Автор Тема: Вещерство  (Прочетена 62950 пъти)

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #90 -: 15 Януари 2015 11:41:09, Четвъртък »
писах, писах... и се изтри, щото нета ми спря angry

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #91 -: 15 Януари 2015 13:01:25, Четвъртък »
Темата стана интересна. Сигурно, защото заплувахме по - надълбоко smile А това, че сме на различни мнения понякога прави нещата само по-интересни и полезни като информация. И си мисля, че този път ще избегнем някои конфликти, въпреки различията в мисленето tongue

 Не че някой е заритал за моя обобщителен анализ, ма да си кажа аз cool

 Lanfaer, добре дошла. Интересно ми е да те чета.

 LyLyth, Мендел се учи в 10 клас по биология. Само дето е написано толкова сухо в учебника, че трябваше аз да дообяснявам. Накрая му стана интересно.

 posleden, ма много си изпълнителен biggrin Пиша ти голяма, червена точка. Хади гледай вече да не те ръчкам да "вдигаш ръка в час". Че току виж съм ти писала отсъствие.
 А това, което каза за баланса мисля, че е в основата на всичко. Винаги има две страни и винаги трябва да са балансирани.

 Иначе, аз си мисля, че всеки се ражда някакъв. С определени заложби за нещо и с липса на такива за друго. Представям си го като голям, плувен басейн, с много коридори. Всеки от нас се ражда в определен коридор, в който има набор от гени и влияние на общество и околна среда. Можем да се преместим няколко коридора в ляво или в дясно, но няма как, ако сме по средата примерно, да минем в крайно десния коридор. И понеже всяко правило си има изключения, има и такива случаи, на коренна промяна, но те просто потвърждават правилото.

 Ако си роден с артистични заложби, но си спънат в краката, няма как да станеш велик спортист. Дори и дете, родено с някакъв талант/ дарба да не го развие (поради липса на родителска подкрепа), пак си личи, че има наклонности.

 Гледах онзи ден един филм "Папеса Йоана". На момичетата не им беше позволено да учат. Бащата беше пастор, супер тъпо и ограничено същество. Майката - глупава и необразована, но природно интелигентна, със закърнели усещания за нещата. Единият син - като бащата. Дъщерята - като майка си. Заради догми, религия и обществени норми, се опитваха да променят и двете деца. Момчето искаха да го правят велик учен, а момичето го ограничаваха до това да ражда и да готви. Но не стана така. Тя намери начин да се образова, но и да не беше намерила, естественото и любопитство нямаше да и позволи да изчезне жаждата и за знания. А брат и едвам се научи да чете.

 Онзи ден, поради липса на клиенти, четох. "Момичето, което можеше да лети" - фентъзи малко. Деца с определени способности са търсени и прибирани в научен институт с цел уж да са на сигурно място, понеже обществото не ги възприема. В родовете им принципно няма такива надарени. Истинската цел на института обаче е чрез различни методи да потиснат и унищожат дарбите им. Така се постъпва с всякакви живи същества (растения и животни също), които не са "нормални". Средствата са химични вещества, психо въздействие или в краен случай промяна на молекулярно ниво и ДНК.

 И пак се питам: до къде умения от типа телепатия, ясновидство и прочее се наследяват и до къде се развиват само с обучение?

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #92 -: 15 Януари 2015 13:13:48, Четвъртък »
Моята муза, Лилит, ми е задала въпрос. smile  Риторичен, но съм поласкан. Прекрасна Лилит, самата мисъл за "по-специални" умения не идва от нищото. Способността да "виждаш" бъдещи събития и да влияеш на околното пространство, неминуемо стъписва и води до размисъл. Ако има кой да води - добре. Ако не - следва житейско натрупване и момента на избор.
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #93 -: 15 Януари 2015 13:20:44, Четвъртък »
Началник, почети малко за умения под хипноза. smile Така ми дойде на ума, може и да няма такова нещо. sad smile
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #94 -: 15 Януари 2015 13:32:52, Четвъртък »
Ако го имам заложено в мен (някакво умение), но то е закърняло, възможно е под хипноза да се събуди. Но не мога да си представя как под хипноза ще започна да рисувам като Микеланджело примерно.
 Сетих се и за още нещо: как хора, претърпели някаква злополука се събуждат, говорейки на чужд език, който до тогава не са владеели?

Неактивен Lanfaer

  • Newbie
  • Full Member
  • *
  • Публикации: 195
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #95 -: 15 Януари 2015 14:28:03, Четвъртък »
theshadow, чак сега намерих време да прочета другия линк, от твоята тема по въпроса. Да, смятам, че той е по-близо до истината. Само за разделението накрая имам какво да кажа, но ще е като намеря време.

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #96 -: 15 Януари 2015 14:47:48, Четвъртък »
Моля да бъда извинен, ако съм засегнал някого! Било е неволно, простете! smile
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #97 -: 15 Януари 2015 15:19:51, Четвъртък »
Ех, последен! Галантен и кавалер!
 Мон сеньор - flirt

 Да се нищо магията е нещо сложно и трудно. Но няма нищо в нея, което да го няма и другаде. Както казах в много от източните практики има залегнали техники, които с практикуването водят до това - развитие на някои умения. И често предупреждават, че това са ефекти, над които не следва да се съсредоточаваме. Не рядко се говори за уменията на великите учители да виждат бъдещето или да правят енергията осезаема за другите.
 И специалните умения колко са специални всъщност, защо да за зависими от наследственост и генетика?? Няма такава установена пряка връзка. Дори в биографията на гениите е така... Те са толкова "специални" именно затова - защото се проявяват някъде, изолирано, без видима причина. Дали пък учените не биха се сетили да изследват близките и родовете на подобни хора?! wink
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #98 -: 15 Януари 2015 15:20:28, Четвъртък »
А иначе - към всички е това по-надолу.

 Нещата всъщност тръгнаха от няколко твърдения, които отвориха много въпроси у мен.
 Едно от тях бе препратката към „наследственост”, последвало по-натам с твърдение, че по нашите земи почти не се намират „истински” вещици, а посредата са всички там неща за баенето, словото, вибрации разни и т.н. Та се запитах.. Щом няма вещици, кое всъщност го няма у хората по българските земи, та да няма и вещици (или да се намират рядко и трудно)? И щом говорим за земи, за липсващо НЕЩО, което пречи на хората, то тогава уменията на вещиците са нещо друго, не и управление на енергията, защото ако е до управление на енергията, то защо това да не го може всеки? Кое е това специфично …нещо, неща, които са налични у вещиците, а не са налични у другите и дават умения и сили на вещиците да правят магии (или нещо там друго)?
 А от друга страна, ако магията е само управление на енергия, то кое специфично умение се наследява и то да е толкова специфично, че да отдели по този признак един човек като МАГ, а друг човек като обикновен???

 Виждам, че причисляваме ясновидството като вродено умение, което НЕ може да се развие, ако не си роден с него. Обаче, дали ще става дума за следващата секунда или за векове по-натам, все е ясновидство (каквото и да е това нещо). Колко от вас са чували за предчувствия, които са се реализирали и това серд хора, които нямат нищо общо с магия? Или други, които буквално сънуват откъси от предстоящи събития и никога не са се занимавали с това? Или телепатичните „съвпадения” с другите около нас?
 От примерът на сянката – наследяваме ножа, придобиваме умения за работа с него. Кой е ножът в магията? Всяка дарба си има причинни фактори. Да не се връщам на примера с пеенето. Или определени физически фактори се комбинират така, че накрая докарват до талант.
 Кои са физическите характеристики на ясновидството, например, за да ги отделим като налични у един и неналични у друг?!
 В тази тема по-скоро сме в мистиката, отколкото в реалността….
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен хеката

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 1547
  • Total likes: 2
  • Karma: +0/-0
    • Профил
    • http://природна магия
Вещерство
« Отговор #99 -: 15 Януари 2015 17:39:59, Четвъртък »
LyLythbiggrin велика си.
 Шапка ти свалям.
магията не е религия или философия,а начин на живот

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #100 -: 15 Януари 2015 18:19:26, Четвъртък »
Quote LyLyth ()
Кои са физическите характеристики на ясновидството, например, за да ги отделим като налични у един и неналични у друг?!
А де ?!

 Аз излизам от темата обаче. Но ще ви чета.

Неактивен Lanfaer

  • Newbie
  • Full Member
  • *
  • Публикации: 195
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #101 -: 15 Януари 2015 18:33:23, Четвъртък »
LyLyth,  моята реплика ли те доведе до толкова мисъл :). Имах предвид, че вещица във вид на холивудска карикатура, гонена, преслвдвана, давена т.н. трудно се намира, освен във фолклора, не е като в САЩ, всяко село да си има такава действителна личност. Т.е. тук вещиците са доста по-мъдри, земни и правещи добро :), не че ги няма! Даже напротив, има и то много. Територите с преобладаващи мъже вещери (шамани) нямат толкова много надарени хора. Там са единици. Тук всяка десета жена има някакви способности...и не малко мъже. Няма и строго разграничаване, диплома за вещица не се издава, половината даже и не мислят, че правят нещо не обяснено от науката. Магията е много обширно понятие.
 Талантът си личи както и при другите таланти (за музика или рисуване), детето има интерес и бързо напредва, не тъпче с години на едно място. При някои проявленията са много силни, там няма място за грешки. Почти всеки може да научи нещо.
 Ясновидството както всичко друго може да се развива, но е по много трънлив и труден път...ако нямаш и капка талант, почти невъзможен. При него явлението "предчувствие" и "дежа вю" е ежедневно и за дребни неща. Прозренията насън идват поне няколко пъти месечно. При съвсем детска възраст това са странните въпроси: "Какво е утре?", "Какво е вчера?" или "Няма утре!", "Няма ден!", обикновено и кошмари. Има пътища за осъвършенстване, единият от тях е озъснатото сънуване. Все пак и това си иска отделна тема...

 Added (15.Яну.2015, 6:33 PM)
 ---------------------------------------------
 Да доуточня, моят талант не е в ясновидство и познанията са ми слаби, само което ми е трябвало:). Сега защо няма вещица, който да познае числата от тотото. Много трудно може да има такава, защото виденията не работят на този принцип. Когато човек изключи себе си от времевият континиум и бъдещето е сега, няма представа кога в бъдещето или в миналото е това, което "вижда". Дори и да успее да настрои себе си за числта от тотото (а това е почти невъзможно) поради маловажността на тази информация, няма как да знае за кой ден става въпрос. Обикновено дали е от бъдещето или от миналото се съди по познанията за епохите (дрехи, коли, нрави и т.н.)...за точен ден и дума не може да става.
 Моля вещерите да не се обиждат, че говоря в женски род, познавам нещата от тази гледна точка.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Вещерство
« Отговор #102 -: 15 Януари 2015 19:33:13, Четвъртък »
LyLyth, колежке- материалът, дето го постна... Много общ, таковата... А на нас тук специфика ни трябва...    И щом ще навлизаме в тези дълбини и сложнотии- така да е (но освен това очаквам убийството ни за което- или поне да има заспали хора)... 

 Понятията, които ни трябват, щом ще бистрим въпроса е ли наследствено моженето на мага (не умението, а именно моженето- т.е. онова нещо, което е преди умението, понеже уменията се учат с времето, а моженето- то така си беше- и аз тези две понятия "можене" и "умение" ги разделих в предния ми пост до теб не случайно)...

 И сега- да започнем със скучната част, таковата...

 Имаме две неща, заложени в ДНК-то ни-

 1. Наследственост- родителите предават своите си белези на своите деца;

 2. Изменчивост- децата са в пълното си право по силата на своето си ДНК да придобиват нови белези, неприсъщи на родителите им и затова може да няма ни един художник в целия род, а виж там- детето хоп и художник- защото изменчивост и то детето придобило нещо, което никой преди него в рода му не е имал;

 Тези две работи- наследственост и изменчивост- те са основните свойства не само на хората, но на всички живи организми на тази планета без изключение. Това е в основата на еволюцията. Развиваме се, защото не само се наследяваме, а защото имаме опция и да се изменяме. Дарвин.

 Но нас изменчивостта не ни касае за момента (приемаме, че я има обаче тази изменчивост и не я забравяме- понеже я има), така че я оставяме на страна....

 Отиваме към наследствеността...

 Таковата...

 Наследствената информация е кодирана в ДНК...

 Генът е най-малката функционална единица на наследствеността и е част от молекулата на ДНК.

 Алел е структурното състояние на даден ген. Генът може да си има два или повече алела... Различните алели на даден ген определят алтернативни състояния на белега- такива каквито са рязко разграничаващи се или взаимно изключващи се.

 Генотип - това е съвкупността от всички гени или по-широко казано- съвкупността от всички наследствени фактори в организма.

 Фенотип - появяващите се само при налични условия на средата генетични заложби на въпросния организъм.

 Геном - съвкупност от гени, които се намират в единичен набор хромозоми на дадения организъм.

 И сега следва...

 Имаме доминантен и рецесивен алели, които в постнатия от теб материал не са обяснени като за всеки...

 Доминантен алел - този, който се проявява фенотипно (т.е. проявява се при налични условия на средата да се прояви) в хетерозиготно състояние (т.е. когато в дадения организъм са съчетани определени алелни състояния на даден ген)...

 Рецесивен алел - този, който не се проявява фенотипно в хетерозиготно състояние...

 Т.е. това, че родител има някакви признаци, по разни правила и причини, може да се съдържа в гените на детето, но да не се прояви никога у детето. Тази информация не изчезва обаче. След н-броя поколение се проявява. С цвета на очи и коса често го илюстрират по материалите за дадената тематика... При еди какви си комбинации на цветове на очи и коси в предците- накрая мама и татко с кафяви очи и тъмни коси, но бебето русо и синеоко и не е на комшията, таковата...

 Навлизайки вече в дълбокото...

 Има 1 можене- което или ще се прояви, или няма се прояви, а ще си стои като записано-непроявено и евентуално ще се метне на внука...

 Има н-броя комбинации между родители и назад родова история...

 Има н-броя варианти на околна среда, които ще повлияят дали моженето ще се прояви или ще го удари на инат и няма да се прояви...

 Има го и онова, което написах за помнене- има изменчивост... Някой може да загуби за бъдещото си поколение моженето... Друг да го тресне да може, без никога да е можел по ДНК-заложено...

 LyLyth, светът има много посоки... Не е до вариант от вида- или/или, а е до възможно да се случат всякакви варианти.

 Аз лично не се наемам да изследвам всички тези варианти... Само ги нахвърлих така- отгоре... Колкото за илюстрация относно сложността на материята и липсата на информация да правим генерални заключения вън от конкретен човек и родовата му история за онагледяване и груби сметки по принципа на "на око" смятането...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Вещерство
« Отговор #103 -: 15 Януари 2015 19:48:57, Четвъртък »
Lanfaer, а представи си- отиваш да си нагледаш ясновидската как да спечелиш от тото и виждаш цялата нагаждация- научаваш кой какво с кого се е комбинирал, за да получи печалбата и че всъщност няма "късмет", а е добре пресметнато всичкото, така защото печалбата отива при организаторите- стройна схема с много математика... Какво разочарование... Втори път няма да искаш да виждаш такова работи... А да спечелиш? Без да си на определена позиция в схемата? Да, може- някаква малка сума- може... Но не и достатъчна да спреш да работиш... Пък и то не е като да се доказваш със спечелени примерно 100лв някакси... Какво е твоето мнение по въпроса?
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #104 -: 15 Януари 2015 20:10:47, Четвъртък »
theshadow ...
 Информация много можем да качваме за гените и генетиката, но идеята е да ни разберат всички, които четат, нали така.. Всичко това каченото не дава обаче отговор, какво точно се наследява в магията, защото "можене" в генетиката няма и защо считаме, че е резултат от занимания с магия, например. smile

 Lanfaer, даааам. tongue
 Добави и тази дума "наследствен", а дорде не се открие ген или група гени... wink
 Знаеш ли още какво се замислих - там, където има чак такива големи дарби, има струпване на "чудеса".. а такива не остават скрити...
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак