Автор Тема: Български легенди  (Прочетена 12762 пъти)

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Български легенди
« Отговор #15 -: 1 Октомври 2015 18:18:51, Четвъртък »
Delta, тцъ.... Аз съм на мързелуване... И като не се намери таласъмка за бара, значи поне да се намери самодива или русалка.... И да пее хубаво.... Поне казват, че пеенето им се удавало, та....  smile Вие намерете кандидатки, пък аз ще мързелувам през това време....

 И изобщо  повечко информация и по тази тема, а не само за бара, ще и дойде добре на темата....
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Български легенди
« Отговор #16 -: 2 Октомври 2015 00:35:39, Петък »
Защо в читанките е пълно с всякакви приказки, но българските такива и то точно за самодиви и русалки липсват? А те трябва да преобладават. Българските деца познават до болка народното творчество на германските и френските народи, преразказано от Шарл Перо и Братя Грим, а не познават нашия фолклор...

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Български легенди
« Отговор #17 -: 2 Октомври 2015 00:41:23, Петък »
Има и български приказки за самодиви и т.н. Другата седмица ще си ровна книгите и ще намеря. smile
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Български легенди
« Отговор #18 -: 2 Октомври 2015 01:19:15, Петък »
Има грънци. На фона на всякакви чуждоземски глупости от сорта на "Приказки по телефона" и...забравих ги вече, истинските български приказки са непознати за днешните деца.
 Тези, като "Червената шапчица", "Пепеляшка", "Трите прасенца" и прочее не са български. Германско-френски са.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Български легенди
« Отговор #19 -: 2 Октомври 2015 01:23:14, Петък »
Делта, има си чисто български приказки и аз имам книжки от детството ми с такива. Само ми трябва време да ги намеря, защото в момента близо 2500  книги са ми в чували и кашони на тавана и в мазата.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Български легенди
« Отговор #20 -: 4 Октомври 2015 18:28:23, Неделя »
Има. Но повечето са чужди. Което не е правилно.

 Сещам се за няколко поверия за бременни и родилки. Бабите ми казваха така:
  - не си режи косата, да не му отрежеш пишлето - проверено, не е вярно wink
  - не прескачай маркуч, че да не му увиеш пъпната връв - това се случи с баткото, но едва ли е щото съм прескачала нещо си
  - ако ти е остър корема - момче ще е - тц
  - вбесявах се, когато някой ми тикаше нещо да кусам, че да не ми станело нещо или на бебето...
  - ако имаш киселини, ще има дълга коса бебето - факт с щерката, но до колко е издържано не мога да споря
  - ако жена в цикъл влезе при дете под 40 дни, то ще се опъпчи. Случи се с щерката, но обривът си имаше съвсем други, медицински причини smile
  - ако ядеш кисело, момче ще имаш
  - като дойдат гости да видят за пръв път новороденото, задължително му слагат желязна пара, стойността няма значение; това - да е здраво като желязо.  Хич, въобще даже и изобщо не е вярно. Що железа събрахме и все във спешното висяхме smile
  - пий боза, да имаш кърма - йок, само килограми излишни
  - при къпане на новороденото, го обтривай със сол, че да не му мирише потта - абсолютно невярно, даже и опасно

Неактивен listentothewild

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1102
  • Total likes: 28
  • Karma: +50/-0
    • Профил
Български легенди
« Отговор #21 -: 30 Декември 2015 20:18:52, Сряда »
Аз за самодивите знам, че са красиви девойки, с дълги руси коси, бели премени. Чисти са, нежни, с венци от цветя по главите. Погледът им омайва мъжете, дори може да ги убие. Привличат с прекрасните си песни и танци. Но не трябва да се гледат в очите. 
Самодивите не се подчиняват на мъжете, но ако им се отнеме силата стават обикновени жени. Раждат деца и градят дом, но винаги се опитват да се отскубнат. И ако успеят - се връщат за отмъщение. 
(приличат ми малко на сирените, с изключението за водата и морския фар).  :) 

Има една много интересна легенда за моето село и чешмата там. Спомням си я частично, но ще разпитам да ви я разкажа, защото спомням си преди години слушах с голям интерес.

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Български легенди
« Отговор #22 -: 2 Септември 2021 00:04:27, Четвъртък »
Най-накрая й намерих място на тази история.


Местна история. Сякаш по-скоро история, отколкото легенда. Не много стара. Някъде около моето село.


Мъж на полето. Вижда друг мъж да копае ров и да заравя сандък. Сигурно е злато. Обаче, след като заравя сандъка, той взима една конска юзда и почва известно време да я върти над заровения сандък, и да приказва някакви работи...и след това си тръгва. Мъжът, който вижда всичко това, решава, че ще открадне златото, но не веднага, а на следващата вечер.
На следващата вечер, на смрачаване по-скоро, нашият тарикат отива с лопатата и почва да копае. Стига до сандъка и го хваща, за да го изкара......в този момент почва да чува конски тропот, идващ отдалече...пооглежда се - наистина - коне, дузина, може би десетки, яростно отправили се в негова посока. Мъжът замръзва на място, ала конете се приближават. Ще го сгазят, на метри са от него. Осъзнал се, мъжът оставя сандъка, за да побегне. В момента в който оставя сандъка, конете се изпаряват във въздуха, все едно никога не са били там.
Надали се е върнал пак при сандъка.


Напомня ми на един вид магия, ама...може да е само легенда, а може и човекът да е имал проблеми...
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Български легенди
« Отговор #23 -: 2 Септември 2021 18:49:49, Четвъртък »
Предполагам е била направена магия на илюзията. Сянка е компетентния по тези магии
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен feniks75

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 379
  • Total likes: 148
  • Karma: +17/-4
    • Профил
Re: Български легенди
« Отговор #24 -: 2 Септември 2021 21:06:38, Четвъртък »
Споделяй те де.Знанието не трябва да е скрито. [shok] Много интересно. [shok]
Незнам дали умът ми създава определени мисловни конструкции за определен вид руна или руната шаблонира конкретна ситуация  в умът ми

Неактивен Martich

Re: Български легенди
« Отговор #25 -: 20 Юни 2023 10:54:25, Вторник »
Здравейте на всички,[/size]нов съм в групата и ми е много драго да ви чета. Знаете ли някаква история и за дядо Торбалан. Като малък баба ме плашеше, че ако си легна не навреме от тъмното ще ме открадне дядо Торбалан. Вие какво сте чували за него?
Ако мразиш някого, значи вече си победен от него.
                                                                     - Конфуций

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Български легенди
« Отговор #26 -: 4 Юли 2023 22:05:53, Вторник »
Дядо Торбалан предполагам идва от Чешкия фолклор, защото докато бях там наред с Дядо Коледа честваха и него. Той събирал в голяма торба непослушните деца и... Не си дадох зор да разуча повече докато бях там, но явно от там идва.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен