Отворена дискусия > БЪЛГАРСКА ТРАДИЦИОННА МАГИЯ

Български легенди

(1/6) > >>

Цеци_Вихронрав:
Темата готова. Условието:
 Разказваме само истории чути от баби и дядовци. Или иначе казано предавани от уста на уста. И без материали копирани от нета...

Цеци_Вихронрав:
1. Таласъми

 Таласъмите според прабаба ми се получават по следният начин. Когато човек умре и преди да бъде погребан, ако го прескочи котка става таласъм. Таласъмите вечер излизат от гробовете си и плашат хората. Ходят по селото и крадат по-дребен добитък - кокошки, патки, зайци и агънца, зада се хранят. Крадат и малки деца, май пак с идеята да ги хапнат.
 Та затова когато умре човек, котката се изнася от къщата. А децата вечер не излизат под страх от таласъми...

theshadow:
Аз това за прескачането от котка го знам по друг начин... Вещиците и вещерите могат да се превръщат в животни.... И ако мъртъв го прескочи котка, но не каква да е произволна, а дето всъщност е черна и е преобразен човек, тогава мъртвецът вампирясва, а не става на таласъм... 

 За таласъмите друго знам.... Те са пак мъртви, но те са души.... На вградени в строежи.. Тялото залинявало и  умира и така се вярвало, че заздравяват градеж - жестоко суеверие впрочем е било, до колкото и наистина са били убивани хора.... Като ги зазидвали живи.... А душите се сърдели, затова ставали на таласъми и не било на хубаво да се застоява покрай тях и трябвало задължително да бъдат отведени надалеч- както писах, чрез храна и прежда с възли ги подмамвали в хижи...

Цеци_Вихронрав:
Виж това за отвеждането в хижи не го знаех... И храната ясна, преждата с възлите защо е?

theshadow:
Цеци_Вихронрав, както писах в бара, защото таласъмките били домошарки и се впрягали на преждата с възлите, да плетат... И спирали да обръщат внимание на друго....

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия