Автор Тема: гърлено дишане  (Прочетена 11475 пъти)

Неактивен myself

  • Админ - Серсем
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Total likes: 17
  • Karma: +52/-0
    • Профил
гърлено дишане
« -: 24 Ноември 2013 12:54:20, Неделя »
Ще се опитам да опиша с думи, какво е това гърлено дишане, използвано като една от шаманските "техники"...

 Ето описанието:
 При поемане на дъх се произнася гърлено (с участието само на гърлото при възпроизвеждане) звука "ииия", при издишване "хииииия", вдишване отново с "ииииия" и при второтоиздишване със звука "хаааааа".
 През цялото време - фокус в гърлото, при последното "хааааа" издишване на "лошия дух", т.е. натрупаното негативно като черен пушек (поне в началото, няма да е видимо за околните; при добра натренираност - защо не smile ).
 Тялото и главата се люшкат напред назад с дишането - при вдишване леко назад, при издишване напред. Амплитудата всеки определя сам. Желателен е пълен фокус и сливане с процеса.

 След 10-20 минути такова дишане се постига трансово състояние, като дълбочината на транса всеки път (при всяко "дишане" е различна). Дишате по този начин непрекъснато около час. Обикновено е в съпровод назапис с гърлените звуци и барабанен ритъм.
 Част от случващото се дължи на хипервентилацията. Но към нея се добавя и движението, и звуците. Усещането е, че всичко потискано дотогава от морала на цивилизования човек, всички негативни наличности в подсъзнанието - нагони, страст, агресия, страхове - излизат "с хастара навън". Излизат чрез издишване на "болезненото" , а на другото се наслаждаваш
 и го вливаш в прекрасното чувство на оцялостяващ транс, в който личността ти е единна на всички нива.
 Подсъзнанието се слива със свръхсъзнанието. Ветровете на долната земя свободно преминават в нежния бриз на горната и отново се спускат като гальовен полъх на цялостност в средната земя на обичайния ни живот и личност. Като правя това дишане се събуждат някакви много древни полусъзнавани спомени, не толкова и не само визуални, но като усещания и преживяване. Сякаш шаманът-воин излиза отвътре.
Мога да ви кажа истини, не мога да ви дам разбиране.
Това, което не ме убива, по-добре да бяга дяволски бързо.

Неактивен myself

  • Админ - Серсем
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Total likes: 17
  • Karma: +52/-0
    • Профил
гърлено дишане
« Отговор #1 -: 24 Ноември 2013 14:09:13, Неделя »
За да добиете реална представа за какво става въпрос, какво е това гърлено дишане, ето ви препратка към Твоя Йога.

 http://youryoga.org/upload/programs/psihoaktiv-7.htm

 Свалете файла на компютъра си, разархивирайте го и го прослушайте, с какъвто плеър разполагате. Форматът е мр3.
 В самото начало записът започва с описаното по-горе дишане.
 Може да спрете до тук.

 Ако желаете да прослушате целия запис и се потопите в тази медитация, се настанете удобно (може и в легнало положение), пуснете плеъра и следвайте инструкциите (на руски език). Продължителността е 49.39 мин. На края може да се окажете позаспали. smile
Мога да ви кажа истини, не мога да ви дам разбиране.
Това, което не ме убива, по-добре да бяга дяволски бързо.

Неактивен myself

  • Админ - Серсем
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Total likes: 17
  • Karma: +52/-0
    • Профил
гърлено дишане
« Отговор #2 -: 24 Ноември 2013 23:15:47, Неделя »
Апропо, ефектите по време на гърленото дишане са подобни на тези при хипервентилация. И съвсем сериозно съветвам, да не се нахващате веднага с едночасово изпълнение, ако решите да правите гърленото дищане. Като начало ще са достатъчни и няколко минути, не повече от 5 (ако ви е за пръв път и не сте започнати с ефектите, съпровождащи хипервентилация).

 Когато усетите първоначалното замайване, ВЕДНАГА престанете. Защото няма да има до вас някой, който да ви превдеде нататък.
 При следващия опит ще забележите, че времето преди тоя първи ефект/резултат се увеличава, но пък се променят (като характеристики) усещанията и визиите.

 Най-често първо се изчистват негативните емоции, налични в подсъзнанието. Сълзи, хлипания, истеричен кикот, викове - нещо нормално; бива да ги спирате да "излязат" от вас, ако се появят. Това го очаквайте, когато "дишате" по-продължително. Без страх. Катарзис, желан; целен.

 ПП - тук говоря за "чистото" гърлено дишане, не за упражнението, към което дадох по-горе линк. Това упражнение е ... шаманско пътуване (хайде да не издребняваме в подробности откъм терминология). Или поне е най-безопасното за този, който до момента не е имал "такова" преживяване, като същевременно е придобиване на някаква опитност -от една страна и, от друга - начин да усилите вътрешната си енергия, зачистите и заредите чакрите и доста още полезни вам нещица ...
Мога да ви кажа истини, не мога да ви дам разбиране.
Това, което не ме убива, по-добре да бяга дяволски бързо.

Неактивен Aton

гърлено дишане
« Отговор #3 -: 25 Ноември 2013 01:44:33, Понеделник »
Каква е целта на това дишане?Какво ни дава ?
Най-същественото е невидимо за очите...

Неактивен myself

  • Админ - Серсем
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Total likes: 17
  • Karma: +52/-0
    • Профил
гърлено дишане
« Отговор #4 -: 26 Ноември 2013 21:10:18, Вторник »
Quote Aton ()
Каква е целта на това дишане?

 Ако ти кажа, първо да четеш написаното до тук и после да питаш по същество (но не да искаш да ти повтарям написаното по различен начин), ще обявиш, че се заяждам.
 Не.
 Не се заяждам.
 Провокативно-дразнещо е да питаш  по ТОЗИ начин, след като съм дала отговор на въпроса ти предварително, още в първия поуст, пуснала съм и директен линк (ТЙ) към тема с допълнителна, свързана информация....

 И въпреки старанията ми, искаш хем да ти го сдъвча, хем пък и да го глътна вместо теб, та да не се хабиш. Няма. Не ми се надай хич тамън никак си.

 И въпреки казаното току-що, специално и единствено за теб, ще отговоря по по-достъпен и надявам се, разбираем за теб, начин:
 Гърленото дишане е вид шаманско дишане. Дата на "създаването" му не е обявявана от сибирските шамани - било е по времето от преди осчетоводяването на летоброенията.
 След известно време, като дишаш по този начин, достигаш трансово състояние; дълбочината на транса е различна - зависи от продължителността, интензитета, индивидуалността на самия практикуващ, целта. Изчиства и зарежда ... "енергийно" (нека така го нарека за момента).
 Може да се използва като отварящо, прогонващо (слабо; по-скоро държащо настрана ненужните, хм, "неща", до навлизането в същинската част; подготовка - най-често, но може и да се изпълнява самостоятелно и точно така съм го задала тук, като самостоятелна техника).

 В конкретния случай - пуснато по този начин, като "някаква" шаманска "техника", без повече пояснения, на едното доверие (а поне малко съм заработила такова с работата си в този сайт) и думите: "опитай!, пък после може и да прокоментираме" - гърленото дишане е с цел - лично изчистване и на пространството около дишащия и зареждане със сила/енергия.

 Що се отнася до дадения линк към ТЙ, то е, да можете да добиете представа от самото "изпълнение", като как звучи и - можете да спрете до тук, само с прослушването началото на записа. Ако обаче искате да навлезете в това предоставено от Веретенников "шаманско пътуване", ще трябва да си прочетете информацията от неговия сайт (на руски) и тогава напълно изчерпателно и подковани с всичката нужна ви информация какво и защо правите - може да започнете самото пътуване... Но това изисква да вложите труд и мъничко усилия, да се преборите с руския...мдам...ако искате; и конкретно - атон, само - ако искаш...
Мога да ви кажа истини, не мога да ви дам разбиране.
Това, което не ме убива, по-добре да бяга дяволски бързо.

Неактивен Aton

гърлено дишане
« Отговор #5 -: 26 Ноември 2013 23:27:52, Вторник »
myself :) ,  благодаря за поясненията.....и...не се сърди.... понякога бавно загрявам ... wacko
Най-същественото е невидимо за очите...

Неактивен myself

  • Админ - Серсем
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Total likes: 17
  • Karma: +52/-0
    • Профил
гърлено дишане
« Отговор #6 -: 27 Ноември 2013 01:42:13, Сряда »
Издразнено ми е дразнилото, щото се опитвам да огрея навсякъде, а времето и всякакви обязаности ме притискат.
 Не съм ти се ядосала. Тц.
 Си прав - това, че аз смятам нещата за ноторно известни и ясни всекиму, не означава, че е така....

 Затова, да попитам - има ли нужда от още информация и/или пояснения относно гърленото дишане, или тази до тук е достатъчна? Или - ще да е по-добре, ако поставяте конкретни въпроси, свързани с практическите ви изживявания?
 Да доразвивам (т.е. - да разводнявам) ли темата или да остане в този конспектен вид (на шоколадова хапка)?
Мога да ви кажа истини, не мога да ви дам разбиране.
Това, което не ме убива, по-добре да бяга дяволски бързо.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
гърлено дишане
« Отговор #7 -: 1 Декември 2013 11:49:08, Неделя »
Гърленото дишане го пробвах вече. Първия път спрях до замайването - т.е. до там, където каза да спрем. Получих се .. наистина много силно усещане.
 Снощи отново го пробвах, този път ми отне време, спрях до някъде, не продължих до края, за да проверя, какво точно ще се случи. Но тогава навлязох в транс. Сърцето ми се забави страшно много, едва-едва биеше. Нямах усещане за тялото си, а по-скоро че потъвам някъде, в нищото.. странно усещане. Преди транса си бях изработила биологична обратна връзка, сама съм, знам ли какво и кой ще е извади, ако трябва да ме извади и дали ще извади. Случваше се преди да изпадна в транс и да се събудя сутринта - уморена, адски уморена и с усещането, че цяла нощ съм скитала някъде, че нещо важно..
 По-скоро ме тревожи това, че не помня, после не помня. Имаше неща, които видях, които узнах, но не помня, не мога да ги докарам до съзнанието си в момент на транс, съответно - излизам и не ги помня.
 Идеи някакви? Съвети? Мисля довечера пак да пробвам. През деня децата пречат. Говорят, влизат в стаята, не мога!
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен myself

  • Админ - Серсем
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Total likes: 17
  • Karma: +52/-0
    • Профил
гърлено дишане
« Отговор #8 -: 1 Декември 2013 12:25:22, Неделя »
Не разбрах, само гърленото дишане ли "правиш" или си пускаш мрЗ-файла с шаманското пътуване?
Мога да ви кажа истини, не мога да ви дам разбиране.
Това, което не ме убива, по-добре да бяга дяволски бързо.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
гърлено дишане
« Отговор #9 -: 1 Декември 2013 12:28:08, Неделя »
Засега само гърлено дишане, някои неща не мога да си ги преведа, затова към този момент само донякъде съм слушала файла - информативно.
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен myself

  • Админ - Серсем
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Total likes: 17
  • Karma: +52/-0
    • Профил
гърлено дишане
« Отговор #10 -: 1 Декември 2013 12:57:30, Неделя »
Файла ти дава относително контролирана среда. И спокойно можеш да продължиш, като преминеш в сън, за "завършване"... До момента, като изключим транс под пряко наблюдение с "водещ", не съм срещала по-"безопасен" начин за шаманско пътуване.... Затова и го пуснах, за придобиване на опитност откъм усещания (за файла говоря). Защото, освен такаваопитност, има и "странични" ползи - било то и непосредствено за изчистване и енергизиране (чрез звук), настройване на чакрите, всяка с честотата й...
Мога да ви кажа истини, не мога да ви дам разбиране.
Това, което не ме убива, по-добре да бяга дяволски бързо.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
гърлено дишане
« Отговор #11 -: 1 Декември 2013 13:02:13, Неделя »
Нека не съм черногледа, ама наблюдение от водещ надали ще има някога. smile Това ми е усещане. smile
 Довечера ще пробвам пак, ще намеря начина, пътя, посоката. Не се отказвам току-така. smile
 Ще пиша резултата, когато го направя пак. Може би първо трябва да попреведа това-онова от файла. Има малко реч, но не всичката я разбирам, а като не я разбирам, все едно не я слушам. smile
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен myself

  • Админ - Серсем
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Total likes: 17
  • Karma: +52/-0
    • Профил
гърлено дишане
« Отговор #12 -: 1 Декември 2013 13:07:01, Неделя »
Специално при това пътуване - всичко е звук (зададен ритъм чрез барабан). Ти лежиш, отпускаш се и следваш ритъма; насочваш конкретния ритъм в "неговата" чакра, да усетиш как вибрира...това е най-общото описание на заданието. Следва "пътуване" в минали прераждания (каквото и да значи това, аз явно съм тук за пръв път  cry - така и не успях да се филмирам в миналите си "животи").
 Цялото това навлизане в дълбоките нива на съзнанието  най-малкото отпуска нервите ти. И спокойноможеш да продължи в сън. На сутринта няма да се събудиш като след маратон. smile
 Ако можеш да контролираш по-нискочестотните нива, можеш да "използваш" навлизането за други неща, абстрахирайки се от гласа на водещия (след преминаването на звуковите вибрации за чакрите). ..В момента няма да можеш, но все някога ще.
Мога да ви кажа истини, не мога да ви дам разбиране.
Това, което не ме убива, по-добре да бяга дяволски бързо.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
гърлено дишане
« Отговор #13 -: 1 Декември 2013 14:29:53, Неделя »
М, аз и не се напъвам - сега и веднага. smile Когато - тогава. smile Правя нещата, защото ми е приятно, защото искам, а не защото ми е опрян ръжена у главата. smile
 Важното сега е, че вече не съм сама, което ме радва и ми дава спокойствието, от което се нуждаех, както и разбирането за случващото се. smile
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен myself

  • Админ - Серсем
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Total likes: 17
  • Karma: +52/-0
    • Профил
гърлено дишане
« Отговор #14 -: 1 Декември 2013 19:21:27, Неделя »
LyLyth, за момента спираш с гърленото дишане. Обяснила съм ти лично защо. Няма да ти спирам достъпа до темата. Съображенията за тази ми молба - виж си ЛС. Ще работя с теб по различен начин.
Мога да ви кажа истини, не мога да ви дам разбиране.
Това, което не ме убива, по-добре да бяга дяволски бързо.