Автор Тема: Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали  (Прочетена 24057 пъти)

Неактивен myself

  • Админ - Серсем
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Total likes: 17
  • Karma: +52/-0
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #30 -: 29 Декември 2014 18:12:21, Понеделник »
Мдам. Поради пореден проблем с нета, чак сега откривам, че има тази тема...
 Съм абсолютно против да се чепкат църковно-религиозни тематики (догматики). Както съм против всякакви калъпи, в които се опитват от хилядолетия да напъхат полета на  духа и турят в окови мисълта... Вярваща съм, но не набожна. Вярвам в себе си. Щом аз самата не успявам да разреша свой проблем, от къде на къде друг//бог ще е в състояние?! На кого му пука за мои несрети, освен на мен самата? И зашо другиму трябва да му пука?...
 и т.н.
 Не вярвам в предопределението/съдбата. Моят живот и начина, по който мисля/действам/чувствамв/вярвам и пр. си е лично мой избор и отговорност. Богове, демони, ангели и прочие сътвери са продукт на собствения ми мисловен кпацитет - насътворявам гиш, когато са ми нужни за конкретна цел. Както и престават да съществуват в ума ми (като образност, символика и качества) в момента, когато изпълнят функцията си, да са ми полезни. Те са нещо като пръчката, която малко дете държи в ръцете си, когато се учи да ходи вярвайки, че тая пръчка го крепи да не падне. Нарисувахте ли си картинката? - дете, държащо в двата края хоризонтално на земята разположена пръчка, изпънало ръце напред вярващо, че тая пръчка е причината да не загуби равновесие.... И когато детето се пусне от пръчката или вече се е научило да ходи, или пада....

 И пак се връщам, от където тръгнах: ненавиждам догми.
Мога да ви кажа истини, не мога да ви дам разбиране.
Това, което не ме убива, по-добре да бяга дяволски бързо.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #31 -: 29 Декември 2014 18:19:54, Понеделник »
Reya, аргументирам се, че не желая да се обсъждат някои теми... Не да налагам свое мнение по тях- а да не се обсъждат изобщо (и от мен включително да не се обсъждат)... Изчети темата...

 А аз искам да направя някои разсъждения- може да са нужни не само на мен, адресирам разсъжденията си към нищото, не към някой конкретно... Не са въпроси, които следва да се обсъждат по темата... Странично е и ги пиша просто така, защото ми идват на ум...

 1. Защо е този страх за убежденията от вида религия, ако се налага религията окончателно да спре да е център на внимание в този форум? Аналогично и за останалите теми... Ако сте наистина убедени- от какво ви е страх? Все пак аз просто искам да не се обсъждат, а не да си променяте убежденията... И въпреки това- страх...

 2. Защо хората тук да трябва да се разделяме и всеки да си бяга в негово си кюше от форума, акцентирайки на различията по между ни във възгледите ни, като може и да няма разделение, акцентирайки върху общото по между ни?

 3. Колко е трудно всъщност да се акцентира на общото, а не на различното?
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Reya

  • Newbie
  • Jr. Member
  • *
  • Публикации: 80
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #32 -: 29 Декември 2014 18:24:35, Понеделник »
Значи, когато обсъждаш религиозна тема, вярваш в нея? А можеш ли да обсъждаш религиозна тема, от чисто и просто интерес, без да вярваш в нея? Кой е казал, че разговорите на тема религия са непременно "проповядване"? И аз мразя догматики. Това не ми пречи да говоря на тази тема.
 Вярвам, че Пепеляшка и Спящата красавица са плод на умствения капацитет на съответните автори. Това не ми пречи да ги чета на децата, които на свой ред също не им пречи да ги слушат, макар да знаят, че са "приказки". Макар да не са истински, винаги има поуки и уроци, които можеш научиш от тях, ако пожелаеш. И все пак- това е твой избор, никой не идва да те бие по главата с книжката.

Неактивен Reya

  • Newbie
  • Jr. Member
  • *
  • Публикации: 80
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #33 -: 29 Декември 2014 18:30:18, Понеделник »
Шадоу, благодаря ти за отговора, прочела съм темата. Останах с това впечатление, на което още държа, и изказах мнението си.
 Отварянето на тема, свободна за коментари води към мисълта, че обсъждането й е било част от плана.
 Обикновено бих те помолила да обосновеш в кое точно видя страх, но  в случая не съм сигурна че има някакъв смисъл от това. 
 Ние имаме общо- и се фокусираме върху него.. smile

Неактивен хеката

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 1547
  • Total likes: 2
  • Karma: +0/-0
    • Профил
    • http://природна магия
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #34 -: 29 Декември 2014 18:40:11, Понеделник »
theshadow, тук никой не се страхува от нищо,по скоро негодуване от ограничение на база лично мнение.
 smile
 Не навиждам някой да ми казва кое е добро за мен,аз съм достатъчно умна и интелигентна жена за да преценя това.
магията не е религия или философия,а начин на живот

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #35 -: 29 Декември 2014 18:47:11, Понеделник »
Reya, примерно цитирам това, което си написала-

 
Quote
те моля да не влизаш в роля на християнина- който проповядва своето, не обръща внимание на нуждите на хората, и спира креативният им порив, защото се смята за прав.

 Ако си прочела темата, то защо ми оставяш впечатление, че не знаеш, че кой е прав и кой е крив не е обект на обсъждане по тази тема? И защо ми се налага да се повтарям, че необсъждането във форума на неща като ритуали и религия, не спира в нищо абсолютно никой от форумците в личен план? Защо пак трябва да повтарям, че необсъждането е от всички- мен в това число? 

 Аргументирах се вече, че във форума е по-добре да не присъства обсъждане на определени теми... Ако имаш конкретни възражения и/или опровержения по повод на някои от посочените от мен причини- моля те да ги посочиш...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #36 -: 29 Декември 2014 18:50:48, Понеделник »
Quote хеката ()
theshadow, тук никой не се страхува от нищо,по скоро негодуване от ограничение на база лично мнение.
 Не навиждам някой да ми казва кое е добро за мен,аз съм достатъчно умна и интелигентна жена за да преценя това.

 Ти, ти и ти... Има и други хора... Не си само ти...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Reya

  • Newbie
  • Jr. Member
  • *
  • Публикации: 80
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #37 -: 29 Декември 2014 19:02:28, Понеделник »
Цитирам:

 
Quote
Други обаче не осъзнават това, което ние осъзнаваме... Което е по-лошо- никога няма да бъдат в състояние да го осъзнаят... Те са като детето с ръката в запалената печка... Информацията я пречупват по невъобразим начин и това им вреди... Се получава като краен резултат- сравнимо като огъня, дето изгаря ръката на детето, а то не реагира, защото не осъзнава нито болка, нито може да се поучи от чужд опит... И аналогично- не са способни да схванат, че си вредят и как, и защо- нищо не може да промени това... И дори ако много настояваш- ако опиташ да им го кажеш систематично- ще те намразят и ще продължат по старому с "ръката в огъня"...
 
 Явно трябваше по-подробно да обясня. Ти твърдиш, че осъзнаваш нещо (някаква истина). За теб това е истина- явно до такава степен, че дори не се и замисляш, че това е само позиция и вярване. За теб "ритуалите" не са магия, и които ги използва, го прави, защото "не им се отдава магията", и по този начин си вредят- защото тънат в заблуди, вместо да се насочат към "истинското" нещо. Това е мнение, вярване и позиция. Това, че "вие (които и да сте тези вие) осъзнавате нещо" не го прави истина. Това имах предвид. Цялата тема се върти около твоето разбиране - излагаш позицията си, защо не искаш тук да присъстват такива дискусии и практики. Тя обаче произлиза от твоето вярване, което е доста по-различно от това на останалите съфорумци, както можеш да видиш от темата. Ти правиш каквото правиш, защото мислиш, че "това, което вие осъзнавате, и другите никога няма да го осъзнават" е някаква истина. 

 Това беше пояснение към първият ми пост. От там нататък мисля че няма какво да се обяснявам. Не виждам смисъл в тази дискусия, казала съм каквото искам да кажа.

Неактивен хеката

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 1547
  • Total likes: 2
  • Karma: +0/-0
    • Профил
    • http://природна магия
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #38 -: 29 Декември 2014 19:04:31, Понеделник »
theshadow, би ли си свалил пръста ако обичаш.
 Или ние сме тъпи или ти не умееш да обясняваш...
 Извинявай,ама ти ли решаваш аз какво да чувствам...я пак!
 Не ме е страх от нищо.
 Така че бъди така добър да смекчиш тона.
магията не е религия или философия,а начин на живот

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #39 -: 29 Декември 2014 19:22:16, Понеделник »
Reya

 Това по- долу, то магия е? Лесен въпрос- бърз отговор-

 "Абракадабра
 Сим-Салабим,
 да се подмести Луната и да дойде на мястото на Марс"

 Ти осъзнаваш верния отговор веднага. На секундата. 

 Но това си ти... Другите по темата също веднага ще дадат верен отговор преди да са мигнали даже.

 НО...

 Тук имаше един, дето "местеше" Луната и си вярваше много убедено, че я мести наистина. Природата не му е дала да разбере какво не е наред в "магиите" му. Не е забавно. Няма как да му се помогне на човека. Не може да му се обясни какво не е наред с него. Не може да бъде спрян да "мести" Луната... А... Правилото, надявам се, че ти е известно, та правилото гласи следното- Когато не може да се помогне на някой, поне да не му се вреди повече.

 Аз пресявам до голяма степен кои хора имат достъп до практикумите... Но не чета мисли... Не съм пъдар някой... Не мога да контролирам всичко в този форум и не искам да контролирам всичко в този форум... И не възнамерявам да се променям в това отношение...

 Сега, имайки предвид, че не съм пъдар... Кое ми гарантира, че утре няма да дам по погрешка достъп на някой, който тайно се е заел да мести Луната на ура из космоса? Аз искам да се застраховам- така за мое успокоение, че дори да допусна до практикумите някой, който не е за там, то там няма да прочете информация, която ще изкриви и ще се влоши съвсем състоянието му... 

 Сега прочети пак- 

 
Quote
Други обаче не осъзнават това, което ние осъзнаваме... Което е по-лошо- никога няма да бъдат в състояние да го осъзнаят... Те са като детето с ръката в запалената печка... Информацията я пречупват по невъобразим начин и това им вреди... Се получава като краен резултат- сравнимо като огъня, дето изгаря ръката на детето, а то не реагира, защото не осъзнава нито болка, нито може да се поучи от чужд опит... И аналогично- не са способни да схванат, че си вредят и как, и защо- нищо не може да промени това... И дори ако много настояваш- ако опиташ да им го кажеш систематично- ще те намразят и ще продължат по старому с "ръката в огъня"...

 Вече разбираш ли какво имам предвид?
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #40 -: 29 Декември 2014 19:23:44, Понеделник »
хеката, само срещу същото от твоя страна...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #41 -: 29 Декември 2014 19:30:22, Понеделник »
Тук се вихрят спорове и страсти, а аз съм ги изтървала понеже съм работна... wacko Ха сега да се изкажа и аз... И понеже не умея да се изразявам с разни сложни думички и термини... Да взема да ви дам пример със себе си, а вие ако искате ме разбирайте.
 У дома не се говори за политика и не се гледат сапунки (никакви сапунки). Мое еднолично решение! На няколко пъти ми дойдоха на гости севкървата, зълвата и леля ми и пробваха да ми обяснят как понеже защото били мнозинство трябвало да им пусна да си гледат индийската сапунка... Е да ама не... Ако искат да не ми идват на гости, или пък да идват като си изгледат сапунката. У нас сапунки не се гледат. Точка! Канеха се вече да не идват у нас, ама идват пак защото... На карти ще им гледам, вкусно ще ги нахраня, проблемите им ще изслушам... Приятелите на мъжът ми и политическите им спорове също... Всички се научиха, че са ми добре дошли, но без разговори за политика.
 Та ви питам сега дами и господа... Толкова ли е трудно да се съобразим със Сянка и другите админи и да не коментираме нежелани теми във форума?
 И понеже сега половината ще ме обвинят, че... Все съм на страната на Сянка и му вярвам без да мисля, той ми влияе и т.н. и т.н.  Аз вярвам в Бог. Вярвам и в живот след смъртта. Просто не мога да приема, че ще умра и КРАЙ! Ама не ходя да тормозя Сянка и който и да било от админите с моите си вярвания.( Само се каня като се гътна да стана полтъргайст и да вадя душата на Сянка. wink Но това е друга тема. biggrin ) И не тръгвам да се налагам как ми трябва местенце да си обсъждаме прераждането и не се махам от форума защото видиш ли не е желателно вътре да се обсъждат такива теми. В този форум влизам да си правя практиките които ми харесват (най-вече тези на Майселф), да се забавлявам и споделям във свободна зона (като терапия ми е след тежък ден), а другите теми... Тях мога да ги обсъждам и другаде, щом който и да е от админите не желае такива теми да се обсъждат тук.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #42 -: 29 Декември 2014 19:46:11, Понеделник »
+1.
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен хеката

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 1547
  • Total likes: 2
  • Karma: +0/-0
    • Профил
    • http://природна магия
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #43 -: 29 Декември 2014 19:47:26, Понеделник »
theshadow, и настъпи мир....
 Другарко Вихронрав,Сянка си повдигна темата за да си направи проучване на мненията и си получи информацията...
 Така че поеми дъх и си изтупай снежинките...ако обичаш.
магията не е религия или философия,а начин на живот

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #44 -: 29 Декември 2014 20:00:57, Понеделник »
Quote хеката ()
Другарко Вихронрав,Сянка си повдигна темата за да си направи проучване на мненията и си получи информацията...
Хеката, ... Дадох и моето си мнение. wink Какво ще е то проучване ако го няма и моето мнение вътре? biggrin
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен