Автор Тема: Приятелството  (Прочетена 58690 пъти)

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Приятелството
« Отговор #30 -: 15 Май 2014 14:57:28, Четвъртък »
cecivalchanova,  няма такова нещо като товарене.
 Какво значи товарене? Ако някой ти е близък, то всичко те вълнува - къде е, защо е там, до кога е там. Ако има проблеми - какво се случва, как да му помогнеш и т.н.
 Иначе е нещо подобно, което Сянката описва, ама има и друга порода хора - социопатите. Те не се вълнуват от нищо и от никой.
 Има и трета порода хора - такива, които наистина нямат нужда от другите, по-затворени, по необщителни.
 Всякакви случаи има, нещата винаги се преценяват индивидуално и на момента.
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Приятелството
« Отговор #31 -: 15 Май 2014 16:35:50, Четвъртък »
cecivalchanova, дори по-чувствителните хора биха искали да са информирани и с каквото могат да помогнат, ако приятелите им са в проблеми...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен хеката

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 1547
  • Total likes: 2
  • Karma: +0/-0
    • Профил
    • http://природна магия
Приятелството
« Отговор #32 -: 15 Май 2014 17:28:34, Четвъртък »
Мисля че приятелството не трябва да е натрапчиво. То някак си идва по естествен начин и се проявява когато трябва.
магията не е религия или философия,а начин на живот

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Приятелството
« Отговор #33 -: 15 Май 2014 17:36:52, Четвъртък »
Аз пък искам да ви питам нещо.
 До тук чета, че приятелството не трябва да се натрапва, че единият не трябва да натоварва другият, че единият би могъл да бъде заставен (каквото и да значи тази дума) да приеме другия и неговите състояния. НО..
 Приятелство ли е това? Не е поставяне на единия в ролята на жертва, а на другия в ролята на злодей- виктимизацията? Кой всъщност трябва да се грижи за нашите собствени граници? И можем ли да очакваме някой да не ги прекрачи, ако самите ние не сме ги дефинирали?
 Можем ли да искаме разбиране и как можем да знаем кога натоварваме някого, ако този някой не ни каже това? И има ли приятелство там, където има страх да бъде изречена истината?
 Мисля си сега, ценя в моя живот най-много хората, които са ми казвали истината. Има толкова много начини да бъде изречена тази истина - от такива, които бих изградили чувство на благодарност до такива, които бих нанесли рани на отсрещния, а това изключва оправданието, че лъжата или спестеното неизречено е било облечено в благородсто, за да не бъда засегната. И ако не можеш да разчиташ, че човекът срещу теб е в състояние да бъде искрен с теб, можеш ли да разчиташ, че той ще ти е приятел?
 Много въпроси.. smile
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Приятелството
« Отговор #34 -: 15 Май 2014 18:09:45, Четвъртък »
LyLyth, според мен има различни видове приятелства. Някои са колегиални, други според хоби, интереси и... Наистина са много. Но има едно приятелство... Приятелството с главно П. В него... Там ти искаш най-доброто за своя приятел. Готов си да дадеш всичко от себе си за него. Искаш да знаеш всичко което му се случва. И в същото време искаш да го предпазиш от всичко лошо. Отсрещният иска същото за теб и... По някога се стига до сърдене, че   " Ти защо не сподели?" и други от сорта, но... В карайна сметка ако е това приятелство което е с главното П, то винаги оцелява. smile
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Приятелството
« Отговор #35 -: 15 Май 2014 18:53:49, Четвъртък »
cecivalchanova, да, просто трябваше да уеднаквим терминологията. smile
 Приятелството е само с главно П, затова, според този ми възглед, всички онези въпроси, които поставих, ми идват странни.
 С малко П не е приятелство. То е познанство за мен, необходимост, колегиалност, някаква друга обвързаност от взаимен интерес, но не и приятелство.
 А приятелството се създава бавно. Поне за мен. Но допускам да греша, понеже съм твърде... критична и безкомпромисна..
 Затова някак считам, че би могло да е само няколко пъти в живота. Затова и допускам, че може да издържи на всичко, понеже, де се вика, е калено в огън и вода.. smile
 И един пример, нещо, което може да даде някаква насока на казаното. Следната ситуация - за граници и за доверие.
 Преди две години на рождения ми ден, неволно нараних моята приятелка. Ако тогава тя не ми бе казала, че това се е случило, никога нямаше да разбера нито какво съм направила, нито защо тя е толкова засегната. Ето какво стана.
 Подготвяме се за вечерта. А съществува конфликт между нея и моя роднина. И през деня идва приятелката ми на работата, донесе ми цветя, нагушка ме, нацелува ме и аз разбрах, че тя ще е на работа вечерта.
 По-късно се чухме по телефона и докато си говорим, аз съм й казала, че трябва да затварям и че ще се видим на другия ден. А приятелката ми се освободила от работа, купила ми подарък, натокала се, но като чула това, решила, че не я желая на партито, понеже роднината ми ще е там и не дошла.. Останала у дома и цяла нощ плакала, че аз съм избрала роднината си, което не е така! Ето ти гениален повод да се скараме и никога повече да не се погледнем.
 Минават дни, идва тя, мятаме се на пясъка, а тя започва така:
 "Искам да ти разкажа една история за едно момиче. Тя си имала приятелка, която много обичала, а приятелката й имала рожден ден. И това момиче купило подарък и отишло на прическа, а после като чула, че не трябва да ходи на РД..... " - да не продължавам. И ми разказва, а сълзите й капят! Ужасно се почувствах. Тя плаче, аз плача - хаха, сапунка пълна. smile
 Нагушках я, а аз дори не съм разбрала какво съм направила. Откъде да зная, че тя се е освободила. Говорих й поне час, за да я уверя, че не съм я заменила, че каквото и да стане, няма да разруша връзката между нас, за да угодя на нечий инат или прищявка (става дума за родата). smile
 Та така. Но с нея сме се карали, викали сме си, не сме си говорили, после сме се разбирали отново, когато гнева премине. Тя ми каза тайна, която бе пазила 7 години, а аз успях някак да простя, въпреки болката от това, че в най-важния момент тя бе премълчала. И разни такива - бол! Но ни свързват години и толкова кризи, толкова моменти на "добро и зло", че ...
 Ето, вчера пак ми помага - стана и статистик biggrin
 А през какво я прекарах, преди да се разведе.. Бедна ти е фантазията. Ако на някой друг така говоря, той ще ме заплюе и повече по никакъв повод няма да ме погледне. Тя веднъж се разплака и каза, че не иска да ме слуша, понеже я наранявам. Е, може и да не съм била права, но, дявол да го вземе, това бе моето мнение. И щом го е поискала, ще го слуша такова! И щом иска да съм откровена - такава ще съм. Та.. през цялото време, тогава бях и на лекции, говорили сме часове по телефона, но не ме е натоварвала. И с нея, и с родителите й... За детето й, за това, какво ще го чака. И сега пак. Че ако не може при мен да намери утеха, рамо и подкрепа или ако аз не я освестя, считайки, че имам основание - кой? Та сама избира, но аз й давам това, което намирам за правдиво, а дали имам основания, дали тя ще ме послуша, дали не - това вече е в нейната свобода.
 В същото време някой друг да ме занимава така и да не искам - о, ще го отсвиря набързо. Дали ще е грубо или ще намекна тактично, но така, че да ме разбере - това е според човека, но не ще позволя просто така да ми навлизат в пространството, ако не желая. smile
 Очертавам си границите, за да ми е спокойно. Дали изглежда егоистично - не зная, но .. при зададени граници се съобразявам, очаквам същото и от другите.
 Та...
 Всичко друго за мен НЕ е приятелство, но би могло да стане.
 Но казвам - за мен - понеже съм... странно пиле, по-скоро ... дам. smile
 Без драми, че ми се повдига от тях.
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен Archeia

Приятелството
« Отговор #36 -: 27 Май 2014 10:07:00, Вторник »
Попаднах на тема за размисъл тези дни.

 "Приятелството е пълно взаимно разбиране и приемане".

 Цитатът е на емблематичен психопат - канибал, между другото.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Приятелството
« Отговор #37 -: 27 Май 2014 10:27:06, Вторник »
Арчея, ти си страхотна! Аз се чудех защо все си ям за нещо приятелите, а то... Първо съм съгласна с тази мисъл "Приятелството е пълно взаимно разбиране и приемане" и после май има нещо канибалско в мен... biggrin
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Приятелството
« Отговор #38 -: 27 Май 2014 21:54:07, Вторник »
И шегата на страна, но приятелството наистина е нещо много ценно. И не е задължително винаги да разбираш отсрещния... Достатъчно е да го приемаш. Аз не винаги разбирам приятелите си, те мен също, но... Това не ни разделя и не ни пречи да сме приятели които винаги могат да разчитат един на друг.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Приятелството
« Отговор #39 -: 27 Май 2014 21:55:25, Вторник »


 Има неща, които не бива да бъдат достояние ...
 И вируси..
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Приятелството
« Отговор #40 -: 27 Май 2014 22:01:20, Вторник »
Наистина има неща които не можеш да споделиш със всеки. Но пък ако имаш приятел който ти е толкова близък, че да можеш да му довериш всичко... То тогава си богат. А аз съм много богата. smile
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Приятелството
« Отговор #41 -: 27 Май 2014 22:17:39, Вторник »
smile
 Изборът да се довериш или не е също част от това. Опознаваш някого, доверяваш се... Манипулацията е недопустима, тя не е част от избора. Това наричам вирус. smile
 Но..
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Приятелството
« Отговор #42 -: 27 Май 2014 22:31:47, Вторник »
По принцип си права, но дефакто... Съвсем на скоро мой приятел ме изманипулира... Направо си ме изнуди да направя нещо което не исках. Бях бясна... Исках да разруша това приятелство, но... Но като преспах... Утрото е по-мъдро от вечерта. Разбрах, че в крайна сметка той ме е спасил от собственото ми безразсъдство...
 По някога приятелите ни, ако са истински такива се изправят срещу нас, за да ни помогнат дори и с цената на малко болка.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Archeia

Приятелството
« Отговор #43 -: 28 Май 2014 12:02:14, Сряда »
LyLyth
 всичко може и трябва да бъде достояние.
 Това е основен смисъл на развитието.
 Основният стремеж.

 Въпроса е или на кой колко му стиска.
 Или
 Доколко е готов.
 Това не е игра за убиване на свободното време - на живот и смърт е.

 Врати се отварят непрекъснато. Някои неща зад вратите са по-големи от нашите простички съзнания.

 А вирусите? Ако не те убият - спомагат да изградиш "имунната си система". По-силна.

 --------------
 Манипулацията е неизбежна при създаването на връзки между хората. От всякакъв тип.
 Някъде беше дала пример за "табула раза"-та...спомни си го.

 Какво страшно има в манипулацията?

 Освен идеята, че може да бъде употребена единствено и само с цел да ти се навреди?
 Та това е просто идея.../при това - не много здрава, показва липса на увереност в себе си, признаване на липсата на сила на собстевните убеждения/.

 Не може /не бива/ идеята да е по-силна от съзнанието.
 Ако е - тогава става проблем от психологическо или медицинско естество.

 ----------------

 Започнах да преоткривам Томас Харис.
 Засега ще преустановя експериментите си в гурме - кухнята.
 Кофти комбинация на вкусове и интереси:) 
 /последните три изречения са шегичка. Донякъде./

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Приятелството
« Отговор #44 -: 28 Май 2014 13:04:35, Сряда »
Не е ли по-лесно да бъде предложена помощ, наместо елемента с гадната изненада?
 Представи си - отиваш на лекар. Тежка манипулация, неизбежно необходима. Наместо да ти бъде разяснено, защо ти е необходима, какво трябва да бъде направено, който точно ще го направи, някой просто така ти предлага стрес, та дори и манипулацията да е била с добри намерения..
 Да, права си въпросът е, доколко е бил готов. Вероятно не много, но.. надали би избрал да си остане с тумора!
 И гняв.. Гневът не е от стореното, а от преценката на някого да спести фактите. smile
 Иначе... за благодарност и щастие са такива манипулации.

 "Освен идеята, че може да бъде употребена единствено и само с цел да ти се навреди? "

 Идея.. Не е ли по-скоро "Аз не съм добър, но и ти не си"... Дали е само идея един такъв свят. Не е въпрос на драма! Колкото и да обичам ТА, човек трябва да има правото поне да знае..

 П.П. Шегичките, донякъде, са забавни. После е ужас.. Но за потърпевшия.
 Много по-лесно е да се пита..
 Свръхчувствителна имунна система води до алергии..
 О съм сигурна, че не ми се сърдиш за тази по-остра реакция, а аз на свой ред ще кажа, когато някой изживее моят живот по моят начин и доведе нещата до по-добър резултат - да заповяда с нравоученията и мъмренето. До тогава мисля да имам собствена позиция по въпроса. smile

 
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак