Автор Тема: Дилема  (Прочетена 3329 пъти)

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Дилема
« -: 6 Октомври 2023 00:01:56, Петък »
Реших да ви споделя нещо, което ме тормози, с надеждата да дадете някакъв съвет.


Най-добрата ми приятелка спря да пише и на мен ми е доста мъчно от този факт и не знам какво да правя. Това накратко. Естествено, ще трябва малко контекст.


Миналата година тя замина да работи в Англия, тъй като върло отказваше да си намери работа в България и да се установи тук. Важно е да се спомене, че с нея се познаваме откакто съществувам - тоест цели 22 години. Бяхме в една гимназия, след това и в същия университет. През годините винаги сме съумявали да поддържаме връзка и да си останем близки. Съответно продължавахме да се чуваме и виждаме дори когато се премести да работи в чужбина. Там тя си намери приятел и най-нормалното нещо бе да започне да му обръща повече внимание, отколкото на мен, но комуникацията ни продължи постарому. Когато казвам „комуникация“, не си мислете, че 24/7 сме висяли на телефоните, за да си чатим. Пишехме си през деня, ама общо взето в някакъв свободен прозорец. Аз същевременно започнах магистърската си програма и също бях доста заета. Но и двете полагахме усилия да си говорим горе-долу редовно (отвисях по летищата, за да има кой да я посреща, когато се прибираше). Няма да лъжа, тя пишеше повече и по-често, но пък моите сесии покриваха по 20 изпита, при което нямаше как да съм на разположение постоянно и тя го знаеше. Не че не се дразнеше от време на време, но аз се опитвах да ѝ обясня, че това е най-доброто, на което съм способна. Следователно с частични сдърпвания ние все пак продължавахме да си говорим. 
Лятото дойде, сесията ме удари - то не бяха курсови, то не бяха преводи, то не бяха чудеса; намерих си работа; готвех се за един интензивен курс за сертификат, който трябваше да карам през август; направих много нови запознанства, които за съжаление трябваше да прекратя, тъй като не издържах на напрежението, което ми носеше отсрещната нужда за комуникация и изискванията да излизам всяка седмица напред-назад по улиците на София. И въпреки това аз все пак отделях време да я чуя, да разбера как е, какво прави, къде е ходила, с кого е ходила, как си е изкарала и т.н. Докато тя изведнъж не спря да отговоря. Първата седмица без отговор ми дойде като глътка свеж въздух. На втората започнах да се чудя какво се случва, но тъй като бях твърде заета, реших да не си го слагам на сърце. На четвъртата вече започнах да се притеснявам дали е добре, да не би нещо да се е случило. Тя тогава ми писа и аз искрено се зарадвах, че всичко е наред с нея и че в крайна сметка не се сърди за нещо. Разменихме си две-три съобщения и започна голямото затишие. Вече месец и половина не е писала нищо, аз периодично ѝ пращам някакви неща с надеждата, че ще се сети да отговори, но нищо. 
Дилемата ми е дали да продължавам да я търся и да „искам“ обяснение защо не пише, или просто да приема факта, че нещата приключват тук. 
Хората навлизат в различни етапи от животите си и няма как да очаквам, че комуникацията ни ще е същата, както преди 5 години. Но очаквам интерес и към моята персона - да провери добре ли съм, да се поинтересува какво се случва в живота ми. Нещо нормално за дългогодишни приятелства.
Обичам си я и ми липсва - това е причината все още да ѝ пиша от време на време; да давам шансове да поправи динамиката помежду ни. Но както я обичам, мога никога повече да не се свържа с нея, ако се реша. А не искам да се стига до там, защото знам, че няма да погледна този скъп за мен човек отново, независимо колко много го обичам и ми липсва. Неуважението и липсата на какъвто и да е интерес към мен и начина, по който действията ѝ ме карат да се чувствам, ще ме откажат завинаги. Не смятам, че си струва да се бориш дадени хора да останат в живота ти, когато те нямат такова желание. Дори когато си прекарал целия си живот с тях. Нито смятам да доказвам „важността си“, за да получа нормално отношение в замяна.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Дилема
« Отговор #1 -: 6 Октомври 2023 00:13:51, Петък »
Звънни ѝ и я питай в прав текст за причината да не отговаря толкова дълго. Аз съм против притискането и искането на обяснения, но като нейна най-добра приятелка откакто е родена, можеш да ѝ поискаш сметка за такъв игнор, а дори и да ѝ се скараш по приятелски. Нямам и грам съмнение, че отвътре ще ти дойде да тръгнеш с някакъв порицателен заповеднически тон, така че не виждам и вариант да я засегнеш без да искаш. [wizard]
Имаш право да знаеш дали (и защо) те игнорира нарочно, имаш право да си притеснена, имаш право да я попиташ какво се случва и да си изискваш отговора като наследство.
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Дилема
« Отговор #2 -: 6 Октомври 2023 00:29:10, Петък »
Първия път, когато минахме цял месец без комуникация, я попитах защо не ми пише. Тя каза, че била заета с работата и там някакви си кодове. Което ми се стори колкото смешно, толкова и обидно, защото аз полагах нечовешки усилия да й отделям от времето си, пък тя излезе с оправданието, че работата била проблемът.
Не знам има ли смисъл да я питам пак. Обидно ми е.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Дилема
« Отговор #3 -: 6 Октомври 2023 00:55:38, Петък »
Ами тогава изчакай търпеливо да се появи някой проблем, за който да ти се оплаква, и ти по същия начин бъди заета. Ще те оцени тогава.
Знам, че не трябва с лошата, ама... [umnik]
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Дилема
« Отговор #4 -: 6 Октомври 2023 14:34:12, Петък »
О, да. Научиха ме да не бъда рехабилитационен център на повикване.  ;;)
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Дилема
« Отговор #5 -: 22 Декември 2023 23:02:07, Петък »
Наскоро разглеждах галерията си, защото се оказва, че младото ми аз е имало страшно чувство за хумор и съм си запазвала много готини мемета. Докато разглеждах снимките, попаднах и на наши общи снимки с приятелката ми. Стана ми доста мъчно. Минало е достатъчно време вече, за да не съм й ядосана и да не тая негативни чувства. Останали са само хубавите спомени. Все още на моменти се колебая дали да не й пиша "за последен път", колкото да си потвърдя нещо, което знам. Ако искаше да говори с мен, щеше да ми е писала вече...
Не че ще й пиша де, твърдоглаво магаре съм. Просто понякога липсата на хора, които някога са ти били много близки, е по-тежка от обичайното.
Никак не ми се струва честно, че независимо какво избереш - да пишеш или да не пишеш - пак ти си този, когото го боли.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен ScorpioVenus

Re: Дилема
« Отговор #6 -: 24 Декември 2023 00:05:39, Неделя »
Тъй като и на мен ми се е случвало нещо подобно - ще си кажа мнението. Спрях да общувам с най-добрата си приятелка преди 3 години. Причините бяха много, но важно е какъв е отзвука в бъдещето. В началото като спряхме да се търсим една друга, бях много разстроена. Чудех се има ли смисъл да възстановявам комуникация или не? Мислех си, че щом не ме търси, тя предварително е решила, че не сме най-добри приятелки вече. И стигнах до извода, че в този момент от живота сме на различна вълна. В крайна сметка, когато двама човека са на различно ментално ниво, тъй като според това ниво и околната среда е различна - тези двама човека попадат в “различни реалности” - самите обстоятелства дори могат да стимулират раздялата (както е при теб и мен). И това ми даде толкова много мир в душата. От тогава знам, че аз съм й приятелка със сигурност. Тя на мен също. Помощ не бих й отказала. Ако живота ни срещне пак - от моя страна сърцето и намеренията са чисти. За това се казва и “Старата любов ръжда не хваща” (може да се приложи и за приятелство според мен). Та, като стана дума за любов, някои вечери като медитирам и се сетя за нея - й изпращам любов и благодарност за това, че е била част от огромна ера в живота ми.


Моя съвет е - Увери се, че е добре на първо място. Ако си сигурна, че е добре, пусни я без да се противопоставяш. Приеми раздялата като част от живота и без много сантименти. Може би сегашното ти аз е израснало или така да кажа - качило е нивото  :D . Скоро най-вероятно ще привлечеш нови хора на същото ниво, с които да израствате заедно, да се променяте и пак да се разделяте. Когато една врата се затваря, друга се отваря. Всичко около нас е един цикъл, а наша работа е да намерим как да се радваме по пътя.  [victory]

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Дилема
« Отговор #7 -: 24 Декември 2023 14:56:09, Неделя »
Мацка, безкраен респект за този коментар! Замисли ме, напомни ми хубави неща, които понякога забравям.  [cvete]
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Дилема
« Отговор #8 -: 25 Декември 2023 21:58:04, Понеделник »
Страхотен съвет, ScorpioVenus. Благодаря ти [cvete]


Писа ми. Правилните хора може би наистина се връщат към теб, когато трябва.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Дилема
« Отговор #9 -: 8 Януари 2024 00:10:25, Понеделник »
Каква ирония - сполетя ме абсолютно същото нещо! Най-добрата ми приятелка, с която нищо не можеше да ни раздели от 3-годишни, започна откровено да ме игнорира. Издържахме на време, обстоятелства, разстояние, на дълги периоди без комуникация, на кавги, на всииичко... И точно една седмица от 2024 година беше достатъчна, за да прекрати всичко. Без абсолютно никаква обективна причина. [zname]
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Дилема
« Отговор #10 -: 15 Януари 2024 18:52:50, Понеделник »
Каква ирония - сполетя ме абсолютно същото нещо! Най-добрата ми приятелка, с която нищо не можеше да ни раздели от 3-годишни, започна откровено да ме игнорира. Издържахме на време, обстоятелства, разстояние, на дълги периоди без комуникация, на кавги, на всииичко... И точно една седмица от 2024 година беше достатъчна, за да прекрати всичко. Без абсолютно никаква обективна причина. [zname]


При положение, че решението е взето еднолично - недей да търсиш в себе си отговора на въпроса "Защо", няма да го намериш.


Скоро най-вероятно ще привлечеш нови хора на същото ниво, с които да израствате заедно, да се променяте и пак да се разделяте. Когато една врата се затваря, друга се отваря. Всичко около нас е един цикъл, а наша работа е да намерим как да се радваме по пътя.

  ;;)
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."