Автор Тема: Ревност  (Прочетена 32800 пъти)

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Ревност
« Отговор #75 -: 26 Ноември 2020 07:38:18, Четвъртък »
Да внеса малко живот в тази прашасала тема (и както обикновено, да провокирам хората с различно мнение с премия изказ и твърде крайната си позиция) [wizard]
От доста време работя върху справянето с отровата, наречена ревност. По природа съм ужасно ревнина, но винаги съм се дразнела от тази си черта, осъзнавала съм токсичността й и след наистина усилена борба, смятам, че почти напълно се разграничих от нея. Усещането е неописуемо готино...
Хубаво ли е у човек да има поне зрънце ревност? Моето мнение - категорично не. Това нещо е като пиявица или нагъл кърлеж; колкото повече го храниш, толкова повече расте. Оставиш ли го в себе си, то няма да те остави или пък да си стои мъничко и невинничко. Отровно е, токсично е, задушаващо е... Често без да се усетиш, малката невинна ревност се разраства до обсесивна мания за притежание.
Ревнивият човек е зависим, несамодостатъчен. Ревнуващият има усещането за притежание над отсрещния (дори и да е на подсъзнателно ниво), а любовта свършва там, където започва притежанието, защото любовта е Свобода. Когато се появи ревността, вярността спира да бъде личен избор и се превръща в задължение... А вярност насила не се държи! Ревността е егоистичното желание да отнемеш чуждата свобода и да "си вържеш човека в кърпа", за да е само за теб. Ревността показва липса на доверие не само към отсрещния, но и към самия теб... И е неоспорим факт, че най-често бихме били бдителни към другите за нещата, които самите ние бихме извършили.
To sum up with, не виждам нищо хубаво в ревността, без значение дали между двама влюбени, от дете към родителите или обратното, между приятели или други.
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен angelix

  • Специален достъп
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 70
  • Total likes: 5
  • Karma: +6/-0
    • Профил
Re: Ревност
« Отговор #76 -: 26 Ноември 2020 12:41:25, Четвъртък »
 Аз и да го ревнувам и да не го ревнувам,той пак може да отиде и да направи нещо с някоя. Давам му пълната свобода и той вече да си прави каквото иска,а аз само стоя и наблюдавам как използва свободата си


Неактивен angelix

  • Специален достъп
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 70
  • Total likes: 5
  • Karma: +6/-0
    • Профил
Re: Ревност
« Отговор #77 -: 26 Ноември 2020 12:52:07, Четвъртък »
Но като малка бях много ревнива. Ревнувах майка ми и баща ми,защото те са разведени и мислих,че ако майка ми си намери друг партньор или ако баща ми си намери,то тогава няма да ми обръщат никакво внимание (те не че много ми обръщаха..) и ще се превърна в пречка за тяхното щастие. В крайна сметка то наистина така стана 😅😅😅

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Ревност
« Отговор #78 -: 27 Ноември 2020 00:37:54, Петък »
Същостта на ревността е първичната емоция и докато несамодостатъчността за мен не е синонимна концепция, със сигурност може да бъде продукт на причинно-следствената връзка. Това означава, че ревността е вградена в човека, но разликата се открива в това доколко всеки индивидуално й позволява да завладее ежедневието му. Нормално е в някакъв период човек да я усети, но е важно да я осъзнае, определи действащия фактор и в крайна сметка да я преодолее. Не бива да се оставя такива емоции да завземат същността му, замъгляват съзнанието му и опорочават действията му. Хората идват и си отиват, моментните грижи са само това - моментни. Това, което те кара да кипиш отвътре днес, утре най-вероятно няма да минава през ума ти. Важно е да си запазим психиката, а ревността в прекомерни количества може сериозно да я деформира, ако й се оставим да диктува житието ни. Докато на някои им предоставя чувство на признателност, загриженост, та дори и обич, аз съм на абсолютно същото мнение - токсична е, разрушава всякакво понятие за доверие и свободна воля, заличавайки границите им и уеднаквявайки ги с маниакално чувство за притежание, а пък естеството на тези концепции е взаимноизключващо се.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен Veleroth

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 242
  • Total likes: 11
  • Karma: +7/-0
  • Ако няма да кажеш нещо умно, по-добре мълчи
    • Профил
Re: Ревност
« Отговор #79 -: 28 Ноември 2020 22:32:47, Събота »
Време е и аз да посея моето семенце в тази тема като изразя моето мнение по тази болезнена тема за много и благодарна за още толкова. Ревността се поражда от няколко фактора като махнем самия факт, че е първичен инстинкт.На скоро се борих с такъв проблем, но не бих го нарекъл точно ревност, а по-скоро липса на доверие, защото този човек ми изгуби много брутално доверието, говоря за моя партньор, но това, сега не е от значение.
Хората бъркат едното с другото, ревността се поражда, когато го няма доверието и също така, когато човек няма нужната самоувереност.


Когато човека няма нужната самоувереност, той се чувства застрашен от самия факт, че може да бъде заменен от някого "по-добър" от него, тогава, той почва да притиска половинката си към себе си с опасност да не я загуби и от тук се пораждат повечето така наречени "токсични връзки".
Когато го няма доверието, човек почва да ревнува всичко живо и не живо, даже самата му половинка, защото, примерно, не му е обърнала нужното внимание. Това се вижда най-често, когато се появи някаква причина за съмнение в определения човек.
Според мен, ревността е лесно поправим инстинкт, когато човека е готов да работи в-у него и половинката му е готова да му помогне, но всичко това става с много усилия и търпение най-вече.

Видях я за последен път,
за един миг и тогава,
осъзнах колко я обичам...

Думите са бледи сенки на забравени имена. Както имената имат сила, така и думите имат сила. Думите могат да запалят огън в съзнанието на хората. Думите могат да изкълчат сълзи от най-твърдите сърца

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Ревност
« Отговор #80 -: 29 Ноември 2020 15:03:02, Неделя »
Брат ми, щом е успяла да накара даже теб да ревнуваш, значи доста се е постарала  [taunt] 


Макар че е доста очевидно, не ми беше хрумвало, че хората ревнуват, защото не се смятат за достатъчно качествени и някой ще ги замени. Предполагам, това е основната причина за ревността... И отново се връщаме на златното правило - човек трябва да обича себе си  [cvete]  Все повече се убеждавам, че в това се крие тайната на щастието
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен feniks75

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 379
  • Total likes: 148
  • Karma: +17/-4
    • Профил
Re: Ревност
« Отговор #81 -: 29 Ноември 2020 17:26:26, Неделя »
Четох,четох.Ей,да си  ревнив е много лоша работа.
Незнам дали умът ми създава определени мисловни конструкции за определен вид руна или руната шаблонира конкретна ситуация  в умът ми

Неактивен Cernunnos

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 110
  • Total likes: 35
  • Karma: +27/-0
    • Профил
Re: Ревност
« Отговор #82 -: 30 Ноември 2020 10:17:18, Понеделник »
Бившата ми приятелка не я ревнувах. Това нея много я дразнеше и умишлено ми говореше как ще излиза с някакви хора. На мен не ми дремеше. Спря ми секса и започнах брутално да ревнувам... пък и логично, обичах я и не исках да и изневерям... ама пък си ми трябваше интимност. Абе превъртях тогава. Ревността е лошо нещо.


За последно почувствах много странна ревност. Преди около година освобождавах една квартира и там имаше едно улично куче във входа живееше и го хранихме. Исках да си взема довиждане с него, защото доста нощи като съм се прибирал и съм оставал да си говоря с него и да го галя. Та тва куче аз го викам, то идва към мен... и изведнъж някви бабички го повикаха от улицата и му викат "кво правиш с този непознат, ела тук!" Почувствах ревност от бабичките и получих внезапен пристъп да ги изгърбя, но се въздържах.
"...да се отнасям с недоверие към това, което разправят разни чудотворци и магьосници в своите заклинания, отпъждания на духове и други подобни действия. Да не отглеждам пъдпъдъци..."
- Марк Аврелий

Неактивен Llure

Re: Ревност
« Отговор #83 -: 30 Ноември 2020 18:34:14, Понеделник »
Почувствах ревност от бабичките и получих внезапен пристъп да ги изгърбя, но се въздържах.
Благодаря ти за това изречение! Толкова много ме разсмя, че чак се разплаках! Много леко ми стана след такава доза истеричен смях...
 :::)
...ще изгоря,
невидимо,
като Дон Кихот в своя приказен свят,
нежен звук,
или пулс,
без път се лутам пак под дивата луна...

Неактивен Cernunnos

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 110
  • Total likes: 35
  • Karma: +27/-0
    • Профил
Re: Ревност
« Отговор #84 -: 30 Ноември 2020 20:27:08, Понеделник »
Радвам се, че простотията ми носи усмивки  ::)
"...да се отнасям с недоверие към това, което разправят разни чудотворци и магьосници в своите заклинания, отпъждания на духове и други подобни действия. Да не отглеждам пъдпъдъци..."
- Марк Аврелий

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Ревност
« Отговор #85 -: 2 Декември 2020 12:51:03, Сряда »
От както спрях да ревнувам живея по-добре. И най-интересното е, че ако не само не ревнуваш, но и покажеш на партньора си, че и да кръшне не ти е проблем става весело. На партньора ти му минават всички мераци за кръшкане и започва да търси твоята компания. :)
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Ревност
« Отговор #86 -: 3 Декември 2020 15:57:26, Четвъртък »
За мен ревността е просто естествена защитна реакция, задействана от заплаха. Било то реална или илюзорна такава - съзнанието при определени обстоятелства не прави разлика между илюзия и реалност. Заплахата е страха от загубата на обекта който ревнуваме... И ако се търсят някакви корени на това нещо, пътя на логиката води към инстинкта за оцеляване и репродукция.
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Ревност
« Отговор #87 -: 3 Декември 2020 17:16:29, Четвъртък »
За мен ревността е просто естествена защитна реакция, задействана от заплаха. Било то реална или илюзорна такава - съзнанието при определени обстоятелства не прави разлика между илюзия и реалност. Заплахата е страха от загубата на обекта който ревнуваме... И ако се търсят някакви корени на това нещо, пътя на логиката води към инстинкта за оцеляване и репродукция.

Това можем да го обърнем и на дебат "nature vs nurture" [yu] . Мислите ли, че изявеността на тези вродени инстинкти може да бъде моделирана според заобикалящата ни среда? Доколко можем да смятаме такива твърдения за стриктно биологични нужди, а не просто имплементирани разбирания въз основа на влиянието на обществото?
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Ревност
« Отговор #88 -: 3 Декември 2020 17:49:48, Четвъртък »
Мислите ли, че изявеността на тези вродени инстинкти може да бъде моделирана според заобикалящата ни среда? Доколко можем да смятаме такива твърдения за стриктно биологични нужди, а не просто имплементирани разбирания въз основа на влиянието на обществото?

Аз все пак ще защитя тази позиция...
За мен ревността е просто естествена защитна реакция, задействана от заплаха. Било то реална или илюзорна такава - съзнанието при определени обстоятелства не прави разлика между илюзия и реалност. Заплахата е страха от загубата на обекта който ревнуваме... И ако се търсят някакви корени на това нещо, пътя на логиката води към инстинкта за оцеляване и репродукция.

Страха е неприемането на несигурността, най-общо казано. Има за цел да ни предпазва. И както ако когато си застанал на ръба на пропаст страха е оправдан от наличието на реална заплаха, тук и сега в настоящето, то нещата с ревността стоят по друг начин и причината се крие в четвъртото измерение, наличието на мозъчна кора при хората и това, че както вече казах - при определени обстоятелства съзнанието не прави разлика между реалност и илюзия. Човека мисли в перспектива, а тая перспектива понякога е пълна с илюзии.
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Ревност
« Отговор #89 -: 3 Декември 2020 18:09:58, Четвъртък »
Харесва ми, че започва да се получава дебат  [yahoo]
Това можем да го обърнем и на дебат "nature vs nurture" [yu] . Мислите ли, че изявеността на тези вродени инстинкти може да бъде моделирана според заобикалящата ни среда? Доколко можем да смятаме такива твърдения за стриктно биологични нужди, а не просто имплементирани разбирания въз основа на влиянието на обществото?
Категорично и абсолютно заставам на страната на Nurture! Не намирам "Това ни е в природата" за извинение на каквото и да е поведение... Природата иска да живеем до 40-50 години и 7 от общо 10 наши деца мъртви още като бебета. Всичко, което сме постигнали НАД това, е противоестествено на природата и постигнато благодарение на човешката еволюция, а до нея не са ни довели инстинктите, а интелектът.
Сега репродукцията е в пъти по-лесно осъществима, отколкото в праисторията, та и дори преди 200 години. Точно този инстинкт няма как да е оправдание за ревността (поне според мен; други хора може да се радват, idk)
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.