стреля.... Изстрелът е смъртоносен.... И момчето е убито, докато се е опитвало да помогне и защото се е опитвало да помогне....

 Това е, върху което конкретно сега разсъждавах, а изводите ми- в следващ пост....
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Етика на мага
« Отговор #4 -: 24 Септември 2015 07:36:37, Четвъртък »
Изводите ми са, че е възможно някои хора да се подтиканат да бъдат по-добри... Особено, ако бъдат вдъхновени да се развиват в тази насока.... И това е хубаво... Защото както писах като пуснах темата, колкото повече хора се стремят да предадат това нататък, значи толкова повече.... Именно от такива хора зависи светат да стане по-добър....

 Та така- някои хора могат да бъдат подтикнати да бъдат добри, но не всички.... Във филма на гаменчетата им харесва гаменския свят и не искат промяна.... Не просто не искат промяна- готови са да убиват, за да няма промяна... Извън филма.... Има боклуци сред хората, които никога няма да се променят... И те са готови с всякакви средства да спрат една такава промяна, включително ако могат- ще убиват, за да не се състои промяна към по-добро....

 Причината за поведението на боклуците е, че извличат полза от разрухата и злобата, която сеят- власт, пари, алчност, задоволяване на низки страсти и на жестокостта и садизма си и прочие.... Такива хора минат ли дадена граница и от един момент нататък вече не могат да бъдат променени...

 Каква е връзката с магията... Магията като система от най-дълбока древност е издигала морала и нравствеността в култ и е залеймявала отсъствието им.... Обаче в колко книги за магия днес виждаме подобно нещо? Колко хора наистина се опитват да направят добро и да го предадат нататък?

 Дето споменава Цеци- ами най-много там да се борим с това колко сме важни и какво ни е егото... И как по-точно такава глупост води до добро за другите, развива нравственост и морал? Ами никак. Единствената полза е в лично начешането его, че се е постигнало голямата работа по себе си и следователно вече можем да плюем по другите около нас какво им е егото, а пък колко те се изживяват като важни.... Еле пък къде у високото сме ние, а къде у ниското са те....

 От моята камбанария има също нещо гнусно в една такава практика да се мери его и значимост.... Тя подтиква много хора да се държат лошо един с друг на база кой е по-по-най, сякаш това е най-големият кусур на света и най-големият му проблем...

 А според мен има други, къде по-важни и къде по-значими неща от това да си мерим еготата и важностите... И от тези други неща произтича реална полза, реално добро, реално себеразвитие, реална промяна на света към по-хубаво... А какво по-хубаво от добавяне на хубавини около себе си.... По-хубаво се живее в по-хубав свят... Но по-хубавият свят сам по себе си не става.. Нужно е да се направи нещо и то не нещо безсмислено....

 Наистина се надявам по темата да се направи опит да се съставят набор от морални и нравствени принципи, които да се изведат като ръководни.... Принципи, последвани от действия, които водят до полза за един или за мнозина.... Това е пътят към реалното самоусъвършенстване.... Всичко останало е празно Бла-Бла....
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Етика на мага
« Отговор #5 -: 24 Септември 2015 10:13:09, Четвъртък »
В Англия има израз "Благородството задължава!" или "Кръвта (синята) задължава!". Според мен и магията задължава. Задължава ни да не ползваме силите си да вредим, задължава ни да бъдем полезни на себе си и на другите.
 И хубаво повдигаме тема за развиването на нравствени принципи у практикуващите магия, но... Човек се развива като ценностна система до 20-25г. От там нататък надгражда или разгражда, но основата е вече налична. Та ако някой до тази възраст не си е изградил морал и ценности, а е свикнал само да получава, да гледа сеир и да вреди, то няма шанс да се промени. Има и случаи на промяна, но то във тях в живота на променилият се е настъпила такава рязка промяна, че го е обърнала (живота му) на опаци. Да не говорим, че винаги е по-лесно да се промениш към лошо, отколкото към добро.
 Виждала съм и хора със съмнителен морал да правят добро, но... Или е било Коледа, а те са прочели, че по Коледа трябва да направят добро и така се изживяват като велики и благородни. Или пък са решили, че е модерно да направят добро или имат изгода някаква.
 Другото... Ненамесата... Да видиш как вредят на някого и да не се намесиш е не само неморално - престъпно е. Това от моята си камбанария. И не е казано, че трябва ако видиш двама да се бият с ножове да застанеш между тях като жертвено агне. Достатъчно е да се обадиш в полицията примерно.
 Преди да започне криворазбраната ни демокрация хората бяха една идея по-морални. Сега повечето се страхуват да покажат морал и грижа за другите.
 Спомням си детството си когато всеки комшия се чувстваше длъжен да се намеси в детска кавга и да ни вразуми. Сега ако повишиш тон на чуждо дете има опасност родителите му да те осъдят, че си го нагрубил. Съответно това дете израства с мисълта, че е недосегаемо и чакай морал от такъв човек.
 Според мен един човек без изградени морални принципи не трябва да се занимава с магия. На времето затова е имало изисквания и изпитания към желаещите да бъдат обучавани в тайните на магията.
 Сега обаче книги за магия под път и над път. Повечето са пълна боза, да не говорим, че в тях се предлагат и опасни за психиката техники и никъде в книгата не пише, че това е опасно или пък техники за безопасност. Което пък прави и списващите книгите магове със съмнителен морал...
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Етика на мага
« Отговор #6 -: 24 Септември 2015 12:02:12, Четвъртък »
Професионалното ми изкривяване се обажда, че всеки е способен на самоактуализация, стига да са налични определени условия, личността да е здрава и да не са прекрачени определени граници.... Има школи в психологията, които се ползват от тази особеност на психиката....

 Но то е друга тема... Да приемем, че някой се интересува от въпросите на етиката в магията и му се чете чужда гледна точка дали за сверка на часовника, дали за друго.... И да се развият някакви принципи....

 Цеци повдигна въпроса за ясновидството и за гледането на карти.... Би могло да се стартира с някакви принципи в тази сфера...

 Ако е някой съвсем начинаещ, то трябва да знае като за начало какво прави, преди да може да си прецени какво да не прави...

 В практикума за ясновидство описах как ясновидец може да използва предмет, за да си насочи ясновидския транс.... Предметът може да е всякакъв, но най-разпространено е тарото... Тарото не указва бъдещето. Това може да го направи само ясновидецът... Ако хваналият тарото няма ясновидски заложби, ще си играе с него на налучкванка... Към тарото обикновено дават книжка с тълкувания на картите.... Ние тук в практикума за таро също правим едни тълкувания на картите.... Но при нас това е само началото... На следващ етап тази техника, вече описана, си идва на мястото и се ползва... Т.е.тези тълкувания на картите са много полезно нещо, когато се ползват в комплект с техниката за активиране и насочване на ясновидския транс....  Само че тази техника няма да се прочете в книжката с тълкуванията.... А тълкуванията без тази техника и без ясновидски заложби- са налучкване и загуба на време.... Т.е. тълкуванията на тарото за идеята да си тълкуваме нещо си, ако това няма да води в последствие към ясновидство, е безполезна занимавка...

 Та първото правило, от морална гл.т., според мен е , ако се гледа на карти- коректното е да е от ясновидец, а не от тълкувател... Защото на ясновидеца и чисто бели карти да са му в ръцете, ще ги нареди и започне да говори, а тълкувателят...

 Другото, което подкрепям и Цеци е, за гледане пари и дарове и прочие не се вземат. Още повече, че да- всеки винаги може да вземе решенията, които да променят собственото му бъдеще....

 Следващото поне аз го спазвам- ако видя смърт, не я коментирам... Не я споменавам... Все едно не е видяна...

 На въпроси, които са задавани с цел навреда на трети лица, отговарям с ``Картите не ми дават такава информация`` и повече нищо не обяснявам....

 Та.... Това е от мен по темата за тарото....

 Има и още общи принципи и по други области на магията... Които предлагам да се изведат.... Или пък да се допълнят принципите за тарото....
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Етика на мага
« Отговор #7 -: 24 Септември 2015 12:32:14, Четвъртък »
Quote theshadow ()
ако видя смърт, не я коментирам... Не я споменавам... Все едно не е видяна...
Много е лесно да се направи за чужд човек. Но като видиш смъртта на близък???
 Преди няколко години видях смъртта на бащата на приятелката ми. И я видях не като "Би могло", а като "Ще". И премълчах. Но още се чудя правилно ли постъпих?! Защото те тогава плануваха преди да се върнат в България да спрат другаде и... И приятелката ми не свари баща си жив. Та все си мисля, че ако тогава и бях казала, тя щеше да си дойде директно и неше да се сбогува с него приживе. Аз премълчах с идеята да не я плаша и че може и да греша и това ще ми тежи цял живот.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Етика на мага
« Отговор #8 -: 24 Септември 2015 13:08:52, Четвъртък »
Цеци_Вихронрав, както сама написа- няма как да знаеш със 100% сигурност кой времеви ръкав ще хване.... Бъдещето е от много времеви ръкави, образно казано, та затова и кой точно времеви ръкав ще се хване, това подлежи на промяна за всеки без изключение....

 Първи вариант... Виждаш смърт в един от ръкавите- а смъртта не се случва. Казала си за видяната смърт на хората.... Ако хората не са те взели насериозно, подминали, забравили с излизането от стаята- добре... Но ако са взели думите ти навътре и присърце.... Вкарваш ги в много тежки изживявания за месеци наред.... И този времеви коридор със смъртта не се реализира, но навредата върху психиката на хората от примера е за месеци наред....

 Втори вариант.... Виждаш смърт в един от ръкавите, казваш, реализира се събитийността точно от този ръкав... Ако не те вземат сериозно и забравят с излизането от прага,не добре, но защо, след малко ще обясня.... Ако те вземат сериозно- всяка секунда до смъртта ще ги травмира, всички, на които си казала.... Няма по-страшно от знанието, че някой ще умре и безсилието да се спре това, а особено зле става, след като смъртта настъпи... И знаеш ли как ще отеква после в психиката им и след смъртта всяка секунда от спомените, че тази смърт е била предизвестена.... Сбогуване близките ще направят като почетат отишлия си с хубави спомени за този човек....А не като съсипят себе си и последните остатъци от живота на отиващия си с побъркване от престоящата смърт.... А ако ти си казала за смъртта и хората не са те взели предвид и смъртта настъпи- това ще е такъв удар, че влак ако мине през тях и ще им се струва , че влакът ги е ударил леко....

 Така че според мен правилно не си казала за смъртта, която си видяла.... Това е най-щадящото решение от всички варианти....
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Етика на мага
« Отговор #9 -: 24 Септември 2015 14:06:29, Четвъртък »
Сянка, предполагам си прав, но не съм убедена. Аз пак можех да не казвам за смъртта, само да и кажа да не спират на разходки в чужбина. Това е като... Баба ми на времето така видяла смъртта на лдля ми и не повярвала. Решила, че биба не познава и го тушнала на земята. Няколко часа след това донесли трупа на леля ми - удавена.
 Аз самата през май като си гледах видях евентуалната си смърт. И ако не се бях взела на сериозно нямаше на време да огида на лекар и да се избавя от рака.
 Мисълта ми е, че дори и ви дането на нещо лошо трябва да се казва, за да се предотврати ако може.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Етика на мага
« Отговор #10 -: 24 Септември 2015 14:13:39, Четвъртък »
Цеци_Вихронрав, ако може да се предотврати смъртта, тогава пак не се казва за смъртта, а какво е добре да се направи- това, ако има шанс да се избегне....

 А аз само за смърт не казвам, а ако е за лошо и особено и ако може да се избегне и казвам...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Етика на мага
« Отговор #11 -: 24 Септември 2015 15:50:11, Четвъртък »
Quote theshadow ()
А аз само за смърт не казвам, а ако е за лошо и особено и ако може да се избегне и казвам...
С това съм съгласна. Така е коректно към хората на които гадаем.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Етика на мага
« Отговор #12 -: 28 Септември 2015 11:22:51, Понеделник »
Сещам се за още нещо... Доста често срещано е у нас, за съжаление... Лъжата за притежаваните знания и умения... Не е коректно...

 Понякога такива лъжи са безобидни, но не винаги... Ще ми се да се изброят някои опасни лъжи с цел превенция- предупреденият човек е по-трудно да бъде излъган....

 Тук преди време един такъв лъжец предлагаше в качеството му на свръх-действащ един ритуал, който ако се беше намерил някой лековерен да го изпълни, то лековерният щеше да свърши в болница с тежки изгаряния по ръцете... Лъжецът беше своевременно баннат, защото наистина има хора, които не мислят, преди да направят някоя велика глупост, дето да им коства здравето... Особено, ако е ритуалът да попадне в ръцете на някой младеж- начинаещ в заниманията с магия, който не знае какво прави и има големи очаквания, че само да направи един ритуал и веднага ще получи грандиозни успехи....

 Така че желанието на някои хора да блеснат, може да вкара други хора в болница...

 Или да осакати трайно психиката им... Случвало ми се е да чета из нета безумни практики, които фантазьори, желаещи да блеснат ,излагат като абсолютно действащи.... И не винаги опастността за психиката е видима и особено за един начинаещ... Викане на ангели, демони, разходки в астрала, срещи с чудесии от некрономикон- това всичкото осакатява психиката... Не го препоръчвам... Защо е заблуда и е вредно, е подробно обяснено из форума...

 Няма да коментирам шарлатаните, дето са готови да излъжат, само и само да се доберат до пари.... Работа на полицията е да ги арестува.... Друг е въпросът колко полицията си върши работата... Само ще коментирам да се стои настрана от лица, предлагащи разваляне на черни магии срещу пари- такива лица без изключение ,са мошеници, често действащи организирано с други лица, които проникват в дома на жертвата си, подхвърлят и предмети, плашат до смърт и точат пари от това, без да ги е страх, че жертвата ще се оплаче в полицията... Някои такива организирани театри, придружени с незаконно влизане в чужд имот, струват на жертвите десетки хиляди левове, които жертвата сама доброволно плаща на тормозещия я престъпник, често затъвайки в кредити към банки и кошмари....

 Магия не се прави с подхвърлени предмети... Всеки, който намери подхвърлен предмет у дома си, незабавно да повиши сигурността... Защото зложелателят не му прави магия, а му прави опит за измама... И ако измамата не успее, не се знае дали няма да последва и опит за кражба.... Това, особено да се внимава, ако във вашия район има някой много прославен маг, дето разваля магии срещу пари и му е ясно , че първо при него/нея ще хукнете....

 Ако някой се сеща за още лъжи и измами, които може да донесат до навреда- да ги пише по темата...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Етика на мага
« Отговор #13 -: 28 Септември 2015 12:28:05, Понеделник »
Според мен в магията има два вида измамници. Тези които съзнателно разиграват театър с цел финансово облагодетелстване. И тези които толкова са си повярвали, че са могъщи магьосници, че не осъзнават, че лъжат и околните. И вторите са по-опасните... Затова според мен ако маг реши да сподели знанията си с начинаещ, по-етично е първо да го научи какво НЕ Е магия. После вече да го учи на това какво е магията.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Етика на мага
« Отговор #14 -: 2 Октомври 2015 00:37:34, Петък »
Магът е преди всичко човек, израснал в някакво общество, малко или много обременен от някаква религия или информация за нея. Няма как да се интерпретират еднозначно  понятия като етика и морал.