Автор Тема: Вещерство  (Прочетена 62920 пъти)

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Вещерство
« Отговор #105 -: 15 Януари 2015 20:14:56, Четвъртък »
LyLyth, пак опитваш да ограничиш до 1 възможен вариант. Зная си, че е скучно, но моля те- дочети поста ми до края и се опитай да вникнеш какво пиша. Ако има нещо неясно- питай...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #106 -: 15 Януари 2015 20:21:52, Четвъртък »
Не е скучно, сянка.
 Прочетох, въпросът ми стои.
 Не само към теб разбира се. smile
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Вещерство
« Отговор #107 -: 15 Януари 2015 20:35:43, Четвъртък »
LyLyth, т.е. да тълкувам буквално-

 
Quote LyLyth ()
Информация много можем да качваме за гените и генетиката, но идеята е да ни разберат всички, които четат, нали така..
Не разбра какво написах изцяло ли?  sad
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #108 -: 15 Януари 2015 21:41:47, Четвъртък »
.......
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #109 -: 15 Януари 2015 22:20:56, Четвъртък »
Хубаво си спорим тук и теоретизираме, аз пък реших да наблегна на практиката. За болестите... Никой не е застрахован от болести какъвто и Маг да е. Но пък ако е Маг, може да използва различни практики и да се възстанови по-бързо и качествено от въпросните болести. Това го правя постоянно. А за финансите... Днес ми трябваха пари, а си нямах, че и заплатата далече. Програмирах си ги, активирах малко руни и медитирах с пирамида и... Получих си нужните ми пари от лотария. smile Фасулска работа. Само дето докато стигна до тоя момент да ми е фасулска работа се уча от години... И основата ми в това учение ми е от бабите ми. Значи съм потомствена или наследствена или ...Вещица. biggrin
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Вещерство
« Отговор #110 -: 15 Януари 2015 22:36:42, Четвъртък »
Quote LyLyth ()
какво точно се наследява в магията, защото "можене" в генетиката няма

 
Quote theshadow ()
моженето- т.е. онова нещо, което е преди умението

 Добре, да пробваме така... Кое е преди умението, когато говорим за магия, LyLyth?
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен хеката

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 1547
  • Total likes: 2
  • Karma: +0/-0
    • Профил
    • http://природна магия
Вещерство
« Отговор #111 -: 15 Януари 2015 23:03:03, Четвъртък »
Lanfaer,  smile
 искам да ти обърна внимание.
 Няма сведения писмени или устни които да говорят за мъж или жена изгорени на клада като вещици по българските земи.
 Това е така защото в разгара на истерията наречена "лов на вещици"България е под османска власт,а исляма е дал точно обяснение
 с което се разграничава магията от науката.
 Така на пример се казва че ако ползваш звездите за да определиш посоката за молитва или за да се прибереш в домът си е наука,но ако ги
 използваш за да предскажеш бъдещи събития е магия,защото само Аллах знае какво ще се случи във бъдеще.
 А,ето го и момента...ако правиш лекове за да облекчиш болката на човека си лечител,но ако използваш тревите за да го отклониш от
 пътя му и да го омаяш или накараш да направи нещо против волята си,то ти си магьосник.
 Подчертавам МАГЬОСНИК.

 По нашите земи по това време са съдили османските кадии по вече създадените законите на Сюлейман Велики чиято основа е шириата.
 Именно шириата дава горе описаните разграничения. 
 Ето защо нашите баячки и врачки не са попадали под ударите на османските закони тъй като те са се занимавали с лечение на хора и не са могли да бъдат определени като магьосници и следователно наказани за магьосничество.

 Понеже ВЕЩИЦА е ментален образ като дядо Коледа във българския фолклор/ Сянка, дядо Коледа който го знаем днес е реклама на Кока-Кола от 50г на 20 век. Просто не искам реплики че дядо Коледа не е част от българския фолклор.Аз да се застраховам/...
 .... поповете не са могли да разпознаят врачките и баячките като вещици и да ги обвинят в магьосничество за да предявят иск към кадиите които да ги съдят по османските закони чиято основа е шириата.
 Има само един стенопис в "Рилския манастир"който изобразява врачки или баячки които лекуват хора и са изобразени с дяволи покрай тях,но това е единствен изолиран случай и не показва изгаряне на врачка или баячка,а само показва връзката на тези хора с дявола.
 Във Библията също се говори за това че магията е зло,но няма точно разграничение. 
 Тоест когато Исус вика духовете на Мойисей и Илия на Таворската планина или това че той кълне,християните не го осъждат.
 Но,ако това го направи простата жена която живее на края на селото и си гледа котка ще бъде обявена за вещица и ще бъде изгорена за това. 

 Тук в друга тема за вещиците съм описала народно вярвания за това как се става вещица. С черното пиленце,40 дена с кръвта и воденичните камъни и змея дето спи с момата.

 Мисълта ми е че ние съвременните българи ползваме думата "вещица"за хората изповядващи Уика,холивудската интерпретация на средновековната католическа престава за witch,а всъщност имаме в предвид нещо средно между Уика и маг-жрец на Зороастризма.
 Всъщност думата "вещица"в българския език се отнася единствено и само до митологичното същество чиито родители са демон и жена
 и не се отнася до врачка или баячка.

 Що се отнася до САЩ и техните вещици,трябва да отбележа че тяхната престава за вещица е смесица от вярвания на западноевропейската и африканската култура.

 За това изследване съм ползвала български и чужди източници както и материали от интернет.
магията не е религия или философия,а начин на живот

Неактивен Lanfaer

  • Newbie
  • Full Member
  • *
  • Публикации: 195
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #112 -: 16 Януари 2015 09:40:09, Петък »
хеката, да, изследването ти е хубаво, особено ако се занимаваш с изучаване на народните вярвания. Аз обаче не ги свързвам с вещерството или поне не абсолютно като теб, за мен има само допирни точки.
 Остава въпросът от къде идва талантът и дали пък той не е резултат от прародител, който е бил същество родено от "демон" (и какво трябва да значи демон?!) и жена или пък от самодива и мъж :), че май има повече такива предания. Т.е. дали въпросните врачки и баячки не са потомъци на такова "същество". И понеже това няма как бъде доказано, дали пък не е вярно че врачките и баячките са потомци на вещици?
 Съдебната система в Османската империя за мен е абсолютно непозната тема, не знам как въобще влезе в този разговор. smile Но личното ми мнение е, че няма лошо отношение (няма как да има клади поради законите), защото твърде много хора има които се занимават с части от вещерството. Всеки втори дом трябаше да е мразен, защото в повечето села има и врачка, и знахарка, и билкар, и бабата дето лее куршум, и баячка, и чакръкчийка, и тази дето гледа (на ръка, на кафе, на боб...), дето си бабува (ама използва и билки и масажи). Т.е. твърде дълбоко е вкоренено това познание и част от твърде много хора, за да бъде мразено.
 "Вещица" идва от "вещ" - знаещ, думата е свързана с познанието, не може да се затвори само до някаква митология, думата не носи вибрация "демон+секс+жена=вещица" , това в  тази дума го няма - има го в изкривента представа на хората за нея, която все повече отдалечава езика от мисълта. Полека лека езиците намаляват като бройка по света, но ЕЗИКЪТ изчезва...Накрая ще говорим един език по цялото земно кълбо, но няма да се разбираме по между си и сега на там е тръгнало. Във всеки случай следващ разговор на тази тема е излишен, не виждам някоя от нас да си променя мнението.
 Ако приемаш за абсолютна истина всяка митология, това също е грешка. Ритуалът с пиленцето илюстрира трудността и не трябва да се приема буквално. Т.е. съм абсолютно сигурна, че и да и успея да го изпълня  той няма да ме направи на нещо различно, което не съм, РАЗБИРАНЕТО му обаче е друга тема. Нашият народ и особено фолклорът му е много мъдър. Тук в този ритуал има две много важни истини - първата илюстрира трудността по пътя на магията и втората е нежеланието на хората да си "цапат" ръцете с тази работа. Включването на библейски елемент в него, говори, че е пресен пресен...едва ли има връзка с истинското вещерство.
 За двуличието в Библията съм абсолютно съгласна. Нещо като най-силните магове (от които ни е страх) са добрите...да ужасно двуличие!
 smile Повтарям се, значи спирам да пиша по темата :).

 Added (16.Яну.2015, 9:26 AM)
 ---------------------------------------------
 theshadow, а абсоютно не вярвам в "чесността на тотото", тук си прав, говорех за експеримент, който видиш ще докаже имаш ли ясновидски способности или не. Иначе аз със сигурност не искам да знам бъдещето си, дори и частица от него!
 Цеци_Вихронрав, има хора, които не боледуват, не и във вида, който познава медицината.

Added (16.Яну.2015, 9:40 AM)
---------------------------------------------
LyLyth, "Това, че не виждаш или не разбираш нещо, не значи че то не съществува!"
 Официалната наука, работи основно по този начин - наблюдение, идея, доказателство. Рядко са изведените закони чисто по теоретичен път. Аз не съм специалист по генетика, използвам думата "наследствен", за  да опиша наблюденията си. Ако знам, че в някои семейства има хора от няколко поколения, които проявяват такива способности, то за мен има наследственост. Работа на учените генетици е да го докажат.


Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #113 -: 16 Януари 2015 16:09:46, Петък »
Quote
"Това, че не виждаш или не разбираш нещо, не значи че то не съществува!"


 На това се уповавам всеки ден! smile
 Приема се. wink
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #114 -: 16 Януари 2015 16:13:36, Петък »
smile
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен хеката

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 1547
  • Total likes: 2
  • Karma: +0/-0
    • Профил
    • http://природна магия
Вещерство
« Отговор #115 -: 16 Януари 2015 18:32:22, Петък »
Quote хеката ()
Нека първо уточним понятията.
 
С тези думи започва моето изследване Lanfaer.
 Аз така и не разбрах ти какъв смисъл влагаш зад думата "вещица".
 Каква е тя според теб и какви качества притежава,с какво се занимава.
 Нека се има в предвид че първите килийни училища са възникнали през 15 век и наистина са давали възможност на много хора да се образоват в сравнение със западна Европа,но книгите са били кът и макар че хартията е вече изобретена тя е кът в Европа и да имаш
 книга в домът си е истинско богатство.
 Да имаш хартия в на която да записваш мислите си и изводите които правиш не е било присъщо за много хора,а ако не ги запишеш
 те се губят във времето.
 Просто традицията на лечителите в България,в повечето случаи се е предавала устно и с практично значение.
 В редките случаи в които има оставени някакви писмени източници те са в личните библиотеки на хората и надали ще излязат на яве,
 и не защото са мистерия някаква,а просто защото наследниците или са ги забутали някъде или след смъртта на тези хора са ги унищожили.

 Ние не отчитаме епохите. 
 Тоест ние не разсъждаваме по начина по който са разсъждавали те.
 Ние имаме друга представа за света въобще.
 Говорим за енергии и медитации и един куп неща които сме заимствали от източни,западни и африкански упражнение и 
 говорим високопарно.
 А те нещата са прости и елементарни,но това не означава че са лесни и бързо усвоими.
 Поговорките са теорията,практиката е изкуството да лекуваш разбирайки че психиката и тялото са свързани и ако си балансиран,тоест в мир със себе си ще си управляваш живото без проблем,демек енергията без проблем.

 Та докато не се уточнят понятията ще сме като риба,рак и щука.

магията не е религия или философия,а начин на живот

Неактивен Lanfaer

  • Newbie
  • Full Member
  • *
  • Публикации: 195
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #116 -: 16 Януари 2015 21:52:19, Петък »
хеката, извинявам се ако не е станало ясно какво точно имам предвид. За мен под вещица се разбира събирателен образ на всички, които се опитват да постигнат някакво познание в област различна и често осмивана в официалната наука. Тъй като магьосница или маг въобще не ме влече като дума (не разбирам смисъла вложен в нея, вибрационното й звучене). Вещица и знахарка ми е по-близка дума, като цяло означават едно и също нещо. Сега дали и доколко сме взаимствали това е друга тема, според мен особено останалата част от Европа е взаимствала от нас...:) Защо такова чувство за малоценност, да кажем че всеки е вървял в някаква посока и е имало обмен, тези неща са си нормални. За мен лично нещата не са прости. Явно моето ниво на познание, сила или интелект е по-ниско или пък е просто личното ми усещане, но със сигурност не съм искала да звуча високопарно :).

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Вещерство
« Отговор #117 -: 16 Януари 2015 22:01:30, Петък »
Lanfaer

 В писания на шарлатаните забелязвам, че магията и науката са врагове... На шарлатаните науката им пречи, защото им разкрива фокусите, с които лъжат хората... Много лоша науката- така да им пречи да мамят... Затова я оплюват... Начин е да държат хората настрана от науката и следователно от възможността да осъзнаят, че са измамени.

 Магията е наука. И не си представям собствените ми занимания с магия дали щяха да са на това ниво, на което са, ако не бяха купищата книги на научна тематика, които са ми минали през ръцете...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Lanfaer

  • Newbie
  • Full Member
  • *
  • Публикации: 195
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #118 -: 16 Януари 2015 22:22:42, Петък »
theshadow,   не знаех дали да пиша в старата ти тема (към която беше сложил линк), мисля че е доста точно написано. За разделението и демоните не искам да пиша. Имам само една забележца - не матриархатът определя повечето жени-знахари, а това, че има изобилие на вода, която е във форма приятна и лесна за усвояване. Огънят по тези земи не е много популярен :), нито е много необходим за отопление, нито слънцето ни прегаря...т.е. взаимовръзката според мен е обратна - раждат се много надарени жени и за това тук патриархатът през всички епохи не е толкова развит както на други територии.

 Added (16.Яну.2015, 10:05 PM)
 ---------------------------------------------
 theshadow,  абсолютно съм съгласна с това, не забравяй, че и голяма част от науката също е тръгнала от осмиването...За това и съм писала "официалната" наука. За мен всичко, което все още не е открито от науката, просто рано или късно ще се открие :).

Added (16.Яну.2015, 10:22 PM)
---------------------------------------------
Иначе "борба" между наука и вещерство няма. Не може и да има. Но науката не разполага в много голяма област от т.н. вещерство със средствата, за да направи нужните изследвания. Имаше едно предаване по телевизията. Момиче-рентген, тестваха я доколко наистина "вижда" болестите, като обявиха, че ако познае в поне 8 от 10 случая, значи имала способности. Без да познава хората, без да комуникира по никакъв начин с тях освен визуално. Момичето позна в 6 от 10 случая, в седмия позна само едната от двете болести на човека. (имаше и импланти, както и здрав човек за тест). Обявиха, че е случайност! За мен това не е случайност. Трябваше контролно да има и екип от лекари, които със средствата на съвременната медицина (но без да чуят оплакванията на пациента) да се опитат за един ден да докарат поне до нейния резултат. Питам се, ако лекарите не бяха познали 8 от 10 (а съм почти сигурна, че здравият човек можеше и да не го познаят :), дали медицината би била обявена за шарлатиния, както обявиха това момиче...още повече, че в нормалният й процес на работа тя говори с хората също както и лекарите и слуша оплакванията им? Аз лично шарлатаните ги разпознавам по комерсиализма smile доста точно е.


Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Вещерство
« Отговор #119 -: 16 Януари 2015 22:41:45, Петък »
Lanfaer, за мен огънят има сакрално значение (из личния ми сайт- КЛИК)... Впрочем откривам общо между торлашката и българската традиция спрямо огъня... В България също има обичай да се прескача огън... Мисля, че огънят е също достатъчно засегнат като вярвания и в българския фолклор...

 Относно това...
 
Quote Lanfaer ()
За мен всичко, което все още не е открито от науката, просто рано или късно ще се открие

 Като повод за размисъл- ако в стаята пред теб няма слон, това означава ли, че рано или късно слонът ще бъде открит в стаята пред теб?

 Това, че нещо не е открито, не означава, че то задължително съществува и само чака да бъде открито и рано или късно ще е.

 Заключения дали нещо го има или го няма, се правят, когато е налично умението да се борави с факти и с доказателства... Поне според мен...

 Lanfaer, изследванията на това момиче-рентген- виждала ли си ги? Аз без да видя изследвания не правя заключения.

 Що се отнася до науката- областта на науката в момента е огромна... Само да има време да се чете...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.