Автор Тема: Сестра ми се изпуска  (Прочетена 6146 пъти)

Неактивен nikoleta

Сестра ми се изпуска
« -: 19 Декември 2013 15:57:52, Четвъртък »
Тя е на 20 години.От доста дълго време страда от енкопреза . Досега не сме намери лечение на проблема.Постоянно носи памперси за възрастни . Сестра ми да не се старае да си прикрива памперса и доста често памперса и се забелязва .Нормално ли е да не и пука от хората.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Сестра ми се изпуска
« Отговор #1 -: 19 Декември 2013 16:32:25, Четвъртък »
Какво значи "нормално" на фона на заболяването й - енкопреза???
 Нормално ли е въобще човек на 20 години да няма волеви контрол върху дефекацията??
 Що за нелеп въпрос задавате? Не, не е нормално човек да не изпитва срам от табутата, каквото в същността си е и това. В най-ранна детска възраст се научаваме на първите табута.
 Енкопрезата е самостоятелно разстройство, което не е свързано с нарушения в интелекта, така че, освен ако в конкретния случай не е обратното, сестра Ви е разумен човек, което ще рече, че може би просто се е примирила с това.
 Искрено се надявам да ходи на терапия, по-добре е от това да се чудите, как е възможно да не се срамува, а да пропускате всичко останало?!?!? В тази възраст обикновено хората имат интимни отношения с противоположния пол, нещо, което силно се съмнявам, че се случва на сестра Ви; излизат с приятели по дискотеки, отсъстват от дома - въобще - самостоятелни и социализирани индивиди са. И не само, ще трябва да изпиша още много думи, за да видите колко много "нормални" неща ще отсъстват при нея.
 Понеже в България няма психоаланитици, то поне препоръчвам клиничният психолог да е обучен през психоаналитичното направление, което няма да го направи психоаналитик, но ще го приближи максимално. Другото е психиатър-терапевт! Но не оставяйте нещата така. Това разстройсто се регистрира в ранна възраст (не зная случая тук), но трудно се повлиява. ХУбаво би било сестра Ви да има "нормален" живот.
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен nikoleta

Сестра ми се изпуска
« Отговор #2 -: 19 Декември 2013 17:29:35, Четвъртък »
Аз и помагам и може би ако не съм аз нямаше да излиза по дискотеки. Излизаме често заедно и аз и създавам много забавления.Помагам и когато мога.Но мисля и че сте права че това не е нормално за 20 годишна жена но няма как да я изритам и да кажа че ме е срам от нея.Отскоро и намерих и приятел.Трудно ми беше защото имаше много момчето които сле като им бях казала за проблема и се отказваха от нея.Докато това момче с което станаха нещата не е от най-желаните сред момичетата . Много е притеснителен и срамежлив.Аз се запознах с него защото ми се стори че може нещо да се получи между сестра ми и това момче . В момента са заедно .Около нея изглежда все едно е друг човек . Трябваше му и време да се поотпусне.Той е на 25 и ми призна при запознаването че досега не имал приятелка и че иска да намери но неможе.Тогава аз му казах че сестра ми е свободна и ако иска да ги запозная. И двамата се съгласиха . В момента са заедно. Дори мислят сега по коледа да са в Париж. Нашето семейство има парите и ние можем да си позволим такива пътувания .Той нищо не плаща.

 Когато беше по-малка нашите я водиха на различни специалисти но те не успяха да направят нищо.Нямаше ефект и сметнаха че няма смисъл да я водят при повече специалисти. Пък и порастна и я приеха такава каквато е.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Сестра ми се изпуска
« Отговор #3 -: 19 Декември 2013 17:44:04, Четвъртък »
Никой не говори за "изритване". Всеки един човек е една уникален и неповторим, всеки има право да живее щастливо и онова, което ни прави истински хора е помощта и грижата за онези, които имат нужда от тях. ХУбаво е, че помагате на сестра си, реагирах на въпроса ви. Сякаш и вие сте приели нещата, сама казвате, че родителите Ви са се отказали. Щом имате пари и можете да си позволите - водете я в чужбина на психоаналитик. Вярно е, че терапията е скъпа, продължителна и не дава гаранции, но в този случай ми изглежда единственото, което може да пожъне успех.
 Не се отказвайте от сестра си. smile
 Това, което правите за нея, е прекрасно, но имам леки съображения за решенията около нейния живот. Някои от тях могат да се окажат вредни, а има и едно друго състояние, наречено "заучена безпомощност". Това може да влоши цялостно качеството й на живот.
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Сестра ми се изпуска
« Отговор #4 -: 19 Февруари 2014 00:30:36, Сряда »
Заучената безпомощност си е цяло психическо заболяване с поред мен.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Сестра ми се изпуска
« Отговор #5 -: 19 Февруари 2014 08:15:37, Сряда »
Delta, не, не е заболяване, поведенчески модел е.

 http://strahove.evropea.com/index.php?topic=506.0;wap2
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Сестра ми се изпуска
« Отговор #6 -: 19 Февруари 2014 10:06:21, Сряда »
Е хубу де  smile исках друго да кажа... че такива хора са паразити, които вредят насебе си и на другите. Аз не понасям такива хора.

 да се коригирам малко... аз говоря за хора, които съзнателно се представят за безпомощни, първоначално будят съчувствие у хората и с течение на времето започват да ги използват, карат околните да се грижат за тях по някакъв начин, защото са вечните "ударени" от съдбата. И това го правят съвсем съзнателно. Започва да им харесва, защото така е по-лесно.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Сестра ми се изпуска
« Отговор #7 -: 19 Февруари 2014 14:51:51, Сряда »
Разбирам, така е. Този тип хора са паразити, но това е различно от заучена безпомощност, защото при нея липсва съзнателният избор за подобно поведение. След като се заучи, то просто се проявява като модел на поведение съвсем неосъзнато. smile
 Това по-скоро са онези дразнещи енергийни пиявици, които вгорчават живота на всеки човек. smile
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Сестра ми се изпуска
« Отговор #8 -: 19 Февруари 2014 16:56:43, Сряда »
Значи аз нещо бъркам понятията. Мерси за изяснението  smile