Отворена дискусия > ШАМАНИЗЪМ

Литература за шаманизма на български език

<< < (2/4) > >>

Амрита:
Едно интересно интервю за шаманизма с участник от форума:

_uVideoPlayer({`url`:`http://www.youtube.com/watch?v=H3J235OiEnQ`,`width`:`640`,`height`:`360`},`scrc1Fe1BN8yo`);

Цеци_Вихронрав:
Хареса ми интервюто, но това със болестта на шамана ми идва малко нереалистично...

Blackwolf:
Шаманската болест е абсолютно класически случай и се среща почти навсякъде, където има шаманизъм. разбира се има и изключения, не е 100% задължителен процес, но е много обичайно явление за шаманизма.

Всъщност това е едно от нещата, които изпълняват ролята на инициацията (при някои народи има и други действия, свързани с инициацията). Един много типичен пример е случая с Черния Лос. Там много добре се вижда от неговия разказ за какво става дума.
В темата "Какво е шаманизъм" (на 2 стр.) е даден този откъс от книгата.

Цеци_Вихронрав:
От интервюто става ясно, че шаманите не се натискат да стават такива, а ги избират, призовават или както там се казва. Изчетох откъса от книгата отново и оставам с впечатление, че момчето е заболяло и докато е било в несвяст или треска може би, дни наред е сънувало... Съответно е сънувало коне, лосове, бизони и птици, защото те са ежедневие в живота му. И понеже в сънищата всичко е възможно те са се преобразявали и говорили. Аз самата като боледувам и съм с висока температура сънувам шашави сънища, а последната година покрай многото операции, упойки и после морфин за обезболяване, пък и покрай заниманията ми във форума, след операция сънищата ми бяха съвсем фентъзи, но това не ме прави призована да шаманствам...
Извинявай, Blackwolf, ако звуча песимистично, но точно за това дойдох в този форум, за да си обясня необяснимото... В конкретния случай за шаманите стигам до извода, че за шаман са избирали някой с по-развихрена фантазия и ярки сънища, още по-добре ако са сънувани по време на тежко боледуване. От там насетне обаче предполагам, че избраният за шаман не е разчитал само на сънищата си, а е учил и то доста сериозно. Защото, за да лекуваш, да бъдеш и съдия и съветник и каквото още там си се иска учене и знание.

posleden:

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия