Автор Тема: Литература за шаманизма на български език  (Прочетена 10823 пъти)

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
За шаманизма в света има обширна (да не кажем огромна) литература - както научни исторически и антропологически/етнографски изследвания, така и появилата се от 30-40 год. насам "окултна" литература на тема шаманизъм, всякакви Ню-ейдж интерпретации, смесвания и пр. и пр.

 В България литературата на тема шаманизъм е доста скромна. Бих искал да посоча някои неща, които според мен заслужават внимание. Не претендирам за изчерпателност, сигурно ще забравя да спомена някои книги. wink

 Мирча Елиаде, (1951) Шаманизмът и архаичните техники на екстаза, София: ЛИК, 1996
 Класическият труд на Елиаде е компилация от изследванията на различни учени. Част от тези изследвания са били вече остарели по време на написване на книгата. Това е много известна книга по темата (практически може би първия цялостен обзор, която предизвиква широк интерес към шаманизма след 1950 г.; тя се цитира от много автори, но лично аз смятам, че има много неточности и за мен полезността й е спорна.


 Майкъл Харнър, (1980) Пътят на шамана, София: Шамбала, 1999
 Книгата на Харнър е също широко известна. Той бе май първия учен-антрополог, който взе в ръце тъпана и мина "от другата страна на барикадата", съчетавайки научните си познания с практическите методи, усвоени при шамани от няколко племена. Лично аз го харесвам. ;)


 Клаус Мюлер К., (1988) Шаманизъм, София: ЛИК, 2001.
 Авторът е антрополог и книгата е едно кратко, но доста добре написано популярно въведение в темата що е шаманизъм и какви негови форми се срещат в различни части на света. Книжката е малка и е полезна за хора, които за първи път четат нещо за шаманизма, макар че превода не е баш най-добрия.

 Холгер Калвайт (1987) Лечители, магьосници, шамани, София, ЛИК, 2003
 Авторът има степени по антропология и психология. Той е от трансперсоналната школа и известен автор в тази област. Книгата е доста интересна, но превода не е добър. Никак не е добър и това в значителна степен осакатява книгата.

 Невил Друъри - Срещи със сакралното, С., Изток-Запад, 2006
 Н. Друъри е известен автор, който има ок. 40 книги посветени на шаманизма и различни разновидности на магията и езотериката като цяло (тази според мен не е най-интересната, но нея издадоха). В книгата шаманизма е една от основните теми. Лично за мен бе по-добре да се преведе неговата книга "The Elements of Shamanism", която е доста добро писание от вида "Въведение във ....", но както и да е.

 Джон Пъркинс - "Да преобразиш себе си и света" и "Психонавигация".
 Пъркинс е интересен и приятен автор. Има някакъв позитивен дух в начина, по който пише. wink Книгите му не са специално само за шаманизма, макар че говори и за него и за срещите си с шамани в Южна Америка, Индонезия и пр. (и разказва за някои шамански техники, наистина по-скоро в ню-ейдж стил).

 И една серия книги, посветени на практиките на северноамериканските индианци, които имат думата "шаманизъм" в българското заглавие, макар че в оригиналните заглавия я няма.  tongue Ех тези издатели... biggrin

 За да не ги описвам отново (мързела както е известно не мори, а мъчи), давам линк към моя блог, където съм им направил обзор (още повече, че имам пръст в издаването на някои от тях :p) . Не всички книга в темата имат общо с шаманизма, но някои имат пряка връзка...

 Оценките за някои заглавия са доста... серт, но като стане въпрос за индианци не съм склонен на компромиси (още повече че аз имам пръст в издаването на някои от тези книги). 

 Някои нови книги за индианските учения, история и култура

 Тук съзнателно не споменавам творчеството на г-н Карлос Араня, по-известен под името Кастанеда, тъй като лично аз смятам, че той няма връзка с шаманизма и въобще там става дума за литературно творчество, което е може би много интересно и значимо, но лично аз не си падам изобщо...  nono

 Added
(06.May.2014, 0:54 AM)
 ---------------------------------------------
 А, забравих книгите за българското шаманство.  Фолклористът проф. Анчо Калоянов написа две интересни книги - "Българското шаманство" и "Старобългарското езичество". В тях той е събрал обширен материал на базата на народното творчество, с който показва, че шаманизмът е бил част от културата на българите преди покръстването и е оставил много следи в нашия фолклор.

Added (07.May.2014, 0:08 AM)
---------------------------------------------
Забравих едно важно заглавие.  

 А. П. Елкин - "Аборигенските шамани: най-древната магическа традиция", С., Шамбала, 2001.
 Всъщност книгата се казва "Aboriginal men of high degree" но това въобще не намалява ценността й. Проф. Елкин е един от най-видните австралийски антрополози, който изучава в течение на много години австралийските аборигени, вкл. и тяхната религия и магически практики. Книгата е интересна и е един от класическите трудове върху шаманизма въобще в антропологията.

Added (09.May.2014, 10:50 AM)
---------------------------------------------
Оказва се, че книжката на Мюлер я има в Читанка.
 http://chitanka.info/text/8165-shamanizym


Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Литература за шаманизма на български език
« Отговор #1 -: 9 Май 2014 18:51:48, Петък »
Blackwolf, благодаря за труда. smile
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Литература за шаманизма на български език
« Отговор #2 -: 30 Септември 2014 11:29:04, Вторник »
Тъй като линкът към обзора на книгите за индианския шаманизъм не работи, пускам го отново.
 http://ulfrden.blogspot.com/2013/11/blog-post.html

 Искам да добавя още една книга, която определено си заслужава - "По следите на изгубената душа" от Сандра Ингерман (изд. "Лик", 2002).
 С. Ингерман в продължение на доста години бе технически директор на Фондацията за шамански изследвания на М. Харнър и негов близък съратник. Тя определено е много компетентен наставник в областта на т. нар. Core Shamanism, при това дипломиран психотерапевт с голям практически опит.
 Книгата е много интересна и смятам, че е полезно четива за всички интересуващи се от шаманизма.

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Литература за шаманизма на български език
« Отговор #3 -: 21 Юни 2015 17:10:40, Неделя »
Случайно открих, че текстът на книгата на Пако Рабан "Индиански урок" го има онлайн.
 http://www.spiralata.net/booklist.php?LangID=0&Letter=%D0

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Литература за шаманизма на български език
« Отговор #4 -: 22 Септември 2016 11:53:22, Четвъртък »
"ШАМАНИЗЪМ, НЕСТИХВАЩАТА ПРИКАЗКА НА КОРЕЯ" от Мария Боеклиева.
Една интересна обзорна статия за корейския шаманизъм. Авторката е ориенталист (предполагам кореист) и добре представя тази проява на корейската традиционна култура.
Корейският шаманизъм си има свои специфики, но най-важното е, че е жива практика, съществуваща в Юж. Корея до днес.
http://asiaconference-bg.com/?p=176

при мен се отваря добре в Firefox и Opera)

Неактивен Амрита

Литература за шаманизма на български език
« Отговор #5 -: 22 Септември 2016 22:14:06, Четвъртък »
Едно интересно интервю за шаманизма с участник от форума:


Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Литература за шаманизма на български език
« Отговор #6 -: 22 Септември 2016 22:50:44, Четвъртък »
Хареса ми интервюто, но това със болестта на шамана ми идва малко нереалистично...
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Литература за шаманизма на български език
« Отговор #7 -: 22 Септември 2016 23:47:37, Четвъртък »
Шаманската болест е абсолютно класически случай и се среща почти навсякъде, където има шаманизъм. разбира се има и изключения, не е 100% задължителен процес, но е много обичайно явление за шаманизма.

Всъщност това е едно от нещата, които изпълняват ролята на инициацията (при някои народи има и други действия, свързани с инициацията). Един много типичен пример е случая с Черния Лос. Там много добре се вижда от неговия разказ за какво става дума.
В темата "Какво е шаманизъм" (на 2 стр.) е даден този откъс от книгата.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Литература за шаманизма на български език
« Отговор #8 -: 23 Септември 2016 22:45:02, Петък »
От интервюто става ясно, че шаманите не се натискат да стават такива, а ги избират, призовават или както там се казва. Изчетох откъса от книгата отново и оставам с впечатление, че момчето е заболяло и докато е било в несвяст или треска може би, дни наред е сънувало... Съответно е сънувало коне, лосове, бизони и птици, защото те са ежедневие в живота му. И понеже в сънищата всичко е възможно те са се преобразявали и говорили. Аз самата като боледувам и съм с висока температура сънувам шашави сънища, а последната година покрай многото операции, упойки и после морфин за обезболяване, пък и покрай заниманията ми във форума, след операция сънищата ми бяха съвсем фентъзи, но това не ме прави призована да шаманствам...
Извинявай, Blackwolf, ако звуча песимистично, но точно за това дойдох в този форум, за да си обясня необяснимото... В конкретния случай за шаманите стигам до извода, че за шаман са избирали някой с по-развихрена фантазия и ярки сънища, още по-добре ако са сънувани по време на тежко боледуване. От там насетне обаче предполагам, че избраният за шаман не е разчитал само на сънищата си, а е учил и то доста сериозно. Защото, за да лекуваш, да бъдеш и съдия и съветник и каквото още там си се иска учене и знание.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Литература за шаманизма на български език
« Отговор #9 -: 23 Септември 2016 23:14:55, Петък »
umnik
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Литература за шаманизма на български език
« Отговор #10 -: 24 Септември 2016 21:17:04, Събота »
Цеци, не си права - развихрената фантазия и призоваването нямат общо. То е като някой да се мисли за велик в дадена област (напр. че е велик футболист), но да не е, а друг да се мисли за голямата работа и наистина да е. Не знам дали примера е много ясен.

В крайна сметка решаващо е какво правиш с призоваването. В традиционните култури шаманите биват признати само и единствено когато дават реални резултати в работата си и то в достатъчно много случаи. Напр. от 10 болни да могат да излекуват поне 7 или 8. Ако излекуват 1 или 2-ма - не става работата. Сега си го измислям в движение, но нещо такова.

Има един добър труд на Л. Щернберг, "Избранничеството в религията", където се описва точно този процес. Мисля, че има превод и на български.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Литература за шаманизма на български език
« Отговор #11 -: 24 Септември 2016 21:37:40, Събота »
Черен Вълк, май аз не се изразих правилно, но го писах след работа и уморена и... Извинявай!
Предполагам, че за шаман избират някой с ясновидски способности, в същото време умен и имащ желание да учи още, защото ако не познаваш растенията и свойствата им няма как да лекуваш. Т.е. някой който изпъква със ум и способности на фона на останалите във племето. Мисълта ми беше за шамансаката болест...
Такива сънища като описания в разказа могат да се получат при треска, а в комплект с ясновидство и се получава. Може и... Нали никой не се натискал особено да става шаман понеже било отговорно и т.н., та нормално е като те нарочат за шаман и да се поболееш от нерви и притеснения.
В случая не отричам шаманската болест, а и търся логично обяснение.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Литература за шаманизма на български език
« Отговор #12 -: 25 Септември 2016 00:27:37, Неделя »
Основен принцип в шаманизма (вкл. и в Core shamanism-а, който се опитвам да разбера) е, че шаманът не лекува, предсказва, прави това или нова. Всички тези неща ги вършат духовете, а шамана само посредничи. Кухата кост, както казва Подиграващия Враните.

Шаманската болест както казах е класически вариант. Същото се случва при много други практики. Прим. в чан си имат термин - "чан бин", чанската болест (на яп. дзен бьо). Хващат я след определено време на практикуване на чан и тя ознаменува вътрешната трансформация на адепта.
Същото е при шаманизма.

Ако разбираш руски гледай или прочети това:
https://postnauka.ru/video/52246

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Литература за шаманизма на български език
« Отговор #13 -: 25 Септември 2016 06:52:52, Неделя »
umnik
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Re: Литература за шаманизма на български език
« Отговор #14 -: 4 Април 2017 15:40:18, Вторник »
Преди няколко месеца излезе книгата от Михай Хоппал "Култури - шамани - знаци", С., ИК "Огледало", 2016.


Професор Muxaй Хоппал е унгарски фолклорист и етнолог, един от водещите изследователи на шаманизма и създател на етносемиотиката, автор на поредица от филми за шаманизма сред сибирските народи, Корея, Китай и др.
Сборникът съдържа научни статии и тезиси на М. Хоппал, в които се разкрива същността на шаманизма, значението на шаманската болест и инициационните обреди, доказва се ползата от изследването на вярванията, митовете, фолклорните традиции, направен е опит за бъде разшифрован езикът на надгробни знаци, както и връзки между писмените повествования и оперативната човешката памет. Представени са и разяснени основополагащи понятия и методи на работа в авангардни направления от модерната антропология и етносемиотиката.