Автор Тема: Вещерство  (Прочетена 67375 пъти)

Неактивен Lanfaer

  • Newbie
  • Full Member
  • *
  • Публикации: 195
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #120 -: 16 Януари 2015 23:12:25, Петък »
theshadow,  да, сакралното му значение е важно за вещерството, но стихиите най-лесно и добре се усвояват ако поне в началото са около теб във възможно най-достъпна форма. Колкото ти е по-трудна една стихия - толкова по-близко до  теб. Защото мен ме заравяха до шията в земята и то няколко месеца, преди да мога въобще да се доближа до тази стихия...после изкарах години заровена до глезените...Има много познание за огъня по нашите земи защото има много познание като цяло, но само си представи една сахара - само жежкост или едни ледове - оцеляваш край огъня. Това е най-близката ти стихия. И там се раждат повече вещери-мъже (шамани).
 Възможно е и да се открие и слон :), аз имам поне няколко в стаята - гипсови. smile Не, имах предвид, че всичко, което наистина го има, а има много все още не открито. След хилядолетия втренчване в звездите, построиха Хабъл и откриха стотици хиляди нови звезди...нещо такова трябва да се случи, макар че психолозите напредват, трябва да им го призная, в тяхната област и достигат до области, които преди са били части от вещерството, като хипноза, внушения, контролиране на съзнанието...много хора и психологията я обявяват за пишман наука.
 Не, това беше филм, но отношението на науката в момента е такова - с нейните си средства задължително, а това не винаги е вярно. Вече обясних и за числата от тотото, но не - това е тестът за ясновидство. А него го има, но не е ниво Бог и съответно не е достатъчно за учените.
 А сега почвам да чета линка smile

 Added (16.Яну.2015, 11:12 PM)
 ---------------------------------------------
 Има да, много общо, по много места "джумалов ден", палят се огньове по кръстопътищата и един голям на центъра на селото. Момците прескачат огньовете. Всички жени са изключени. На много места са обелечени в специални костюми и маски. Прави се за здраве и за прогонване на злите сили и демоните. Имаме си и нестинарството. Имаме и "прекаждане". Някой антрополог може да ги издири всичките свързани с огън. Не са малко...и все пак огънят НЕ е толкова нужен и близък, както водата по тези ширини, факт. Подобен обичай има и в Испания "Сан Хуан" палят се огньове и мъжете ги прескачат и се кръстят :). Пак за здраве.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Вещерство
« Отговор #121 -: 16 Януари 2015 23:45:00, Петък »
Lanfaer, но аз не уточних какъв слон, а ти не попита...  smile

 Всъщност науката е много по-напред с материала- но дали това е обществено достояние... По разни причини не е толкова лесно да се достъпят научните изследвания по въпроса...

 Примерно... Психологът Джон Едгар Хувър, който е и основателят на Федерално бюро за разследване на САЩ... Се занимава с изследвания на свръхестественото в лаборатория... Но... Разгласени са глупости от тези изследвания... И... Все едно основателят на ФБР е някакъв абсолютен идиот, който не може да различи шарлатанин от човек със специфични умения...

 Повече информация относно изследвания от лаборатории има обаче върху осъзнатото сънуване- примерно изследванията на The Lucidity Institute, чийто основател е американският психофизиолог Ст. Лаберж... В смисъл, че някои неща все пак може да се намери информация за тях, ако човек знае къде да търси...

 П.П. Планина... Зима... Пробвай без огън...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Lanfaer

  • Newbie
  • Full Member
  • *
  • Публикации: 195
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #122 -: 16 Януари 2015 23:54:38, Петък »
Предполагам, smile любопитството винаги е тласкало учените. Лично аз не съм попадала на нещо интересно за осъзнатото сънуване в нета. Някакви съвсем бегли неща: за фазите на съня, за нивото на действие на мозъка по време на сън. За сетивността на тялото по време на фазите на сън и за сънуването при животните и докато първите три горе/долу бяха точни, то последното ме изуми уж сериозни учени твърдяха, че голяма част от гръбначните животни не сънуват. smile А аз като една истинска вещица си имам котка и мога да се закълна, че сънува smile и даже му личи. Т.е. нищо ценно, което да си заслужава да го запазя. Така или иначе помня "избрани моменти" :), не е много научен подход, но си е моят.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Вещерство
« Отговор #123 -: 17 Януари 2015 00:04:19, Събота »
Lanfaer, не обичам да чета какви да е сайтове... Защото... Сайтове може да си направи всеки и да пише вътре каквото си поиска... Намирам си конкретни учени, които пишат по конкретни въпроси... Например по въпроса за осъзнатото сънуване- имам книга на самия психофизиолог Ст. Лаберж- Exploringthe world of lucid dreaming...

 А освен това правя разлика между псевдо-учени и учени... При псевдо-учените класирам- добилите титла чрез някой (или някои- мн. ч.) варианти- с връзки, с преписване, с купуване чрез пари... При псевдо-учените класирам платените драскачи, които пишат глупости, стига някой да им плати да пишат глупости (например църквата е доста богата институция и си купува учени- за мен такива купени учени са псевдота)... Според мен някой с IQ под 140 и скаран с логиката и умението да се борави с доказателства- няма как да е учен... Псевдо-учените ги пропускам...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Lanfaer

  • Newbie
  • Full Member
  • *
  • Публикации: 195
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #124 -: 17 Януари 2015 00:19:03, Събота »
Висок праг, по-висок и от прага за Менса :), от къде си сигурен, кой колко точно е интелигентен? Радвам се, че така добре успяваш да разделяш хората, аз не мисля, че ми е нужно. Даже го бях писала в тази тема. Човекът може да е виртуоз и да свири един след друг шедьоври на пияното, но аз да имам нуждата да чуя точно един тон, изсвирен от някое незнаещо дете, точно него...Във всеки случай аз не съм учен, ако това също е изискване за форума, трий ме :).
 Въпросът е как се включва форум с името "магия" към тези сложни изисквания?

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Вещерство
« Отговор #125 -: 17 Януари 2015 10:23:52, Събота »
Знаеш за МЕНСА? Мнозина не знаят, но щом знаеш... Добре...

 За вход в менса, ако е по Станфорд- Бине- тогава IQ трябва да е над 132... А ако е по Кетел- тогава IQ трябва да е над 148... Но аз не уточних за IQ какво имам предвид, а ти не попита... Както и да е- не ми допада менса... Когато става въпрос да се отстоява да има за всички повече поле за образование и за наука- менса е едно от нещата, които си траят и никой не чува ни гък от тях... Грешка- моя грешка... Всъщност не е точно така- тукашните от менса щели да правят тест за интелигентност на политиците ни- много полезно за развитието на образованието и науката в България занимание, няма що... Все едно някой не е в състояние да се сети и сам какви същества стават политици и колко от тях са с купени дипломи... А още- ако ще е да цъфнат МЕНСА в новините с новия приет в редиците им актьор, който имал щастието да не завърши основното си образование, но му дали от МЕНСА IQ 160 и са на първите на линия... Или пък да дадат такова IQ - което е над 160 на 3 годишно дете - браво- тя паметта му на детенце е на тази възраст на ниво да не помни вчера какво е яло, но ще е успяло да прочете и да запомни повече информация от някои професори- браво на МЕНСА- всички знаеме, че тя информацията расте по дърветата и не е нужно да се учи, а само трябва да иде някое 3 годишно и да си я набере от клоните... biggrin Та... До колкото ги виждам менса в какво се проявяват и как са им платени явяванията на тест, как имат членски внос, приемат даренийца и прочието... Те са на този свят за таковата... Комерс... Печалбичка... Не ги харесвам МЕНСА, наистина не ги харесвам... 

 Питаш-

 
Quote
Въпросът е как се включва форум с името "магия" към тези сложни изисквания?

 Таковата... Не карам другите тук на подобни работи... Е добре де- може би само по някога, но пък още не са ме убили за което...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #126 -: 17 Януари 2015 10:35:29, Събота »
theshadowsmile !
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен Lanfaer

  • Newbie
  • Full Member
  • *
  • Публикации: 195
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #127 -: 17 Януари 2015 14:31:04, Събота »
theshadow,
 "Но аз не уточних за IQ какво имам предвид, а ти не попита..."- веднага се поправям, за какво става въпрос?

 Отношението ми към Менса е подобно, всъщност дълбоко не вярвам, че човек с IQ-132 ще даде пари, за да членува в организация с неясна цел smile или пък за тест който какво ще го погъделичка по егото ли?! Още повече, че има подобни тестове напълно безплатно и доволно повече гъделичкат егото :), но това си е мое лично мнение.
 Едно дете може да има високо IQ тъй като тези тестове не показват нивото на познание, а показват самата способност за учене и разсъждение. Т.е. показват колко е голям съда, а не с какво и доколко е напълнен. smile Тестовете за деца са адаптирани за възрастта и нямат общо с тестовете за възрасни. От Менса обаче не правят тестове за деца. Освен някакво недоразумение преди няколко години. Та с една дума не подценявай подобно дете...то не е случайно! Когато това е дете е супер - съдът е празен и може да стане страхотен човек, когато обаче е възрастен, който е пропилял подобно нещо, е направо скръб.
 За последното се радвам, реших че съм объркала форума.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Вещерство
« Отговор #128 -: 17 Януари 2015 16:31:17, Събота »
Lanfaer, тестове за интелигентност- съвременната концепция, мерят какво ли не, защото... Има различни видове интелигентност... На менса тестовете мерят генералната интелигентност- т.е. способностите за планиране, за решаване на проблеми, за правене на логически заключения... Бележат с g... Има една формула, която обвързва резултат от тест с възрастта на лицето, което прави теста- но зависи какъв е тестът- не всички тестове са преценени да съобразяват интелекта от позицията на годините, навършени от лицето, което прави теста... Някои тестове са така само- колкото си изкара човек, като ги прави- толкова... В такива тестове за мерене на генералната интелигентност - често има математика, кодирана в картинките... Освен, че има видове интелигентност, има и още куп особености, на които трябва да отговаря един тест, за да е спотребляем и валиден да се окаже резултатът от неговата направа... Но това е друга тема... Обширна много...

 За менса- има хора, които си дават парите- някои от тях са наистина интелигентни, обаче замисълът на самото сдружение не ми харесва...

 Целите на менса са описани в устава на менса, който е публичен... Като на повечето ЮЛНЦ- публичен е и може да се види и на сайта им... В устава им на менса е записано, че имат интереси да подпомагат деца с високо IQ, т.е. предполага се да имат и начин да определят IQ на деца, но таковата... Не усещам да е по коректния начин това...

 В България цялата образователна система е така нареформирана, че с всеки изминал ден запада все повече и повече... И както е записано по устава на менса излиза- ще гледаме само умните деца... Ще правим нещо, но само за "богоизбраните"... Аз съм на отстояване на принципа, че не може да има учени и наука, ако основата- т.е. образователната система, не е добра, но не само за едни деца, а за всички деца - за да доставя разбираемо и по интересен начин - образование за всички деца по равно... Пък вече което дете е по-напред с материала по разните там причини (дали защото само го влече, дали защото има амбициозни родители), да е както в някои други държави- да има право да се яви на изпити и да завърши предсрочно образованието си, ако го желае, а ако ли не- да си се изучи с останалите...  Нужни са изцяло нови учебни програми, повече учителски кадри на добро заплащане, по-малко брой деца в 1 паралелка- това би намалило и насилието в училищата значително, защото малките групи са по-сплотени, а отделно повече възрастни край децата означава повече възможности да се предотвратят детски сблъсъци... Но и това е друга тема... Също обширна много...

 Относно това-

 
Quote Lanfaer ()
Та с една дума не подценявай подобно дете...то не е случайно!

 Именно, че не е случайно... Зная как се натрупва огромно количество познания и/или умения... А зная и за родители без спирачки, които умишлено лишават децата си от детство, защото децата да учели, но не просто да учели, а целият им ден без спиране все да е на учене и учене... И докато са малки- такива деца са интересни на околните, но после тези деца порасват и вече няма значение колко много знаят, само дето времето назад не може да се върне и да си изживеят загубеното детство... И това е друга тема...

 Много на отклоняване от темата го ударихме... Спирам до тук...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #129 -: 17 Януари 2015 16:35:49, Събота »
Чета ви и просто...ахвам..
 Дали предците ви са се занимавали с квантова физика, ако не са - шарлатани са били, щото научния подход липсва!
 Ако пък се оказва, че нещо може да се развива без теории на физиката, значи тя не е необходима за него и включването й е лична приумица.
 Добавям и това, че магията не е наука и никога няма да бъде, защото, за да бъде нещо наука, има си изисквания и то НАУЧНИ. Най-важните са понятиен апарат и изследвания, с които трябва да докаже съществуването си и теориите си. И двете липсват и ще липсват...
 Управление на енергията... метод ли е? Същност ли е?
 Ай ще приема, че съм тъпа.
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Вещерство
« Отговор #130 -: 17 Януари 2015 16:46:40, Събота »
LyLyth, ще те помоля да четеш внимателно и да спреш да пречупваш написаното и да го пренагаждаш, за да тича на твои убеждения... Пробвай да боравиш с факти- те не зависят от личното мнение и са еднакви за всички.

 Относно това-

 
Quote LyLyth ()
И двете липсват и ще липсват...

 Не е така. Има изследвания и продължават да се правят. В някои държави парапсихологията е наука и си върви с лабораториите. Друг е въпросът, че наистина прелива от шарлатани и това е доста голямо затруднение...

 Науката не е само понятиен апарат и изследвания. И добре че не е само това...

 Освен това с теб стигнахме до-

 
Quote
Quote LyLyth
 какво точно се наследява в магията, защото "можене" в генетиката няма

 Още преди да зададеш въпроса си, аз написах-

 
Quote
Quote theshadow
 моженето- т.е. онова нещо, което е преди умението


 И все още не си отговорила на въпроса ми, който ти зададох-

 
Quote
Кое е преди умението, когато говорим за магия, LyLyth?
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #131 -: 17 Януари 2015 16:52:44, Събота »
"Не е така. Има изследвания и продължават да се правят. В някои държави парапсихологията е наука и си върви с лабораториите."

 Дай ми линк, Сянка. Искам да ги видя. Не само че се правят, ами и да прочета, какво точно са открили.Искам да прочета какво точно са открили и доказали!
 Темата стана тотален качамак.
 Точно до там стигнахме, да. До обяснението, какво точно се наследява. И аз още съм в очакване да прочета, какво точно се наследява..
 Можене... можене за какво?? Разбрах, че е нещо като ...нож.. До тук имам само твърдения, че нещо се наследява, информация, че няма правени изследвания и твоята честна дума, която обаче нищо не доказва. smile
 Нали научния подход изисква доказателства.

 
Quote
Науката не е само понятиен апарат и изследвания. И добре че не е само това...

 Така е, да. И теории е. Ама теории без доказателства са... вярвания някакви.. Неясно какви.

 Знаеш, че в тези лаборатории се излседва и наличието на друг живот, прераждане и Бог. Не виждам обаче да си повярвал в Бог..

 П.П. Нещата нямат нищо общо с МОИТЕ убеждения. Просто чета и виждам несъответствия.

 Не ми отговори - предците ви с колко IQ и какви форуми са чели.
 smile
 Баси, добронамерена съм, ама тази тема ..
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Вещерство
« Отговор #132 -: 17 Януари 2015 16:57:53, Събота »
LyLyth,

 По т. 1 от дневния ред- намери си линкове... Не, че не мога и аз да ти предоставя, но даденото на готово не е същото като лично откритото- понякога...

 По т. 2 от дневния ред - аз по-нагоре писах за видове учени... Не случайно правя разделение на учени и псевдо-учени и не на всеки, окичил се с научна титла, му давам право на признание, че има акъл в главата си...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Вещерство
« Отговор #133 -: 17 Януари 2015 17:00:36, Събота »
LyLyth, за наследяването ти отговорих. Но ти не искаш и не искаш да отчетеш това. Колко пъти да повтарям- наследява се можене... Моженето не е умение- уменията се учат. Моженето не е и знание- знанията и те се учат. Колко пъти да се повтарям? Кое не написах ясно... Уморих се да повтарям...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Вещерство
« Отговор #134 -: 17 Януари 2015 17:04:05, Събота »
Значи не намирам за правилно да определяме кои учени са добри и кои са по-добри, още повече и на думи да им измерваме IQ-то и да определяме прагове, съобразно лични предпочитания.
 По отношение на линковете - те не са нужни на мен, а са нужни за достоверността на думите ти. smile
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак