Автор Тема: Вещерство  (Прочетена 62915 пъти)

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Вещерство
« Отговор #135 -: 17 Януари 2015 17:22:44, Събота »
LyLyth, не съм тук да се мене-доказвам. Отдавна минах тази възраст да ми е нужно такова нещо... Който се интересува от този въпрос, който повдигнах- да се чувства свободен да си направи собствено проучване и на база на собственото си проучване- собствено заключение. Всеки ще стигне в проучването си точно до там, до където може да стигне и нито на милиметър по-напред... 

 По отношение на навика ми да преценявам от раз дали чета учен или псевдо-учен (добри и лоши учени няма- има учени и псевдо-учени)... Давам ти един пример за онагледяване какво имам предвид като способ на преценка... Учебник по висша математика... Всеки, който може да чете, може да отвори този учебник и да си прочете нещо от него. Но за да е наистина от полза прочетеното- се искат определени лични познания в дадената област. А за да се открият грешки в учебника, се искат познания на ниво... 

 Това разделение на учени и псевдо-учени го правя аз. Но аз съм в позиция на ниво на познания, която ми позволява да направя такова разделение- в тези области, в които си натрупвам познания, ги натрупвам в количества. И няма как да ги описвам всичките си познания, заради обеми- не се и опитвам.

 Напомням- че изрично посочих, че това са разделения, които важат само за мен и много рядко карам някой да мисли от такова ниво- трябва да го видя, че е способен да мисли от това ниво и чак тогава и то за единични въпроси и то от позицията не на налучкване на око, а на други работи- изисквам да видя преценката.

Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #136 -: 17 Януари 2015 17:26:09, Събота »
Аз... Извинявам се, че се намисам в спора ви, ама да пробвам да обясня това с моженето от моята си камбанария...
 От дете си мога да общувам с животните. И това никога и никъде не съм го учила, просто го мога. Не съм изучавала навиците на животните ( сега попрочитам нещо по някога от любопитство), не съм изучавала невербалната им комуникация и въпреки всичко животните ми се доверяват. На 16г. аз грабнах отровна змия от ръцете на приятел да и се порадвам и... Той изпадна в ужас да не бъда ухапана, а на змията много и хареса да се навие като шнола в косата ми. :)Злобни иначе кучета и котки ми доверяват още слепите си бебета... И това не е умение което умишлено съм развивала у себе си. Просто го мога.
 Другото което мога от дете е... Аз получавам всичко което поискам. Поискам нещо, измечтая го и го получавам... Сега когато реших да намеря обяснение на моженето си изчитайки куп информация и търсейки обяснение разбрах, че просто съм добра в програмирането. Но в същото време то си ми е било заложено и го мога от както се помня, сега само го доразвивам...
 Те това е според мен моженето дето е преди умението. Умението това можене да го ползвам когато и както поискам го развивам сега. Защото до сега моженето се проявяваше когато си иска.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Lanfaer

  • Newbie
  • Full Member
  • *
  • Публикации: 195
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #137 -: 17 Януари 2015 17:50:25, Събота »
LyLyth, много интерсно разсъжаваш. Птиците могат да летят. Това им е заложено. Вярно е, че родителите им ги учат да летят, но дори и аз да се покатеря в някое гнездо и някоя добронамерена птичка да ме учи...ами няма да литна, защото НЕ мога. Толкова за моженето и ученето. Наследили са крилата от мама и тате, НО въпреки това някои от тях не се научават да летят, падат от гнездата и умират. Та генетиците съм сигурна, че ще открият гена за крила, но дали могат да открият гена за моженето...не знам.
 Всичко това хората го наблюдават от години, но научно по въпроса се мисли от съвсем скоро. Братята Райт правят първия си полет на основата на наблюденията си, почти без научна обосновка! Това обаче не означава, че такава е невъзможна. Т.е. думи само думи са и магия и наука. След някоя друга година, се правят първите научни опити за обтичане на крило на Жуковски и ето науката НАЙ сетне открива летенето, след хилядолетия и след като са литнали първите хора. Това не означава, че го няма, че не е наука, че не е можене, че не еди какво си и що си :). Него го има!

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #138 -: 2 Февруари 2015 01:33:19, Понеделник »
Магия
 от Уикипедия, свободната енциклопедия

 Магия (от лат. magia – обреди, ритуали) е наука и изкуствоза предизвикване на промени в съзнанието в съответствие с волята. Може да се тълкува също като умение за създаване на желаните ефекти и контролиране на събитията с помощта на действия, ритуали и церемониали, оказващи влияние върху естествените и свръхестествените сили. Под всякаква форма тя представлява за хората нещо мистично и тайнствено.

 Въпреки че има много хора, които твърдят, че практикуват магия, към момента няма обективни научни доказателства за съществуването на магията. В повечето случаи, за които се твърди, че имат магически произход, става дума за банално шарлатанство.

 Съдържание

     1 Произход на названието „магия“
     2 Вещери и вещерство
     3 Видове магия
     4 Същност на магията
     5 Религията за магията
     6 Външни препратки
     7 Вижте и другата гледна точка

 Произход на названието „магия“

 Произходът на названието Магия идва от гръцките думи Магос (Магьосник) и Магейа (Магия), които от своя страна произлизат от по-древните персийски изрази Мог – „Жрец“, Мег – „Мъдрец“ и Маг – „Великолепен“. От същия корен произлиза и халдейската дума Махдим (Върховна мъдрост; Свещена философия). Самата етимология на понятието указва връзката на магията с езотеричната наука на философите и мъдреците от Изтока – Индия, Персия, Халдея, Сирия и Египет.
 Вещери и вещерство

 Владеещите изкуството на магията в онзи период от зората на човешката култура, се наричали вещери (идва от думата „вещ“). Вещерът е човек, който осъзнава естествените енергии на Земята, Водата, Огъня, Въздуха и Квинтесенцията, създавайки своята магия в хармония с цялата природа. Вещерите и вещиците са познавачи на флората и фауната, предсказатели на времето, лечители, хора близки на природата и нейните тайни.

 Жреците в древността използвали магически техники, за да проникнат в дълбоките нива на подсъзнанието, предизвиквайки по този начин промени в съзнанието и в материалния свят. Връзката между подсъзнание и материя се осъществявала посредством енергетизираната воля на вещера. Вещерът, прилагайки определени окултни методи, се стремял да осъществи мост (връзка) между собственото си съзнание и колективното подсъзнание, което му давало достъп до енергийно-информационната сфера на други хора. На тези нива било възможно също и създаването на контактни точки между човешкото съзнание и енергийните полета на животни, растения и минерали.

 Силите, с които си служи вещерът, са от същия порядък, както и всички други сили в природата. Те се подчиняват на същите природни закони. Единственото предимство на вещера пред кабинетния учен е това, че първият вижда живот там, където вторият допуска съществуването само на неодушевена материя.
 Видове магия

 Магията се дели на два основни раздела: теоретична и практическа. Теоретичната магия се занимава с общата теория на магическите операции, докато практическата магия представлява изкуството да се въздейства чрез волята върху еволюционните процеси на живите природни сили. Теоретичната магия дава основата на практическата магия, която от своя страна се занимава с реализацията на магическите принципи на практика.

 Предназначението на магията като свещена наука е да създаде в човека способност за максимално развитие на психофизическия потенциал, с цел установяване на пълен самоконтрол и контрол върху заобикалящия го свят.

 Според предназначението си и целите, за които се използва, тя бива:

     Бяла магия – науката и изкуството, чието използване е подчинено на добри, благородни цели.
     Черна магия – науката и изкуството за постигането чрез магически средства на низки, зловредни цели.
     Сива магия – науката и изкуството за постигане на определено лични цели, насочени към задоволяване на персонални желания и потребности в материалния свят. Тя представлява междинен вариант на Черната и Бялата магия.

 Според средствата, с които си служи, тя бива:

     Висша магия (Магическо изкуство; Магическа наука)
     Низша магия (Магическо умение)

 Низшата магия (или практическата) се нарича още и Магическо умение. Тя представлява сравнително широко разпространена фолклорна магическа практика, насочена към постигането на утилитарни цели. Възникнала е в миналото, главно сред селските жители, занимаващи се с тежък физически труд и обитаващи ниските земи в подножието на феодалните замъци, които били разположени предимно на по-високи хълмове .

 Висшата магия, или както се нарича още, Магическото изкуство, е магията на градското население — занаятчии, търговци и аристокрация. В Средновековието обикновено градовете били застроявани на възвишения в близост до източници на прясна вода. Техните обитатели били по-образовани и просветени в сравнение с неуките селски жители и при тях съществували по-благоприятни условия за метафизични занимания.

 Така селската и градска култура предопределили развитието на магическите практики в две направления. Нисшата магия се разпространявала главно устно, по силата на традицията, тъй като мнозинството от селското население било неграмотно. Висшата магия се разпространявала посредством пергаментови писмени свитъци, наречени Гримоари.
 Същност на магията

 От незапомнени времена в Близкия и Далечния Изток висшето познание на законите на природата е считано за магическо умение, чиято същност се асоциирала както с точните науки — астрономия, математика, геометрия, химия, физика, така и с хуманитерните науки — философията, теологията и религията. Носителите на това знание, пазено в дълбока тайна, били жреците маги, наричани още посветени.

 Съществуват няколко взаимносвързани и взаимозаменяеми понятия, близки по съдържание до термина магия — езотерична наука, окултно знание, трансцендентална философия и др.

 Магията може да се разглежда и като трансформация (в смисъл на физическо, ментално и духовно преобразяване), постигната по окултен път. Идеята за трансформацията идва от осъзнаването, че не е необходимо безпрекословно подчиняване на заобикалящата действителност, проявена чрез света на формите. Светът на формите е подчинен на Духовния свят, част от който е и нашият собствен Дух. Духовният свят е подчинен на Каузалния (причинния) свят, а над него стои Божественият свят. Ако човекът действа в хармония с Космическите сили, става способен да извърши различни магически трансформации — промяна в атомния (молекулния) строеж на телата чрез окултни методи и средства. Светът на формите е пластичен и може да се моделира според волята на Мага, действаща в съответствие с природните закони. Магията работи както в Света на формите, така и в Невидимия свят. Именно технологията за манипулиране на Невидимия свят е предмет на изкуството на магията. Съгласно окултните разбирания Невидимият свят се разкрива на човека такъв, какъвто той го възприема и определя.

 От древността до наши дни магията представлявала интерес за хора в различни области — политика, изкуство и наука, и обикновеният човек. Тя е обект на изследване и анализ от страна на историци, антрополози, социолози, медици, психолози и др. Към някои нейни страни проявяват интерес и специалисти от областта на точните науки — математици, физици и химици. Сред широките народни маси магията е обект на изучаване и практикуване от шамани, гадатели, народни лечители, енерготерапевти, майстори по бойни изкуства и др. Тук е точката, в която наука и магия неизбежно се преплитат, поради което магията може да се определи като наука за непознатото, която приема фактите, без да ги обяснява докрай.

 Както религията, така и магията в дълбоката си същност представляват израз на стремежа на човешкия дух към изява в най-високите области на битието и съзнанието. В Стария свят религията, чрез своите корени, произход и вътрешно съдържание, винаги е била в тясна връзка с теорията и практиката на т.нар. висша магия. Съществува една основна и много важна разлика между религията и магията - религията следва пътя на извисяване от материята към високите сфери на духа и към Бога, докато магията се стреми да материализира Божествената искра, като изтегли духовната еманация надолу към материалния свят.

 Магията е възникнала като израз на дълбока вътрешна връзка между микрокосмоса и макрокосмоса, между човека и универсума. Тайните на магическата наука се основават на контакта между подсъзнанието и околната среда, осъществяван посредством волята, която контролира мистичната енергия, наречена от древните гърци Пневма, от римляните — Ефир, от индийците — Прана, от китайците — Чи (Ци), от японците — Ки. В магията този медиатор също носи различни названия — Етер, Астрална светлина и др.

 От гледна точка на приложната психология някои от основните магически техники представляват способи за проникване в подсъзнанието. Обикновено съзнанието не знае какво става в подсъзнанието, тъй като подсъзнанието работи с образи, а не с логически понятия. Aко човек желае да изпрати послание към чуждо подсъзнание, той трябва да го „облече“ в образи и картини посредством техниките на визуализацията. Подсъзнанието, от своя страна, ни изпраща сигнали под формата на сънища и видения, възприемани в будно състояние. Съществува теория, според която именно в подсъзнанието се крият тайните на човешката психика и способности.

 Магът извлича от своето подсъзнание и от универсалното свръхсъзнание сили и енергии недостъпни за простосмъртните. Магията предоставя практически методи за навлизане в областта на свръхсъзнанието. В областта на Свръхсъзнанието се крият тайни за миналото на човека, неговия произход и същност. Окултната наука е създала емпирично свои методи за проникване в тази област.

 Магията не е чиста наука, а изкуство както поезията, живописта и музиката, изискващо осмислено интуитивно прозрение на скритите природни сили. Магията може да означава и използване на ритуали, за които се смята, че ако са изпълнени правилно, принуждават (а не просто молят) свръхестествените сили.

Неактивен AnnieWalker

Вещерство
« Отговор #139 -: 24 Март 2015 23:36:04, Вторник »
Когато бях малка с нашите сме живяли в Афганистан за няколко години. Не си спомням много от тогава но знам че там много вярват в магия. Част от тяхната култура и традиция е близка до българската. В селото където сме живели имаше една баба, беше много страшна. На мен тогава ми приличаше на баба яга smile После разбрах че е вещицата на селото. А нашитя бяха лекари там. И все спореха с тази баба как да лекуват хората.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #140 -: 24 Март 2015 23:52:08, Вторник »
Ани, аз самата ползвам много народна медицина. Синът ми е на 20г. и почти не е пил  лекарства, но винаги съм се консултирала с личният си лекар преди да приложа каквато и да била народна медицина. Когато е нещо безобидно ми е позволявал, когато е нещо сериозно и няма време да се чака билките да подействат е изписвал лекарства. Здравето е нещо много ценно и не трябва да си правим експерименти с него, сигурно за това родителите ти са спорили често с местната лечителка.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Murid

Вещерство
« Отговор #141 -: 25 Март 2015 09:13:58, Сряда »
Quote
Магията не е чиста наука, а изкуство както поезията, живописта и музиката,
 изискващо осмислено интуитивно прозрение на скритите природни сили.
 Магията може да означава и използване на ритуали, за които се смята, че
 ако са изпълнени правилно, принуждават (а не просто молят)
 свръхестествените сили.
нито един от хората които са ме учили няма да се съгласи с това... някои дори биха казали, че "принуждаването" на каквито и да било сили е гнусотия... поезията пък е само изразно средство, докато същината на всяка "магическо действие" си е чиста проба научно, съобразено с природните закони, толкова добре, колкото човек съумее
 също и за това разделение на нисша и висша едва ли някой ще го приеме освен с усмивка...

 но все пак уикипедия не е учебник по магия де...

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #142 -: 25 Март 2015 09:24:30, Сряда »
Quote Murid ()
същината на всяка "магическо действие" си е чиста проба научно, съобразено с природните закони, толкова добре, колкото човек съумеесъщо и за това разделение на нисша и висша едва ли някой ще го приеме освен с усмивка...

 Murid
, просто ми четеш мислите. Благодаря ти за поста.
 Тук се опитваме да правим точно това. Но много хора виждат магията като по фентъзи филмите... И си представят, че като дойдат ще им дадем книга с рецепти за ритуали, магическа пръчица и хоп - магьосници. А всищност и магията като всяка наука си иска времето да се усвои теорията и да се премине към практиката.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен AnnieWalker

Вещерство
« Отговор #143 -: 25 Март 2015 22:48:38, Сряда »
В селото където нашите работеха като лекари хората живееха точно според природните закони. Но и много фантасмагории имаше, смешни ритуали а една част от начина им на живот беше изцяло против съвременната медицина. И те не разбираха че примерно трябва да имат хигиенни навици и да се ваксинират.

Неактивен mishellka

Вещерство
« Отговор #144 -: 18 Август 2015 14:05:26, Вторник »
Четейки първите страници ми направи впечатление дискусията за маг/вещица по рождение и тези, които са се самосъздали. Аз мисля, че една вещица или магьосница по рождение винаги е с предимство, но това не значи, че развилата се такава с учене, труд и усърдие не може да я конкурира. Естествено двете не са на равна нога на стартовата позиция, но на финала не се знае кой ще е по-добър.

Неактивен Godsmack

Вещерство
« Отговор #145 -: 18 Август 2015 22:34:08, Вторник »
mishellka, констатираш или се изтъкваш wink
само онзи който е познал болката може да оцени

Неактивен mishellka

Вещерство
« Отговор #146 -: 18 Август 2015 23:33:11, Вторник »
Констатирам най-вече.
 Даже бих казала, че целенасочения човек, упорития човек ще постигне доста повече от даровития без особено развитие.
 Имам дадености на медиум и ясновидство по рождение, обаче не съм се развила особено. Не исках да ги развивам заради брътвежите, че това било грешно, че Бог осъждал такива хора, че се връщало на поколения напред. А аз вярвам в Бог.
 Наскоро си отворих сетивата, настъпи рязка промяна в съзнанието ми. Постоянно получавах знамения, все едно пред мен се редеше някакъв пъзел и аз капитулирах. Но медиум не искам да бъда. Спомням си времената, когато сина ми като по-малък крещеше от ужас, виждайки образи зад него в огледалата, а у нас все едно беше харман. Накрая заявявах гласно на всички, които могат да ме разберат и да му чуят, че аз не съм обучена да им помогна да ме оставят на мира. И с времето се получи.
 Когато дядо ми почина, усетих присъствието му, хвана ме за рамото докато простирах на терасата. Цялата се втресох. После за 40 дни със сън ми заяви какво иска да бъде раздадено - точно и ясно.
 Купих си окултна литература, чета много в нета, навързвам нещата. Искам да знам теорията, после ще видя как ще се получи с практиката. Имам аванс в последната.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #147 -: 18 Август 2015 23:55:46, Вторник »
Quote mishellka ()
Когато дядо ми почина, усетих присъствието му, хвана ме за рамото докато простирах на терасата. Цялата се втресох. После за 40 дни със сън ми заяви какво иска да бъде раздадено - точно и ясно.
 mishellka, когато баба ми почина месеци наред се събуждах по нощите и можех да се закълна, че тя стои над мен и в просъница я чувах да казва, че искала да види дали спя, да ме завие и т.н. После... Прочетох повечко литература и разбрах, че мъката от загубата ме кара да виждам и чувам тези неща.
 Ти също по тази причина си "усетила" дядо си. А познавайки го (дядо ти е все пак) си улучила и какво иска да му бъде подадено.
 Като четеш окултна литература много внимателно подбирай какво да четеш и имай в предвид, че всеки Маг използва различна терминология. Примерно... Много магове използват термина "моментно осъзнаване", аз използван "нулиране" или "рестарт". едно и също състояние, но различни термини. Пак много използват "Излизане от тялото" и това подвежда, защото всъщност е да отпуснеш съзнанието си, да "усетиш", че летиш примерно, а всъщност ти си си в тялото си, няма как да излезеш от него.
 Магята не е да говорим с духове, защото духове няма. Не е и да летим на метли. Метлите си нямат крила, мотор, въздушна възглавница или каквото там и гравитацията няма да ни го позволи.
 Магията е да можеш да управляваш енергията. За целта трябва първо да опознаеш и овладееш своята, а после да се научиш и да я контролираш.
 Съжалявам ако ти звуча сухо, но... Магията е много четене и много труд.
 А колкото до маговете по рождение и тези които от после са се научили... У нас по майчина линия всички си имат магическото, но не всички са го развили. Докато аз попивах всичко от баба си и прабаба си, то леля ми (на баба ми сестра) се е развила само в ясновидството и не можеше да бае. Майка ми се развива още и още в билкарство и лечителство, а аз... Ясновидството ми е за забавление (колекционирам карти за гадаене), бая и програмирам. Това последното тук научих, че програмиране било. Баба ми ме учеше като поискам нещо да си го получа и не като го мисля, а като го усетя. smile Та и маговете по рождение учат та се късат, ако искат да са Магове.
 Та така... Добре дошла и ще се радвам да учим заедно. biggrin
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен