Автор Тема: няма да се примиря  (Прочетена 9929 пъти)

Неактивен арвен

няма да се примиря
« Отговор #15 -: 7 Декември 2013 22:59:50, Събота »
smile фирмата е голяма, но местното управление е пълна боза, а централата е в пълно неведение. Добре, ако пуснем оплакване в Инспекцията по труда и дойдат на проверка, ще наложат глоба, сигурно. Но ние какво? Пак ще си е постарому след това, за тези, които останат де:-) Или искаш да ми кажеш да пратя оплакване в HR -а и да чакам какво ще предприемат?

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
няма да се примиря
« Отговор #16 -: 8 Декември 2013 08:47:05, Неделя »
арвен, тази глоба кой ще я плати- местното ниво на управление или главният шеф? Нищо не се плаща от никого без знанието на главния шеф, гарантирам ти, независимо как изглежда отстрани. Можеш да бъдеш убедена, че ще се сетят кой е подал жалбата. Но можеш да бъдеш убедена и, че докато си траеш, ще те мачкат. При това правилото е, че колкото повече си траеш, толкова повече ще те мачкат. Удобно им е.

 А за HR-а- мислиш ли, че не вижда текучеството и не знае за какво става въпрос? Или че главният шеф не знае за какво става въпрос? Знаят. Но докато няма последствия за тях, няма да имат нито една причина да си променят поведението.

 Аз имам чувството, че те е страх да си защитаваш правата. Много хора ги е страх. И една друга прослойка хора спекулира ужасно с това. Така хора работят примерно без трудови договори или примерно сключват тр. договори, но осигуряват ги не на заработеното от тях, а на прага и после тези хора като се разболеят или стигнат до пенсия, а ако са жени и излезнат по майчинство- ще са обречени на мизерия, понеже държавата плаща на база осигуряването (да, много от работещите допускат такова положение, понеже са големи тарикати и вярват на работодателя, като им обяснява, че "така прецакват държавата"- а всъщност сами себе си прецакват и то брутално)... И т.н.

 Няма друг да седне да защитава твоите права или да отстоява твоите права и това да мине лесно за теб. Ти лично трябва. И да- няма как да не съдържа риск едно такова отстояване. Но ти си преценяваш- или приемаш трудният път и се бориш, за да се държат с теб като с човек, или не- но тогава нарушенията на КТ, касаещи теб, ще са изцяло за твоя сметка. И в двата случая ще платиш цена. Ако се бориш обаче ще си запазиш чисто човешкото достойнство, а ако не се бориш...

 Впрочем опиши ми за какви нарушения на КТ става въпрос според теб...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
няма да се примиря
« Отговор #17 -: 8 Декември 2013 09:53:58, Неделя »
И в кaкво се изрaзявa тормозa?
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен Aton

няма да се примиря
« Отговор #18 -: 8 Декември 2013 14:02:40, Неделя »
Има малко неща които понякога ме карат да се срамувам че съм българин......Едно от тези неща е нашенската ни поговорка :„Покорна главица сабя не я сече!“......

 Съвет към теб арвен, напиши жалба до Инспекцията по труда....но преди да я пуснеш я покажи на управителя на фирмата и поискай неговото мнение....ако няма реакция от негова страна / а аз съм сигурен че ще има/, пусни жалбата.......така ще си лоялна и към фирмата и към себе си.....
Най-същественото е невидимо за очите...

Неактивен арвен

няма да се примиря
« Отговор #19 -: 8 Декември 2013 14:07:42, Неделя »
Как да ви кажа, аз съм единствената дето до сега винаги си е търсила правата, имало е и др.случаи на нарушения, но никой от другите не смее да ме подкрепи, страх ги е, че ще ги изгонят:-))
 Тормоза се състои в това, че искат да работим овъртайм, без да питат, съгласен ли си или не, на практика се получава, че си нон стоп на работа, вкл. и уикендите. По закон трябва да имаме 40 часова раб.седмица, но далеч не е такава. Аз ако преценя да остана след раб.време е едно, но да ти го налагат, без право на обжалване-съвсем друго. Това не мога да понасям- да ме правят на маймуна, а познавам колеги, които стояха до откат и в един момент им казаха- вече не сте ефективни Сбогом. Знам, че в БГ това е масова практика да се експлоатират хората, но не мога да го приема това нещо, не искам да ме експлоатират. И като ме изцедят на максимум да ме изхвърлят, като останалите.
 Но тук в случая става дума за конкретен човек, от когото идват проблемите, само че е много Наш човек, ако ме разбирате, в никакъв случай няма да победя само с оплакване в централата, трябва ми помощ, а никой не смее около мен.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
няма да се примиря
« Отговор #20 -: 8 Декември 2013 15:19:39, Неделя »
Е, арвен, кажи ми, как оплакване в централата ще трогне някой, щом става въпрос за "наш човек"?

 Уверявам те, че дори всички потърпевши служители без изключение да сте скочили- то абсолютно никой няма да ви обърне внимание. Вие ще сте виновните, а "нашият човек"- ще бъде третиран като жертва на вашия заговор и ще бъде горкият той и ще ви смажат.

 Освен това извънредният незаплатен труд е приход. Що да се лишават от него, а? Не е ли по-лесно да направят така- експлоатирай до отказ и после вземи следващия на опашката от безработни? Кое им пречида постъпят така? Оплакване от преуморени служители ли? Не. В никакъв случай.

 От това, което описваш- другите са вече бити карти, щом допускат да се държат с тях по този начин. Загубили са си личното достойнство. От хора без лично достойнство нищо не можеш да очакваш. Забравяш за другите. 

 Стягаш се, отиваш до инспекция по труда и пускаш жалба за извънреден труд. Посочваш кога в извънработно време могат да намерят хора, сбъркващи се от работа и оставяш държавните служители да променят насила мисленето на шефовете ти- чрез санкциите.
 
 Отстояваш си правата. Поемаш си рисковете. Ако ли не- цената на траенето и свалянето на главата- ти сама го написа- ще те употребят и ще те изхвърлят, когато от преумора станеш неефективна. И на твоето място ще дойде друг, на който е предварително подготвена същата участ.
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен niksi

няма да се примиря
« Отговор #21 -: 8 Декември 2013 15:29:41, Неделя »
Работа овъртайм е класика в жанра.В крайна сметка ако няма изрична заповед, както ти е работния ден по трудов договор така ще го изпълняваш.Като стане 17.00 си вземаш чантата и довиждане, който иска да стои да работи до 23.Ако има такава заповед черно на бяло да се работи допълнително без да е уговорено заплащане ги очаква жестока глоба от инспекцията по труда.Така ще си организираш задачите, че да се вместиш в официалното работно време.Ако е невъзможно, вярно е че имаш проблем, но тогава излиза, че просто работата ти е много натоварена и в крайна сметка решаваш заслужава ли си или не за тези пари.

Неактивен арвен

няма да се примиря
« Отговор #22 -: 8 Декември 2013 15:30:50, Неделя »
Shadow пробвах да ти пиша на лични, ама що така не мога:-)

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
няма да се примиря
« Отговор #23 -: 8 Декември 2013 15:34:31, Неделя »
Имаш отговора ми на ЛС.
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен tattul

няма да се примиря
« Отговор #24 -: 9 Декември 2013 10:20:51, Понеделник »
арвен, Щом си стигнала до тук -  до магията)) явно , че няма да мирясаш. Нагърбила си се да търсиш справедливост и си изправена пред избор , който не е лесен. Надявам се ти е ясно, че си сама в цялата схема. Дори и служителите могат да те намразят пак от страх, защото мътиш страха им и ги поставяш в ситуация, в която трябва да очакват нещо. Всички стоят оплетени в паяжината , само ти още имаш желание да се бориш и да дръпнеш от някъде конеца. Уж, има някакви протести и нещо трябва да се промени, нищо подобно. Ако ще се променя нещо, то ще е от хора на твойто ниво,  който няма как да се примирят със  ситуацията. Премери, премисли и действай. С отвари  Арвен не става)) Става да подложиш себе си на изпитание и да приемеш всички трудности и условности. Успех))
Време е за приключения, сладки забавления.
 С кучето Джейк, с човека Фин, към непознатото вървим)))))

Неактивен арвен

няма да се примиря
« Отговор #25 -: 9 Декември 2013 19:55:24, Понеделник »
Заела съм се сериозно:-))) тоз път може и да ме изгонят, но поне няма да ми налагат своето. Отдавна дразни моето поведение меринджеите около мен, обаче понеже съм топ в това, което върша, няма за какво да се заяждат, и злобеят още повече. Оформили сме една Троица с още двама колеги, дано устискат докрая:-)))))