Автор Тема: Правилно хранене  (Прочетена 6166 пъти)

Неактивен Jan

Правилно хранене
« -: 10 Август 2015 11:06:10, Понеделник »

  
 Всеки човек сам определя своите правила за хранене. В
 семейството се определят общи правила. Има хигиенни норми като правила за количество,
 качество, състав и т.н. Когато човек се чувства в тонус, работоспособен, енергизиран
 – това означава, че е намерил своите правила.  Ако, обаче, след нахранване му се иска да си
 полегне, или се чуди защо се появява някакво си леко главоболие, отпадналост,
 трябва да се замисли в правилността на храната, която поема като количество,
 състав, качество и т.н.
  Най-много
 привърженици, като вид правилно хранене има разделното хранене. При него няма
 ограничения, има спазване на последователност и комбиниране на отделните видове
 храни. С този вид хранене може да се решат редица здравословни проблеми.
 За мен най голямо значение има колко енергия получавам от
 храната. Ако погледнем от тази гледна точка, разделяме храните на няколко нива.

             Енергиен
 източник е слънцето.
  1 ниво са тези, които
 могат да приемат слънчевата енергия – растителен свят.
 2, ниво – тези, които се хранят с представители на 1 ниво./
 Растителноядни/
 3 ниво – тези, които се хранят с представители на 2 ниво - /
 Хищници/
 3,А – които могат да приемат храна от растителния свят и
 растителноядни животни.
 4 Синтетична храна - 
 с вкус по ваше желание,  състав /
 не се коментира
  Колкото по-близко до
 източника на енергия е храната, толкова повече енергия може да се получи от нея.
Случайности няма! Случайноста е само закономерна последица от неконтролируемите ни мисли.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Правилно хранене
« Отговор #1 -: 11 Август 2015 12:22:52, Вторник »
Ян, дай повече инфо за разделното хранене, че ме заинтригува. smile
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Jan

Правилно хранене
« Отговор #2 -: 11 Август 2015 18:49:36, Вторник »
По този въпрос има много материали в интернет, както и книги. Описани са много правила за разделно хранене, но основното според мен е да не се смесват храни от различен вид / белтъчини, мазнини, въглехидрати, плодове, зеленчуци/.
     Всеки вид се " обработва" с различен арсенал от ензими, различна алкално киселинна реакция на средата, необходимите ензими постъпват от различни места и клетки. Когато се смесят два вида храна / което може да е много вкусно/ се задават противоречиви програми за работата на стомаха и цялата система, В резултат храната не се смила добре, остават необработени вещества, които имат потискащ/ или увреждаш/ ефект. Получават се и много свободни радикали, които в друг аспект увреждат.
     Основното правило е да се консумират само един вид или поне съвместими видове храни. Има таблици в които е посочено кои храни могат да се комбинират. Относно лечебните последствия - много бързо се повлияват заболявания на храносмилателна система, сърдечно съдова система, обменни и др.
Случайности няма! Случайноста е само закономерна последица от неконтролируемите ни мисли.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Правилно хранене
« Отговор #3 -: 11 Август 2015 19:02:52, Вторник »
Благодаря ти, Ян. Ще взема да си потърся някоя таблица и минавам на разделно хранене. smile
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Правилно хранене
« Отговор #4 -: 11 Август 2015 21:00:08, Вторник »
Потърси 90-дневна диета. Понася се добре и не ограничава приема на разнообразна храна. То дори не е диета, а начин на хранене.

Неактивен BLOT17

Правилно хранене
« Отговор #5 -: 21 Август 2015 23:01:31, Петък »
Тъй като съм на диета и се интересувам от хранене от 10 години и съм пробвал много много диети и най-вече интересувал съм се на какъв принцип работят ще изкажа личното ми мнение :
 Разделното хранене е прехвалено . Хората отслабват при него защото не се усещат че приемат по-малко калории . Ако нямаш някаква специална болест и да ядеш разелно и да не ядеш разделно все тая . Здравословно е когато се яде малко и на често , не се пие много вода и течности по време на ядене и 20 мин преди това и 3 часа след това . Демек пийваш си стабилно количество вода 20,30 мин преди хранене на празен стомах . Най-ефикасната диета за отслабване която виждам и по себе си и по хората около мен е Високомазниннанисковъглехидратна диета . Като мазнините да са повече ненаситени като не трябва да се изключват напълно наситените . Има много противници срещу месото но аз мисля че месо си трябва . Вегетарианци и вегани почти винаги им липсват витамини от група Б . Един от големите им доводи е че месото минало термична обработка не се обработвало до край и загнивало в червата . Това е така и се отнася за всяка храна . Но ако хапнеш малко няма да загние . Иначе сушеното месо е нещо прекрасно . От окултна гледна точка (защото все пак форума е окултен) диетата зависи и от животното на силата . Ако е хищник си хапваш месце , ако е тревопасно го намаляваш и така ...
Тук сме едва няколко лета ...

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Правилно хранене
« Отговор #6 -: 22 Август 2015 03:08:44, Събота »
Да взема и аз да споделя наблюдението си относно диети и хранене.
 Диета съм спазвала само миналата година след тежка операция и не бях особено щастлива да се лишавам от една или друга храна. Но съм забелязала, че тялото ни знае най-добре каква храна му трябва в даден момент. До преди 5 години ядях само и единствено това което ми се яде. Т.е. може на семейството да съм направила пържоли, а на мен да ми се яде сирена попара, ами ядях си попарата и проблеми с теглото нямах. После, за да не ме гледат странно започнах да ям каквото съм наготвила и за тях и... И започнах да качам килограми, че и да ми тежат. Усетих се в един момент и се върнах пак на моя си режим - да си слушам тяло и проблема отмина. След миналогодишната операция отново качих килограми поради здравословни проблеми и реших да слабея с хранителен режим и т.н. Ефекта беше, че качих още килограми. От две седмици пак ям само каквото ми се яде и само когато ми се яде и започнах да отслабвам видимо понеже то не е само тегло, но и подуване и...
 Та поне при мен тялото ми си казва точно от какво има нужда и ако го слушам съм добре не само като визия, но и здравословно. Даже наскоро ме беше прихванало да наблягам на черния дроб и понеже точно тогава ми правеха изследвания се оказа, че хемоглобина ми е паднал, а той се вдига най-бързо консумирайки черен дроб.
 Колкото до водата... Всички са на мнение, че трябва да се пие много вода. Добре, но как да се наливаш с вода като не си жаден? И с водата съм на периоди. Точно сега (вече няколко дена) изпивам не по 2 литра, а доста повече вода, имам периоди пък в които не изпивам повече от литър на ден...
 И понеже сме окултен форум си мисля, че както се учим да владеем енергията така трябва да се научим първо да си слушаме тялото, то най-добре знае, че си и казва какво му трябва, за да ни дава нужната енергия.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Правилно хранене
« Отговор #7 -: 22 Август 2015 12:51:30, Събота »
BLOT17, моля те да си намалиш картинката на аватара.

 А сега по темата...

 Аз принципно, освен по крайни причини, не се интересувам много какво ям, още повече, че като гледам хора, дето се опитват да гледат какво ядат как после се оплакват я от стомах, я една дама директно си припадна, след като се върза на кампанията за вредите от употреба на сол и спря изцяло солта... Та...

 Един ден, късайки опаковката на някаква храна, въпросната опаковка се скъса на текст и аз от що ли не ми е много ясно, обаче го прочетох... Сигурно защото не очаквах, че ще ям... Таковата... ГУМА... Няма грешка... Няма и лъжа- иде реч за Е415, което е със звучното име Гума ксантан... Ако някой се чуди каква беше идеята за яденето- спагети...

 Стана ми любопитно- каква е пък тази ГУМА и от какъв зор трябва да я ям... Гугъл беше така добър да ми сервира един аптекарски сайт, през който любезно ми се обясни, че тази ГУМА е обявена за безопасна, използва се масово в хранително-вкусовата промишленост (в мляко, месо, риба, тесто, БЕБЕШКА храна, вегетарианска храна и прочие, и прочие) и в по-големи дози предизвиква подуване на стомаха и метеоризъм... И... Тази ГУМА е обявена за БЕЗОПАСНА... Горките бебета...

 Аптекарският сайт- КЛИК.

 По някаква съмнителна причина, до колкото ми е известно, метеоризмът, т.е. подуването на стомаха, което се задържа упорито във времето- от лекарите не се третира като заболяване... Сякаш най-нормалното състояние на човешкия организъм е... Таковата... Да се чувства като глътнал футболна топка и така - до колкото четох в интернет- можело и с години...

 И... До колкото четох в интернет- метеоризмът създавал проблеми и на мъже, и на жени, а най-ВЕЛИКОТО решение е... Ами не е забраната на това Е415...

 Решенията, предлагани на пострадалите хора са... Хапченца, диети...

 Хапчетата... Първо се тъпчеш с "безопасна" ГУМА, а после пиеш "безопасно" хапче, което, ако се вярва на масови отзиви в интернет- не може да реши проблема с ГУМАТА... Таковата... ГУМА и ХАПЧЕ... Прилича на ужасяваща комбинация... С печеливши във финансово измерение...

 Диетите може би помагат да се спре прекомерния прием на въпросното Е415, но не ми се виждат като решение на проблема, защото една диета, която изключва определени храни от менюто, за да не се подува човек, всъщност му лишава организма от дадени ценни хранителни вещества, които той би получил, ако въпросното Е415 не е било вътре, за да го принуди да ги изключи от менюто си...

 И на още нещо попаднах... Клип с твърдение, че като месото се натъпче с с Е415- ГУМАТА, ставало с 65% по-голямо, това, в частност- пилешкото такова... Не посмях да го гледам... На стоп кадъра едно пиле (за протокола- обезглавено такова) го наливаха и... Реших, че видях достатъчно...

 Това е моят опит в сферата на правилното хранене- след този случай със спагетите с Е415 вътре- видя ли разни откачени съставки на етикета- не купувам продукта... При равни други условия- не си слагам ограничения какво да ям като вид храна и как (дали разделно, дали не- все ми е тая)- само гледам съдържанието на храната да е по-със света...

 Единственият минус на стратегията ми е, че понякога на етикета тази информация може да е умишлено спестена на по-усетилите се купувачи... И може да няма етикет със съдържание- например- на хляба няма етикет, а в тестото може да е имало доста простотии, включително въпросното Е415...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Правилно хранене
« Отговор #8 -: 22 Август 2015 15:56:10, Събота »
Разнообразна и чиста храна му е майката. Ако изобщо има такава...чиста.

Неактивен MissGreenwitch

Правилно хранене
« Отговор #9 -: 11 Октомври 2015 16:53:02, Неделя »
С една думичка - БАЛАНС. Никога не съм имала проблеми с теглото, нито като тийнейджър, нито след това. Обаче за съжаление ми се случи случка на щитовидната жлеза, сега я няма половината, но така е по-добре. Та заради това знаете, разбутват се хормони и разни тем подобни и започва едно глупаво пълнеене от нищото. Никога не съм била привърженик на диети и такива неща. Опитвала съм 90-дневната. Има ефект, първия път, после не много. Открих обаче моя метод. Повечко движение, конкретни упражнения със собствената тежест БАЛАНС в храненето, не изключвам нищо, но не прекалявам с нищо и колкото е възможно яжте без мазнина. Салати овкусени само със сол и оцет и маааааааааалко зехтин... Не обработена топлинно мазнина е добре за мен... слагам олиото след като сготвя и те така.
Защото всяко число е граница, а за съвършенството няма граници!  

 Р. Бах