Отворена дискусия > БИЛКИ

Правила за събиране на растения и билки

(1/2) > >>

theshadow:
Докато разглеждах за пореден път тази част на форума и все така ми се появяваше усещането, че нещо липсва тук... Има си информация за всякакви растения, билки и други работи... Но... Нещо като да липсва... 

 И днес открих какво липсва... Липсват правилата, които трябва да се спазват, когато се събират растения и билки - лично... То от една страна в днешния забързан свят - растенията и билките ги "събираме" лично от аптеката и там единствените правила са да внимаваме какво купуваме, от къде и... И всъщност няма нещо кой знае колко съществено...

 Но ако ще ги събираме лично наистина- какви правила трябва да се спазват...  Напишете ги по темата...

Цеци_Вихронрав:
Вярно, че е важно кога и как е брана всяка билка. Но първо ще поровя из спомените на мама и тогава ще споделя.

theshadow:
Цеци_Вихронрав, ще се радвам да споделиш... И аз ще се опитам да си посъбера разпокъсаните спомени по въпроса и да пиша също...

posleden:
Жълтият кантарион например, се събира сутрин преди да е напекло слънцето. Тогава концентрацията на летливи вещества в растението е най-висока. Предполагам че това важи и за други лечебни растения.

Цеци_Вихронрав:
Не зная кое кога и как се събира, но си спомням, че баба ми много добре познаваше енергията на дърветата. Спомням си, че като деца като започнехме да буйстваме много ни пращаше да се люляме на люлката вързана на ореха. Когато пък бяхме изтощени ни караше да седнем под черешата. И за ореха казваше, че изпива силата, а за черешата, че връща здравето...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия