Автор Тема: Приятелството  (Прочетена 56260 пъти)

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Приятелството
« Отговор #15 -: 26 Април 2014 17:58:50, Събота »


 

 

 Ето какво се присетих днес.
 И се сетих и за приятелството...
 Та - какато казах в другата тема - въпрос на степен в обичта е. Тази дума е много различна, много ..дълбока, не се дава току-така..
 И какво е все пак - взаимност, споделеност.
 Не съм писала в много форуми, но пък пиша от много време. В друг форум имах ..приятел - виртуален. Много години списвахме, а как сме се карали, понеже все за религиозни неща спорехме.. Толкова пъти се канех да спра, минавайки покрай неговия град - в средата на България и все отлагах. Стояли сме до посред нощ, споделях му от неволите си, той ми разказваше за неговите. На възраст - по-голям от баща ми, в душата си - младеж. Как съм се смяла с него, той обичаше мръсни вицове и беше фраснат по пръстите*. Не спестяваше на никой и нищо.. И един ден, просто един ден, негов познат съобщи, че починал - просто така! Ей така от нищото.. тежко, много тежко..
 А иначе .. аз трудно обичам, защото това, което не е близо до сърцето, то не ранява.
 И така.. приятелство...
 една сериозна дума, почти толкова, колкото е и любов..
 А какво не е - не е битка само от едната страна, тогава не е приятелство, тогава е конска талига...
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Приятелството
« Отговор #16 -: 26 Април 2014 21:07:56, Събота »
Quote LyLyth ()
И така.. приятелство...една сериозна дума, почти толкова, колкото е и любов..
 А какво не е - не е битка само от едната страна, тогава не е приятелство, тогава е конска талига...

  Права си, Лилит, Приятелство е когато е взаимно. Когато всеки иска най-доброто за отсрещния и когато кавгата не е повод за раздяла.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Приятелството
« Отговор #17 -: 26 Април 2014 21:13:40, Събота »
Нека помисля, какво да отговоря.. да видим..Но ще е утре...
 Тъкмо са ме обзели мисли за ... шаблоните... Трудно меря света напоследък, нищо не е такова, каквото изглежда.. Но възприятията на всеки са нещо...лично, до толкова, че някои неща въобще не биват възприемани..
 Дам..
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен Archeia

Приятелството
« Отговор #18 -: 27 Април 2014 10:04:44, Неделя »
/според мен/
 В голяма степен приятелството е въпрос на избор.
 Не е "взаимно и едновременно теглене на талига" - това опорочава идеята.

 Приятелството е усещане, връзка, взаимно разбираема принадлежност към нещо -  кауза, мислене, светоусещане.

 Да, в голяма степен е любов.

 От тази, която не следва да се приема за даденост - а следва да се пази, развива и обогатява.

 ---------
 Според мен, добре е не се товарят приятели с битовизми или /не/осъзнати душевни лутания или пък с някакви спорни лични драми.

 Приятелството е партньорство.
 Не взаимен обмен на негативи.
 Или позитиви.

 И е доста надценявано от една страна.
 От друга - много подценявано.

 Стереотипите са навредили на подобен тип връзки между хората.

 Дали вярвам в приятелството? - да, но по един суров, осъзнат и адски отговорен начин.
 Това е мой начин, обаче.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Приятелството
« Отговор #19 -: 27 Април 2014 10:10:44, Неделя »
smile
 почти изцяло единомислие. smile

 само ето това:

 
Quote
Според мен, добре е не се товарят приятели с битовизми или /не/осъзнати душевни лутания или пък с някакви спорни лични драми.


 ам.. дали може да има "натоварване", когато има приятелство. smile (допълвам - свободата от ограниченията в приятелството е толкова голяма, че някак ми е невъзможно да си представя натоварване..)
 Иначе .. да. Много често хората не разбират, защо твърдя има много сериозна разлика между приятели и познати. И лепят с "приятелство" всеки нов човек в живота им.
 И като се опитам да дам моето обяснение за това, че приятелството се случва едва няколко пъти в живота... smile
 Особена връзка е. smile
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен Archeia

Приятелството
« Отговор #20 -: 27 Април 2014 10:20:40, Неделя »
Да, за съжаление 
Quote
дали може да има "натоварване", когато има приятелство
често се случва да се увлича човек в емоцията си /независимо каква - но най-често - болезнен вид/ - това води до натоварване на връзката - излишно форсиране, привнасяне на емоционални състояния, които острешния бива буквално задължен да приеме и емпатично да преживее...в името на приятелството...
 -----------
 В момента, в който се намирам, смятам подобно поведение като липса на хигиена.
 Как ще е после - не знам...
 Може и това отношение да не е адекватно...
 -------------

 С останалото - съвпадам smile - но не съм сигурна, че приятелството се случва няколко пъти в живота...Точно като любовта може да се случва неограничен брой пъти - от нас зависи как ще поддържаме и развиваме случилото се.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Приятелството
« Отговор #21 -: 27 Април 2014 10:28:28, Неделя »
Според както го разбирам приятелството, близостта ми е тези хора е толкова голяма, че не ме натоварват, даже когато усещам тяхната болка, когато страдам с тях, защото и това го има - съпреживяване.
 Понеже трудно допускам хората близо до мен, не намирам за нужно, то не мога да се произнеса по последното.
 Твърде .. съм критична, явно.

 smile
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Приятелството
« Отговор #22 -: 27 Април 2014 11:39:12, Неделя »
Quote Archeia ()
често се случва да се увлича човек в емоцията си /независимо каква - но най-често - болезнен вид/ - това води до натоварване на връзката - излишно форсиране, привнасяне на емоционални състояния, които острешния бива буквално задължен да приеме и емпатично да преживее...в името на приятелството...
Защо да се чувства задължен? В приятелството няма задължения. Ако аз съм решила да съпреживея болката на приятел, то това е мой избор. Ако реша, че искам да му помогна да я превъзмогне - също. И да... по някога приятелството поне на мен ми носи не само радост, а и много болка. Но пък никой не ми е обещавал, че ще е лесно. Приятелството е трудно. И ако не мога да споделя страховете и болката си с приятел, тогава с кого? Ако приятел не може да ми се довери, аз заслужавам ли приятелството му? И... да можеш да имаш много приятелства, както много любови, но... Един или двама са ти толкова скъпи, че загубиш ли ги - ще загубиш себе си. И точно за тея най-скъпи за теб приятели си готов на всичко и това не е задължение, това е... приятелство.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Archeia

Приятелството
« Отговор #23 -: 27 Април 2014 21:32:59, Неделя »
Цеци, неразбирането идва от това:
 аз написах:
 "буквално бива задължен..."
 Нямах предвид - " приятелят ти казва или показва - задължен си да преживееш с мен еди какво-си..."
 по друг начин се случва...

 Мисля, че ме разбираш сега.
 Просто стана въпрос за емпатия наскоро. Построих мисълта с тази отправна точка.
 -------------
 Прави си, че има някои много ценни приятелства - и загубата им може да промени теб самата така, че да не се познаеш ...

 За мен мога да кажа, че съм била често от страната на "прекратяващия".
 В много случаи съм го правила с ясното съзнание за последствията и за двете страни.

 Понякога е било за да не навредя.
 По никакъв начин.

 Понякога се случва и да съм отровна.

 Сигурно съм кофти приятел в общия смисъл на думата?

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Приятелството
« Отговор #24 -: 27 Април 2014 21:44:22, Неделя »
Сега те разбрах, Архея. Но това не е ли част от приятелството?
 Аз имам някакво странно разбиране за приятелството, за мен то е... То е по-ценно от любовта, от всичко. smile
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Приятелството
« Отговор #25 -: 27 Април 2014 21:48:29, Неделя »
Quote Archeia ()
Понякога се случва и да съм отровна.Сигурно съм кофти приятел в общия смисъл на думата?
Аз най-редовно съм отровна. Особено когато съм решила самосиндикално, че зная кое е най-доброто за мой приятел. Това прави ли ме лош приятел?
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Приятелството
« Отговор #26 -: 28 Април 2014 05:38:54, Понеделник »
Мисля, че разбирам, какво имаш предвид, но категориите, по отношение на йерархията, се разминават при мен.
 Формообразуващите компоненти на приятелството са различни от тези на познанството.
 Общуването предполага обмен, обща точка, общ елемент. Обменът е както на ниво информация, така и на ниво емоция, защото тук ще трябва да се върна към момента за безусловността, а той е парадокс, не е възможен, защото, дори и в едни изцяло изчистени от битовизми партнирания (каквото са само деловите), пак има оценъчен момент или е заложено очакване поне, надежда, желание. Та обмяната на позитиви и негативи неименуемо е обмяна И на очаквания и оценки, което вече е свързано и с последващи емоции.

 Избор е, да, но само в началния момент - избираш, съпоставяйки данните, опознавайки отсрещния, неговите принципи, личност, умения и т.н. - избираш дали да дадеш шанс или не. От там насетне събитията имат свой живот и посока на развитие, свързани са пак донякъде с избор, но той вече е по-скоро рекапитулация, точка, в която избираш да продължиш или не, по-скоро пасивно понасяне на следствията от другия, макар и обменът да е активен.. дано ме разбираш. (:
 Докато седя и отпивам от кафето, чудейки се как да ти опиша собствената си представа за приятелство, с какво да я сравня, сещам се за ...зоната и стаята... (: Идеята ми хареса, а в случая може да се напасне и към приятелството, поне при мен и би могло да отговори, защо считам според себе си и моят опит, че то се случва само няколко пъти в живота... - първите бариери се преминават лесно, а когато стигнем до зоната, в която граничат приятелство и познанство, тогава започва и ..същината. И вече не става дума толкова за избро, колкото за проверка - какво носиш отвътре... Подлагаш някого съзнателно или несъзнателно на всякакви тестове, онова, което ще те доведе до приятелството, е предварително зададено, а втози ред и.. донякъде е обреченост. Достигнал до там, няма натоварване, събитията са те подложили на всичко, издържал си всичко, минал си без натоварване, затова вече е приятелство и от тази точка нататък, свободата е огромна, поне за мен. smile
 Ако човек не се справи, остава в границите на познанството. Но има и много дорби познати, точно там ми изглежда възможно онова, което описваш.. - сурово партниране, без емоционално натоварване. И там съм напълно съгласна, че трябва да бъде прекратявано всичко, което натоварва, всеки енергоразход, който е неоправдан от гледна точка на крайния резултат и смисъл. И тук има тънък момент - прекратявайки в повратна точка, като как ще се развият събитията - това зависи от размера* на личността. smile Двама души могат да се отдръпнат, да направят ревизия на случилото се, да занулят нещата и да се завърнат към общуване в един нов и много по-добър вариант, който обаче, поне според мен, няма никакъв шанс някога да стане приятелство, защото вече е ..кастриран, или пък не? Но стигне ли се до ревизиране, това е всичко друго, но не и приятелство. Ще спестя коментара за онези ревизии, при които дебитът показва цялата си тъмна страна на кредита или обратно. (:

 Мотивът в оценките "добро и зло" е нещо много важно, точно той определя кой и доколко е отровен. Суровите и категорични действия не следва да се тълкуват като отровност или жестокост, а като непреклонно намерение. Как да дам пример... сещам се сега, че дъщеря ми веднъж изпотроши доволно количество чинии, хвърляйки ги в голямата мивка на майка ми, но водена от желанието/мотив да помогне, отсервирайки масата, слагайки нещата на правилното* място... може би пък това е ....стереотипа - или пък не? (:
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Приятелството
« Отговор #27 -: 14 Май 2014 23:08:43, Сряда »
Quote Archeia ()
често се случва да се увлича човек в емоцията си /независимо каква - но най-често - болезнен вид/ - това води до натоварване на връзката - излишно форсиране, привнасяне на емоционални състояния, които острешния бива буквално задължен да приеме и емпатично да преживее...в името на приятелството...
Архея, тея думи не ми излизат от главата...
 Като се замисля аз самата колко пъти съм товарила приятелите си с болезнени мои емоции... Чувствам се виновна за това което съм им причинила мислейки егоистично само за собствената си болка...
 Ако човек обича приятелите си не би трябвало да им причинява това. Май в такива моменти е по-добре да се оттегли и да не трови душите на близките си.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Приятелството
« Отговор #28 -: 15 Май 2014 13:44:09, Четвъртък »
cecivalchanova, има такава порода хора- очакват, че всички са длъжни да ги забавляват... Те не искат да се натоварват с чужди проблеми, не искат да се ангажират с чужди грижи... Такова поведение е резултат на грешно възпитание в детството, при който на детето е угаждано за всичко и никога не му е давана отговорност детето да помисли за нуждите на другите около него... Такова дете израстна- ненаучно казано- израства егоист, който мисли само за себе си и за собствените си нужди...

 Фройд използва подходящо описание на крайния резултат- нарцисизъм. Нарцисите се обграждат обикновено със себеподобни... И понеже животът не е само хубаво и не е само песен... Когато нарцис попадне в центъра на проблем- нарцисът остава съвсем сам- без приятели, с тъжната истина, че никога не е имал истински приятели.... Защото... Хората, споделящи убежденията на нарциса, че приятелите са за забавление- са се разбягали при най-малкия признак, че "ще се натоварят"...

 Приятелството- то е и при хубаво, и при лошо.
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Приятелството
« Отговор #29 -: 15 Май 2014 14:50:30, Четвъртък »
Сянка, нормално е при проблем да разчиташ на приятелите си и те на теб. Има обаче един момент в който човек трябва да прецени до колко може да товари даден приятел. Някои са по-силни и могат да понесат много, но има и по-чувствителни и ако са ни скъпи би трябвало да ги щадим.
 Аз самата бих побесняла ако приятел ми спести проблемите си. Бих го приела като акт на недоверие към силата на характера ми. От друга страна аз самата гледам да скривам своите проблеми от приятелите си, за да не ги товаря излишно. Е... не винаги успявам, но се старая...
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен