Автор Тема: Какво е това "шаманизъм"  (Прочетена 20529 пъти)

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Какво е това "шаманизъм"
« Отговор #15 -: 6 Май 2014 14:50:00, Вторник »
Quote theshadow ()
Имаш ли тези изследвания? Иска ми се да ги видя... Така написано - липсва ми информация за логически обоснован извод...
Сведенията са разпилени по разни книги и статии. Ще гледам да ги намеря, но може да са в електронните ми материали (а в компа имам няколко хиляди книги и статии) или са из книгите и ксерокопията в библиотеката ми - няма да стане бързо. 
 В случая не става въпрос за "растения на силата", тъй като те не се употребяват при повечето индианци от Сев. Америка (макар че са се употребявали в някои части на континента, там е по-сложна работата; що се отнася до пейотизма - той се развива през 20 в. в САЩ).
 В случая са изследвани са главно апачи и навахо.

 Трансовите състояния... Както вече споменах, в литературата има най-различни мнения и описания. Мисля, че всичко опира до личен опит, аз не съм изпадал в такива състояния. tongue
 Този въпрос не ме е интересувал особено, затова съ тикнал някъде материалите, трябва да видя какво и къде... ;-)

Added (06.May.2014, 2:50 PM)
---------------------------------------------
Впрочем ако материалите са на чужди езици (английски и руски) това ще бъде ли проблем? За съжаление нямам време да превеждам...


Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Какво е това "шаманизъм"
« Отговор #16 -: 6 Май 2014 15:17:23, Вторник »
Искам да те попитам има ли място за кристалите, минералите и скъпоценните и полускъпоценни камъни в шамаската практика и съответно, в случай че се спотребяват, бих се радвала на информация, ако имаш и не само. smile
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Какво е това "шаманизъм"
« Отговор #17 -: 6 Май 2014 15:57:21, Вторник »
Имат място камъните, съвсем не задължително (и всъщност май доста рядко кристали, скъпоценни и пр.).  dry

 Използването на кристалите и пр. шарени камъчета по отношение на шаманизма си е до голяма степен нюейджарско. 

 Камъните... абе може да са най-обикновени на вид. Според шаманските представи всяко нещо е живо и ако камъкът те повика, можеш да го използваш.
 Иначе от кристалите се използва обикновения, планински кристал. 

 Разбира се има и изключения. В Австралия използват кристали. Това е описано в книгата на А. П. Елкин, мисля че излезе под заглавие "Тайните на аборигенските шамани", макар че се казва всъщност "Aboriginal Men of High Degree" - отново според издателите трябва да има "шамани" в заглавието, за да се продава; забравих да пиша за нея в темата за книгите, а е хубава книга).

 Има една сиукска практика, която прим. се използва в с-мата на Харнър, която впрочем е една от темите по време на началния курс. В книгата на Харнър е описана, но има доста неща и подробности, които стават ясни когато бъдат обяснени на живо. Както и всичко останало...
 Харнър говори и за кристалите, както и за тяхното пречистване и зареждане.

 Кристалите са имали място в традицията на чероките, но аз имам бегли представи за нея. На български за техните практики е писано в книгата "Тайните пътеки на коренните американци". Това е сравнително добро описание, иначе за черокските нещо има доста писано на английски, но повечето е откровен ню-ейдж.

 Според лакота (сиуксите) Камъкът е първото Същество и той е в началото на Земята (митът го има преведен на бълг. в Нета). Като първо същество се смята, че той носи цялата мъдрост от началото на времето и затова се използва като наставник в Инипи (парната церемония).

 Иначе за камъните има много интересни неща. За камъните, които биват пращани да видят това или онова, съветването с камъни и пр и пр.

 Например Френсис Денсмор в "Музиката на Тетон Сиу" (Densmore F., Teton Sioux Music), която е истинска съкровищница за културата и религията на лакота, за много други неща освен музиката, има интересни описания за камъните. 
 Аз имам самата книга, не помня вече дали я нямаше някъде онлайн (издадена е за първи път преди почти 100 години), а тук има един откъс, преведен на руски, но за качеството и точността на превода не гарантирам. ;-)
 http://www.lakota-indians.narod.ru/frances.html

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Какво е това "шаманизъм"
« Отговор #18 -: 6 Май 2014 16:05:51, Вторник »
Blackwolf, благодаря.
 Съвсем уместна ми се вижда думата "повика".
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Какво е това "шаманизъм"
« Отговор #19 -: 6 Май 2014 17:42:51, Вторник »
Blackwolf, не е проблем, ако са на руски... Английски- поназнайвам колкото да не е без хич... Но... Истинската ми страст е руският и го предпочитам... Ще ти заблагодарявам много, ако постнеш нещо по въпроса...

 За трансовите състояния- правилно си постъпил, че не си тръгнал така просто да изпадаш... Мнозина ги изкушава и ги възприемат като игра... Без да са наясно нито колко видове са трансовете, нито какви са вредите, ако се спотребяват неправилно... И нямам предвид трансове, предизвикани от химия някаква.

 Примерно за най-известният от трансовете- хипноза/автохипноза... Повечето хора си мислят, че прочит на 1-2 тънки книги за хипноза от съмнителни автори е достатъчен и всичко знаят за хипнозата... За сравнение... Да речем с хипноза/автохипноза при изучаване на хипноза минимум към приблизително половин година и да са си научили нещата успешно, могат да се занимават психолози, психиатри, лекари, стоматолози... И то за тази минимум половин година не четат съмнителни автори...

 А една неправилно изпълнена автохипноза може да върви с вредите си - бъркането на халюцинации с реалност (ходене в "астрал", срещи с "предишни животи"- с което много се спекулира от шарлатаните, а увредата на психиката си остава за сметка на подвелия се), получаване на истеричен припадък (т.е. човекът както си е в транс- да побегне нанякъде, да крещи несвързани фрази, да плаче или да получи конвулсии), лицето в транс може и да се окаже в хипнотична летаргия или пък може да получи спонтанен сомнамбулизъм, придружен с халюцинации... Най-лошото, което може да се случи на лице в транс- е пълна амнезия (забравя си целия живот) или частична амнезия (забравя някои неща от живота си-произволни), която може да се прояви по време на транса или след излизане от него... Все неприятни работи...

 Та... Трансовете са интересно нещо, но и също така са и опасни... Особено употребата на техники от непрофесионални източници...

 И понеже ми е в сферата на интересите... А поне аз съм с такова впечатление (не зная дали е обосновано), че трансовете са често спотребявани в шаманизма... Подхванало ме е любопитството как по-точно са постигали трансове, какви и прочието...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Какво е това "шаманизъм"
« Отговор #20 -: 6 Май 2014 19:04:49, Вторник »
Quote theshadow ()
За трансовите състояния- правилно си постъпил, че не си тръгнал така просто да изпадаш... Мнозина ги изкушава и ги възприемат като игра... Без да са наясно нито колко видове са трансовете, нито какви са вредите, ако се употребяват неправилно...

 Мда.  smile Ами то човек не може току така да изпадне, освен с методите които споменаваш (хипноза и пр.), но те никога не са ме интересували. 

 Обикновено се счита, както вече споменах, че трансовите състояния са една от характерните особености на шаманизма.
 Както вече казах мненията и наблюденията върху шаманските трансове са най-различни.
 Харнър нарича това ШСС. Това е въпросното шаманско пътуване.

 В Сев. Америка и почти цяла Азия (от Чукотка до Индонезия и от Япония до Турция) шаманите влизат в такива състояние главно чрез тъпана (или други музикални инструменти в някои страни), но най-често са тъпана (drum, бубен) дрънкалката (rattle, погремушка). biggrin

 В Централна и Южна Америка вече са по ентеогените (аз предпочитам това име), демек "растенията на силата".

 Има една книга за т.нар. холюциногени на известната антроположка М. Добкин де Риос (вече покойна), която се оказва, че я има на руски онлайн (аз навремето си взех самата книга, преди 20-ина год. сигурно).
 http://psycity.ru/index.php?id=181;sort=0

 Между другото, за тези неща доста пишат трансперсоналистите. Има и един интересен филм ("Други светове" доколкото помня), където се явява и самия Станислав Гроф и доста интересно се разказва за аяхуаската. Има го в Колибката.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Какво е това "шаманизъм"
« Отговор #21 -: 6 Май 2014 19:35:41, Вторник »
Blackwolf, имам алергия към трансперсоналната психология... Самата трансперсонална- до колкото я изучавах- е някакво самоходно безумие (от типа псевдо-наука)... И... Заради Юнг- към плагиатството и глупостите на който също имам алергия... И не само заради Юнг...

 Имам и алергия към Гроф- заради холотропното дишане... Не зная дали ти е известно... Техниката на холотропното дишане е базирана на предизвикване на умишлена респираторната алкалоза (E87.3 по международния класификатор на болестите) с цел наподобяване на състояние, изпитвано при употреба на ЛСД, към което ЛСД - Гроф бил привикнал, докато е правел изследвания точно на ЛСД-то (към 1950 година са тези изследвания)... Изследванията го тласкат Гроф към наркомания... Т.е. Гроф като учен ясно е осъзнавал, че холотропното дишане е умишлено предизвикване на респираторна алкалоза... Не е случайно налучкана вреда това холотропно дишане... И че е масово разспространено това вредно нещо... Не намирам подобно поведение за редно от страна на учен... И след тази му голяма изцепка - нищо, което е свързано с Гроф- не мога да го взема за чиста монета...

 Свалих си книгата за растителните х-ни - благодаря ти много за линка... Отивам да я чета...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Какво е това "шаманизъм"
« Отговор #22 -: 6 Май 2014 22:37:59, Вторник »
Ха, трансперсоналната психология. Явно и тук в психоложките среди трайно оформят отрицателно отношение към нея. :pЗнам за отрицателното отношение. 
 Мен пък подхода ми импонира, защото е се стреми да е цялостен и не се напъва да отрича традицията, а и не смята, че сегашното развитие на науките е върховното постижение на човечеството (тук съм съгласен с него); въобще смятам Гроф за интересен автор. 
 Знам и за холотропното дишане, чел съм разни неща. Явно има различни мнения по въпроса.  wink
 В Русия явно Гроф има доста силно лоби сред психолозите, защото там го издават усилено, има организация, семинари, сайтове...

 Както и да е - по отношение на щаманизма позицията на трансперсоналистите ме устройва в значителна степен, може би защото видях, че тяхното мнение в доста отношения съвпада с това, което аз имам по тези въпроси. А именно, че шаманизма е сериозно древно знание, което има някои средства, които са недостъпни и непознати на съвременната наука. Не за друго, а защото тя си затваря очите за някои неща.

 Всъщност ако разглеждаме древните (не само шаманите), те имат едно предимство така да се каже по дефолт - цялостността. Докато съвременната западна цивилизация (и съответно) наука е частична, фрагментирана, с една дума изучавайки листата под микроскоп не вижда гората, образно казано.
 Напоследък на Запад се правят опити да се подхожда холистично към нещата, но още има много леб да ядат. cool

 Както и да е, хайде да не обсъждаме трансперсоналната психология и сегашната наука, защото май не ни е това темата.  

 Предпочитам да си говорим за шаманските традиции.  smile

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Какво е това "шаманизъм"
« Отговор #23 -: 6 Май 2014 22:43:40, Вторник »
Blackwolf, ок- тогава ти си- ще очаквам с нетърпение още материали по темата за шаманските традиции...  smile
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Какво е това "шаманизъм"
« Отговор #24 -: 10 Май 2014 19:48:54, Събота »
От утре (всъщност по-късно днес tongue ), уви, започва работното ежедневие. Дано имам време да наминавам по-често.  wink

Added (10.May.2014, 7:48 PM)
---------------------------------------------
Както вече споменах, много често шаманът минава през т.нар. шаманска болест. Между другото подобни състояния се срещат при множество други практики, които целят развитие на някакви способности и въобще развитие на личността. В чан (дзен) будизма има дори специален термин - чан бин (чанската болест), през която минава човек, преживяващ духовна трансформация. Мисля че шестия патриарх, Хуйнен, е казал "Преди човек да изучи чан реките са реки, а планините - планини. Когато започне да изучава чан реките не са вече реки и планините не са планини. Когато постигне чат реките отново са си реки, а планините - планини". biggrin Човек е достигнал същото място, но вече е "изкачил" едно "стъпало" ,или повече!), образно казано. При шаманизма също има много сходни проявления.

 Та за шаманската болест по добре е да дам един пример, който според мен много по-ясно може да покаже за какво става дума, отколкото моите приказки.   

    

    

  


Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Какво е това "шаманизъм"
« Отговор #25 -: 11 Май 2014 17:41:12, Неделя »
Blackwolf, благодаря за информацията.  smile
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Какво е това "шаманизъм"
« Отговор #26 -: 12 Май 2014 10:45:36, Понеделник »
Това е откъс от "Black Elk Speaks: Being the Life Story of a Holy Man of the Oglala Sioux", издадена на български под заглавието "Един велик шаман говори", С., 1995.
 За съжаление не успях да се преборя да си излезе с оригиналното заглавие...  

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Какво е това "шаманизъм"
« Отговор #27 -: 12 Май 2014 15:09:23, Понеделник »
Blackwolf, винаги ми е било чудно- кой определя в крайна сметка с какво заглавие да излезе дадена книга... До сега живеех с представата, че преводачът определя... blink
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Какво е това "шаманизъм"
« Отговор #28 -: 12 Май 2014 19:49:38, Понеделник »
О, преводача рядко има думата. Определя го само и единствено издателя. Преводачът може да предложи заглавие, но издателя има тежката дума, която в 99% от случаите се влияе от неговите (на издателя) представи за комерсиалност и "вървежност" на дадена книга...

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Какво е това "шаманизъм"
« Отговор #29 -: 12 Май 2014 20:55:31, Понеделник »
Blackwolf, благодаря за информацията... smile

 Да се върнем на темата... Ти спомена следното-

 " идеята за единство на света и силите в него."

 За науката- последните насоки на изследване са за това да се обоснове, че фундаменталните взаимодействия не са 4, а е само едно. Т.е. както няма във Вселената само електричество и само магнетизъм, а има електромагнетизъм, така и... Всъщност нека е на схема, да си спестя писане-

 

 При науката е това идеята за единство на света и на силите в него... Това се преподава и в училищата на нашето съвремие...

 А каква е идеята при шаманизма за единството на света и на силите в него? Има ли допирни точки между съвременната физика, астрофизика и шаманизъм или всичко е тотално различно?
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.